„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

15-metis lietuvis pajuto legendinių lenktynių skonį

Vilniečiui Gustui Grinbergui lenktynių trasos antraisiais namais tapo prieš aštuonerius metus. Į kartingą sėdęs septynerių, kasmet siekė vis aukštesnių tikslų. Nugalėjęs Lietuvoje, triumfavo ir Lenkijos kartingo čempionate, rašoma pranešime.
Gustas Grinbergas išbandė Europos Le Mano Serijos (ELMS) LMP3 kategorijos prototipą
Gustas Grinbergas išbandė Europos Le Mano Serijos (ELMS) LMP3 kategorijos prototipą / Autoeventus nuotr.

Dar vėliau džiaugėsi pergale Italijos Rok Junior serijoje. Pasaulio Rok Junior kartingo taurės lenktynėse užėmęs antrą vietą jis atkreipė gamyklinės „BirelArt“ komandos dėmesį ir visą 2018 metų sezoną praleido Pasaulio ir Europos čempionatų lenktynėse. Čia varžosi tik patys greičiausi jaunuoliai, kuriuos akylai stebi automobilių sporto agentų akys. Ir rugsėjį sulaukęs vieno iš jų skambučio, lietuvis šią savaitę žengė pirmą didelį žingsnį iš kartingo į automobilių sportą – išbandė Europos Le Mano Serijos (ELMS) LMP3 kategorijos prototipą.

Ruduo lenktynių komandoms labai įtemptas metas. Sezonas dar nesibaigęs, o jau ieškoma naujų ir greitų pilotų 2019 metų varžyboms. Ieškodama naujų talentų Italijos lenktynių komanda „Oregon Team“ Kremonos lenktynių trasoje surengė palyginamąjį testą trims jauniems lenktynininkams. Lietuvis, prancūzas ir britas už „LMP3 Norma M30“ bolido vairo praleido vienodai laiko, tokią pačią distanciją nuvažiavo tiek naudotomis, tiek naujomis padangomis.

Paprastai vienos komandos lenktynininkai mato ir gali palyginti savo ir kolegų telemetrijos duomenis, tačiau šį kartą to nebuvo galima daryti. Pasak komandos vadovo Jerry Canevisio, norėjosi sudaryti kuo vienodesnes sąlygas ir išsiaiškinti, kuris pilotas yra greičiausias, sugeba geriausiai išnaudoti padangų teikiamą sukibimą, perpranta specifinį labai aerodinamiško ir greito automobilio valdymą.

Pirmasis prie „Norma M30“ bolido vairo sėdęs Gustas pripažino, kad buvo šiek tiek nedrąsu. 5 L V8 Nissan variklio, pasiekiančio 420 AG ir 550 Nm varomas tik 900 kg sveriantis prototipas nėra labai lengvai suvaldomas. O kai tai darai dar nepilnai po naktinio lietaus išdžiūvusioje trasoje su „slick“ tipo padangomis, menkiausia klaida gali baigtis labai liūdnai.

Bet lenktynininkas klaidų nedarė, o su kiekvienu įveiktu ratu stabiliai greitėjo, o tai džiugino komandos inžinierius. Per pietus trasoje drėgmės beveik nebeliko ir visi lenktynininkai gavo naują užduotį – naujomis padangomis apautą bolidą priversti važiuoti kaip įmanoma greičiau ir stabilų greitą tempą išlaikyti kuo ilgiau. „Pirmo važiavimo metu neturėjau progos išbandyti visų „Norma“ galimybių.

Bet jau pirmuose antro važiavimo ratuose pajutau, kad automobilis manęs klauso, pradedu jį jausti vis geriau ir geriau. Labai nustebino efektingas aerodinamikos elementų veikimas. Kuo greičiau važiuoji, tuo didesnė prispaudžiamoji jėga, automobilis tiesiog prisisiurbia prie asfalto.

Kremonos trasa nėra labai sudėtinga, bet yra vienas labai greitas posūkis, kuriame ir pajauti kaip veikia visi tie sparnai ir sparneliai, kuriais automobilis aplipdytas. Akys sako, kad to posūkio pilnu akceleratorium neįveiksi, bet automobilis įrodo, kad yra visai kitaip. Labai geras jausmas. Po važiavimo peržiūrėjome visus duomenis ir net nustebau, kad greičiausiame rate tiesiosios pabaigoje greitis siekė 246 km/val. Nelabai tas greitis ir jaučiasi, labiau jauti šonines ir išilgines jėgas, veikiančias posūkiuose ir stabdyme. Elektronika fiksavo iki 2,8 G šonines apkrovas ir 2 G stabdymo metu. Galėjau dar šiek tiek pagreitėti, daugiau „išsukti“ variklį, bet nesinorėjo be reikalo rizikuoti technika“, - savo įspūdžiais dalinosi jaunasis lenktynininkas, komandą nustebinęs profesionalumu.

„Oregon team“ gerai įvertino lietuvio pasirodymą ir pasiūlė tapti komandos nariu 2019 metų sezone. Europos Le Mano Serijos lenktynių komandose yra po 3 lenktynininkus, o kiekvienos varžybos trunka 4 valandas. 2019 metais lentynės vyks žymiausiose Europos trasose: Paul Ricard (Prancūzija), Monzoje (Italija), Barselonoje (Ispanija), Silverstone (Didžioji Britanija), Spa Francorchamps (Belgija), Portimao (Portugalija).

Beje, nuo 2015 metų rengiamose ELMS lenktynėse lietuviškų pėdsakų apstu. Nuo pat pirmojo sezono čia lenktyniauja lietuvio Daliaus Steponavičiaus komanda „Speed Factory Racing“, už kurios automobilio vairo sėdėjo Dainius Matijošaitis.

Ar pamatysime G.Grinbergą su „Oregon Team“ kombinezonu spręsis netrukus. „Komandos inžinieriai labai gyrė Gustą, aš ir pats mačiau, kad greičiu jis nenusileido kartu testavusiems kitų komandų profesionalams.

Žinoma, vien sugebėjimo greitai važiuoti ELMS neužtenka. Kai trasoje vienu metu startuoja 40 ir daugiau LMP2, LMP3 ir GT klasių automobilių, kurių greičiai skirtingi, atsiranda daug papildomų profesionalumo faktorių. Tai ir sugebėjimas greitai aplenkti lėtesnį GT, praleisti greitesnį LMP2, tuo pačiu metu neleisti aplenkti savo kategorijos varžovui. Viskas išmokstama, bet reikės nemažai treniruočių įvairiose trasose. Visa tai reikalauja nemažų finansinių investicijų, kurių tikiuosi atrasime. Nors paprastai žiniasklaidoje rėmėjai neminimi, bet nepraleisiu progos padėkoti mūsų ilgamečiams ir naujiems partneriams, be kurių pagalbos nebūtume taip toli nukeliavę siekiant didžiausio mūsų tikslo – iškeltos Lietuvos vėliavos didžiausiame pasaulio autosporto renginyje LeMano 24 valandų lenktynėse.

Tai „Rimo“, „Olifėja“, Vilniaus miestas, „Sportland“, „Ecosprendimai“, „Neiluva“, „Argus“, „Dell“, „Technorama“, „Hegelmann transporte“,- apie 2019 metų planus pasakojo lenktynininko tėvas Darius Grinbergas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų