A lyga skambina vyriausybei pavojaus varpu. Jei neišgirs? „Nesinori pagalvoti“

Lietuvą sukaustęs karantinas įšaldė daugybę verslų ir veiklų. Ne išimtis – ir futbolas. A lyga jau kreipėsi į vyriausybę su prašymu finansiškai prisidėti prie veiklos užtikrinimo. Jei valdžia numos ranka, pasak naujojo lygos vadovo, apie pasekmes baisu net pagalvoti.
A lyga prašo vyriausybės paramos dėl krizės
A lyga prašo vyriausybės paramos dėl krizės / 15min nuotr.

Oficialiu raštu į vyriausybę A lyga kreipėsi dar ketvirtadienį, o penktadienį apie savo ketinimus pranešė ir visuomenei. Pranešimą galite rasti ČIA.

Vos prasidėjęs Lietuvos čempionatas buvo nutrauktas po vieno turo, o dabar klubai suka galvą ne tik kaip išlaikyti futbolininkų sportinę formą, bet ir kaip užlopyti vis plačiau besiveriančias finansines žaizdas.

Vilniaus „Riterių“ prezidentas Janas Nevoina tik kovo 26-ąją tapo A lygos vadovu ir iškart susidūrė su dar nematyta situacija.

nuotr. Elvio Žaldario/Janas Nevoina
nuotr. Elvio Žaldario/Janas Nevoina

Su 15min kalbėjęs J.Nevoina negalėjo pasakyti, kokio konkrečiai dydžio vyriausybės finansinės paramos prašoma, tačiau žvelgė į netolimą Estijos pavyzdį, esą šios šalies valdžia futbolui skyrė iš viso 2,6 milijono eurų.

A lygos klubai jau skaičiuoja apytikslius nuostolius, kuriuos patirs dėl koronaviruso pandemijos, bet konkrečių skaičių, kol nėra žinoma sugrįžimo į stadionus data, pateikti nebus galima.

„Bet nuostoliai tikrai bus pakankamai dideli“, – 15min tikino J.Nevoina.

A lygos vadovas vardino, dėl ko klubai patiria daugiausiai finansinių sunkumų. Pirma – nevykdomi įsipareigojimai rėmėjams.

Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“

„Verslams, kurie remia, šiandien ne tas yra galvoj. Jiems reikia patiems išgyventi dabar, nes niekas nežino, kas bus toliau“, – akcentavo J.Nevoina.

Antras praradimas – FIFA ir UEFA pinigai, kurie ateina rudenį.

„Klubai, kurie turėjo tą patirtį, galėjo skolintis iš bankų, bet dabar viskas irgi yra sustabdyta“, – sakė A lygos vadovas.

Trečia atsivėrusi skylė – per federaciją atkeliaujantys pinigai, mokami už dalyvavimą rinktinių varžybose.

„Šitų pinigų irgi nėra, nors įmokos dažniausiai gaunamos kovą“, – pasakojo J.Nevoina.

Jo teigimu, kai kuriems klubams nuostoliai gali siekti net 70-80 proc. biudžeto.

„Jei tiek negauni – viskas, – atsiduso J.Nevoina. – Dabar yra balandis, o klubai mokėjo atlyginimą ir už sausį, ir už vasarį, dabar reikia mokėti už kovą jau. Labai paprasta skaičiuoklė.“

Jei tiek negauni – viskas

Visose be išimties sporto šakose itin aktualus klausimas sustabdytų čempionatų metu – žaidėjų atlyginimai. Kai kur jie mažinami, kai kur išvis nemokami, kai kur pakeitimų nėra.

„Kiekvienas klubas tos informacijos neatskleidžia, bet mūsų bendra pozicija yra bandyti gauti tą paramą tam, kad išlaikytume žaidėjus. Kiek žinau, nei vienas kontraktas dar nėra nutrauktas. Dabar daug priklausys nuo reakcijos į mūsų prašymą. Turim savaitę, daugiausiai dvi viską išspręsti, kad būtų aiškumas“, – sakė J.Nevoina.

Klubai su futbolininkais sutartis pasirašinėjo dar prieš prasidedant koronaviruso sukeltai krizei, tad sutartyse numatyti atlyginimai gali būti per kietas riešutas, kai ekonomika ims atsigauti po smūgio. Štai Ispanijoje, Italijoje, Anglijoje, kur pirmenybės jau eina į pabaigą, žaidėjams mokėjimai yra mažinami.

„Taip, čia jautrus labai klausimas. Mes gavome supratimą iš FIFA pusės, nes jie reglamentuoja kontraktus, ypač su legionieriais, kad tas dalykas yra įmanomas ir jau daromas. Kadangi pas mus tik čempionato pradžia, tai ypatingai aktualu“, – sakė J.Nevoina, pridūręs, kad kol kas kalbų su žaidėjais dėl atlyginimų mažinimo dar nėra.

Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“

Bet vis dėlto, kas bus, jei A lyga negaus norimos finansinės injekcijos iš vyriausybės? „Geras klausimas. Mes tikimės, kad parama bus. Net nenoriu svarstyti to varianto, kas bus, jei paramos negausime“, – sakė A lygos vadovas.

Kai tik karantinas bus nutrauktas, A lyga pagal susitarimą startuos už trijų savaičių. Tiek laiko prireiks, kad žaidėjai, dabar sportuojantys nebent po vieną individualiai, galėtų pasiruošti sezonui.

Tiesa, A lyga turi planą kalbėtis su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kad komandoms, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje, būtų leista rengti treniruotes lauke.

Tai, suprantama, nebus aktualu visiems klubams, nes, pavyzdžiui, čempionė Marijampolės „Sūduva“, kurios didžiąją sudėties dalį sudaro legionieriai, išleido žaidėjus namo, tad Suvalkijoje liko tik menka dalis komandos.

Arno Strumilos / 15min nuotr./LFF Supertaurės rungtynės „Sūduva“ - Vilniaus „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./LFF Supertaurės rungtynės „Sūduva“ - Vilniaus „Žalgiris“

„Antradienį su A lygos valdyba turėsime posėdį ir aptarsime šią poziciją. Klausimas, ar visi klubai tam pritaria. Kai kurie klubai paleido žaidėjus, bet, aišku, noras visų yra kuo greičiau treniruotis“, – sakė J.Nevoina.

A lygos vadovas patikino, kad šiuo metu klubai pritartų rengti rungtynes ir be žiūrovų.

Dar vienas kylantis klausimas – ar bus galimybė sužaisti visą čempionatą, kai daugiau nei mėnesį rungtynės vykti negalės. J.Nevoinos teigimu, bus stengiamasi sužaisti kaip įmanoma daugiau, mat A lyga pati turi įsipareigojimų partneriams, o juose nurodytas ir susitikimų kiekis.

„Klausimų daugiau nei atsakymų“, – atsiduso J.Nevoina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai