Studentų Politikos klube – 6 kandidatų į Vilniaus merus kryžminė apklausa

Šeši kandidatai į Vilniaus merus iki rinkimų likus vos kelioms dienoms atėjo į debatus su studentais ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Politikos klube. Kiekvienas iš jų sulaukė klausimo apie ekonomiką ir apie jaunimą, galėjo replikuoti vieni kitiems, o tada jau prasidėjo studentų klausimai. Kandidatai nevengė ne tik pakritikuoti vienas kitą, bet ir pasišaipyti. Ir ne visada vien draugiškai.
Kandidatai į Vilniaus merus
Kandidatai į Vilniaus merus / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Prie stalo šioje aukštojoje mokykloje susėdo ne visi kandidatai, nes vilniečiai pirmuosiuose tiesioginiuose merų rinkimuose galės rinktis net iš 12 pretendentų. Kaip teisinosi debatų rengėjai, visų pakviesti nebuvo galimybės, tad atsirinkti tie, kurie savo programose iškėlė ekonomikos ir jaunimo klausimus kaip svarbiausius.

Po minutę arba dvi

Prie stalo susėdo Artūras Zuokas, Mykolas Majauskas, Remigijus Šimašius, Jonas Pinskus, Naglis Puteikis ir Gintautas Paluckas. 

Debatų tvarka – griežta. Visiems pasisakymams, atsakymams, replikoms buvo duota po minutę arba dvi.

Prisistatymui kandidatų paprašyta išvardyti tris darbus, kurių jie neatsisakys, kad ir kiek tektų ieškoti kompromisų su būsimąja valdančiąja dauguma. A.Zuokas pirmiausia priminė, kad jis išbuvo meru visą kadenciją, o štai praeitoje pasikeitė trys merai, vadinasi, jiems nesisekė ieškoti kompromisų. Vis kalbėdamas apie kompromisų svarbą dabartinis meras išnaudojo savo sekundes ir konkrečių darbų įvardinti tiesiog nespėjo.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas M.Majauskas pirmiausia priminė, kad TS-LKD laimėjo pastaruosius kelerius rinkimus sostinėje – Seimo ir Europos parlamento. Anot jo, svarbiausia Vilniuje susitvarkyti su finansų stabilumu, pasirūpinti „šilumos ūkio išvalymu“ ir nuimti Žaliojo tilto skulptūras.

Dominavo finansai

Liberalas R.Šimašius buvo taip pat konkretus. Jo manymu, dabar miestui svarbu tinkamai perimti šilumos ūkio turtą baigiantis sutarčiai su „Vilniaus energija“, užtikrinti sklandų savivaldybės įmonių darbą ir leisti gyventojams pasijusti tikraisiais daugiabučių šeimininkais, o tai esą įtvirtintų ir administratorių parinkimas konkurso būdu.

Visiems pasisakymams, atsakymams, replikoms buvo duota po minutę arba dvi.

Dabartinis vicemeras „darbietis“ J.Pinskus nepraleido progos įgelti A.Zuokui – esą šie metai buvo sunkūs, nes „su Zuoku dirbti nelengva“. Jo trys darbai bus susiję su finansais, šilumos ūkio nuomos sutarties pabaiga ir visuomeninių pastatų renovacija.

O štai N.Puteikis įsitikinęs, kad būtiną „į internetą“ sudėti visą biudžetą, visus pirkimus, visas sąmatas, kad kiekvienas vilnietis galėtų matyti. Dar jis kalbėjo apie visuomenines komisijas prie komitetų ir mistines visuotines apklausas, kurias galima būtų rengti kartu su rinkimais.

Ne vien Vėsaitė ar „veikėjas iš Alytaus“

G.Paluckas pradėjo kalbą pajuokaudamas, kad studentai greičiausia žiūrėdami į socdemus mato „Birutę Vėsaitę, Bronių Bradauską ir veikėją iš Alytaus“, tačiau Vilniaus socialdemokratai kitokie. Buvęs miesto savivaldybės administracijos direktorius, išrinktas meru, pirmiausia susėstų su departamentų direktoriais ir aptartų biudžeto vykdymą, ateinančių penkerių metų ES lėšų skyrimo perspektyvas, paskambintų premjerui ir pakviestų pokalbiui dėl finansinės sostinės padėties ir GPM dalies Vilniui didinimo.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Diskusija ISM
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Debatai ISM

Po prisistatymo pasipylė klausimai apie ekonomiką, pirmiausia – apie Vilniaus skolas, kaip reikėtų paskatinti žmones deklaruoti gyvenamąją vietą ten, kur jie realiai gyvena, naujų darbo vietų kūrimą. Visi kandidatai tvirtino norintys, kad Vilnius gautų didesnę GPM dalį, pasiryžę pritraukti investicijas ir pan. 

Visi kandidatai nevengė pažerti priekaištų dabartiniam Vilniaus vadovui, net ir kartu koalicijoje dirbantis „darbietis“ J.Pinskus. A.Zuokas kiekviena proga prisimindavo, kad tai TS-LKD valdymo laikais miestas prasiskolino.

Jaunimo klausimais kandidatai neišvengė klausimų apie šeimą ir vaikų darželius.

M.Majauskui dėstant, kad norint sustiprinti šeimos instituciją būtina aprūpinti žmones gerais darbais su solidžiais atlyginimais, vietomis, kur jie galėtų išeiti ir pabendrauti, N.Puteikis replikavo: „Kalbate apie šeimą ir ūkinius dalykus, o kurgi meilė?“ Į ką M.Majauskui teko atsakinėti sukantis iš padėties – esą jis ir turėjęs omeny bendravimą, kuris gali turėti „įvairias pozas ir pozicijas“.

R.Šimašius gina savo poziciją, kad būtina remti privačius darželius lankančius vaikus, skiriant kiekvienam iš jų po 100 eurų. Tiesa, kiti kandidatai jį kritikavo, tvirtindami, kad tokia parama nesumažins kainų privačiose ikimokyklinėse įstaigose. Be to, netrukus baigsis tas didelis poreikis vaikų darželiams, nes didžiausio gimstamumo metais gimę vaikai išeis į mokyklas. O tada esą jau teks spręsti, kaip sutalpinti visus pradinukus.

Visi kandidatai nevengė pažerti priekaištų dabartiniam Vilniaus vadovui, net ir kartu koalicijoje dirbantis „darbietis“ J.Pinskus. A.Zuokas kiekviena proga prisimindavo, kad tai TS-LKD valdymo laikais miestas prasiskolino, nes tuo metu Seime ir Vyriausybėje dirbę konservatoriai ir liberalai sumažino Vilniui tenkančio GPM dalį.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Debatai ISM
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Debatai ISM

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų