„Memel Motor Fest“: kaip keičiasi automobilinių parodų kultūra

Automobilinių parodų organizatorius: kultūra keičiasi, tačiau žavesys išlieka. Jeigu šmirinėdami po vieną iš didžiųjų Lietuvos miestų esate patekę į milžinišką automobilių kultūros renginį su įspūdingiausiais projektais šalyje, tikėtina, sutiksite ir ten besisukiojantį Edmundą Dargį. Šiuo metu klaipėdiečio vizitine kortele yra tapęs „Memel Motor Fest“ vardas, tačiau vyras automobilinius renginius organizuoja jau daugiau nei 16 metų.
"Memel Motor Fest" akimirkos
"Memel Motor Fest" akimirkos / Edmundo Dargio asmeninio archyvo nuotr.

Per tą laiką keitėsi daug kas: automobiliai, tobulinimo mados, ir net žmonės. Nesikeitė tik aistra ratuotai technikai.

Prasidėjo nuo noro atvežti renginius į miestą

Šiemet „Memel Motor Fest“ Lietuvoje organizuos net 3-is automobilių parodas: Birželio 10-tą Klaipėdoje, liepos 22-ą Palangoje, „Aurum 1006 km Lenktynių metu ir rugpjūčio 26-tą Panevėžyje. Parodose bendrai bus galima pamatyti daugiau nei 500-us, išskirtinių automobilių: nuo visiškai standartinių, bet reto modelio, iki tiek subtiliai, tiek ir drastiškai patobulintų kasdienių automobilių bei superautomobilių. Surinkti beveik po 200-us automobilių į vieną vietą ir padaryti įdomų renginį tiek patiems dalyviams tiek ir žiūrovams nėra lengva, tačiau organizatorius Edmundas Dargis tuo gyvena jau 16 metų.

„Dar ankstyvais 2007-ais metais išgirdau gandą, jog kažkas yra užsibrėžęs tikslą surengti didžiausią automobilinį renginį Lietuvoje, Kėdainiuose, ant Daukšių aerodromo pakilimo tako, kurio metu buvo planuojama kelių dienų fiesta su Lietuvoje tuomet dar nematytais 5000 AG „Dragster“ startais, ir „drifto“ bei „drag“ varžybomis.

Panorau prisidėti ir aš, prisijungiau prie organizatorių komandos ir taip pradėjau savo karjerą. Tada norėjau tik pabandyti, nežinodamas, kad užsives ir mano gyvenimo variklis,“- istoriją trumpai papasakojo E. Dargis.

„Ferro metal motor show 2007“ renginys taip sužavėjo klaipėdietį, kad šis dar tais pačiais metais ėmėsi darbo savarankiškai. Panoro kažką panašaus atvežti į gimtinę, tad surengė pirmąsias traukos lenktynes Klaipėdos rajone, lėktuvų pakilimo take. Nors ankstyvaisiais renginių organizavimo metais jį dažniausiai lydėjo iš valdžios girdimi žodžiai „ne“, „negalima“, jis ieškojo būdų kaip juos paversti į „kodėl gi ne?“.

Taip ilgainiui Klaipėdos rajone renginiai iš atokių teritorijų persikėlė į patį miesto centrą. Uostamiestyje atgijo automobilių kultūra. Edmundas organizavo ne vienas legalias, „drifto“, „drago“ varžybas Klaipėdoje miesto gatvėse, o pačiu įspūdingiausiu renginiu įvardija „Klaipėda Drift City“, kuris tuo metu vyko ant vienintelio uostamiesčio viaduko.

Kviečia į automobilius pažvelgti giliau

Ilgainiui Edmundo Dargio organizuojami renginiai į kuriuos buvo pardavinėjami bilietai, pavirto į atvirus visai šeimai. Prieš 8 metų buvo suorganizuotas pirmasis „Memel Motor Fest“ autombilių kultūros festivalis, ir jis prigijo taip, kad dabar kasmet keliauja po visą Lietuvą ir surenka virš 200 įvairiausių eksponatų.

„Daugeliui automobilis yra ne tik transporto priemonė, kai kuriems tai didelis konstruktorius, kurį išardė, vėl surinko, kiti stengiasi, kad jų „ratai“ būtų nepriekaištingi ir gražūs, tad norisi prie visų jų stabtelti ir išgirsti tų projektų istoriją“, - sakė E. Dargis.

