Donatas Puslys: Anglų gynybinis antifutbolas pusfinalio negadins

Prieš Anglijos ir Italijos dvikovą savo favorito neturėjau, tiesiog norėjosi pamatyti akiai patrauklų futbolą, kuris leistų smagiai praleisti vakarą draugų kompanijoje. Bet kuo toliau, tuo labiau simpatijos krypo Cesares Prandellio kompanijos pusėn. Galiausiai po 11 metrų baudinių serijos galėjau lengviau atsikvėpti – anglai keliauja namo ir su savo gynybiniu antifutbolu pusfinalio rungtynių negadins.
Rungtynių akimirka
Rungtynių akimirka / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Donatas Puslys
Donatas Puslys

Anglai sekmadienį labiau priminė, kaip pasakė vienas bičiulis, „šiaurės graikus“. Komandą, kuriai svarbiausia tik apsiginti, komandą, kuri gali žaisti tik antruoju numeriu ir nė nemėgina paimti žaidimo kontrolės į savo rankas. Žaidimo tempą diktavo italai. Anglai buvo komanda, kuri viską atidėjo baudinių loterijai. Diktuoti žaidimui jie paprasčiausiai buvo per silpni.

Geriausią progą anglai turėjo penktą minutę, kai Gleno Johnsono smūgį atrėmė Gianluigis Buffonas. Viskas po to buvo blanku ir nuobodu. Rungtynių laikui slenkant anglai vis giliau atsitraukė į gynybą.

Įdomu tai, kad anglai iš aštuonių baudinių serijų pagrindiniuose turnyruose laimėjo vos vieną, tačiau būtent jie pratęsimo metu labiau laukė baudinių loterijos. Vien ko vertas Joe Harto pasivaikščiojimas kampinio link pasiimti kamuolio.

„Oho, ir vėl iškritome po baudinių. Esu nusivylęs dėl vaikinų“ – taip sekmadienio vakarą savo „Twitter“ profilyje reziumavo „Manchester United“ gynėjas Rio Ferdinandas. Tuo tarpu „Manchester City“ gynėjas Vincentas Kompany džiaugėsi komandos draugo Mario Balotellio sėkme: „Džiaugiuosi dėl Mario. Dabar jam įmanoma viskas.“ 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka

Anglijos rinktinės treneriui R.Hodgsonui beliko guosti baudinius pramušusius žaidėjus: „Penki baudinius mušti turėję žaidėjai yra labai geri. Mes treniruotėse praktikavomės mušti baudinius ir Ashley Cole‘as bei Ashley Youngas nuolat realizuodavo juos. Tačiau treniruotėse tu negali atgaminti nuvargusių kojų, spaudimo, negali atgaminti nervinės įtampos. Italai visa tai atlaikė geriau nei mes. Andrea Pirlo baudinys buvo puikus to pavyzdys.“

Taktika

Mačą anglai pradėjo tokia pat sudėtimi kaip ir paskutinėse pergalingai pasibaigusiose grupės rungtynėse su Ukraina – schema 4-4-1-1. Prieš rungtynes tiek R.Hodgsonas, tiek C.Prandellis kalbėjo, kad nugalės ta komanda, kuri diktuos žaidimo tempą. Tad principinė dvikova vyko dėl aikštės vidurio užvaldymo. Čia kovą laimėjo A.Pirlo vedini italai, kurie kamuolį kontroliavo 64 proc. rungtynių laiko. Stevenas Gerrardas buvo aktyvus, tačiau lėtas, o jo perdavimai, priešingai nei ankstesnėse rungtynėse, adresatą pasiekdavo ne visada.

Italų strategas C.Prandellis savo ruožtu buvo priverstas atlikti net tris pakeitimus startinėje sudėtyje. Tai, kad Mario Balotellis grįžo į vienuolikę vietoje Antonio di Natales veikiausiai nenustebino nieko. Rimčiausia netektis buvo vidurio gynėjas Giorgio Chiellini, kurį pakeitė Leonardo Bonucci. Vietoje saugo Thiago Motta aikštėje išvydome Riccardo Montolivo.

R.Montolivo labiau rūpi ataka, o ne gynyba. „AC Milan“ saugas pasižymi puikiu aikštės matymu, gerais perdavimais. Tai reiškė, kad jam būnant aikštėje daugiau gynybinių funkcijų teks ir A.Pirlo. Vis dėlto italai su viskuo puikiai susitvarkė ir R.Montolivo už savo pasirodymą nusipelno ovacijų. Neįmuštą baudinį, esant laimingai pabaigai, galima ir pamiršti.

Geriausias rungtynių žaidėjas

A.Pirlo žaidimas kelia susižavėjimą. Kas jau kas, o Turino „Juventus“ savininkai turi trykšti begaliniu džiaugsmu, kad jiems pavyko iš „AC Milan“ pervilioti šį futbolo deimantą. A.Pirlo sekmadienį buvo pagrindinis italų variklis ir būtent jis diktavo rungtynių tempą. Be jo dalyvavimo neįvyko nė viena pavojingesnė italų ataka – būtent  A.Pirlo kūrybingumas suteikė daug galvos skausmo anglų gynybai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka

Be to, šaltakraujiškas Andrea smūgis baudinių loterijos metu ir perlaužė visą serijos eigą. Viena vertus, tai buvo smūgis iki tol pasitikėjimo savimi nestokojusiam J.Hartui, kita vertus, ir didžiulė pasitikėjimo dozė komandos draugams.

„Futbolas paverčia tave naujos bendruomenės nariu, kur visi valandai ir trisdešimčiai minučių tampa broliais. Tu ne tik pabėgi nuo džeržgiančių mašinų, nuo darbo, algų, nuomos, pašalpų, nedarbingumo išmokų, draudimo polisų, ramybės neduodančių žmonų, sergančių vaikų, blogų viršininkų, tingių bendradarbių, tačiau ir pabėgi kartu su dauguma savo bičiulių ir kaimynų, su puse miesto.

Futbolas paverčia tave naujos bendruomenės nariu, kur visi valandai ir trisdešimčiai minučių tampa broliais. 

Visi kartu džiūgauja, šokinėja vienas kitam ant pečių, keičiasi nuosprendžiais tarsi būtų šios žemės viešpačiai. Praėjimas pro turniketus reiškė patekimą į visiškai kitą, daug nuostabesnį pasaulį“ – rašė anglų novelistas Johnas Boyntonas Priestley, bandydamas paaiškinti, kodėl anglų darbininkų klasė taip myli futbolą.

Futbolas yra vienas tų bičiulius suburiančių ir suvienijančių veiksnių. Europos čempionate liko vos trys rungtynės, suteiksiančios progą pabėgti nuo kasdienybės ir atsipalaiduoti bendraminčių, 90 minučių gyvenančių vienu ritmu, kompanijoje. Dėl čempionų vardų liko kovoti keturios komandos ir būtent jos buvo verčiausios tęsti kovą.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų