Europos futbolo čempionatas kelia uždangą buvusiame komunistiniame Rytų Europos regione

Vos prieš du dešimtmečius buvusios už Geležinės uždangos Lenkija ir Ukraina pasveikins sporto gerbėjus iš visos pasaulio, kai penktadienį Varšuvoje prasidės Europos futbolo čempionatas.
Futbolo sirgaliai
Futbolo sirgaliai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) sprendimas pirmąkart surengti savo pagrindinį turnyrą buvusiame komunistiniame bloke yra puiki reklama jį organizuojančioms šalims, tačiau čempionatą temdo politiniai nesutarimai ir nuogąstavimai dėl aistruolių saugumo.

Čempionato pirmųjų rungtynių, per kurias susigrums Lenkijos ir Vokietijos rinktinės, išvakarėse Didžioji Britanija pareiškė nesiųsianti nei vieno savo ministro stebėti Anglijos vienuolikės kovų savoje grupėje, reikšdama susirūpinimą dėl „pasirinktinio teisingumo“ Ukrainoje ir jos buvusios premjerės Julijos Tymošenko kalinimo.

27 nares turinčioje Europos Sąjungoje (ES) didėja pyktis dėl Ukrainos teismo nuosprendžio pasiųsti įtakingą opozicijos lyderę septyneriems metams už grotų dėl įgaliojimų viršijimo, nors J.Tymošenko griežtai neigia šiuos kaltinimus.

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir ES teisingumo komisarė Viviane Reding taip pat pažadėjo nevykti stebėti Ukrainoje vyksiančių futbolo rungtynių.

Tuo tarpu Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis pareiškė, kas grasinimai boikotu yra visiškai netinkami.

UEFA vadovas Michelis Platini taip pat griežtai kritikavo šiuos sprendimus, akcentuodamas, kad jo organizacija yra politiškai neutrali.

„Mes nežaidžiame politikos“, – sakė jis.

Susirūpinimas dėl futbolo gerbėjams galinčio iškilti pavojaus dėl ultradešiniųjų rasizmo ir smurto Ukrainoje bei Lenkijoje paskatino buvusį Anglijos rinktinės kapitoną Solą Campbellą, kuris yra juodaodis, perspėti aistruolius likti namuose ir žiūrėti per televiziją, net nemėginti rizikuoti.

Praeitą mėnesį rodytame viename BBC televizijos dokumentiniame filme buvo matoma, kaip futbolo aistruoliai abiejose šalyse demonstruoja nacių pasisveikinimą ir tyčiojasi iš juodaodžių žaidėjų, vadindami juos beždžionėmis.

Varšuva ir Kijevas tvirtina, kad tokie teiginiai neatspindi tikrosios padėties, o organizatoriai Lenkijoje netgi išsiuntė asmeninį kvietimą atvykti S.Campbellui.

Kol kas nepranešama jokių incidentų tarp įvairių šalių žaidėjų ir aistruolių, jau atvykusių į Lenkiją prieš penktadienį įvyksiantį čempionato atidarymą.

Lenkijos policija perspėjo esanti pasiruošusi pjudyti chuliganus šunimis, išdresuotais kibti tiesiai į ramybės drumstėjų genitalijas, o viena senyvo amžiaus moterų trupė stengėsi skleisti džiaugsmingą nuotaiką, dainuodama šiek tiek kiču dvelkiančią čempionato Lenkijoje pagrindinę dainą..

Tuo tarpu Lenkijos sporto ministrė Joanna Mucha šį čempionatą vadino didžiausiu kada nors šaliai iškilusiu iššūkiu – galbūt išskyrus nacių ir sovietų antplūdį per Antrąjį pasaulinį karą.

„Esame itin gerai pasiruošę“, – pridūrė 36 metų politikė, tapusi pasiruošimų Europos futbolo čempionatui Lenkijoje veidu.

Šie pasiruošimai prasidėjo 2007 metų balandį, kai Lenkijos ir Ukrainos pastangas užsitikrinti teisę organizuoti svarbiausią Europos futbolo turnyrą netikėtai vainikavo sėkmė.

Tačiau abi šalys susidūrė su didelėmis kliūtimis: kelių, geležinkelių ir oro susisiekimo infrastruktūrą reikėjo parengti šimtų tūkstančių futbolo gerbėjų antplūdžiui.

Šiek tiek geresnėje padėtyje buvo Lenkija, 2004 metais įstojusi į Europos Sąjungą ir neturinti Sovietų Sąjungos narės palikimo.

Kita vertus, vietos žiniasklaida sarkastiškai užsiminė, kad iš komunistinių laikų paveldėti policijos metodai tramdant maištingas minias gali padėti atvesti į protą net ir aršiausius chuliganus.

Lenkijos riaušių policijos daliniai turi ant sunkvežimių sumontuotų vandens patrankų ir modernių akustinių patrankų, kurių impulsai gali priversti žmogų nevalingai apsišlapinti, rašė vienas laikraštis.

Istorijos pėdsakai buvo aiškiai matomi didžiausiame Europoje sporto gerbėjų klube. Ketvirtadienį prie Varšuvoje esančių Kultūros rūmų buvo atidarytas 100 tūkst. vietų Europos futbolo čempionatų gerbėjų centras, kuriame įrengta scena, dideli televizijos ekranai ir medicinos punktai.

Milžiniškas stalinistinės epochos pastatas, vadinamas sovietų dovanėle, buvo papuoštas didžiuliu spalvintu plakatu su užrašu „Varšuva sveikina jus“.

Anksti atvykę aistruoliai linksmai leido laiką, laukdami, kada šis čempionatas taps jų pačių istorija.

„Tikiuosi, kad žmonės pagaliau peržengs praeitį ir pradės sakyti: Čia tikrai vyksta kažkas nauja, ne vien istorija“, – sakė 24 metų Jonathanas Regaud, turintis prancūziškų ir lenkiškų šaknų. Jis sakė sirgsiantis už Prancūzijos komanda, nes „Lenkija neturi jokių vilčių“.

„Neįtikėtina. Manau, kad tai bus geriausias momentas Lenkijos istorijoje“, – sakė 44 metų Lenkijoje gyvenantis ispanas Miguelis Vegasas, žadėjęs irgi sirgti už savo šalies komandą, pelniusią daugybę titulų ir tapusią pasaulio čempione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis