A grupės apžvalgą skaitykite čia.
B grupės apžvalgą skaitykite čia.
Ispanija
Du kartus iš eilės Europos čempionų karūną užsidėję Ispanijos krepšininkai į Slovėniją, nepaisydami visų praradimų, važiuoja pratęsti šią pergalingą seriją. Ispanai pakeitė trenerį, neturi kelių pagrindinių žaidėjų, tačiau C grupėje tikrai turėtų užimti pirmąją vietą – nenustebkite, jeigu jie tai padarys nė karto nesuklupę.
Ko ispanams trūksta? Turbūt pirmą kartą šios rinktinės priekinė linija nėra tokia gąlinga, kaip anksčiau – „centro“ pozicijoje Marcas Gasolis lygiavertės pamainos neturi, o ir sunkieji kraštai Victoras Claveras bei Pablo Aguilaras,neprilygsta Serge'ui Ibakai.
Žvaigždė. Nors Ispanijos rinktinėje, kaip įprasta, ryškių asmenybių netrūksta, tačiau tikras rinktinės lyderis bus Marcas Gasolis. „Memphis Grizzlies“ aukštaūgis sužaidė puikų sezoną NBA, o turėdamas tokius įžaidėjus kaip Juanas Manuelis Calderonas, Sergio Llullas ir Ricky Rubio, „centras“ bus ypač pavojingas. Reikia nepamiršti, kad M.Gasolis gali ir puikiai atakuoti iš tolimesnių distancijų bei negaili kamuolio komandos draugams, kurie bus pasirengę bet ką apipilti tritaškiais.
Didžiausias praradimas. Ispanija yra viena tų rinktinių, kurios praradimus sunku „pasverti“ – nėra S.Ibakos, Pau Gasolio, Juano Carloso Navarro, rinktinėje debiutuoti atsisakė ir kovos dėl vietos po saule bijantis Nikola Mirotičius. Vis dėlto labiausiai trūks P.Gasolio ir J.Navarro dueto, kurie Europos pirmenybėse Lietuvoje kartu rinko po 39 taškus (ispanai mesdavo po 85 taškus per mačą).
Faktai. Nuo 1999 metų ispanai Europos čempionatuose nėra nėra užėmę blogesnės vietos nei penktoji. Vis dėlto čempionais ispanai pirmą kartą tapo tik 2009 metais, o tai pakartojo 2011-aisiais. Ispanai taip pat yra iškovoję šešis sidabro ir du bronzos medalius.
Pasirengimo rungtynės. Aštuonios pergalės: 70:66 su Lenkija, 85:54 su Vokietija, 66:61 ir 77:55 su Makedonija, 85:76 ir 85:84 su Prancūzija, 80:67 ir 100:46 su Didžiąja Britanija.
Slovėnija
Jau ne pirmą kartą slovėnai bus laikomi viena tų rinktinių, kuri nėra didelė favoritė, tačiau turi komandą, galinčią kautis su bet kuo ir pretenduoti bent jau į ketvertuką. Iki šiol Slovėnijos rinktinei Europos pirmenybėse vis nesisekdavo ir ji likdavo netgi už dešimtuko ribų – galbūt turnyras namuose pagaliau sulaužys nemalonią tradiciją? Pagrindiniams ekipos žaidėjams jau nemažai metų (komandos amžiaus vidurkis – 28,5 metų), tad tai gali būti viena paskutinių progų kartu nuveikti kažką įsimintino.
Žvaigždė. Puikų sezoną NBA lygos „Pheonix Suns“ klube sužaidęs Goranas Dragičius (14,7 tšk., 7,4 rez. perd.) ne tik diriguos komandos draugams, bet ir pats rinks taškus – Lietuvoje vykusiose žemyno pirmenybėse įžaidėjas buvo rezultatyviausias komandoje. Be to, namuose G.Dragičius turės puikų pagalbininką – vieną geriausių praėjusio sezono Eurolygos žaidėjų Boštjaną Nachbarą.
Didžiausias praradimas. Erazemas Lorbekas – „Barcelona“ klube rungtyniavęs centras patyrė traumą, kuri gerokai susilpnins slovėnų priekinę liniją. E.Lorbekas 2011 metų čempionate pelnydavo vos po 0,6 taško mažiau nei G.Dragičius, o po krepšiais nusiimdavo po 5 kamuolius.
Faktai. Nuo 1993 metų kaip nepriklausoma valstybė Europos čempionatuose dalyvaujanti Slovėnija nepraleido nė vienerių pirmenybių ir geriausiai pasirodė 2009 metais, kai liko ketvirtoje vietoje
Pasirengimo rungtynės. Vienuolika pergalių: 74:46 su Ukraina, 63:54 ir 81:74 su Makedonija, 71:67 su Latvija, 67:52 su Serbija, 72:53 ir 55:54 su Turkija, 70:54 su Bosnija ir Hercegovina, 84:80 su Rusija, 92:84 su Italija, 70:65 su Prancūzija; vienintelis pralaimėjimas – 66:91 Serbijai.
Kroatija
Dar viena komanda, kuri tradiciškai laikoma stipria, tačiau dažnai užstringa ketvirtfinalyje ar net anksčiau. Šį kartą kroatai į čempionatą atsiveža patyrusių žaidėjų grupę, papildyta keliais jaunais krepšininkais, ir nemažai tikisi iš savo ekipos.
Kroatijos rinktinė turi gerą priekinę liniją: tai Luka Zoričius, Ante Tomičius ir Lukša Andričius. Kiek mažiau patirties turi jaunieji Dario Šaričius ir Bojanas Bogdanovičius, tačiau prie jų pridėjus savo vertę jau įrodžiusius Roko Leni Ukičių bei Krunoslavą Simoną, turime pajėgią komandą.
Žvaigždė. Nors komandoje yra ir labiau patyrusių, ir turbūt geriau rungtyniaujančių krepšininkų, Europos čempionato metu Kroatijos rinktinėje daugiausia dėmesio sulauks 19-metis Dario Šaričius. Atrankos turnyre jaunasis aukštaūgis buvo ketvirtas pagal rezultatyvumą (9,8 tšk.) komandos žaidėjas, o dėl atšokusių kamuolių kovojo geriau už visus „bokštus“ – vid. po 6,3 atk. kamuolio.
Didžiausias praradimas. Zoranas Planiničius – Eurolygoje po 12,4 taško rinkęs dvimetrinis gynėjas nusprendė vasarą skirti poilsiui, kaip ir prieš čempionatą Lietuvoje. Pastarąjį sykį rinktinei jis atstovavo tik 2010 m. ir po to savo sprendimo gailėjosi. Kita vertus, kažin ar šis aikštingo charakterio žaidėjas nesugadintų rinktinės atmosferos.
Faktai. Kaip ir slovėnai, kroatai Europos čempionatų nepraleidžia nuo pat Jugoslavijos griūties – 1993 ir 1995 m. jie iškovojo bronzą, tačiau vėliau nieko doro nebepasiekė. Geriausiai sekėsi 2007 ir 2009 metais, kai liko devinti.
Pasirengimo rungtynės. Keturios pergalės: 72:67 su Makedonija, 72:60 su Juodkalnija, 81:66 su Latvija, 77:55 su Belgija; keturi pralaimėjimai – 74:78 Makedonijai, 85:87 Graikijai, 63:73 Vokietijai, 71:88 Serbijai; vienerios lygiosios – 71:71 su Latvija.
Lenkija
Vokiečio Dirko Bauermanno vadovaujamą Lenkijos rinktinę galima vadinti C grupės vidutinioke, kuri gerą dieną gali kautis su bet kuo, tačiau turėtų likti 4 vietoje. Vis dėlto priekinės linijos duetas – Maciejus Lampe ir Martinans Gortatas – lenkų sirgaliams žada pergales ir bent patekimą į kitą pirmenybių etapą.
Lenkai ir be M.Lampes bei patyrusio amerikiečio Thomaso Khelati atrankoje sugebėjo laimėti savo grupės varžybas ir į čempionatą pateko lengvai. Prie komandos prisijungė ne tik šie krepšininkai – joje yra ir Eurolygos duonos ragavę Lukaszas Koszarekas su Przemyslawu Zamojskiu bei jauni, tačiau perspektyvūs Mateuszas Ponitka ir Przemyslawas Karnowskis.
Žvaigždė. Po 21 tašką rinkęs ir 11,6 kamuolio atkovojęs M.Gortatas buvo tikras siaubas visiems varžovams Europos čempionato atrankoje. Panašių skaičių iš centro galime tikėtis ir Slovėnijoje, tačiau čia jam padės ir M.Lampe. Sustabdžius šį dvejetą, iškovoti pergalę mače su lenkais bus daug lengviau.
Didžiausias praradimas. Dardanas Berisha – beveik po dešimt taškų atrankoje rinkęs gynėjas buvo ketvirtas rezultatyviausias ekipos žaidėjas, tačiau jo nebuvimą kompensuos T.Khelati.
Faktai. Lenkijos rinktinė nuo 1937 iki 1971 metų Europos krepšinyje buvo galinga jėga ir per šį laikotarpį iškovojo tris bronzos ir vieną sidabrą bei nėkart nenukrito žemiau 9-osios vietos. Vėliau Lenkijos krepšinis pateko į duobę, o nuo 1999 iki 2005 metų jiems apskritai nepavykdavo prasimušti į Europos čempionatus.
Pasirengimo rungtynės. Šešios pergalės: 87:75 su Gruzija, 75:72 su Izraeliu, 66:52 su Belgija, 82:79 su Italija, 85:66 su Didžiąją Britanija, 73:57 su Švedija; penki pralaimėjimai: 65:81 Izraeliui, 65:76 Italijai, 66:70 Ispanijai, 83:84 Ukrainai, 68:81 Turkijai.
Čekija
Ši rinktinė kažin ar bus ta, kuri sugebės C grupėje sukelti bent kiek sumaišties. Priekinė komandos linija, neskaitant Jano Vesely, silpna, o ir tarp gynėjų nėra tokio, kuris sugebėtų tempti komandą į priekį. Privalumas gali būti nebent tai, kad keturi komandos žaidėjai kartu rungtyniauja viename klube, tiesa, tas klubas Europoje nėra itin stiprus – Nymburgo ČEZ.
Žvaigždė. Janas Vesely – vienintelis NBA lygoje rungtyniaujantis čekų krepšininkas savo šalies rinktinei atrankoje nepadėjo, tad jo prisijungimas tikrai pridės jėgos po krepšiu. Vis dėlto tai nėra tas krepšininkas, kuris gali vienas tempti komandą į pergales ar nulemti rungtynių baigtį.
Didžiausias praradimas. Nėra: rinktinės treneris Pavelas Budinsky gali džiaugtis, kad turi visus krepšininkus, kurie išvedė komandą į Europos pirmenybes, o prie jų dar prisijungė ir J.Vesely bei Pavelas Houska.
Faktai. Europos pirmenybėse čekai dalyvavo vos dukart, 1999 ir 2007 metais, ir atitinkamai liko 12-oje ir 13-oje vietoje.
Pasirengimo rungtynės. Dvi pergalės: 74:72 su Rusija ir 83:68 su Belgija; penki pralaimėjimai: 68:75 ir 100:110 Turkijai, 89:98 Suomijai, 55:69 Lietuvai, 59:72 Belgijai.
Gruzija
Praėjusiose Europos pirmenybėse debiutavę Gruzijos krepšininkai įnešė nemažai sumaišties, tad šiemet tikisi pakartoti čempionato Lietuvoje pasiekimą. Komandos aistruolius galėjo optimistiškai nuteikti paskutinės kontrolinės rungtynės su Lietuva, tačiau prognozuoti gruzinams aukštesnę vietą, nei priešpaskutinę, būtų labai optimistiška. Geriausiu atveju grupėje gruzinai gali likti ketvirti.
Žvaigždė. Eurolygos čempionas Giorgis Shermanidis, su Stambulo „Galatasaray“ sutartį pasirašęs Manucharas Markoishvilis ir amerikietis Ricky Hickmanas yra žinomiausi šios rinktinės žaidėjai, kurie ir temps gruzinų laivą.
Didžiausias praradimas. Zaza Pachulia puikiai žaidė Europos čempionate Lietuvoje, o atrankoje į šias pirmenybes buvo Gruzijos rinktinės lyderis – vid. 18,6 tšk. ir 7,6 atk. kam. Jo praradimas gruzinus paliko be tikro komandos lyderio.
Faktai. Gruzijos rinktinė Europos pirmenybėse dalyvavo pirmą kartą prieš dvejus metus Lietuvoje ir užėmė 11 vietą.
Pasirengimo rungtynės. Keturios pergalės: 79:77 ir 74:73 su Izraeliu, 81:78 su Bosnija ir Hercegovina, 75:71 su Serbija; šeši pralamėjimai: 69:85 Italijai, 75:87 Lenkijai, 63:68 Bosnijai ir Hercegovinai, 71:86 Prancūzijai, 75:77 Izraeliui, 83:88 Lietuvai.
PROGNOZĖ.
Nepaisant visų praradimų, Ispanijos krepšininkai grupės varžybose turėtų finišuoti pirmoje vietoje – tuo abejoti galima nebent dėl dažnai lėto ispanų įsibėgėjimo ir slovėnų namų sienų. Vis dėlto daug realiau, kad Slovėnijos rinktinė bus antra, o kroatai – treti.
Nors lenkai turi gerų žaidėjų, tačiau keli krepšininkai vargu ar sugebės atvesti komandą į pergales prieš stipriausias grupės komandas, juolab, kad lenkams ir mačai su čekais ar gruzinai nebus lengvi pasivaikščiojimai. Ko gali tikėtis pastarosios komandos? Juodos favoritų dienos, tačiau kito etapo – niekaip.