Automobilių sporto renginių šiuo metu Lietuvoje vyksta tikrai daug. O progų, kur būtų galima pažiūrėti į retus automobilius iš arčiau, išgirsti jų istorijas – nėra tiek daug. Be to, per daugybę metų organizuojant tokias parodas galima matyti ir tai, kaip keičiasi automobilių kultūra.

Nuo „drakonų“ iki išlaižytų žemagrindžių – „Stance“

„Automobilių kultūra, kokia buvo 2007-aisiais ir šiandien yra kaip diena ir naktis. Ankstesni patobulinimai šiais laikais publikos akims būtų sunkiai priimami, nors ir jie turi savo dvasią žiūrint iš šių dienų perspektyvos“, - kalbėjo pašnekovas.

Dabar retai sutiksite japoniškus hečbekus su drakoną primenančia apdaila, neoninėmis šviesomis. Tačiau besisukančių stipinų ant amerikietiškų automobilių ratlankių galima pamatyti dar ir šiandien. Viena iš populiariausių – sužemintų „stance“ automobilių kultūra su subtiliais patobulinimais ir iki menkiausių detalių išlaižyta kokybe. Nors, kaip pastebi E. Dargis – daugiausiai publikos dėmesio susilaukia amerikietiški „muscule car“ ir superautomobiliai.

„Pavyzdžiui dar prieš kokius keturis ar penkis metus automobilių su orine pakaba buvo vos vienas kitas, o sumanymas padaryti varžybas tarp jų, matuojant jų nusileidimą ir pakilimą būdavo ne visada sėkmingas, nes tiesiog nepakakdavo dalyvių, o paskutinį kartą susirinko net 16 jų“, - apie tendencijas ir technologinį tobulėjimą pasakojo organizatorius.

Viename gale populiari „amerika“, kitoje – juodi BMW

Automobilių parkas skiriasi ir priklausomai nuo regiono. Kiekviename mieste, kuriame yra rengiamas „Memel Motor Fest“ dauguma renginio dalyvių automobilių bus skirtingi. Ne visi dalyviai išpuoselėtu, parodoms skirtu automobilių nori važiuoti po 300 kilometrų į vieną pusę, taigi parodos ne tik demonstruoja skirtingus automobilius, bet ir skirtingus jų stilius atskiruose regionuose.

„Klaipėda ir Klaipėdos rajonas išties gausus amerikietiškų automobilių gerbėjais, neslėpsiu, pats esu tarp jų. O Kaune daugiausia būtinai juodos ar baltos spalvos, BMW „M“, Mercedes „AMG“ serijos ir panašių raidžių kombinacijų gerbėjų. Ten labai svarbu automobilio apdailos detalės ir jo estetinė išvaizda“, - nusišypsojo.

Edmundas „Memel Motor Fest“ renginius organizuoja plačiajai publikai, turėdamas tikslą populiarinti automobilinę kultūrą Lietuvoje. Jie ne tik sutraukia išskirtinius projektus, iš kurių renkami gražiausi, tačiau ir įtraukia žiūrovus, kuriems nesvarbu kiek metų: nuo mažų vaikų iki senjorų. Per pramogas, tokias kaip motociklo priekinio rato kėlimo simuliatorius, orinių važiuoklių varžybos, visureigio tempimo varžybos, vaikų mašinėlių „dragas“, paspirtukų slalomas ir t.t. supažindina juos su automobiliais ir kita motorinę technika, jų tobulinimo ir puoselėjimo subtilybėmis iš arčiau, bei stiprina automobilistų bendruomenę.

„Man labai patinka pats kūrybinis, ir renginio organizavimo procesas siekiant rezultato, o viską vainikuoja renginio lankytojų emocijos. Smagu, kai viskas, ką įsivaizdavai tampa realybe ir sulauki teigiamo atgalinio ryšio. Automobilių parodų prasmė visų pirma – kultūrinė, nes automobiliai nėra tik transporto priemonės. Tai – technologijų ir dizaino šedevrai, kurie nuolat tobulėja, keičiasi, tik aistra jiems išlieka tokia pati“, - pokalbį užbaigė „Memel Motor Fest“ organizatorius E. Dargis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai