Dziudo federacijos byla sufleruoja „Fast Lap“ lenktynininkų ir LASF konflikto atsakymą

Teismo rūmuose prieš kelias savaites priimtas sprendimas gali būti interpretuojamas kaip pagrumojimas pirštu Dziudo federacijos vadovams. Bet žvelgiant į šią istoriją mūsų akimis, ji gali tapti pavyzdžiu sprendžiant konfliktą tarp Lietuvos automobilių sporto federacijos ir „Fast Lap“ varžybose dalyvavusių lenktynininkų.
Dziudo federacijos byla sufleruoja „Fast Lap“ lenktynininkų ir LASF konflikto atsakymą
Dziudo federacijos byla sufleruoja „Fast Lap“ lenktynininkų ir LASF konflikto atsakymą / GAZAS.LT montažas

Ką bendro turi dziudo ir žiedinės lenktynės? Faktą, kad ir dziudo sportininkams, ir žiedinių lenktynių dalyviams buvo suspenduotos licencijos dėl dalyvavimo, federacijų manymu, nelegaliose ar nesuderintose varžybose. Štai kuo panašios dvi organizacijos – Dziudo federacija sportininkams uždraudė dalyvauti sambo, alyš ir kuraš varžybose (neįsivaizduojame kaip jie ten mušasi) su jais to nesuderinus iš anksto, o Lietuvos automobilių sporto federacija uždraudė licencijuotiems lenktynininkams dalyvauti „Fast Lap“ (puikiai žinome, kad ten žmonės nesimuša).

Ko automobilių sportas gali išmokti iš dziudo

Kodėl apie tai kalbame? Nes vasario 14 d. Lietuvos Vyriausiojo Administracinio teismo priimtas sprendimas gali tapti precedentu ir kitoms sporto šakoms, tokioms kaip automobilių sportas, įskaitant žiedines lenktynes. Mat teismas nagrinėjo, ar dziudo federacijos sprendimas neleisti dziudo sportininkams dalyvauti kitų sporto šakų (sambo, alyš ar kuraš) varžybose buvo teisėtas.

Dziudo sportininkai turi teisę pasirinkti su kuo ir kada jiems muštis.

Kadangi GAZAS.LT nėra didelis dziudo sporto ekspertas, skaitydami teismo nutartį (ją rasite čia) galėjome kažką ir pražiūrėti. Tačiau esmė labai aiški – dziudo federacija savo sportininkams draudė dalyvauti kitų sporto šakų varžybose, o „nusižengus“ atėmė teisę jiems dalyvauti po federacijos vėliava rengiamose varžybose. Taip pat, sportininkams piktnaudžiaujant draudimu, buvo atimta teisė būti federacijos nariu iki gyvenimo galo. Jei to dar ne gana, pridursime, kad šiems, kitų sporto šakų paragavusiems sportininkams, buvo atimta galimybė atstovauti Lietuvą nacionalinėje rinktinėje.

Taigi, eikime prie esmės. 2010 m. dziudo federacija priima sprendimą atimti licencijas sportininkams už jau minėtas priežastis. Šis sprendimas ilgus metus keliavęs teismo koridoriais, galiausiai, po beveik trijų metų, atkeliavo į Lietuvos Vyriausiojo Administracinio Teismo rūmus, kuriose priimtas sprendimas yra neginčijamas. Teismas išklausė dziudo federacijos advokato, kūno kultūros ir sporto departamento atstovo ir teisingumo ministerijos atstovo argumentų ir priėmė sprendimą.

Teismo sprendimas dziudo sportininkams suteikęs laisvę rinktis

Ačiū automobilių sporto gerbėjams, kurie skaito šį straipsnį iki šiol. Turėkite kantrybės jį skaityti iki galo ir jau labai greitai sužinosite kodėl automobilių naujienų portale skaitote apie dziudo.

Dziudo federacijos sprendimas prieštarauja Kūno kultūros ir sporto įstatymui.

Taigi, teismas priėmė sprendimą. Jis štai toks:

Lietuvos dziudo federacijos vykdomojo komiteto 2010 m. kovo 24 d. nutarimas <…> prieštarauja konstituciniam proporcingumo principui ir Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto įstatymo 4 straipsniui.

Teisėjo priimtas sprendimas juodu ant balto užrašė, kad federacija negali imtis veiksmų prieš sportininkus, kurie išreiškia norą dalyvauti ir dalyvauja kitų sporto šakų varžybose. Čia kalbama apie dziudo, bet tikime, kad LASF ir „Fast Lap“ konfliktas savo logiška esme yra labai panašus, jei ne identiškas.

Manome, kad ši teismo nutartis gali tapti precedentu. Mat LASF, drausdami licencijuotiems lenktynininkams dalyvauti „Fast Lap“ varžybose, galėjo priimti sprendimą, lygiai taip pat prieštaraujantį dokumentuose minimam konstituciniam proporcingumo principui ir kūno kultūros ir sporto įstatymo 4 straipsniui. Jis, beje, štai ką sako:

Lietuvos Respublikos gyventojai turi teisę laisvai pasirinkti fizinės veiklos formas ir sporto šakas, vienytis į sporto organizacijas, dalyvauti sporto valdyme, užsiimti profesionalia sporto veikla, kita sporto veikla, kurios nedraudžia įstatymai.

Kūno kultūros ir sporto departamentas reagavo

Nors „Fast Lap“ varžybose dalyvavusių iki tol licencijuotų lenktynininkų ir LASF ginčas dar nepersikėlė į teismo rūmus (to labai nelinkime), Kūno kultūros ir sporto departamentas aiškiai išsakė savo poziciją susitikime, kuriame dalyvavo LASF deleguotas teisininkas Ričardas Rupkus ir KKSD atstovai. Po diskusijų, KKSD atstovai į LASF argumentus atsakė savo poziciją. Pasak jų, LASF norminiuose aktuose esanti draudžiamoji nuostata draudžianti LASF licencijų turėtojams dalyvauti su LASF nesuderintose varžybose, prieštarauja Kūno kultūros ir sporto įstatymo bendriesiems principams (4 str.).

KKSD rekomendavo LASF nevaržyti sportininkų laisvės.

KKSD nuomone LASF turėtų atsižvelgti į šiuos bendruosius principus ir pakeisti Lietuvos automobilių sporto kodekse esančias draudžiamąsias nuostatas, taip, kad jos nevaržytų sportininkų laisvės ir teisės laisvai pasirenkant fizinės veiklos formas ir sporto šakas. Jeigu to nebus padaryta, KKSD 2013 m. atkreips dėmesį į tai peržiūrėdama Nacionalinių sporto federacijų pripažinimą.

Į šį KKSD argumentą R.Rupkus atsakė, jog LASF šios draudžiamosios nuostatos pati nesukūrė, o tik privalomai vadovaujasi Tarptautinės automobilių federacijos norminiais aktais, iš kurių ši nuostata ir buvo perkelta į Lietuvos automobilių sporto kodeksą. KKSD atstovai įpareigojo R.Rupkų KKSD poziciją šiuo klausimu perduoti LASF valdymo organams ir spręsti šį klausimą iš esmės.

Vienas klausimas liko neatsakytas

Mūsų manymu, šioje LASF ir „Fast Lap“ lenktynininkus supriešinusioje istorijoje liko tik vienas neatsakytas klausimas – kuris dokumentas turi viršesnę teisinę galią: ar Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto įstatymas, ar FIA sukurti norminiai aktai.

„Situacija aiški kaip niekada. Džiaugiamės už dziudo sportininkus, kurie kovoja už savo teises ir pasiekė teisybę. Viliamės, kad jų pavyzdžiu paseks automobilių sporto atstovai ir pagaliau reikš savo nuomonę viešai ir nevaržomai. Sportininkai privalo suprasti, kad jų balsas šiuo klausimu yra lemiamas.“ – visos „Fast Lap“ organizatorių komandos vardu sako Kristijonas Vaičys.

GAZAS.LT, drauge su dešimtimis lenktynininkų ir tūkstančiais automobilių sporto fanų, laukia kokia linkme pasuks LASF vadovai ir kuo baigsis ši paini istorija.

P.S. LASF komentaro šia tema nesulaukėme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų