Šalies krepšinio istorija
Apie šios sporto šakos atgimimą Meksikoje galima šnekėti todėl, jog iki 1960 metų šalis buvo laikoma gana stipria jėga krepšinio turnyruose. 1936 metų Berlyno olimpiadoje meksikiečiai pasipuošė bronzos medaliais, o po 12 metų Londone jiems pritrūko vienos pergalės siekiant olimpinių medalių – buvo užimta ketvirtoji vieta.
Vėliau ilgą laiką šalis negalėjo pasigirti skambiais pasiekimais tarptautinėje arenoje, o susidomėjimą krepšiniu šioje šalyje atgaivino Meksikoje gimusio Eduardo Najeros sėkminga 12 metų trukusi karjera NBA lygoje. Šiuo metu buvęs krepšininkas dirba vyriausiuoju treneriu NBA plėtojimosi lygoje žaidžiančioje „Texas Legends“ komandoje.
E. Najera Meksikoje padarė panašią įtaką, kurią Kanadoje atliko Vince‘as Carteris. Po V. Carterio dominavimo atstovaujant Kanadoje įsikūrusioje „Toronto Raptors“ komandoje, šioje šalyje stipriai išaugo susidomėjimas krepšiniu ir neatsitiktinai paskutinių dvejų metų pirmieji NBA naujokų biržos šaukimai buvo kanadiečiai – Anthony Bennetas ir Andrew Wigginsas. Taip pat pirmajame šių metų naujokų biržos dešimtuke buvo pakviestas ir kitas kanadietis, lietuviškų šaknų turintis, Nikas Stauskas.
Teigiama, kad sėkminga E. Najeros karjera sugebėjo atkreipti jaunuolių dėmesį į krepšinį 120 mln. gyventojų turinčioje valstybėje. Šiuo metu Meksika turi tiek pat stipriausioje pasaulio lygoje žaidžiančių krepšininkų kaip ir Lietuva – 2. Tai šios šalies oranžinio kamuolio simbolis „Atlanta Hawks“ vidurio puolėjas Gustavo Ayonas ir „New Jersey Nets“ komandoje epizodinį vaidmenį atlikęs įžaidėjas Jorge Guiterrezas.
Dvikova: Jonas Valančiūnas prieš Gustavo Ayoną
Abu vidurio puolėjai yra centrinės figūros savo rinktinėse. Taip pat šiuos aukštaūgius vienija ta pati problema – per greitai susirenkamos asmeninės pražangos.
J. Valančiūnui ši problema buvo viena pagrindinių, kuri sutrumpindavo jo laiką „Toronto Raptors“ komandoje. Praėjusių metų FIBA Amerikos čempionate G. Ayonas irgi susidurdavo su šia problema, kuri apribodavo jo laiką aikštelėje iki 28 minučių.
Tačiau, lietuvio privalumu šioje dvikovoje gali tapti jo sugebėjimas išprovokuoti pražangas. Kiek platesniu puolimo arsenalu pasižymintis „Raptors“ vidurio puolėjas jau draugiškų rungtynių ciklo metu pademonstravo galintis pergudrauti savo varžovą ir nepalikti šiam kitos išeities kaip tik stabdyti J. Valančiūną pražangomis.
Žinoma, G. Ayonas savo rinktinėje išsiskiria pelnomais taškais, kurių jis FIBA Amerikos turnyre pelnydavo po 17,5, bet taškus jis dažniausiai rinkdavo iš baudos aikštelės, o ne stodamasis mesti baudos metimų.
Jei J. Valančiūnas sugebės ir toliau sėkmingai provokuoti varžovų pražangas, jis turėtų sutrumpinti G. Ayono laiką aikštelėje. Meksikos komandai netekus savo lyderio, šios žaidimas gana lengvai sugriūna, nes daugiau kam perimti vadžias į savo rankas tiesiog nėra.
Prognozė: Lietuva turėtų pasiekti užtikrintą pergalę
Aišku, įmanomas ir kitas variantas, kurio metu Lietuvos vidurio puolėjas visiškai nesusitvarko su savo oponentu iš Meksikos. Tačiau jo vieton stojus vienam iš brolių Lavrinovičių lietuvių žaidimas su tritaškius pataikančiu vidurio puolėju galėtų tapti net mažiau parankiu varžovams. Kadangi G. Ayonas dažnai atkovoja beveik pusę savo komandos kamuolių po krepšiais, šio aukštaūgio išvedimas iš baudos aikštelės galėtų leisti lietuviams kurtis antrąsias progas.
Vieninteliu ryškiu pranašumu Meksikos rinktinėje galėtų atrodyti įžaidėjo pozicija, kurioje tiesioginiais oponentais taps Šarūnas Vasiliauskas ir NBA rungtyniaujantis J. Guitterezas. Fiziškai tvirčiau sudėtas meksikietis, gali lengvai „išjungti“ mažiau patyrusį Lietuvos atakų organizatorių.
Tačiau bendras mūsų šalies žaidėjų profesionalumas ir pranašaujamas susitelkimas po pagrindinio įžaidėjo Manto Kalniečio traumos turėtų likviduoti daugumą Lietuvai neparankių faktorių.
Tą patį teigia ir lažybų bendrovių bukmekeriai pranašauntys Lietuvai lengvą pergalę. Koficientas pranašauntis pergalę mūsų šaliai yra daugiau nei užtikrintas 11,54:1,03.