Daugiau naujienų apie Dakarą rasite paspaudę čia
Istorija ir kilmė
Dakaras Pietų Amerikoje? Ne retas pasukiotų pirštą prie smilkinio, Senegalo sostinės pavadinimą siejant su visiškai kitu pasaulio žemynu. Nepaisant logikos spragų, visureigių, motociklų, keturračių ir sunkvežimių bekelės lenktynės oficialiu pavadinimu „Dakaro ralis“ (angl. Dakar Rally) jau 10 metų vyksta Pietų Amerikoje.
Sacharos dykumoje pasimetusio prancūzo Thierry Sabine sugalvotos ir 1979 m. pirmą kartą surengtos varžybos tradiciškai startuodavo Paryžiuje ir finišuodavo Dakaro mieste Senegale, tačiau po kelių sportininkų netekčių ir teroristinių išpuolių bei, suvokdami ekonominę Afrikos situaciją, dykumų ralio organizatoriai perkėlė Dakaro ralį iš Afrikos į kur kas didesnę perkamąją galią turinčią ir sparčiai augančią Pietų Amerikos ekonomiką.
Lietuvių pamišimas dėl Dakaro
Nors pirmasis lietuvis šiose varžybose startavo dar 1995-aisiais, tačiau pagreitį Dakaro ralis Lietuvoje įgavo varžybose pradėjus startuoti puikiai pasiruošusiems visureigių lenktynininkams, kurie į lenktynes nusivežė žiniasklaidos komandas. Dabar Dakarą drąsiai galima vadinti Lietuvos sportu Nr. 2 ir religija Nr. 3. Šiais metais varžybose dalyvauja net 7 lietuviai – du motociklų kategorijoje ir 5 važiuojantys visureigiais.
Socialiniuose tinkluose Dakaro lenktynininkus seka šimtai tūkstančių lietuvių, o kelios dešimtys tautiečių pasiryžta ir kelionei į Pietų Ameriką, kur derina varžybų stebėjimą ir aktyvų poilsį bei pažintines keliones.
Kraštovaizdis ir lankytinos vietos
Šių metų varžybų trasos susuktos vienoje šalyje – Peru, tačiau istoriškai stebint Dakarą galima aplankyti iki trijų šalių. Naujausiais šaltiniais kitų metų dykumų maratonas bus surengtas Peru, Čilėje ir Argentinoje. Be to, kad visos valstybės turi didžiulius dykumų ir dykynių plotus, jose gausu senųjų civilizacijų palikimo.
„Argentinoje varžybų trasos jau yra kirtusios Saltos, Jujuy miestus. Šiose šiaurės provincijose gausu ikikolonijinės kultūros palikimo – fortų, miestų griuvėsių, taip pat moderniųjų technologijų mažai paliestų kaimelių su ilga istorija ir tikra tradicine virtuve. Jei apžiūrinėti senųjų civilizacijų palikimą – ne jūsų skoniui, šiuose regionuose įrengtos populiarios trekingo trasos, ekoturizmo patirtys, kopinėjimo į kalnus ekskursijos ir t. t. Be to, varžybos dažnai startuoja Buenos Airėse arba Kordoboje – abu miestus bent kartą per gyvenimą siūlo aplankyti visi keliautojai,“ – pataria „Kidy Tour“ vadovas Gvidas Aukštuolis.
Kaip pasakoja kelionių organizatoriaus atstovas, šiemet Peru Dakarą stebintys ir lietuvius palaikantys tautiečiai nepraleido progos aplankyti legendinės Maču Pikču tvirtovės griuvėsius, paslaptingąsias Nazkos linijas bei piešinius, kurie atsirado 500 m. prieš mūsų erą.
„Taip pat Peru gausu aktyvaus turizmo pasirinkimų – gausius kopų masyvus turinčioje šalyje itin populiarus slidinėjimas ant smėlio (angl. sandboarding), pramoginiai pasivažinėjimai su visureigiais bei nakvynės dykumoje, – aktyvaus poilsio variantus vardija G. Aukštuolis. – Na, o jei apsilankysite Peru, tačiau nesuvalgysite tradicinės sevičės su šviežiomis jūros gėrybėmis, gali tekti raudonuoti tiek prieš sutiktus keliautojus, tiek pasakojant įspūdžius draugams.“
Jei nuspręsite leistis į 2020 m. Dakaro nuotykį, tikėtina, kad jums teks keliauti po Čilę – ši šalis išsiskiria iš prieš tai minėtų valstybių populiarumu, anot pasaulio turizmo organizacijos, Čilė – 8-a labiausiai lankoma valstybė tiek Pietų, tiek Šiaurės Amerikoje. Tai vienas pagrindinių ekonomikos variklių ir ne veltui – šalis turi nuostabius paplūdimius, išvystytas vyndarystės tradicijas, įspūdingas dykumas bei gausybę nacionalinių parkų, kuriuose pamatysite mumijų, Velykų salą primenančių įspūdingo dydžio statinių ir dar daugybę praeities pėdsakų.
Kaip pasiruošti ir kada nuspręsti
Kaip pasakoja kelionių organizatoriaus „Kidy Tour“ vadovas, kelionė į Pietų Amerika pareikalaus kur kas detalesnio planavimo nei savaitė Turkijoje su „viskas įskaičiuota“, tačiau tai – neįkainojama patirtis.
„Visų pirma, reikia skirti laiko bilietų paieškai – pradėkite jau dabar ir skirkite tam keliasdešimt minučių kasdien bei prisiminkite, kad pirmadienis – statistiškai geriausia diena pirkti oro linijų bilietus. Antra – pasirūpinkite tinkamu draudimu. Ypatingai karštas klimatas, pavojingos varžybos ir aktyvus poilsis reiškia nemažą riziką jūsų sveikatai, todėl primygtinai siūlau pasidomėti draudimo galimybėmis ir užsisakyti dar prieš nutinkant nelaimei,“ – rekomenduoja G. Aukštuolis.
Vienas svarbiausių aspektų, pasakoja kelionių ekspertas, – laiko planavimas. Varžybos turi griežtą grafiką, todėl jei norite jas sekti bei pamatyti ir apylinkes – detaliai suplanuokite savo laiką ir objektyviai įvertinkite savo galimybes. Lotynų Amerikoje karščiai pristabdo ne tik žmonių, tačiau ir automobilių judėjimą – kamščiai čia pragariški, o atvykus į kelionės tikslą galite nerasti nė gyvos dvasios, nes pertraukos čia nematuojamos nei valandomis, nei minutėmis. Laikas čia sulėtėja, bet įspūdžiai tik suaštrėja.