Dakaro ralio princesės: bekelės maratoną įveikia ir moterys

Atmintyje įsirėžė nemažai Dakaro nutikimų: kaip motociklininkas Gintautas Igaris krito ir neteko sąmonės (2013 m.); keturis etapus Balys Bardauskas įveikė su sulaužytomis rankomis (2009 m.); portugalas Paulo Goncalvesas verkė greta degančios „Honda“ (2014 m.); šįmet olandas Jurgenas Van Den Goorberghas išsikėlė iššūkį Odisėją įveikti be mechanikų; bemiegės naktys, kurias puikiai atspindi dokumentinis filmas „Race to Dakar“ (2006 m.). Ir daugybė, tūkstančiai kitų istorijų, kurios sulaiko žadą ir įkvepia tikėjimą žmogumi – mūsų galimybės beribės.
2015-ųjų Dakaro princesės
2015-ųjų Dakaro princesės / Dakar.com nuotr.

Tačiau šis maratonas taip pat sustabdo ir kvėpavimą – perkeltine ir tiesiogine prasmėmis. Skaičiuojant nuo 1979 m. šių metų Dakare žuvo 19-as motociklininkas – lenkas Michalas Hernikas. Nors mirties žinia sąlyginai greitai nukeliauja užmarštin, kiekvieną kartą man iškyla esminis klausimas – gal jau per daug? Atsakymą žinome visi, bet jis nesustabdo siekti svajonių ir įgyvendinti tikslų. Todėl apie kiekvieną Dakarą būtų galima parašyti po knygą, kiekvieną dalyvį – taip pat.

„Kodėl tai darau? Visi mirštame. Bet ne visi gyvename.“

Tai puiki proga pratęsti motociklininkių temą. Lakoniškai apžvelgiu kelias moteris, šiemet dalyvavusias Dakare. 

Ispanė Laia Sanz. 2011 ir 2012 m. ji buvo 39, 2013 – 93, 2014 – 16, o šįmet, dalyvaudama savo 5-ajame Dakare, mergina iškovojo aukščiausią poziciją, kokią pasaulyje yra pasiekusi moteris motociklininkė – 9 vieta bendrojoje įskaitoje. 29-erių metų sportininkė, iškovojusi 13 čempionės titulų „Trial“ Pasaulio pirmenybėse moterų klasėje bei dešimt kartų tapusi Europos čempione, išsikėlė kitą tikslą – įveikti Dakarą. Anot L.Sanz, nebeįdomu rungtyniauti su moterimis, dabar jos tikslas – lenktyniauti su vyrais. „Dakaras turi kažką, dėl ko ten norima sugrįžti“. 

VIDEO: Laia Sanz „X Games“ 2013 m.

Ispanė Rosa Romero Font yra trijų vaikų motina ir telekomunikacijų technikos inžinierė. Nors ji žinoma kaip Nani Roma (Dakaro nugalėtojo motociklų klasėje 2004 ir automobilių klasėje – 2014 m.) žmona, šįmet, būdama 45-erių, dalyvavo jau 4 –ą kartą ir finišavo 52 pozicijoje bendrojoje įskaitoje.

Taip R.Font pagaliau pasiekė savo tikslą: finišuoti ir būti trečia ispane, kuri tai padarė. 2006 m. moteris įveikė 3 etapus, 2012 – 2, o 2014 pasitraukė po ketvirtojo. „Dakare labai svarbi patirtis. Paprastai manoma, kad sėkmė yra esminis faktorius, bet kai turi pasitraukti, analizuoji viską šaltais nervais. Tada būna aišku, kur suklydai“, – sako ji.

VIDEO: Rosa Romero Font prieš 2015-ųjų Dakarą

Švedė Annie Seel 2003 m. sumušė rekordą – aukščiausiai „įkopė“ į Everestą... motociklu (5 305 m). Nuo 1987 m. dalyvavo daugybėje ištvermės ralių ir visuose (20) pasiekė finišą. 2002 metų Dakare finišavo su sulaužyta ranka 54-a, 2007 m. bendrojoje įskaitoje buvo 94-a.

Šįmet dalyvavo su „Rally Raid UK“ komanda automobilių klasėje. Annie Seel cituoja vieną iš savo kolegų motociklininkų: „Kodėl tai darau? Visi mirštame. Bet ne visi gyvename.“

Įkvepiančios istorijos iš praeities

Vokietė Andrea Mayer – 2002-aisias motociklų bendrojoje įskaitoje buvo 23-ia. 2003 m. dalyvavo automobilių klasėje. 2011-aisiais Andrea pilotavo „Monster X-Raid“ komandos atsarginių detalių sunkvežimį. Moteris apgailestavo, kad dėl amžiaus ji negali dalyvauti su motociklu, o stebėti Dakarą tik kaip Stephane‘o Peterhanselio (sėkmingiausio Dakaro dalyvio per visą istoriją, pergalę iškovojusio 6 kartus motociklų, 5 kartus – automobilių klasėse) mergina nenorėjo. „Pasiilgau Dakaro“, – teigia moteris.

Anglė Patsy Quick Dakare dalyvavo keturis kartus. Pirmąjį kartą 2003 m. 11 etape patyrė stiprią traumą, laikinai apako, bet, jos laimei, buvo pastebėta žiniasklaidos sraigtasparnio. Po blužnies šalinimo operacijos Patsy gyvybė buvo išsaugota.

Moteris dalyvavo ir 2004 m. Dakare, kuriame pavyko įveikti 8 etapus. 2005 metais nepasisekė dėl techninių motociklo gedimų.

Tačiau ketvirtąjį kartą, 2006 m., būdama 39 metų amžiaus, ji pagaliau įgyvendino savo tikslą ir finišavo. P.Quick yra ne tik pirmoji anglė, startavusi Dakare, bet pirmoji ir jį užbaigusi. „Man labai pasisekė dalyvauti Dakare, kai jis vyko Afrikoje – ten, kur ir priklauso“, – teigia moteris, kuri šiuo metu teikia įvairias „enduro“ ralių organizavimo paslaugas.

Vokietė Christina „Tina“ Meier 2009 m. įveikė 2 etapus, 2011 m. – 9, o 2010 m. ralį užbaigė 85 pozicijoje. Legendinė, plačiai žinoma, įsimintina akimirka nutiko 2010 metais: 4 etape Tinai nebeužsikūrė motociklas, tačiau ji nepasidavė: užšokusi ant arklio nujojo ieškoti pagalbos į bivaką. Apie sugrįžimą 2011 metais Tina sakė: „Žinau, kad nesu pakankamai gera patekti į dvidešimtuką, but turiu pakankamai proto galios.“ 

Jų – daug

Tiesą sakant, šia tema būtų galima kaip reikiant išsiplėsti.

Moterų šiose lenktynėse dalyvavo ir daugiau: švedė Maria Sandell – pirmoji švedė moteris, 2002 m. užbaigusi Dakarą. Prancūzė Ludivine Puy savo pirmajame Dakare patyrė stiprią traumą: susilaužė koją ir dubenį, stengdamasi išvengti susidūrimo su kaimo vaiku. Velsietė 41-erių Jennifer Morgan dalyvavo 2011 m.

Ji pirmą kartą išgirdo apie Dakarą, kai 1982 m. Margaret Thatcher sūnus Markas ir jo komanda, dalyvavę automobilių klasėje, šešias dienas buvo ieškomi. Olandė Mirjam Pol ir anglė Patricia Watson-Miller dalyvavo 2006 m. Anglė Tamsin Jones pasiekė finišą 2010 metais. 

Ir dar keturračių klasė. Prancūzė Emmanuelle Jannon – „Christian Dior“ kvepalų interneto svetainės administratorė, pirmoji iš moterų dalyvavusi šioje klasėje (2006). Kanadietės Maryline Lamcelin ir Marie-Christinie Pare buvo pirmoji moterų ATV komanda, dalyvavusios 2002 metais. Italė Camelia Liparoti 2014-aisiais buvo 13, o šiais metais – 15 savo klasėje. Ir dar daug kitų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų