Vykau į Charkovą, kartu su „Carlsberg“ organizuoto konkurso nugalėtoju, kuris įteikė apdovanojią naudingiausio mačo Olandija – Portugalija žaidėjui. Tik atvykus į oro uostą maloniai nustebino šiltas oro uosto darbuotojų sutikimas. Buvau prisiklausęs įvairių istorijų apie Rytinių šalių darbuotojų lengvabūdiškumą, tad mano nuomonė po šio vizito radikaliai pasikeitė. Jaučiasi, kad šioje vietoje ukrainiečiai stipriai padirbėjo ruošdamiesi čempionatui.
Po visų formalumų įžengus į Charkovo žemę iš karto padvelkė futbolo brizas. Aplinkui pilna prekiautojų suvenyrais, Europos čempionato atributika, vėliavos, didžiuliai stendai, prie atvykimo salės lūkuriavo žavios mergaitės su svečių kortelėmis laukdamos atvykstančių sirgalių. Toks smagus sujudimas. Mieste iš karto akis badė didžiuliai stendai nukreipiantis tiesiai į šventės širdį – „Metalist“ stadioną.
Atvažiavome turėdami tikslą – įteikti „Carlsberg“ prizą geriausio mačo žaidėjui. Šio tikslo pagrindinis iniciatorius kaip reikiant mumis pasirūpino. Prie oro uosto laukė didžiulis, futbolo atributika apipavidalintas autobusas, kurio vairuotojas, vokiškai pasiūlė atsigaivinti ką tik atšaldytų gėrimu, be kurio vargu ar įsivaizduočiau futbolo šventę.
Evaldo Kadžio nuotr./Futbolo sirgalius |
Netrukus riedėjome pagrindine Charkovo gatve. Vaizdas priminė lyg ištisai važiuotume Vilniaus naujamiesčiu, aišku, tik pasiruošusiu čempionatui. Visur mirgėjo futbolo atributikos, o kuo labiau artėjome prie miesto širdies, vis daugėjo sirgalių su nacionalinės šalies spalvomis. Prasidėjo nuo pavienio praeivio, kol galiausiai išaugo į dideles grupes traukiančių link miesto centre įsikūrusios Europos čempionato fanų zonos.
Atvykę į viešbutį ilgai nedelsėme, nes labai norėjome pamatyti ir pajausti ta miesto šurmulį, tą masę žmonių. Vaizdas įspūdingas! Visi barai nudažyti oranžine (Nyderlandų) spalva, stalai lūžo nuo alaus bokalų. Dainos, šokiai, ir be abejo jau įsitvirtinusi tradicija pasirinkti kuo keistesnį gyvūną „orakulą“, šįkart sėkmė nusišypsojo kiaunei. Ir dideliam būriui susirinkusiu olandų džiaugsmui ji išpranašavo olandų pergalę. Nors olandų futbolininkų padėtis čempionate buvo nepavydėtina ir vien jų pastangų nepakaktų (patekti į kitą etapą, reikėjo ir vokiečių pergalės prieš danus), tačiau olandų sirgaliams netruko optimizmo, jie ir toliau tikėjo savo komandos sėkme. Visi šypsojosi, šoko, dainavo, fotografavosi su praeiviais, kai kurie atrodė nesulauks rungtynių pradžios, nes kėlė bokalą po bokalo. Tiesiog teigiamų emocijų bombą.
Evaldo Kadžio nuotr./Futbolo sirgaliai |
Ten pabuvus net nejauku neturėti jokio oranžinio akcento. Užkrėsti tos nuotaikos vietiniai ukrainiečiai šėlo kartu su olandais, dažėsi veidus, masiškai pirko suvenyrus. Visa centrinė gatvė gyveno tokiomis nuotaikomis. Toks įspūdis, kad atsidūrėme idealiame pasaulyje, kuriame visi šypsosi, džiaugiasi, bendrauja.
Tiesa, užmiršau paminėti ir Portugalijos komandos sirgalius. Tiesiog jų buvo tiek mažai išsiskirsčiusių mažomis grupelėmis, kad prieš tokią armiją olandų tiesiog nuskendo oranžinėje jūroje.
Po truputi artėjo laikas tam, dėl ko čia daugelis ir susirinkome – rungtynės tarp Olandijos ir Portugalijos. Masiškai patraukėme stadiono link. Labai greitai stadionas nusidažė dominuojančia oranžine spalva. Vietomis švietė pavieniai Portugalijos sirgalių lopinėliai.
Viskas prasidėjo teatralizuotu pasirodymų. Nekantriai laukėme švilpuko skelbiančio rungtynių pradžią. Nepasakomas jausmas stovėti stadione, kuris aklinai užpildytas ir klausyti savo nacionalinius himnus dainuojančių sirgalių.
Rungtynės prasidėjo. Stadionas šėlo, kas trypė, kas plojo, kas pyko ant teisėjo dėl komandai nepalankaus priimto sprendimo. O kur dar visi švilpimai, šūkiai, emocijos po įmušto įvarčio.
Rungtynės baigėsi. Rezultatas netenkino didžios dalies susirinkusiu. Oranžiniai pralaimėjo. Stadione jautėsi nusivylimas, tik Portugalijos aistruoliai džiaugėsi iškovota pergale. Po truputi ištuštėjo tribūnos ir kartu su didžiule armija sirgalių patraukėme skirtingais keliais. Kas į barus, kas į viešbučius. Vieni skandinti nusivylimo rezultatų, kiti pasidžiaugti pergale.