Seimo rinkimuose LDDP surinko 44 proc. balsų ir per abu rinkimo ratus laimėjo 73 vietas, LSDP – 6 proc. ir 8 mandatus.
LDDP ir LSDP susijungė. Susivienijusios LSDP pirmininku tapo A.Brazauskas.
Į Seimo rinkimus LSDP ėjo kartu su socialliberalais (Naujaja sąjunga) koalicijoje „Už darbą Lietuvai". Po Seimo rinkimų socialdemokratai sudarė valdančiąją koaliciją su Darbo partija, socialliberalais bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga (vėliau tapusia Valstiečių liaudininkų sąjunga).
Nors LSDP pozicijos ir susilpnėjo, sudarius koaliciją su politinės patirties neturėjusia Darbo partija pirmą kartą Lietuvos istorijoje sudaryta antroji to paties ministro pirmininko vadovaujama vyriausybė.
Koalicija subyrėjo, A.Brazauskas paskelbė atsistatydinąs.
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje buvo sudaryta mažumos vyriausybė, kuriai vadovauti ėmėsi Gediminas Kirkilas. Paramą jo vyriausybei suteikė konservatoriai, taigi pirmą kartą bendradarbiavo kairieji ir dešinieji.
Seimo rinkimuose partija iškovojo 17 mandatų, sutarė dirbti koalicijoje su rinkimus laimėjusia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Ūkio ministru tapo Mindaugas Sinkevičius.
Dėl nesėkmingų Seimo rinkimų A.Butkevičius paskelbė nebesieksiąs pirmininko pareigų. Pirmininku buvo išrinktas Gintautas Paluckas.
Jo netenkino koalicija su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Skyrių balsavimas ir partijos tarybos sprendimas lėmė, kad socialdemokratai 2017 m. rugsėjo 23 d. nusprendė nutraukti koalicijos sutartį.
A.Butkevičius, I.Šiaulienė, A.Palionis, G.Kirkilas, L.Linkevičius, J.Bernatonis, A.Skardžius, R.Šalaševičiūtė, R.Sinkevičius ir A.Vinkus nusprendė nepaisyti partijos sprendimo, todėl pasitraukė iš socialdemokratų gretų arba buvo pašalinti. Vėliau dalis šių politikų įkūrė Socialdemokratų darbo partiją.