Viskas apie stadionus, kuriuose žais geriausios Europos vienuolikės

Europos futbolo čempionatas startuos birželio 8 dieną Varšuvoje dvikova tarp Lenkijos ir Graikijos futbolininkų, o baigsis liepos 1-ąją Kijeve, kur vyks kova dėl aukso. Be Varšuvos ir Kijevo varžybos dar vyks šešiuose Lenkijos ir Ukrainos miestuose. Ta proga kviečiame kiek iš arčiau susipažinti su arenomis, kuriose rungsis stipriausios žemyno vienuolikės.
Varšuvos nacionalinis stadionas
Varšuvos nacionalinis stadionas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Gdansko arena

UEFA rengiamose varžybas gali stebėti 40 tūkst. žmonių.
Lankomumo rekordas: 34 444 žiūrovų – 2011 m., rungtynės tarp Gdansko „Lechia“ ir Krokuvos „Cracovia“ klubų;
Šeimininkas: Gdansko „Lechia“ futbolo klubas.
Stadiono atidarymas: 2011 m. liepa
.

Reuters/Scanpix nuotr./Gdansko futbolo stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gdansko futbolo stadionas

 

Stadionas įsikūręs Gdansko Letnicos rajone – trikampyje tarp senamiesčio, legendinės Gdansko laivų statyklos, kur kilo „Solidarumo“ judėjimas, ir oro uosto. 45 tūkst. kvadratinių metrų užimantis stadiono eksterjeras susideda iš 18 tūkst. plokščių, kurios primena gintarą.

Šio daugiafunkcinio stadiono statybos užtruko pustrečių metų. Stadione specialiai įrengtas ir viešbutis svečiams ir riedučių trasa.

Gdansko „Lechia“ futbolo klubas į naująją areną persikėlė 2011-2012 metų sezono pradžioje. Anksčiau ekipa rungtyniavo 12 tūkst. žiūrovų talpinančiame stadione.

2011 metų rugsėjo 6 dieną Gdansko arenoje įvyko ir pirmosios tarptautinės rungtynės, kuriose Lenkija per plauką neiškovojo savo pirmos per visą istoriją pergalės prieš Vokietiją. Vis dėlto vokiečių puolėjo Cacau jau per pridėtą laiką pelnytas įvartis lėmė, kad rungtynės baigėsi taikiai 2:2.

Praėjusį spalį stadione taip pat buvo surengtos specialios rungtynės, skirtos padėkoti areną stačiusiems darbininkams. Tose rungtynėse Lenkijos statybininkai minimaliu rezultatu 1:0 nugalėjo statybų meistrus iš Ukrainos. Lenkijos statybininkų rinktinei vadovavo buvęs nacionalinės rinktinės treneris Andrzejus Strejlau. Ukrainiečiams – buvęs Kijevo „Dinamo“ kapitonas Stanislawas Koczubynskis.

Poznanės municipalinis stadionas

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 40 tūkst. žiūrovų
Lankomumo rekordas: 45 tūkst. žiūrovų 1984 m. rungtynėse tarp Poznanės „Lech“ ir Lodzės „Widzew“ ekipų.
Šeimininkai: Poznanės „Warta“ ir Poznanės „Lech“ klubai.
Stadiono atidarymas: 1980 metais (iš naujo atidarytas 2010 metais).

Reuters/Scanpix nuotr./Poznanės municipalinis stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Poznanės municipalinis stadionas

Netoli oro uosto esantis stadionas pasižymi puikia atmosfera. Po 2003 metais pradėtos  renovacijos šis stadionas buvo pats didžiausias visoje Lenkijoje iki to laiko, kai Vroclave ir Gdanske buvo baigti statyti specialiai Europos čempionatui skirti stadionai.

Visiškai renovuotas stadionas oficialiai iš naujo duris atvėrė 2010 metais. Tuomet buvo surengtas specialus britų roko žvaigždės Stingo koncertas su Karališkosios filharmonijos orkestru. Kartu koncertavo ir lenkų grupė „Indios Bravos“ bei atlikėja Maria Jopek.

Pirmąsias rungtynes renovuotame stadione Poznanės „Lech“ žaidė 2010 m. rugsėjo 30 dieną. Tai buvo UEFA Europos lygos grupių turnyro susitikimas su „Salzburg“. „Lech“ laimėjo rezultatu 2:0, o pirmąjį įvartį renovuotame stadione pelnė Manuelis Arboleda.

Poznanės stadione 2006 m. vyko Europos U-19 čempionato finalas, kuriame triumfavo Ispanijos rinktinė. Lenkijos rinktinė arenoje debiutavo 2010 metų lapkričio 17 dieną rezultatu 3:1 įveikdama Dramblio Kaulo Krantą. Du įvarčius įmušė lenkų atakų lyderis Robertas Lewandowskis.

Įdomu tai, kad per 90 metų besitęsiančią Poznanės „Lech“ klubo istoriją tai yra jau šeštasis šio klubo namų stadionas.

Varšuvos nacionalinis stadionas

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 50 tūkst. žiūrovų
Lankomumo rekordas: 55 tūkst. žiūrovų 2012 metų vasarį vykusiose varžybose tarp Lenkijos ir Portugalijos.
Šeiminikas: Lenkijos nacionalinė futbolo rinktinė.
Stadiono atidarymas: 2012 m. sausis.

Reuters/Scanpix nuotr./Varauvos nacionalinis stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Varšuvos nacionalinis stadionas

Rytiniame Vyslos upės krante išdygusio stadiono raudonai-baltas fasadas primena plevėsuojančią Lenkijos vėliavą. Šią areną statė kompanija „JSK Architekti“, kuri buvo atsakinga ir už naujo stadiono Vroclave statybas.

Iš visų Europos čempionato stadionų Varšuvos arena buvo baigta vėliausiai. Jos atidarymas vyko šių metų sausio 29 dieną, kai buvo surengtas iškilmingas koncertas. Po mėnesio pirmąsias savo rungtynes čia jau žaidė Lenkijos ekipa, kuri dvikovą su Portugalija baigė be įvarčių. Po Europos čempionato šioje arenoje jau suplanuoti Madonos ir grupės „Coldplay“ koncertai.

Nacionalinis stadionas pastatytas toje vietoje, kur anksčiau stovėjo Dešimtmečio jubiliejaus arena, kuri nuo 1989 metų buvo naudojama kaip turgus. Senoji arena pastatyta 1955 metais, jos statyboms daugiausia buvo naudojami akmenys, suvežti iš griuvėsių, likusių po Varšuvos sukilimo. Stadione taip pat vykdavo lengvosios atletikos, dviračių sporto kovos. 1983 m. senajame stadione popiežius Jonas Paulius II laikė mišias, kuriose dalyvavo 100 tūkst. žmonių.

Paskutinės tarptautinės varžybos senajame stadione vyko 1983 metų rugpjūtį, kai Lenkijos rinktinė Europos čempionato kvalifikacinio etapo dvikovą su Suomija baigė taikiai 1:1. Įdomu tai, kad tose rungtynėse įvartį į savo vartus įsimušė būsimasis lenkų treneris Pawelas Janasas.

Vroclavo municipalinis stadionas

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 40 tūkst. Žiūrovų.
Lankomumo rekordas: 42 271 žiūrovas 2011 m. spalį rungtynėse tarp Vroclavo „Slask“ ir Gdansko „Lechia“.
Šeimininkas: Vroclavo „Slask“ futbolo klubas.
Stadiono atidarymas: 2011 metų rugsėjis.

Reuters/Scanpix nuotr./Vroclavo stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vroclavo stadionas

Trečioji Lenkijoje vyksiančiam Europos čempionatui skirta arena oficialiai buvo atidaryta specialiu George‘o Michaelo koncertu, vykusiu 2011 m. rugsėjo 17 d. Tiesa, savaitę prieš tai ten jau vyko boksininkų Vitalijaus Klyčko ir Tomaszo Adameko dvikova dėl pasaulio čempiono titulo sunkaus svorio kategorijoje.

Stadionas pastatytas ant Slezos upės kranto. Patogiam susisiekimui su miesto centru atidaryta visiškai nauja tramvajaus linija. Pats stadionas savo forma primena kinišką žibintą.

Beje, stadionas yra tik dalis viso komplekso, kurį sudaro biurai, konferencijų salės, sporto centras, kazino ir Vroclavo „Slask“ ekipos muziejus.

Pirmąjį įvartį šiame stadione įmušė Johanas Voskampas – praėjusių metų spalio 28 dieną Lenkijos čempionato rungtynėse tarp vietos „Slask“ ir Gdansko „Lechia“ klubų. Rungtynes stebėjo 42 771 žiūrovas. Tai yra Lenkijos pirmenybių rekordas nuo 2005/2006 metų, kai įkurta aukščiausia Lenkijos futbolo lyga „Ekstraklasa“.

Pirmasis tarptautinis mačas čia vyko 2011 m. lapkričio 11 dieną. Giampaolo Pazzinio ir Mario Balotellio įvarčiai lėmė Italijos pergalę rezultatu 2:0 prieš šeimininkus lenkus.

Donecko „Donbass“ arena

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 50 tūkst. žiūrovų.
Lankomumo rekordas: 52 218 žiūrovų 2010 metų gegužę vykusiose rungtynėse tarp vietos „Shakhtar“ ir Kijevo „Dinamo“.
Šeimininkas: Donecko „Shakhtar“ futbolo klubas.
Stadiono atidarymas: 2009 m. rugpjūtis.

Reuters/Scanpix nuotr./Donecko Donbass arena
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donecko „Donbass“ arena

Labiausiai į rytus nutolusi Europos čempionato arena. Jos statybos milijardieriui Rinatui Achmetovui kainavo 320 mln. eurų. Tačiau investuota ne veltui – stadionas yra vienas moderniausių Europoje. Jis turi ne tik apšviečiamą fasadą kaip ir Miuncheno „Allianz“ arena, kurią projektavo tie patys architektai. Arenoje įrengta ir infraraudonųjų spindulių šildymo sistema.

Stadionas įsikūręs pačiame Donecko centre, greta parkas. Areną savo koncertu 2009 m. rugpjūčio 29 dieną oficialiai atidarė dainininkė Beyonce. Pirmasis futbolo mačas įvyko po dviejų mėnesių, kai vietos „Šachtar“ net 4:0 sutriuškino Kijevo „Obolon“ vienuolikę.

Stadiono aukštis nuo aikštės iki stogo viršaus – 54 metrai. Stogą laiko 3,8 tūkst. tonų sveriančios plieno konstrukcijos.

„Šachtar“ klubas senajame stadione rungtyniavo 68 metus. Šioje arenoje, talpinančioje  31 718 žiūrovų ir dabar savo rungtynes žaidžia „Šachtar“ dubleriai bei kita šio miesto komanda „Metalurg“. Nuo 2004 iki 2009 metų visos šios komandos laikinai glaudėsi Olimpiniame stadione.

Charkovo „Metalist“ stadionas

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 35 tūkst. žiūrovų.
Lankomumo rekordas: 42 tūkst. žiūrovų 1980 m. rungtynėse tarp Charkovo „Metalist“ ir Tiraspolio „Šerif“.
Šeimininkas: Charkovo „Metalist“.
Stadiono atidarymas: 1926 metai (iš naujo atidarytas 2009 metais).

Reuters/Scanpix nuotr./Charkovo Metalist stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Charkovo „Metalist“ stadionas

Stadionas nuo savo pastatymo regėjo kelias renovacijas. Per paskutiniąją jų buvo sukurtas daugiafunkcinis kompleksas, padidintas vietų skaičius. Ne UEFA rengiamas varžybas čia dabar gali stebėti nebe 32 tūkst. žiūrovų, kaip anksčiau, o 38 633 žiūrovai.

Stadionas buvo pastatytas toje vietoje, kur anksčiau veikė Šventosios Dvasios kapinės. Iš pradžių arena buvo žinoma „Traktor“ vardu, nes jos statybas finansavo netoliese veikusi to paties pavadinimo gamykla.

1940 m. stadionas pavadintas „Zenit“, o 1947 metais buvo pervadintas „Dzeržynec“ arena taip siekiant pagerbti pirmąjį KGB vadą Feliksą Dzeržinskį. Nuo 1956 iki 1976 metų stadionas vadinosi „Avangard“ vardu, o po to jam buvo suteiktas dabartinis vardas.

Paskutinės renovacijos metu stadione įrengta nauja veja, požeminė šildymo sistema, skaitmeninės švieslentės.

60 mln. eurų stadiono rekonstrukcijai skyrė miesto valdžia ir „Metalist“ komandos savininkas Aleksandras Jaroslavskis, kurio penkiasdešimtmečio proga 2009 m. gruodžio 5 dieną arena buvo atidaryta po rekonstrukcijos.

Kijevo Olimpinis stadionas

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 60 tūkst. Žiūrovų.
Lankomumo rekordas: 102 tūkst. žiūrovų 1977 m. rungtynėse tarp Kijevo „Dinamo“ ir Miuncheno „Bayern“ vienuolikių.
Šeimininkas: Ukrainos nacionalinė futbolo rinktinė.
Stadiono atidarymas: 1923 metai (iš naujo atidarytas 2011 m. spalį).

Reuters/Scanpix nuotr./Futbolo stadionas Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Futbolo stadionas Kijeve

Iš karto po pastatymo arena vadinosi Raudonuoju Levo Trockio stadionu. Nuo to laiko stadionas regėjo kelias kosmetines, ir kelias rimtesnes renovacijas. Pastarąjį kartą stadionas buvo renovuojamas nuo 2008 metų gruodžio iki 2011 metų spalio. Buvo nugriauta ir perstatyta žemutinė stadiono dalis, pastatyta nauja Vakarinė tribūna, kurioje įrengtos dviejų aukštų spaudos ložės. Tarp šių aukštų įrengtos ložės itin svarbiems asmenims. Be to, sukonstruotas naujas permatomas stogas.

Pirmąjį įvartį renovuotame stadione 2011 m. lapkričio 11 dieną įmušė Andrejus Jarmolenk. Ukraina tose rungtynėse, kurias stebėjo 70 tūkst. sirgalių, dukart 2:0 ir 3:1 pirmavo prieš Vokietiją, tačiau persvaros išlaikyti nepavyko – susitikimas pasibaigė 3:3.

Stadionas ne kartą keitė vardą. Kaip minėta, pradžioje jis vadinosi Raudonuoju Levo Trockio stadionu, po to, kai L.Trockis pateko į J.Stalino nemalonę, pervadintas Raudonuoju stadionu, vėliau Respublikiniu stadionu. Nuo 1962 iki 1979 metų arena vadinos Centriniu stadionu. Po to arenai vėl grąžintas Respublikinio stadiono vardas, kuris buvo išlaikytas iki 1980 metų. Tuomet dėl Maskvoje vykusių olimpinių žaidynių arena pervadinta Kijevo Olimpiniu stadionu. Šiame stadione olimpiados metu buvo surengtos septynios rungtynės.

Arenoje savo namų rungtynes žaidžia Kijevo „Dinamo“, kuri čia persikėlė iš 16 973 talpinančios Valerijaus Lobanovskio stadiono.

Kadangi ilgą laiką stadione nebuvo atskirų sėdimų vietų, jame varžybas stebėdavo daugiau nei 100 tūkst. žiūrovų. Oficialiai būdavo skelbiama, kad arenoje telpa 100 062 žiūrovai. Tačiau žiniasklaida dažniausiai pranešdavo, kad stadionas buvo tiesiog perpildytas, o tikslaus žiūrovų skaičiaus nepateikdavo.

Lvovo arena

Talpa UEFA rengiamose varžybose: 30 tūkst. žiūrovų.
Lankomumo rekordas: 34 tūkst. žiūrovų 2011 m. lapkritį vykusiose rungtynėse tarp Ukrainos ir Austrijos.
Šeimininkas: Lvovo „Karpaty“ futbolo klubas.
Stadiono atidarymas: 2011 metų spalis.

Reuters/Scanpix nuotr./Naujasis Lvovo stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujasis Lvovo stadionas

Paskutinę minutę tikslus Marko Devičiaus smūgis leido Ukrainai iškilmingose stadiono atidarymo varžybose švęsti pergalę prieš austrus 2:1. Ukrainiečiai laimėjo nepaisant to, kad rungtynes baigė be vieno pašalinto žaidėjo.

Pamatai naujo stadiono statyboms Lvovo priemiestyje buvo padėti 2009 metų vasarį. Arena buvo atidaryta 2011 m. spalio 29 dieną. Ceremoniją vainikavo 2 tūkst. aktorių, šokėjų, akrobatų sukurtas teatrinis vaidinimas miesto istorijos tematika. Be to, savo pasirodymus surengė ir 2004 metų Eurovizijos dainų konkurso nugalėtoja Ruslana ir dainininkė Anastacia.

Lvovo stadione nacionalinė architektūra susipina su moderniu požiūriu. Dviejų aukštų tribūnos užtikrina puikų matomumą. Tuo tarpu permatomas stogas apsaugo žiūrovus nuo kritulių.

„Euro 2012” dalyviai

A grupė (Varšuva ir Vroclavas): Lenkija, Graikija, Rusija, Čekija.

B grupė (Charkovas ir Lvovas): Olandija, Danija, Vokietija, Portugalija.

C grupė (Gdanskas ir Poznanė): Ispanija, Italija, Airija, Kroatija.

D grupė (Doneckas ir Kijevas): Ukraina, Švedija, Prancūzija, Anglija.

Parengta pagal UEFA.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų