„Euro 2012“ Kroatijos – Ispanijos rungtynių analizė: taktika, deriniai, įžvalgos

Lemiamos kovos C grupėje buvo apipintos įtarimais apie galimą kroatų bei ispanų susitarimą dėl rezultato. Italai vis dar atsimena „Euro 2004“ skandinaviško suokalbio epizodą, kai danai su švedais sužaidė lygiosiomis paskutines grupės varžybas ir to pakako, kad italai iškristų iš čempionato.
Andresas Iniesta ir Jesus Navasas
Andresas Iniesta ir Jesus Navasas / „Scanpix“ nuotr.

Pastarieji bijojo panašios baigties Lenkijoje, tačiau vykusios varžybos tarp Ispanijos ir Kroatijos nebuvo panašios į jokius susitarimus. Šioje vietoje palaikome Gianluigi Buffoną, kuris ragino komandos draugus mažiau galvoti apie suokalbius ir koncentruotis į kovą su airiais.

Ispanai išsirikiavo tradicine 4-2-3-1 schema, o kroatai 4-2-3-1, kuri neretai panašėjo į 4-5-1, krašto saugams prisispausdus arčiau savo vartų ginantis. Pasaulio čempionai varžybas pradėjo gindamiesi tarsi „Barcelona“ ar „Real“, kiekviename aikštės metre spausdami savo varžovus. Kroatai atsakė tuo pačiu, tiesa, pasitikdami varžovus kiek žemiau ir žaisdami daug grubiau.

Teisėjas toleravo kibų, netgi grubų žaidimą, o Slaveno Biličiaus ekipai to ir reikėjo, siekiant išmušti ispanus iš jiems parankaus techniško žaidimo. Kroatai rėmėsi kontratakomis, bet jos nebuvo pavojingos, nes trūko pagrindinio ginklo – krašto gynėjų ir saugų pasijungimo. Danijelis Pranjičius buvo aktyvus, tačiau nieko pavojingo nesukūrė, Mario Mandžukičiui trūko pagalbos, o Luką Modričių asmeniškai itin kibiai ir iš arti prižiūrėjo Xabi Alonso. Tad kroatų atakos nebuvo aštrios, jos trukdavo vos 10–15 sekundžių.

Pradinė komandų taktika ir statistika
Pradinė komandų taktika ir statistika

Ispanai stengėsi išnaudoti visą aikštės plotą, saugai neretai keitė atakos kryptis perdavimais per visą aikštę. Andresas Iniesta kirsdavo į aikštės centrą, kairįjį atakos kraštą palikdamas aktyviam Jordi Albai. Dešiniajame krašte aktyvumu išsiskyrė vienas pastebimiausių pirmojo kėlinio žaidėjų Davidas Silva. Fernando Torresui akivaizdžiai trūko laisvo ploto, į kurį jis galėtų įkirsti, o jo kroatai būtent ir nesuteikė, žaisdami susispaudę arti savo vartų 4-4-2 schema, kartais net 8 žaidėjams susispaudus baudos aikštelėje prie pat Stipes Pletikosa. „Chelsea“ puolėją atidžiai dengė geriausias varžybų žaidėjas Gordonas Shildenfeldas, sugebėdavęs itin gerai užsiimti poziciją gynyboje.        

Grumtynės aikštėje turbūt būtų tęsęsi iki jų pabaigos, jeigu ne žinia iš Poznanės, kur italai įmušė savo pirmąjį įvartį 35 minutę. Tapo aišku, kad iš Gdanske esančių komandų į kitą etapą paklius tik viena (nebent sužaistų lygiosiomis 2:2). Labiau sukruto kroatai, kuriems reikėjo laimėti varžybas norint patekti į kitą etapą, o ispanams pakako ir lygiųjų, nors dėl pirmosios vietos grupėje reikėjo laimėti. Tačiau abi komandos šių tikslų įgyvendinimą perkėlė į antrąjį kėlinį.

S.Biličius nurodė savo ekipai žaisti aktyviau puolime, gintis daug aukščiau, stumti ispanus iš savo aikštelės pusės ir spausti kuriančiuosius saugus. Vincente del Bosque tikriausiai norėdamas pasižiūrėti į varžovų veiksmus, nutarė palaukti ir daug keitimų neatliko, išskyrus atakuojančių saugų perstumdymą iš vieno krašto į kitą.

Aktyvesnis Kroatijos žaidimas suteikė vilties, kad jie vis dėlto gali įmušti pasaulio bei Europos čempionams. L.Modričius tapo antruoju puolėju. Būtent po jo perdavimo Ivanas Rakitičius turėjo įmušti galva iš 2 metrų. Puikiai sužaidė Ikeras Casillasas. Kroatai tapo pavojingesni po ilgų, aukštų perdavimų. Geriausia gynyba tapo puolimas.

Ispanijos strategas suprato, kad laukti nebegalima ir pasauliui pareiškė, jog titulą ketina apginti žaisdamas be puolėjų. Nors antrajame kėlinyje F.Torresui atsirado erdvės puolime, kibūs gynėjai neleido jam įsibėgėti. V.del Bosque vietoje jo išleido Jesusą Navasą, o vietoje prigesusio D.Silvos – Cescą Fabregasą. Pirmasis suteikė gyvumo dešiniajame atakos krašte, antrasis viduryje. Ispanai pradėjo pulti „Barcelona“ stiliumi per aikštės centrą, trumpais perdavimais tarp besiginančių žaidėjų. Nuo 72 min. ispanai prispaudė priešininkus, S.Biličiaus auklėtiniai vėl prisiglaudė prie savų vartų nesugebėdami pulti, nes L.Modričius visiškai išsikvėpė, stoviniuodamas aikštės viduryje. Tuo tarpu Kroatijos gynėjai padarė vieną ženklesnę klaidą, kai Vedranas Čorluka neišėjo iš gynybos ir nepaliko A.Iniestos nuošalėje. Įvartis, užtikrinęs nugalėtojams pirmąją vietą grupėje. Viskas aišku, toliau keliauja ispanai.

Čempionatą turi palikti Kroatija, taktine prasme, tapusi viena įdomiausių ekipų. Rungtynių metu ji sugebėdavo net kelis kartus keisti žaidimo schemas, tempą, išsidėstymą. Tikėkimės ją išvysti Brazilijoje, o šiandien į kitą etapą iš C grupės keliauja pastarųjų dviejų pasaulio čempionatų nugalėtojai italai ir ispanai.

Straipsnį parengė FK „Navigatoriai – LT Aqua“, www.navigatoriai.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis