Prancūzija
Prancūzijos krepšininkai – neabejotini grupės favoritai, ir niekas nenustebs, jei Tony Parkerio vedamai rinktinei grupės varžybos bus tik lengvas pasivaikščiojimas.
Nors pasirengimo mačai parodė, kad su stipriausiomis ekipomis prancūzams kautis nėra taip lengva, tačiau 6 pergalės per 9 susitikimus šios rinktinės sirgalius nuteikia optimistiškai. Be to, nereikia pamiršti, kad Prancūzijos rinktinė prieš didžiuosius turnyrus paprastai atrodo silpnai, tačiau sportinės formos zenitą sugeba pasiekti tada, kai to labiausiai reikia.
Didžiausia žvaigždė. Neabejotinas lyderis tiek aikštėje, tiek už jos ribų yra T.Parkeris, kurio kompanijoje bus dar du komandos draugai iš „San Antonio Spurs“ – Borisas Diaw ir Nando de Colo. Šie trys žaidėjai kartu su NBA rungtyniaujančiu Nicolas Batumu ir Thomasu Heurteliu bus pagrindiniai komandos vedliai.
Didžiausias praradimas. Priekinės linijos žaidėjai – Joakimas Noah, Ali Traore, Kevinas Seraphinas, Ronny Turiafas ir Ianas Mahinmi. Šių žaidėjų nebuvimas prancūzus paliko be galingos jėgos po krepšiais, o be jų rinktinėje liko tik du žaidėjai, aukštesni nei 210 cm – Alexis Ajinca ir Johanas Petro.
Faktai. Didžiausi laimėjimai Europos čempionate – antroji vieta 2011 ir 1949 metais. Trečioji vieta 2005, 1959, 1953, 1951 ir 1937 metais.
Pasirengimo rungtynės. Pergalės: 101:93 su Suomija, 89:84 ir 74: 66 su Vokietija, 92:60 su Kroatija, 78:74 su Serbija, 86:71 su Gruzija. Pralaimėjimai: 67:79 Graikijai, 76:85 ir 84:85 Ispanijai.
Robinas Benzingas (kairėje) |
Vokietija
Atmetus prancūzus, Vokietijos rinktinė tradiciškai turėtų pretenduoti į grupės favoritus, tačiau nieko nestebintų, jei vokiečiai liktų ir už kito etapo borto.
Naujasis rinktinės treneris Frankas Menzas, dirbęs su Vokietijos U-20 ir U-16 rinktinėmis, Europos čempionato atrankoje nulipdė komandą, kuri nepatyrė nė vieno pralaimėjimo, tačiau Slovėnijoje varžovai bus kur kas galingesni nei Liuksemburgas, Šveicarija ar Kazachstanas. Vokiečiams ypač trūks ūgio po krepšiu – vienintelis 218 cm ūgio Tiboras Pleissas yra aukštesnis nei 210 cm.
Didžiausia žvaigždė. Komandos lyderis atrankoje į Europos pirmenybes buvo po 13,3 taško pelnydavęs Robinas Benzingas, 12,5 taško pelnydavęs bei 8,3 kamuolio atkovodavęs Tiboras Pleissas bei 12 taškų vidurkį pasiekęs Heiko Schaffartzikas. T.Pleissas yra vienintelis rinktinės krepšininkas, rungtyniaujantis stiprioje užsienio komandoje – Vitorijos „Laboral Kutxa“. Be jo, praėjusio sezono Eurolygoje dar žaidė Maikas Zirbesas („Brose Baskets“).
Didžiausias praradimas. Žinoma, Dirkas Nowitzkis. Nepailstantis Vokietijos rinktinės vedlys šiemet nusprendė pailsėti, tad vokiečių viltys čempionate kovoti dėl aukštų vietų iškart išnyko. Be jo, nebus ir dar dviejų labai svarbių aukštaūgių – Chriso Kamano ir Jano Henriko Jaglos.
Faktai. Didžiausias laimėjimas Europos čempionate – auksas 1993 metais ir sidabras 2005-aisiais.
Pasirengimo rungtynės. Pergalės – 72:45 su Portugalija, 73:63 su Kroatija; Pralaimėjimai: 84:89 ir 66:74 Prancūzijai, 52:80 ir 62:78 Graikijai, 54:85 Ispanijai, 62:73 Bosnijai ir Hercegovinai, 67:81 Makedonijai.
Omri Casspi (dešinėje) |
Izraelis
Izraelio nacionalinė komanda į Europos čempionatą pateko įveikusi itin stiprios atrankos grupės barjerą, ekipai teko varžytis su serbais, juodkalniečiais ir estais, o pastarieji už nugaros buvo palikti tik dėl prastesnio įmestų ir praleistų taškų santykio. Atrankos kovų užgrūdinti žydai Europos pirmenybėse gali mesti iššūkį visoms komandoms ir neturėtume nustebti, jei Izraelis grupėje liktų trečias, o gal net ir antras.
Didžiausia žvaigždė. Komandos lyderis atrankoje į Europos čempionatą ir turbūt žinomiausias Izraelio krepšininkas yra NBA rungtyniavęs Omri Casspi, rinkęs po 19,5 taško ir atkovodavęs po 5 kamuolius. Jam puikiai talkino po 16 taškų pelnydavęs Liyoras Eliyahu. Prie šių žaidėjų galime pridėti amerikietį Alexanderį Tyusą bei dar tris Tel Avivo „Maccabi“ žaidėjus – Yanivą Greeną, Yotamą Halperiną ir Guy Pnini – tai ir bus komandos pagrindas.
Didžiausia netektis. Palyginti su čempionatu Lietuvoje, didelių praradimų šioje komandoje nėra, o Davido Blu nebuvimą tikrai kompensuos O.Casspi.
Faktai. Aukščiausias pasiekimas Europos čempionatuose – sidabro medaliai 1979 metais. Nuo 1963 iki 1985 metų Izraelio rinktinė tik dviejuose čempionatuose nebuvo patekusi į dešimtuką, tačiau pastarieji trys čempionatai buvo labai nesėkmingi.
Pasirengimo rungtynės. Trys pergalės: 81:65 su Lenkija, 78:74 su Italija, 77:75 su Gruzija; penki pralaimėjimai: 64:67 Italijai, 77:79 ir 73:74 Gruzijai, 72:75 Lenkijai, 59:77 Belgijai.
Didžioji Britanija
Be papildomo atrankos turnyro į krepšinio čempionatą patekusi Didžiosios Britanijos rinktinė kažin ar būtų sugebėjusi į Europos pirmenybes prasimušti sportiniu keliu.
Europoje britų žaidėjai yra visiškai nežinomi, o krepšinio sirgaliui girdėtas bus nebent Andrew Sullivanas arba nuo kito sezono Vitorijos „Laboral Kutxa“ žaisiantis Devonas van Oostrumas. Rinktinėje taip pat yra po vieną žaidėją iš stiprių Europos čempionatų: Danielis Clarkas iš ACB lygos „Estudiantes“ klubo, Kyle'as Johnsonas iš Italijos lygos „Montenegrano“ ir Mylesas Hessonas iš Vokietijos Ulmo „Rathiopharm“.
Didžiausia žvaigždė. Žvaigždžių šioje rinktinėje nėra, tačiau pagrindinę naštą ant pečių turėtų vilkti išvardyti krepšininkai, turintys europinio krepšinio patirties.
Didžiausia netektis. Sunku pasakyti, kokio krepšininko britams trūks labiausiai, nes nebus visų stipriausiųjų – Loulo Dengo, Beno Gordono, Roberto Archibaldo, Joelio Freelando ir Pepso Mensah Bonsu – vienintelių Didžiosios Britanijos krepšininkų, kurie yra ko nors pasiekę Europoje ar NBA. Vis dėlto net ir su šiais krepšininkais Londono olimpiadoje britai kitiems buvo lengvas grobis, tad Slovėnijoje ši tendencija tikrai nepasikeis.
Faktai. Europos krepšinio čempionate pirmą kartą dalyvavo 2009 metais ir užėmė 13 vietą, o 2011 m. šį pasiekimą pakartojo.
Pasirengimo rungtynės. Šeši pralaimėjimai: 66:88 Suomijai, 62:95 Graikijai, 68:85 Švedijai, 66:85 Lenkijai, 67:80 ir 46:100 Ispanijai.
Axelis Hervelle (dešinėje) |
Ukraina
Iš trijų rinktinių, kurioms galima prognozuoti paskutines grupės pozicijas, kiek stipriau atrodo Ukraina. Tai palyginti iš jaunų žaidėjų sudaryta komanda, tačiau krepšinio mėgėjams nė vienas ekipos žaidėjas nėra girdėtas. Šioje grupėje, kur ekipose nėra daug itin aukštų krepšininkų, ukrainiečiams gali padėti 212 cm ūgio Viačeslavas Kravcovas, 210 cm Ihoris Zaicevas ir 218 cm milžinas Artiomas Pustovis. Vis dėlto pastarajam dar tik 21-eri, tad tikėtis itin didelio indėlio – neverta.
Didžiausia žvaigždė. Lemiamais momentais iniciatyva turbūt priklausys JAV gimusiam gynėjui Eugene'ui Jeteriui, kuris atrankos varžybose nežaidė. Atrankoje geriausiai sekėsi gynėjui Sergejui Gladyrui – vid. 12,4 taško. Tikra komandos žvaigždė treneris – nuo 2011 metų ekipai vadovaujantis Mike'as Fratello, dirbęs „Atlanta Hawks“, „Memphis Grizzlies“ ir „Cleveland Cavaliers“ komandose.
Didžiausias praradimas. Komandoje nebus bene žinomiausio šalies krepšininko, NBA duonos ragavusio Oleksejaus Pečerovo.
Faktai. Europos krepšinio čempionatuose ukrainiečiai po nepriklausomybės paskelbimo dalyvavo 9 kartus, o geriausiai pasirodė 2005-asiais – 9 vieta.
Pasirengimo rungtynės. Trys pergalės: 69:60 su Makedonija, 84:83 su Lenkija, 86:74 su Švedija; penki pralaimėjimai: 46:74 Slovėnijai, 61:73 Juodkalnijai, 68:96 Serbijai, 64:72 Turkijai, 70:86 Rusijai.
Tony Parkeris ir Samas van Rossomas |
Belgija
Belgijos rinktinė Lietuvos krepšinio sirgaliams turėjo palikti visai neblogą įspūdį, kai palyginti apylygiai kovėsi su Lietuva pasirengimo mače. Pergalės prieš Izraelį ir Italija rodo, kad, jei bus gera diena, belgai į atlapus gali kibti bet kuriam varžovui, tačiau nereikia užmiršti, kad Europos čempionate vienos geros dienos nepakaks.
Didžiausia žvaigždė. Axelis Harvelle – turbūt žinomiausias šalies krepšininkas, penkerius metus rungtyniavęs Madrido „Real“ klube. Atrankoje į Europos pirmenybes komandą į priekį tempė Samas van Rossomas (12 tšk.), Jonathanas Tabu (11,9 tšk.) ir Wenas Mukubu (10,3 tšk.), o A.Hervelle šiose varžybose nedalyvavo. Galime spėti, kad šis ketvertas ir temps Belgijos krepšinio laivą.
Didžiausia netektis. Tomasas van den Spiegelis baigė krepšininko karjerą anksčiau, o prie rinktinės prisijungęs ir atrankoje nežaidęs Matthew Lojeskis prieš pat pirmenybes patyrė traumą ir komandai Slovėnijoje padėti negalės.
Faktai. Iki 2011 metų pirmenybių Lietuvoje, kur liko 21 vietoje, Belgija Europos čempionatuose nebuvo dalyvavusi nuo 1993-ųjų. Geriausias pasiekimas – 4-oji vieta 1947-aisiais.
Pasirengimo rungtynės. Penkios pergalės: 61:53 ir 64:55 su Nyderlandais, 76:57 su Italija, 77:59 su Izraeliu ir 72:59 su Čekija; šeši pralaimėjimai: 61:86 ir 53:66 Lietuvai, 52:66 Lenkijai, 53:77 Turkijai, 52:79 Serbijai ir 66:77 Kroatijai.
PROGONZĖ. Pirmąją vietą grupėje be konkurencijos užims Prancūzija, o tarp kitų komandų gali kilti tikras karas. Tiek patyrusių žaidėjų turinti Izraelio rinktinė, tiek iš jaunesnių krepšininkų sudarytos Vokietijos ar kovingumu pasižyminčios Belgijos rinktinės gali kovoti dėl antros ir trečios vietos. Galima manyti, kad Didžiajai Britanijai ir Ukrainai bent viena pergalė jau būtų pasiekimas.
Belgijai koją tikrai kiš labai silpna priekinė linija, tačiau šioje grupėje stipriais aukštaūgiais nepasižymi nė viena komanda. Ukraina sieks apšaudyti savo jaunimą prieš 2015 metų Europos pirmenybes, kurios vyks jų šalyje, o Izraelio rinktinės mohikanams tai puiki proga pagaliau kartu pasiekti kažką daugiau ir bent patekti į kitą etapą.