„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Martinas Kallenas |
Ką turėjo galvoje M.Kallenas, supratau, kai jau žinodamas, į kurias Europos futbolo čempionato rungtynes turiu bilietus, pradėjau ieškoti nakvynės visai savo šeimai Lvove ir Kijeve. Vienam ar dviem į „Euro 2012“ atvykusiems futbolo aistruoliams gerai paieškojus dar būtų įmanoma už protu suvokiamą kainą čia pernakvoti. Tačiau penkių žmonių šeimai?
Čempionato metu Ukraina tikisi sulaukti iki milijono turistų. Natūralu, kad viešbučių, kempingų ar apartamentų savininkai tomis dienomis norės užsidirbti. Buvau pasiruošęs tam, kad nakvynė gali kainuoti brangiau nei kitu metų laiku. Tačiau kainos tiesiog pribloškė.
Esame kasmet po Europą automobiliu keliaujanti šeima, tad išbandėme visokiausias nakvynės formas ir kainas. Nakvodavome ir pigiausiuose kempinguose, ir vidutinio brangumo privačiuose apartamentuose, ir brangesniuose viešbučiuose. Tačiau tokių nakvynės kainų, kurias nustatė godūs Ukrainos verslininkai, Europoje mums dar neteko matyti.
Lvovas: kas brangiau?
Nakvynės paiešką pradėjau nuo Lvovo, kur planavome praleisti dvi ar tris dienas ir ne tik pažiūrėti futbolą, bet ir susipažinti su miestu.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lvovas |
Paprastai keliaujant po Europą pigiausia nakvoti būna kempinguose. Tačiau Ukrainoje kempingų nėra daug. Paaiškėjo, kad net ir tuose, kurie yra, pernakvoti nepavyks. Greta Lvovo esantis kempingas mums pasiūlė apsigyventi dviem naktims jau pastatytose palapinėse už 436 JAV dolerius (reikėtų nuomoti dvivietę palapinę už 162 JAV dolerius ir keturvietę palapinę už 274 JAV dolerius).
Tas pats kempingas dar siūlo lovą bendroje 32 lovų patalpoje. Kaina vienam žmogui – 87 JAV doleriai (mums penkiems šis pasiūlymas kainuotų tuos pačius 436 JAV dolerius).
Ačiū, ne. Nusprendžiau ieškoti toliau.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lvovas |
UEFA savo tinklalapyje reklamuoja partnerius, per kuriuos čempionato metu galima užsisakyti nakvynę. Bet iš trijų tinklalapių nė vienas nieko doro nesugebėjo pasiūlyti konkrečioms datoms. Teko kreiptis į vieną populiariausių pasaulyje viešbučių rezervavimo tinklalpių booking.com.
Tinklalapį administruojanti Nyderlandų bendrovė skelbia, kad jie savo klientams stengiasi pasiūlyti mažiausią kainą. Booking.com sistema pranešė, kad Lvove „surasti 67 viešbučiai ir du pasiūlymai pasirinktai datai“. Vienas – už 2 tūkst. 93 JAV dolerius, kitas (pasak bejausmės elektroninės sistemos, „labai geras“) – už 3 tūkst. 128 JAV dolerius.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lvovas |
Kadangi nemanau, jog du ar trys tūkstančiai JAV dolerių už dvi naktis penkiems žmonės yra ta kaina, kurią verta mokėti, nusprendžiau to paties booking.com paprašyti, kad surastų visus įmanomos nakvynės variantus 100 km spinduliu aplink Lvovą. Rezultatai nenudžiugino. 511 JAV dolerių už dvi naktis mano šeimai irgi yra šiek tiek per daug.
„Google“ padėjo išsiaiškinti, kad pastaruoju metu Ukrainoje vis labiau populiarėja apartamentų nuoma. Tiesa, apartamentais čia vadinami ir paprasčiausi butai. Žvelgiant į internete skelbiamas jų nuomos parai kainas pasirodė, kad būtent tai ir gali būti išeitis pigesnės nakvynės ieškantiems žmonėms. Tereikia kreiptis į butus nuomojančias bendroves (jų pasiūlymai šiek tiek brangesni) ar tiesiai į butų šeimininkus.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lvovas |
Buvau naivus. „Sveiki. Mes esame penkių žmonių šeima iš Lietuvos. Ieškome nakvynės Lvove. Kokios yra buto nuomos sąlygos? Ar jūsų nurodyta kaina 350 grivinų (apie 112 litų) parai yra reali mūsų pasirinktai datai?“ – paklausiau dviejų kambarių buto Lvovo senamiestyje savininkės Inos.
Netrukus gavau atsakymą: „Europos futbolo čempionato metu buto kaina – 250 eurų parai. Minimalus nuomos laikas – 4 paros. Pusę sumos reikia sumokėti iš anksto.“
Ačiū už pasiūlymą, ieškosiu toliau.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lvovas |
„Birželio kaina – 400 eurų. Minimalus nuomos laikas – 5 paros“, – maloniai informavo kito buto, dabar kainuojančio 380 grivinų (apie 122 litus) savininkas Andrejus.
Buto Lvovo centre savininkė Olga, prie kurios kontaktų internete kažkodėl eksponuojama jauno tvarkingai apsikirpusio, tačiau nesiskutusio vyriškio nuotrauka, savo 300 grivinų (apie 96 litus) dabar kainuojančius apartamentus sutiko išnuomoti už 300 eurų parai. Atsisakiau, pasiūlė kitą butą už 240 eurų parai.
Po ilgų paieškų galiausiai pavyko susirasti viešbutį, sutikusį mūsų penkių asmenų šeimą dviem naktims priimti už 254 JAV dolerius. Prižadėjo dar ir pusryčių duoti. Tiesa, atstumas nuo viešbučio iki Lvovo stadiono – šiek tiek per 100 km. Lvovo lankytinų vietų apžiūrą atidėjome geresniems laikams.
Skurdas skatina godumą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Kolesnikovas |
Ieškant nakvynės Lvove net kilo minčių nakvoti Lenkijoje. Nenuostabu, kad gyvenimą Lenkijoje „Euro 2012“ metu pasirinko ir beveik visos čempionate dalyvausiančios komandos. Tik trys (Ukrainos, Švedijos ir Prancūzijos) iš šešiolikos komandų gyvens Ukrainoje.
Kad dėl didelių nakvynės kainų Ukraina gali likti be planuotų turistų, perspėja ne tik UEFA. Ukrainos vicepremjeras ir infrastruktūros ministras Borisas Kolesnikovas primena, kad nuo gegužės 15-osios Ukraina dviem mėnesiams skelbia „atviro dangaus“ iniciatyvą. Tai reiškia, kad visos pasaulio oro bendrovės į Ukrainą galės skraidyti be jokių apribojimų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Oficialus Europos futbolo čempionato kamuolys „Tango“ |
Šia Ukrainos iniciatyva jau susidomėjo pigių skrydžių kompanijos. Ukrainoje net buvo apskaičiuota, kad atskristi į futbolo rungtynes Vakarų Europos futbolo aistruoliui ir tą patį vakarą grįžti namo pigių skrydžių kompanijos lėktuvu gali užtekti ir 200 JAV dolerių. Nakvynę už tokią sumą, ypač Kijeve, susirasti būtų tikrai sudėtinga.
Daugybė futbolo aistruolių gali pasirinkti ir daug pigesnius Lenkijos viešbučius. Neatmetama, kad europiečiai tiesiog naudosis maršrutu: oro uostas (stotis)-stadionas-oro uostas (stotis).
„Skurdas skatina godumą. Kažkada mes viešbučius dešimčiai metų atleidome nuo mokesčių ir tikėjomės jų lojalumo. Ir štai dabar kaip mums jie atsakė. Tačiau vyriausybė ras būdų sumažinti jų apetitą“, – grasino B.Kolesnikovas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stadionas Kijeve |
Oficialus UEFA kelionių operatorius „TUI Travel“ kiek daugiau nei prieš savaitę kai kuriuose Charkovo viešbučiuose atsisakė rezervuoti kambarius savo klientams. Apie tai informavęs Ukrainos tinklalapis ukraine2012.gov.ua išvardijo bene trylika viešbučių, su kuriais buvo nutrauktos sutartys. Toks kelionių operatoriaus sprendimas paveikė ir viešbučių kainas. Charkove jos iškart krito.
Didelės nakvynės kainos leido užsidirbti sukčiams. Vokietijos transliuotojas „Deutsche Welle“ pranešė, kad Charkove sukčiai buvo pradėję pigiai pardavinėti vietas neegzistuojančiuose kempinguose. Ukrainiečiai skaičiuoja, kad per „Euro 2012“ nakvynė Ukrainoje kainuos tiek pat, kiek ir Londone per šįmet įvyksiančias olimpines žaidynes. Skirsis tik paslaugų kokybė – Londone ji bus pasaulinio lygio, Ukrainoje – ukrainietiška.
Kijevas: rekordinė kaina
Kaip ir Lvove, Kijeve planavome praleisti kelias dienas. Iš karto turiu pasakyti, kad po kelias savaites užtrukusių paieškų tiesiog džiaugiuosi susiradęs įperkamą nakvynę dviem naktims. Visi internete skelbiami ar pažįstamų porinami pasakojimai apie šio miesto grožį, nuostabią architektūrą bei malonius ar svetingus Ukrainos sostinės gyventojus, manęs nebejaudina. Miestas liks neapžiūrėtas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Kijevas sveikina jus“ |
Nakvynės paieškas Kijeve irgi pradėjau nuo kempingų. Nors čia jų daugiau nei Lvove, kainos taip pat nenudžiugino, tad vėl kreipiausi į booking.com.
Už tris naktis vienas viešbutis paprašė 1 tūkst. 974 JAV dolerių, kitas – 2 tūkst. 182 JAV dolerių, trečias – 2 tūkst. 151 JAV dolerio, ketvirtas – 3 tūkst. 588 JAV dolerių, o penktas – 3 tūkst. 738 JAV dolerių. Net buvau pradėjęs žaisti žaidimą, kurį pavadinau „Surask brangesnį viešbutį“. Kaip manote, kokia buvo godumo riba, kurią man pavyko aptikti?
15min.lt nuotr./Brangiausias pasiūlymas |
Neatspėsite. Kai pamačiau mano šeimai trims naktims skirtą pasiūlymą už 15 tūkst. JAV dolerių, pagalvojau, kad kažkam esu panašus į pinigais aptekusį tingų kapitalistą, nežinantį, „ką čia kuo brangiau nusipirkus“. Tačiau kompiuterio monitoriuje sužibus pasiūlymui už beveik 18 tūkst., supratau, kad kažkas Ukrainoje kartais tiesiog ieško kvailių.
Priimtiną nakvynės Kijeve variantą radau naršydamas viename iš trijų UEFA partnerių, padedančių apgyvendinti futbolo aistruolius, puslapių. Du kambariai (vienas trivietis, kitas dvivietis) studentų bendrabutyje trims naktims man buvo pasiūlyti už 238 eurus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žvilgsnis į Kijevą iš stadiono |
Vonia ir tualetu tektų dalintis su kitame kambaryje gyvenančiais žmonėmis, pusryčiai į kainą neįeina, tačiau tai vis tiek geresnis variantas nei už lovą aštuonių vietų kambaryje „pigiuose“ svečių namuose nakčiai mokėti po 40–80 eurų.
Užpildžiau registracijos anketą, o kai reikėjo sumokėti, paaiškėjo, kad sistema, per kurią turėtų vykti atsiskaitymas, yra „užlūžusi“. Kelias dienas dar tikrinau, gal kas nors teikėsi šią sistemą sutvarkyti. Vėliau pagalvojau, kad, matyt, ji rūpi tik man vienam.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kijevas |
Bendravimas su Kijevo butų savininkais buvo panašus į bendravimą su Lvovo apartamentų šeimininkais. Į butų nuomos tinklalapį buvau įdėjęs skelbimą, kuriame paskelbiau ieškantis nakvynės už „protingą kainą“ (iki 150 JAV dolerių parai). Nesulaukiau nė vieno pasiūlymo. O ir tie butų savininkai, į kuriuos kreipiausi, nepradžiugino.
„Pirma. Buto nuoma „Euro 2012“ metu sieks 400–500 eurų parai. Antra. Tam laikotarpiui mes kol kas rezervacijų nepriimame. Su pagarba, sėkmės ieškant ir gero savaitgalio“, – informavo 550 grivinų (apie 176 litus) parai kainuojančio buto savininkė Zoja.
„Scanpix“ nuotr./Oficialus Europos futbolo čempionato kamuolys „Tango“ |
„Žinoma, kad galite šį butą išsinuomoti. Birželį jis kainuos nuo 200 JAV dolerių parai. Patys suprantant – juk „Euro 2012“. Praneškite apie savo sprendimą! Su geriausiais linkėjimais – Larisa“, – parašė 300 grivinų (apie 96 litus) parai kainuojančio buto savininkė.
Galiausiai vienos bendrovės, nuomojančios ir tarpininkaujančios nuomojant butus tinklalapyje aptikau butą, kainuojantį 134 JAV dolerius už parą. Nors vieta mieste man pasirodė ne itin puiki, tačiau kaina tiko.
15min.lt nuotr./Taip ir neapmokėta sąskaita |
Internete buvo skelbiama, kad butą aptarnaujantys žmonės (tai yra tie, su kuriais reiktų bendrauti tiesiogiai atvykus į vietą) nebendrauja angliškai, jie kalba tik rusiškai. Tai manęs neišgąsdino. Dar pagalvojau, kad dėl to ir kaina tokia išsiskirianti iš kitų, kad šio buto nesitikima įsiūlyti vakariečiams, nesuprantantiems rusų kalbos.
Užpildžiau rezervacijos anketą, pranešiau, kad norėčiau butą išsinuomoti trims paroms, viską nusiunčiau bendrovei, gavau patvirtinimą, kad viskas gerai, per 24 val. belieka sumokėti rezervacijos mokestį už vieną naktį. Laiku nesumokėjus, rezervacija bus panaikinta.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Netoli Kijevo esančio viešbučio, kuriame turėtų gyventi Švedijos rinktinė, kambarys |
Gerai, kad tokiais atvejais esu linkęs keliskart peržiūrėti atsiųstus dokumentus (ir visiems patariu taip elgtis). Man atsiųstą sąskaitą apmokėjimui uždarydavau ir vėl atidarydavau. Skaičiavau ir šiaip, ir taip. Kaip skaičiavo ukrainiečiai, aš nežinau. Tačiau 134 JAV dolerius dauginant iš trijų, jiems galutinė buto nuomos kaina išėjo 1 030 JAV dolerių. Kadangi man tą pačią sumą dauginant iš trijų vis išeidavo 402 JAV doleriai, atsiųstos sąskaitos aš taip ir neapmokėjau.
Po poros dienų prie to paties buto jau švietė nauja kaina – 343 JAV doleriai parai.
Nakvynę Kijeve vėliau aš vis dėlto susiradau. Vieno kambario butas miesto centre vos už penkių su puse kilometrų nuo stadiono, kuriame vyks Europos futbolo čempionatas, penkių asmenų šeimai kainuos 330 JAV dolerių už dvi naktis.
Tiesą sakant, jau manau, kad jei kas nors pasibaigus futbolo čempionatui man vėl pasiūlytų tiesiog šiaip keliauti į Ukrainą, atsisakyčiau. Gal po apsilankymo šioje šalyje mano nuomonė ir pasikeis. Tačiau kol kas burbu, kad godūs verslininkai iš tiesų daro meškos paslaugą visai savo šaliai.
Lietuviai irgi bandė pasipelnyti |
2011 metais Lietuvoje vykusio Europos vyrų krepšinio čempionato dalyviai bei aistruoliai taip pat buvo šokiruoti lietuvių pasiūlytų kainų už nakvynę. Ypač išsiskyrė Panevėžio verslininkai. Keturvietis kambarys viešbutyje parai kainavo beveik 700 Lt – keturis kartus brangiau nei įprastai. Specialiai čempionatui Panevėžyje įkurtas palapinių miestelis irgi stebino ne komfortu. Jis buvo, ko gero, pats brangiausias Europoje palapinių miestelis. Už šešias naktis keturviečiame palapinės tipo namelyje krepšinio aistruoliams teko sumokėti 2 250 Lt, o šešios naktys paprastoje dvivietėje palapinėje kainavo 720 Lt. Panašiai savo paslaugas – iki keturių kartų brangiau nei įprastai – siūlė ir Vilniaus bei Kauno viešbučiai. Godumas verslininkams atsirūgo – nerealias kainas pasiūlę viešbučiai ir palapinių miesteliai nesulaukė tiek klientų, kiek tikėjosi. Tiesa, butų nuomotojai iš aistruolių neketino uždirbti nepadoriai daug. Už nakvynę iš asmens buvo prašoma 20–30 eurų, todėl į Lietuvą iš svetur atvykę krepšinio aistruoliai mieliau apsistodavo butuose, o ne viešbučiuose. |