A grupės apžvalgą skaitykite čia.
B grupės apžvalgą skaitykite čia.
C grupės apžvalgą skaitykite čia.
Suomija
Tai ekipa, kurios drąsiai įrašyti į nepateksiančių į kitą etapą komandų sąrašą negalima. Jei grupės varžybose kuri nors komanda ir pateiks staigmenų, tai Suomija gali būti vieną iš jų.
Trenerio Henriko Dettmanno vadovaujama komanda pasirengimo Europos čempionatui cikle sužaidė penkis mačus. Suomiai pergale džiaugėsi 2 kartus, o pralošė tris. Jei dvi pergalės iš penkių galimų dar nerodo, kad suomiai gali kibti į atlapus ir iš pažiūros rimtesnėms komandoms, tai rungtynės su Lietuva, kai Jono Kazlausko auklėtiniai vos išnešė sveiką kailį, nekelia abejonių dėl Suomijos ambicingumo.
Žvaigždė. Tarp Suomijai atstovaujančių krepšininkų vargu ar rasime tokių, kuriuos neabejotinai žinotų kiekvienas tikras krepšinio sirgalius. Garsesni yra tik Teemu Raniko ir Petteris Koponenas.
Lietuvos krepšinio aistruoliams taip pat girdėtas turėtų būti Hanno Mottola, žaidęs Kauno „Žalgirio“ ekipoje 2006–2007 metų sezone. Šis Suomijos rinktinės veteranas, atstovaujantis nacionalinei komandai nuo 1998 metų, tikimasi, kad nemažai prisidės prie žaidimo, tačiau vargu ar begalima jį vadinti svarbiu komandos žaidėju.
Pasirengimo cikle ryškiausiai žibėjo Shawno Huffo, Mikko Koivisto ir Petteris Koponenas. Tikėtina, kad apie šiuos krepšininkus ir suksis Suomijos komandos žaidimas.
Faktai: Suomijos nacionalinė ekipa pasigirti Europos čempionate iškovotais medaliai negali: aukščiausią – 6-ąją – vietą ši rinktinė užėmė 1967 metais, antras pagal gerumą komandos pasirodymas užfiksuotas 1939 metais – 8-oji vieta.
Pasirengimo rungtynės. 2 pergalės: 88:66 su Didžiąja Britanija ir 98:89 su čekais; 3 pralaimėjimai: 76:78 Lietuvai, 73:90 Rusijai ir 84:90 Latvijai.
FIBA/Liusjeno Kulbio nuotr./Sergejus Monia (kairėje) ir Petteris Koponenas (su kamuoliu) |
Graikija
Viena iš tų rinktinių, kurios daugelio žaidėjų krepšinio mėgėjams pristatinėti net nereikia. Šiai komandai krepšinio specialistai jei ne aukščiausią titulą, tai bent medalius prognozuoja net neprasidėjus čempionatui.
Nepaisant skambių pavardžių, patirties ir išties neblogo žaidimo, Graikijos nacionalinei ekipai iš pasirengimo ciklo sausai išlįsti nepavyko – šaltą dušą komandai „padovanojo“ Makedonijos bei Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės.
Nors 2 pralaimėjimai ne patiems stipriausiems varžovams per 10 mačų sufleruoja, kad graikai vis dėlto turi nesunkiai apčiuopiamų silpnųjų pusių, abejoti šios komandos pajėgumu neverta. Graikų žaidėjai pretenduoja tapti D grupės nugalėtojais.
Žvaigždė. Graikijos nacionalinės ekipos lyderis ir atakų dirigentas Vassilis Spanoulis – krepšininkas, atvedęs Pirėjo „Olympiacos“ komandą iki šių metų Eurolygos čempionų pakylos. Tačiau jam vienam lieti prakaitą kovos lauke tikrai neteks, jam talkins ne ką prastesnį žaidimą demonstruojantys Georgios Printezis, Ioannis Bourousis ir neblogai pasirengimo cikle pasirodęs Loukas Mavrokefalidis. Tikėtina, kad netylės ir tokie krepšininkai kaip Nikos Zisis, Kostas Papanikolaou ar Michailas Bramos.
Netektis. Komandai neabejotinai trūks graikiškojo Shaquille O‘Nealo – Sofoklio Schortsanitio. Būtų pravertęs ir naudingiausias šių metų Europos taurės turnyro žaidėjas Nickas Calathesas. Prie praradimų taip pat būtų galima paminėti ir karjerą rinktinėje jau nusprendusį užbaigti Dimitrį Diamantidį.
Faktai: Graikijos rinktinė Europos krepšinio čempionatuose yra nuskynusi ne vieną trofėjų, nenugalimųjų titulu komanda džiaugėsi 1987 ir 2005 metais. Sidabro medaliai graikams atiteko 1989 metais. O trečiąją vietą iškovojo 1949-aisiais ir 2009-aisiais.
Pasirengimo rungtynės. 8 pergalės: 87:85 su Kroatija, 80:52 ir 78:62 su Vokietija, 79:67 su Prancūzija, 95:62 su Didžiąja Britanija, 88:71 su Bosnija ir Hercegovina, 80:62 su Lietuva, 79:65 su Italija; 2 pralaimėjimai: 75:77 makedonams, 84:60 Bosnijai ir Hercegovinai.
Vassilis Spanoulis |
Rusija
Komanda, kurią galima vadinti viena labiausiai „nukraujavusių“ ekipų šių metų Europos čempionate. Rusijos krepšinio kariauna, netekusi svarbių žaidėjų ir trenerio, vargu ar gali pretenduoti į aukščiausias vietas grupėje. Šiai komandai tikriausiai teks labai pavargti net norint užimti trečiąją vietą grupėje ir patekti į kitą etapą.
Rusai per 9 pasirengimo mačus iškovojo 4 pergales. Didžiausią antausį komanda gavo nuo Lietuvos rinktinės, kuri rusus įveikė net 31 tašku. Tačiau pyktį nacionalinė Rusijos ekipa išliejo ant suomių, susikrovusi didžiausią pranašumą per visas kontrolines rungtynes – 17 taškų.
Žvaigždė. Svariausio indėlio į Rusijos rinktinės žaidimą sirgaliai veikiausiai laukia iš Aleksejaus Švedo, atstovaujančio „Minnesota Timbewolves“ klubui.
Daugiau didelių žvaigždžių šioje komandoje nėra. Komandos pagrindą su A.Švedu greičiausiai sudarys rinktinės veteranas ir patriotas Sergejus Monia bei Vitalijus Fridzonas. Tikimasi, kad sublizgės ir ryškiausia jaunoji Rusijos krepšinio žvaigždė – Sergejus Karasiovas, jau šiemet išvyksiantis ragauti NBA duonos.
Treneris Vasilijus Karasiovas solidesnio žaidimo gali tikėtis ir iš Antono Ponkrašovo bei Aleksejaus Savrasenkos.
Netektis. Jų Rusijos rinktinėje šiemet į valias. Neabejotinas komandos lyderis Andrejus Kirilenka, pagrindinis vidurio puolėjas Timofejus Mozgovas, Viktoras Chriapa ir Aleksandras Kaunas buvo rinktinės branduolys, tad be jų sunku tikėtis gero pasirodymo.
Prie rimtų praradimų galima būtų priskirti ir trenerį Davidą Blattą, kurio indėlį į nacionalinę Rusijos komandą puikiai atspindi vienintelį kartą būtent su šiuo treneriu iškovotas Europos čempionato auksas.
Faktai: Rusijos nacionalinė komanda ant Europos čempionų pakylos lipo tik kartą ir tai buvo 2007-aisiais. 1993 metais ekipos žaidėjai puošėsi sidabro medaliais. O iki bronzos nukeliavo net du kartus – 1997-aisiais ir 2011-aisiais.
Pasirengimo rungtynės. 4 pergalės: 73:67 su Latvija, 80:67 su Bosnija ir Hercegovina, 90:73 su Suomija, 86:70 su Ukraina; 5 pralaimėjimai: 72:52 Latvijai, 79:84 Serbijai, 84:80 Slovėnijai,74:72 Čekijai, 82:51 Lietuvai.
Aleksejus Švedas |
Italija
Simone Pianigianio vadovaujama ekipa geriausiu atveju pešis su Rusijos komanda dėl trečiosios vietos D grupėje. Tačiau Italijos ekipai ir dėl šio tikslo gali tekti išlieti nemažai prakaito.
Italijos rinktinė pasirengiamųjų rungtynių cikle laimėjo vos 5 iš 11 rungtynių. Galima manyti, kad ekipa slepia savo ginklus ir atskleis juos tik per čempionatą, tačiau veikiausiai neverta tikėtis, kad jie bus tokie galingi, jog pakeis italų žaidimą kardinaliai.
Žvaigždė. Viena ryškiausių Italijos rinktinės žvaigždžių yra Marco Belinelli, šį sezoną atstovavęs „Chicago Bulls“ komandai ir rinkęs vidutiniškai po 9,6 taško.
Tikimasi, kad Marco italus vesti į pergalių kelią padės jaunasis Alessandro Gentile ir Marco Cusinas, kurie neblogai pasirodė pasirengimo cikle. Kiti Italijos rinktinės žaidėjai, be jokios abejonės, tikrai atiduos visas jėgas aikštelėje ir stengsis sukurti stebuklą, tačiau jų pavardės Europos krepšinio padangėje nėra taip gerai žinomos.
Netektis. Praėjusį sezoną dėl traumų nerungtyniavęs „New York Knicks“ klubo naujokas Andrea Bargnani dėl sveikatos sutrikimų atsisakė padėti nacionalinei ekipai. Dar vienas praradimas – dėl Achilo sausgyslės traumos čempionatą praleisiantis Danilo Gallinari.
Faktai: Italijos rinktinė Europos pirmenybių čempionės vardą yra iškovojusi dukart – 1983-ais metais ir 1999-aisiais. Likti per plauką nuo medalių, pralaimėti finale, italams teko tris kartus – 1937-aisiais, 1946-aisias ir 1997-aisiais. Ši komanda savo kolekcijoje turi visų spalvų medalių – bronza ekipa džiaugėsi 1971-ųjų, 1975-ųjų ir 2003 metų Europos krepšinio čempionatuose.
Pasirengimo rungtynės. 5 pergalės: 67:64 su Izraeliu, 86:69 su Gruzija, 76:65 su Lenkija, 89:73 su Juodkalnija, 73:62 su Bosnija ir Hercegovina; 6 pralaimėjimai: 76:57 Belgijai, 74:78 Izraeliui, 79:82 Lenkijai, 84:92 Slovėnijai, 63:79 Lietuvai, 65:79 Graikijai.
Marco Belinelli (su kamuoliu) |
Švedija
Švedijos nacionalinė rinktinė yra laikoma ir D grupės, ir viso Europos krepšinio čempionato autsaidere. Tačiau tuo, kad švedai gali pakovoti ir kovos kiekvienose rungtynėse, vargu, ar kas abejoja. Daugelis šios ekipos žaidėjų krepšinio mėgėjams nėra žinomi, tačiau prie komandos prisijungė ir keli NBA rungtyniaujantys žaidėjai.
Žvaigždė. „Detroit Pistons“ komandoje plušantis Jonas Jerebko ir „Charlotte Bobcats“ klube rungtyniaujantis Jeffery Tayloras – žaidėjai, kuriais Švedijos rinktinė gali pasigirti. Nenuostabu, kad bus tikimasi, jog būtent jie, padedami kitų komandos draugų, atliks didžiausią darbą.
Faktai: Švedija Europos krepšinio pirmenybėse dalyvavo 9 kartus, aukščiausia pasiekta vieta – 11. Kiek geriau sekėsi vienintelėje, kurioje iki šiol dalyvavo, olimpiadoje – Maskvoje 1980 metais komanda liko 10-ta.
Pasirengimo rungtynės. 1 pergalė: 85:65 su Didžiąja Britanija; 4 pralaimėjimai 64:95 Lietuvai, 74:86 Ukrainai, 57:73 Lenkijai, 66:78 Vokietijai.
15min.lt archyvo nuotr./"Detroit Pistons" žaidėjas Jonas Jerebko (208 cm) |
Turkija
Turkijos komanda – viena iš dviejų D grupės favoričių. Iš patyrusių ir pajėgių krepšininkų sudaryta rinktinė bus kietas riešutėlis kiekvienai su ja susidūrusiai ekipai. Vienintelis šios komandos „bet“ galėtų būti amžius. Turkų kariaunos amžiaus vidurkis yra 29,3 m. Nors patirtis, be jokios abejonės, visada vertinama teigiamai, nereikia pamiršti, kad krepšiniui reikia ir greičio bei ištvermės, ko šiai komandai ir gali pritrūkti.
Žvaigždės. Neabejotinu turkų lyderiu krepšinio specialistai įvardintų Hidayetą Turkoglu. Nors „Orlando Magic“ atstovaujantis žaidėjas ir nėra pačios geriausios sportinės formos, bei, būdamas 34-erių, veikiausiai pamąsto apie karjeros pabaigą, neabejojama, kad savo žodį čempionate jis tikrai tars.
Prie jo kompanijos prisijungs ir dar vienas NBA žaidžiantis krepšininkas, „Houston Rockets“ klube neprastą sezoną sužaidęs vidurio puolėjas Omeras Asikas. Turkijos nacionalinėje komandoje netrūksta ir daugiau žaidėjų, kurie galėtų „iššauti“ ir patempti komandą reikiamu metu: Semihas Erdenas, Emiras Preldzičius, Ersanas Ilyasova.
Nebūtų staigmena, jei trenerio Bogdano Tanjevičiaus žaidimo schemose atsirastų nemenkų vaidmenų ir snaiperiui Sinanui Gulerui ar puolėjui Keremui Gonlumui.
Faktai: Galima sakyti, kad Turkijos nacionalinę komandą persekioja finalo prakeiksmas. Vieninteliai du rimti komandos minėtini pasiekimai – 2001 metais sidabras Europos čempionate ir toks pats pasiekimas 2010-aisiais pasaulio pirmenybėse.
Pasirengimo rungtynės. 6 pergalės: 72:64 su Ukraina, 75:68 ir 110:100 su Čekija, 77:53 su Belgija, 81:52 su Kroatija, 81:68 su Lenkija; 5 pralaimėjimai:63:78 ir 72:78 Serbijai, 61:66 Latvijai, 53:72 ir 54:55 Slovėnijai.
FIBA/Liusjeno Kulbio nuotr./Hedo Turkoglu (su kamuoliu) |
PROGNOZĖ: Pirmąją vietą D grupėje po nuožmios kovos su Turkija vis dėlto turėtų užimti graikai. Kad kokios bebūtų galingos sudėties turkai, pasiekti didelių pergalių šią komandą įkvepia tik namų sienos. Įrodymas – abu šios komandos didžiausi laimėjimai, iškovoti namuose. Taigi, žaisdami svečiuose, Turkijos krepšininkai gali nustebinti ir neprognozuotai prastu žaidimu.
Į trečiąją vietą nusitaikiusios bene visos likusios keturios rinktinės. Pasak lažybų tarpininkų, labiausiai tikėtina, kad ją užims rusai, tačiau krepšinio specialistai šio spėjimo drąsiai nepalaikytų.
Rusų žaidimą nuspėti sunku: pralaimėję 31 tašku Lietuvai, jie sugebėjo nemažu skirtumu įveikti Suomiją, kuri mūsų šalies rinktinei nusileido vos dviem taškais.
Tai, kad suomiai neblogai sužaidė su Jono Kazlausko vadovaujama rinktine, įrodo, jog paskutinioji grupės vieta jų nedžiugintų. Likusių už borto likimas netenkintų ir Italijos krepšininkų, kurie tikrai nežada trečios vietos atiduoti be kovos – jie laikomi pagrindiniais Rusijos konkurentais.
Nemažai krepšinio specialistų lengva ranka paskutinę vietą atiduotų švedams. Spėlionės, kad švedams nepavyks nukakti iki atkrintamųjų rungtynių, – tikriausiai išsipildys, tačiau taip pat tikėtina, kad dviejų NBA žvaigždžių gali užtekti išlipti iš grupės etapo.