„Euro 2012“ Ispanijos – Italijos rungtynių analizė: taktika, deriniai, įžvalgos

Keistas jausmas apima pasibaigus svarbiam turnyrui. Atrodytų lauki jo ilgai, „vargsti“ žiūrėdamas po kelias varžybas per dieną, vėlai eini miegoti, bet net nepastebi, kaip greitai jis praeina. Mes, jau kitą dieną po finalo jaučiamės pasiilgę futbolo.
Rungtynių akimirka
Rungtynių akimirka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ispanija – Italija 4:0 (2:0)

Įvarčiai: 14 min. D.Silva,  41 min.J.Alba, 84 min. F.Torres, 88 min. J.Mata (visi Ispanija)

2012.07.01 d. finalas, Kijevas, Ukraina

Turime iš karto pasakyti, kad finalas nebuvo itin įdomus. Tai buvo vienpusis žaidimas, kurio metu viena ekipa akivaizdžiai nusileido kitai – čempionams. Abi komandos jau žaidė tarpusavyje grupės varžybose, kur italai tarsi skraidė ant sparnų, o ispanai atrodė dar neįsibėgėję, pirmieji praleisdami įvartį (vienintelį šiame čempionate!). Jų metu Cesare Prandelli pasirinko unikalią 3-5-2 taktinę schemą, dėl ko italai turėjo pranašumą saugų grandyje, neleido ispanams sužaisti jiems būdingų varžybų (ilgas kamuolio valdymas, trumpi perdavimai, varžovų vartų apgultis).

Tačiau „mėlynieji“ sužaidė nuostabias rungtynės su vokiečiais pusfinalyje 4-4-2 schema, saugams išsidėsčius rombo forma. Tad C.Prandelli turėjo dilemą, kurią iš schemų pasirinkti: ar tą, pagal kurią žaidžiant buvo sustabdyti ispanai, ar tą, kuri leido įveikti Joachimo Lowo auklėtinius. Galiausiai, italai pasirinko 4-4-2 schemą, kurios esmė yra saugų koncentracija centre, kamuolio skirstymas iš centro, krašto gynėjų pasijungimas į atakas, dviejų puolėjų žaidimas tarpusavyje. Tokiu atveju svarbiausias šios taktinės schemos elementas yra vidurio saugai ir žaidimo organizavimas būtent iš čia, kur visą čempionatą dominuoja Andrea Pirlo bei Daniele de Rossi. 

Taktinės schemos ir statistika
Taktinės schemos ir statistika

Tai žinodamas Vincente del Bosque pakeitė kelis elementus, lyginant su pirmąja šių ekipų dvikova. Neabejotinai – tai gynybiniai veiksmai. Nors išlaikė ekipos išsidėstymą 4-3-3, trys puolėjai ir Xavi, o vėliau ir visi žaidėjai labai aukštai spaudė italus. Ypač įdomiai atrodė būtent puolėjų veiksmai. Jie, kartu su Xavi rombo forma spausdavo Italijos gynėją su kamuoliu, kūnu blokuodami bet kokį galimą perdavimą A.Pirlo, versdami kamuolį nukreipti į kraštą gynėjui arba aukštu perdavimu puolėjams. Manome, kad tai buvo esminis šių varžybų veiksnys. Nors daugelis mano, jog Ispanijos rinktinė ir jos klubai viską laimi tik puldami, tačiau taip nėra. Gynyba yra kertinis puolančiojo futbolo elementas. „Barcelona“ įdiegė kamuolio kontrolės filosofiją. Norint ją įgyvendinti reikia ne tik tiksliai perduoti kamuolį, bet jį praradus kaip galima greičiau jį ir atkovoti. 

Xavi laimėjo dvikovą aikštės viduryje

Taktika
 

Italai pirmajame kėlinyje buvo lygiaverčiai ispanų priešininkai pagal daugelį žaidimo rodiklių. Tačiau visa esmė slypėjo detalėse. Pirma, ispanų varžovo spaudimas nuo pat jo gynybos, neleido italams tinkamai įžaisti kamuolio. Antra, Europos čempionams pavyko padalinti italus į tris atskirus junginius: gynėjus, saugus ir puolėjus. Galbūt gynėjai ir saugai dar turėjo jungiamąją grandį A.Pirlo bei D.de Rossi, tačiau puolėjai buvo palikti visiškai vieni 4-5 varžovų apsuptyje. Kadangi A.Pirlo žaidė itin žemai, o likusiems saugams nepavykdavo perduoti kamuolio, jis turėjo ieškoti puolėjų. Tokiu būdu saugai būdavo „išjungiami“ iš žaidimo, o gavę kamuolį puolėjai palikti visiškai vieni.

Tai gerai matėsi, kai Antonio Cassano ar Mario Balotelli gaudavo kamuolį. Ispanai atkirsdavo kitus italus ir tuomet vienas ar keli V.del Bosque auklėtiniai judėdavo link Italijos puolėjų. Pastarieji nepalaikydavo kamuolio, tad jų atakos trukdavo kelias sekundes ir buvo nepavojingos. Trečia, tuo tarpu ispanai, greitai perėmę kamuolį 6-8 žaidėjų pajėgomis judėjo link Gianluigi Buffono vartų link. Tai žymia didesnės pajėgos nei turėjo puolime jų priešininkai. Ketvirta, ispanai buvo nepalyginamai pavojingesni puolime. Jie atliko daugiau pavojingų ir tikslių perdavimų puldami, nei italai. Penkta, V.del Bosque atliko geresnius keitimus. Kai reikėjo pločio žaidime, jis išleido Pedro, kai reikėjo pavojingumo puolime, jis išleido Fernando Torresą. Šešta, ispanai atrodė daug šviežesni.

Septinta, Thiago Motta trauma 62 minutę. Jau tuo metu varžybos buvo baigtos. Aštunta, italai neišnaudojo savo progų, ypač Antonio di Natale. Jeigu jis būtų įmušęs galva antrojo kėlinio pradžioje, varžybos galėjo pakrypti kita linkme. Devinta, ir manome svarbiausia, jog dvikovą aikštės viduryje laimėjo ispanai, ypač Xavi, kuris ne tik organizavo puolimą bet ir sėkmingai dengė A.Pirlo. Tad ispanai bene vieninteliai šiame čempionate, sugebėjo „užtildyti“ italų lyderį. Dešimta, ispanų krašto gynėjai buvo itin pavojingi puolant, ypač Jordi Alba, suteikdami ekipai pločio atakose. 

Perdavimai prie varžovų vartų. Daug pavojingesni ispanai

Taktika1
 

Liepos 1 dieną Kijeve buvo stipresni ispanai. Tai buvo akivaizdu – jie ir laimėjo. Tuo tarpu italai parodė, kaip nuostabiai gali žaisti motyvuota, patyrusi, atsidavusi ekipa. C.Prandelli išsiskyrė (kartu su Slavenu Biličiumi, Joao Bento) savo taktiniu intelektu. 3-5-2, saugų išsidėstymas rombu, kt. – visa tai jo sprendimai, pateikti Europai, tolimesniam tobulinimui. 

Ačiū ekipoms, ačiū Jums, mieli skaitytojai, kurie skaitėte FK „Navigatoriai – LT Aqua“ apžvalgas. 

Straipsnį parengė FK „Navigatoriai – LT Aqua“, www.navigatoriai.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis