„300 lakes rally” žiūrovams atnešė džiaugsmo, Zarasams – pinigų

Ežerų krašte – Zarasuose – minia automobilių sporto aistruolių svilinančio karščio nepabūgo ir kantriai stebėjo „300 lakes rally“ varžybas. Tai yra vienas iš renginių, kurie gaivina Lietuvos regionus, kurių ekonomikai sportinio turizmo vystymas tampa vienu ir pagrindinių turistų traukos objektų.

Pertraukų tarp greičio etapų Zarasų ralyje žmonės daugiausia laukė ežeruose, kurių šis kraštas yra itin turtingas. Tačiau, vos tik išgirdus „nuliuko“ signalą, tai yra, įspėjimą, kad netrukus prasidės ralis ir todėl greičio trasa vaikščioti draudžiama, visi sutartinai lipdavo iš vandens ir traukdavo prie kelio.

Jeigu ne „300 lakes rally“, Zarasai tiek žmonių nesulauktų. Tą prieš ralį pripažino ir Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas.

„Suplaukia masė žmonių, darbo turi Zarasų kaimo turizmo sodybos. Žmonės gali aplankyti ne tik sporto varžybas, bet ir mūsų žalią kraštą“, – džiaugėsi jis, pabrėžęs, kad žiemą lankytojus traukia Sartų žirgų lenktynės.

Sportinis turizmas gelbsti ne tik Zarasų kraštą, bet ir kitus Lietuvos regionus.

Lietuva – sportuojanti šalis

Sportinis turizmas yra nišinis produktas, tačiau jis yra labai svarbus, nes generuoja daug pinigų, 15min.lt pasakojo Valstybinio turizmo departamento vadovė Jurgita Kazlauskienė.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jurgita Kazlauskienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jurgita Kazlauskienė

„Mano akimis žiūrint, didžiausią pridėtinę vertę sukuria komandinės sporto šakos, kai atvažiuoja visa komanda, žmonės lieka ilgai – savaitę arba dvi, priklausomai nuo renginio”, – sakė ji.

Kad komandinis sportas yra naudingiausias, aiškino ir Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius Edis Urbanavičius. Geriausiai šalyje yra išplėtotos sporto šakos, kurių varžybose reguliariai dalyvauja didžiausias sportininkų skaičius: krepšinis (31 273 sportininkų 2014 m. Lietuvos sporto statistikos metraščio duomenimis), futbolas (19 116), tinklinis (8 255), lengvoji atletika (6 544), plaukimas (6 146), rankinis (3 839), stalo tenisas (3 057), dziudo (2 964), tenisas (2 005), boksas (2 005) ir kt.

„Šių sporto šakų rinktinės, klubai dalyvauja nacionalinių rinktinių, taurių varžybose, kurios vyksta ir Lietuvoje. 2011 m. Lietuvoje vyko Europos krepšinio čempionatas. Šiais metais vyksta Europos vaikinų iki 16 m. krepšinio čempionatas, 2013 m. vyko Europos vaikinų iki 19 m. futbolo čempionatas. Nacionalinės rinktinės dalyvauja atrankos į Europos ir pasaulio čempionatus varžybose, draugiškose varžybose, klubai – pvz. Europos lygų varžybose“, – sakė E.Urbanavičius.

J.Kazlauskienė pabrėžė, kad didelis Lietuvoje besilankančių sportininkų skaičius yra itin naudingas.

„Kitais metais Lietuvoje vyks Pasaulio moterų karšto oro balionų čempionatas Birštone. Tai reiškia, kad atvažiuoja apie 100 komandų, kuriose yra apie 5 žmones. Jie čia būna apie 10 dienų – jie maitinasi, ne varžybų metu turistauja: važiuoja, pažįsta regioną, aplanko sostinę“, – kalbėjo ji.

VTD direktorė sportinį turizmą prilygino verslo turizmui (verslo konferencijoms): „Atvažiuoja tikrai žinomų pasaulyje įmonių, į jas atvažiuoja pasiturintys žmonės, viešbučių užimtumas didėja, jie tikrai leidžia sau nueiti į prabangų restoraną. Sporto turizmo atstovai irgi sukuria panašią pridėtinę vertę mums kaip šaliai. Tai yra geras turistas – nevienadienis. Jis būna ilgai šalyje, taigi išleidžia nakvynei, maistui, ekskursijoms ir kitiems malonumams“, – sakė ji.

Veiklos pilna visoje Lietuvoje

Automobilių sporto gerbėjai yra išmaišę Palangos, Druskininkų, Zarasų, Kauno, Utenos ir kitus regionus, tačiau įvairioms sportinio turizmo rūšims yra tinkama visa Lietuva.

E.Urbanavičius pabrėžė, kad populiariausi sportinio turizmo regionai yra tiek didieji miestai, tiek įvairūs mažesni regionai, turintys sportui tinkamą infrastruktūrą.

Pavyzdžiui, Druskininkai yra patrauklūs dėl „Snow Arenos“, Sportininkų rengimo centro, Palanga turi stadioną ir universalią sporto salę, Trakai – irklavimo sporto bazę, Ignalina – žienos sporto centrą, Kaunas – buriavimo centą, Elektrėnai – ledo rūmus ir pan.

„Snow arenos“ nuotr./„Snow Kayak“ varžybos Druskininkų „Snow arenoje“
„Snow arenos“ nuotr./„Snow Kayak“ varžybos Druskininkų „Snow arenoje“

„Taip pat regionai, kuriuose, pavyzdžiui, automobilių raliams yra tinkami neasfaltuoti keliai, automobilių lenktynėms Nemuno žiedas Kaune, tinkamos gamtinės sąlygos (upės ežerai) baidarių ir kanojų irklavimui“, – kalbėjo E.Urbanavičius.

J.Kazlauskienė išskyrė ir įvairias nišines sporto šakas, patrauklias turizmui, pavyzdžiui, orientavimosi varžybas ar Prienų sklandymo čempionatą.

Tos visos sporto šakos regionams gali tapti vienu iš pagrindinių variklių ateities populiarumui, – sakė J.Kazlauskienė.

„Tarkime, Prienai yra mažai, ypač turistine prasme, Lietuvoje žinoma vietovė, bet jie turi tokių išskirtinių renginių, ir tai yra tikrai labai didelė pridėtinė vertė visam regionui. Kai vyksta tokie čempionatai, reikia jau kalbėti apie visą regioną. Prienų atveju nauda yra visam Kauno regionui“, – pasakojo J.Kazlauskienė.

Prienų rajonas traukia ir žirgynu, kuriame vyksta pasaulio taurių etapai, žirgyną turi ir Šiauliai.

Dubingių žirgynas
Dubingių žirgynas

„Tos visos sporto šakos regionams gali tapti vienu iš pagrindinių variklių ateities populiarumui. Atvažiuoja ne tik sportininkai, bet ir pritraukia daug žiūrovų – tai tampa masiniais renginiais. Be to, sporto turizmas sumažina viso turizmo sezoniškumą, nes ne visi renginiai vyksta po atviru dangumi – daug jų vyksta arba gali vykti ir uždarose patalpose“, – VTD vadovė pabrėžė, kad sportinis turizmas turi labai didelį potencialą, nes Lietuvos sportininkai yra labai aktyvūs, joje yra daug entuziastų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų