2022 12 07

Galingiausi vilkikai, tinkami ir lenktynėms, ir skrydžiui į Mėnulį: „Iron Knight“, „Raudonasis perlas“ ir kiti monstrai

Lietuva yra vilkikų vairuotojų šalis. Tačiau šį kartą – apie kiek kitokius sunkvežimius. Šie monstrai tikrai niekad nevežė krovinio, nebent kroviniu vadintume beprotį vairuotoją ir jo bebaimį keleivį. Beje, vienas tokių ypatingų vilkikų prie metus trumpam buvo užsukęs ir į Lietuvą. Tai – „Iron Knight“ (Geležinis riteris).
Scania Chimera
Scania Chimera / Gamintojo nuotr.

Visas naujienas apie įdomius automobilius rasite čia.

1. „Iron Knight“

Įdomu, kad „Iron Knight“ pilotas nedrįso apvažiuoti viso Nemuno žiedo, nes tai jam pasirodė nesaugu. Plačiau apie šio sunkvežimio viešnagę skaitykite čia.

2016 m. sukurtas geležinis riteris sveria tik 4,5 tonos, o jo kabina stilizuota panašiai kaip gamyklinių vilkikų FH ir FM linijos, ji pagaminta iš stiklo pluošto. Modifikuotoje dyzelinėje „šešiukėje“ D13 sumontuoti keturi turbokompresoriai ir tarpinis aušintuvas su skysčiu. Galia – 2400 AG, sukimo momentas – 6000 Nm.

Vilkikų tiuningas ir galia

Sunkvežimiai jums atrodo nuobodūs ir vienai lėti, nejudrūs? Jie tikrai niekaip nėra susiję su autosportu? Patikėkite, daug ko nežinote apie vilkikus ir jų galimybes. Jie ne tik dalyvauja žiedinėse lenktynėse, ne tik „driftina“, bet yra fantastiškai tiuninguojami.

Pateikiame jums kelis istorinius eksponatus, kurie užima kvapą. Jie nedaug teturi bendra su serijiniais modeliais, o arklio galių ir sukimo momento skaičiai tiesiog neįtikėtini.

2. „Volvo The Wild Viking“

1950-1960 m. „Volvo“ gamino „Volvo The Wild Viking“ su akcentuotai atsikišusiu variklio dangčiu. 2007 metais pasirodė dar vienas „vikingas“, su 1600 arklio galių turbodyzeliniu varikliu ir aerodinaminiais šarvais. „Wild Viking“ yra toks kietas ir agresyvus, kad pagerino oficialų FIA greičio rekordą. Kilometro distancijoje nuo starto iš vietos jis įsibėgėjo iki 158,8 km/val.

3. „Volvo Mean Green“

Dar po ketverių metų vilkikų-monstrų giminę pratęsė tikras sunkvežimių pasaulio Hulkas – „Volvo mean Green“ su hibridine jėgaine. Jį sukūrė „Wild Viking“ vairavęs pilotas Boije Ovebrinkas, kartu su „Volvo Trucks“.

Šio vilkiko idėja labai aiški: būti labai greitam, bet tuo pačiu parodyti ir Žaliojo kurso patrauklumą.

„Mean Green“ palieka aportišką įspūdį, bet jo žalia spalva ir užrašas ant variklio tarsi primena, kad turime rūpintis gamta. Šis hibridas turi puikų tandemą – dyzelinę1800 AG širdį ir 300 AG elektros variklį. Kaip ir reikėjo tikėtis, jis pagerino pasaulio rekordą savo kategorijoje, kilometro distancijoje įsibėgėdamas iki 152,2 km/val., o pusės kilometro distancijoje – 115,4 km/val.

4. „Scania Red Pearl R999“

Šis sunkiasvoris rodsteris gali svilinti padangas ir elgtis trasoje kaip ištrūkęs į laisvę gepardas. Galbūt toks apibūdinimas primena „Chevrolet Super Sport Roadster“, bet čia tikrai ne jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis