Didžiausių Lietuvos futbolo talentų „TOP 20“

Prie Lietuvos rinktinės vairo stojęs Valdas Ivanauskas nevengdavo primygtinai pabrėžti, kad sieks stipriai atjauninti komandą, bet pirmieji naujo stratego mėnesiai su komanda parodė, kad žodžiai stipriai skiriasi nuo darbų. Visgi 15min kiek nuodugniau pasižvalgė į šalies futbolo atžalyną ir sudarė perspektyviausių Lietuvos futbolo talentų dvidešimtuką.
Lietuvos futbolo talentų „Top 20“
Lietuvos futbolo talentų „Top 20“ / 15min koliažas

Ši rikiuotė yra subjektyvi ir sudaryta po pokalbių su jaunimą ugdančių komandų treneriais, agentais ir klubų atstovais. Į reitingą įtraukti žaidėjai, kurie yra gimę ne anksčiau nei 2000 metais. Palyginti skirtingo amžiaus ir pozicijų futbolininkus nėra paprasta – rikiuotė sudaryta atsižvelgiant į žaidėjų turimą įgūdžių paketą, galimą potencialą ir projektuojamą karjeros piką.

Pirmi už brūkšnio

Artūras Dolžnikovas (21 metai, saugas/puolėjas, Vilniaus „Riteriai“)

Geras futbolininkas, su ypač sudėtingu charakteriu, kuris smarkiai kiša koją. Vienas talentingiausių 2000-ųjų kartos žaidėjų „Riterių“ marškinėlius vilkėjo ir prieš trejus metus. Tuometinis treneris Aurelijus Skarbalius sezono starte pasitikėjo jaunuoju savo auklėtiniu, tačiau netrukus neliko nei pasitikėjimo, nei paties auklėtinio.

„Nesusitvarkiau su galva ir tiek žinių. Žmonės man sakė, kad nešvaistyčiau savo talento, bet, kaip ir kiekvienam jaunam žmogui, prireikė laiko, kad tai suvokčiau“, – apie savo klystkelius kalbėjo šiemet į „Riterius“ vėl sugrįžęs futbolininkas. Visgi treneriams dirbti su šiuo žaidėju yra sunku, disciplinos trūksta, potencialas švaistomas vėjais. Reikia palinkėti, kad susitupėtų ir persilaužtų. Šį sezoną A lygoje – 16 rungtynių, 1 įvartis ir 1 rezultatyvus perdavimas.

nuotr. fkriteriai.lt/Artūras Dolžnikovas
nuotr. fkriteriai.lt/Artūras Dolžnikovas

Danas Šimkevičius (18 metų, vartininkas, „Panevėžys“)

Dar vienas perspektyvus Panevėžio vartininkų mokyklos atstovas, praėjusiais metais gana solidžiai debiutavęs A lygoje. Kai Aukštaitijos klubą išretino traumos, aštuoniolikmetis stojo į vartus ir vaizdo tikrai negadino. Šiemet Danas taip pat jau gavo 17 A lygos rungtynių. Kaip šiuolaikiniam vartininkui, šiek tiek trūksta ūgio (184 cm), bet perspektyvos žengti Emilijaus Zubo ir Vytauto Černiausko išmintais takais – neblogos.

Elvio Žaldario nuotr./Danas Šimkevičius
Elvio Žaldario nuotr./Danas Šimkevičius

20 vieta – Džiugas Aleksa (17 metų, gynėjas, Vilniaus „Žalgiris B“)

Septyniolikmetis dešinio krašto gynėjas išsiskiria išskirtinėmis fizinėmis savybėmis ir yra projektuojamas kaip Vilniaus „Žalgirio“ kapitono Sauliaus Mikoliūno įpėdinis. Kai A lygos čempionų simbolis galiausiai pakabins sportinius batelius ant vinies, Džiugas tikrai gaus šansą užimti šią poziciją. Geras greitis, daug sprogstamos jėgos.

19 vieta – Deividas Dovydaitis (18 metų, saugas, „Šiauliai FA“)

Įdomus atakuojantis saugas, kuris daug prisidėjo prie to, jog Šiaulių komanda šiemet kautųsi dėl Pirmos lygos titulo ir iškovotų kelialapį į stipriausią divizioną. Per 26 rungtynes aštuoniolikmetis įmušė penkis įvarčius. Kviečiamas į U-19 rinktinę. Tikrą potencialą galėsime įvertinti kitąmet, kai D.Dovydaitis su šiauliečiais žais A lygoje.

Šiaulių FA nuotr./Deividas Dovidaitis
Šiaulių FA nuotr./Deividas Dovidaitis

18 vieta – Gabrielis Nikonovas (18 metų, gynėjas, Vilniaus „Žalgiris“)

Kairiakojis aštuoniolikmetis priklauso Vilniaus „Žalgirio“ sistemai, bet kol kas atstovauja dubleriams Pirmoje lygoje. Jaunasis futbolo „profesorius“ pagal žaidimo supratimą ir mąstymą jau šiuo metu galėtų kabintis vyrų futbole, tačiau inteligentiškosios savybės kartais stipriai kiša koją, nes Gabrielis privengia dvikovų, privalo išmokti žaisti kur kas kiečiau. Techniškas, pasižymi universalumu, gali žaisti tiek kairiajame gynybos krašte, tiek atraminėje zonoje.

fkzalgiris.lt nuotr./Gabrielis Nikonovas
fkzalgiris.lt nuotr./Gabrielis Nikonovas

17 vieta – Justinas Marazas (20 metų, saugas, Vilniaus „Riteriai“)

Iš Vievio kilęs atakuojantis krašto saugas prieš keletą metų laikytas vienu didžiausių Lietuvos talentų ir netgi buvo kviečiamas į nacionalinę komandą. Būdamas jaunas bandė pradėti legionieriaus karjerą, tačiau Plocko „Wisla“ klube neįsitvirtino ir grįžo atgal į Vilnių. Bene vienintelis „Ateities“ futbolo mokyklos auklėtinis, kuris vis dar tęsia karjerą kiek aukštesniame lygyje. Karjerą jaukia daug traumų. Šį sezoną atsinaujino ta pati trauma, su kuria saugas grįžo iš Lenkijos, tad A lygoje sužaidė vos penkerias rungtynes ir 222 minutes.

Trakų futbolo klubo nuotr./Justinas Marazas
Trakų futbolo klubo nuotr./Justinas Marazas

16 vieta – Dominykas Kodzis (21 metai, puolėjas, Vilniaus „Riteriai“)

Prieš keletą metų Dominykas beldėsi į Vilniaus „Žalgirio“ sudėtį, tačiau 2019-ųjų vasarį atliko staigų posūkį ir bandydamas gauti daugiau žaidybinės praktikos persikėlė į „Riterius“. Nestandartinis ir įdomus žaidėjas, kūrybingas, netipinis lietuvis – vikrus, techniškas, protingas. Geras charakteris. Progresą jaukia sunki kryžminio raiščio trauma.

Sauliaus Čirbos nuotr./Dominykas Kodzis
Sauliaus Čirbos nuotr./Dominykas Kodzis

15 vieta – Natanas Žebrauskas (19 metų, gynėjas, „Greuther Fürth II“)

Iš Gargždų kilęs devyniolikmetis dešinysis gynėjas atstovauja Vokietijos „Bundesliga“ žaidžiančio „Greuther Fürth“ klubo jaunimo rezervinei komandai ir nepaisant jauno amžiaus jau yra kviečiamas į Lietuvos U-21 rinktinę. Prieš išvykdamas į Vokietiją, Natanas treniravosi su pagrindine Gargždų „Bangos“ komanda. 2018-aisiais bandė įsitvirtinti „Nurnberg“ U-17 komandoje, o šią vasarą pakeitė Bavarijos klubą.

„Nurnberg“ nuotr./Natanas Žebrauskas
„Nurnberg“ nuotr./Natanas Žebrauskas

14 vieta – Matas Ramanauskas (21 metai, saugas, Vilniaus „Riteriai“)

Iš Kėdainių kilęs vidurio saugas nepasižymi labai išskirtinėmis savybėmis ir turi gana aiškias talento ribas, bet šį sezoną yra svarbi „Riterių“ figūra aikštės centre ir žaidžia daug (29 A lygos mačai) bei patikimai. Kibus, nevengiantis pastatyti kojos ir sužaisti kiečiau, improvizacijos arsenalas ribotas, bet darbu ir noru savo minusus pridengia. Gali būti solidus A lygos žaidėjas, bet kilti į stipriai aukštesnį lygį bus sudėtinga.

nuotr. FK „Riteriai“/Matas Ramanauskas
nuotr. FK „Riteriai“/Matas Ramanauskas

13 vieta – Titas Buzas (17 metų, saugas, Kijevo „Dinamo“)

Jauniausias šio sąrašo žaidėjas. Įdomus ir perspektyvus futbolininkas, kuriam po aikštę tenka lakstyti su psichologine kuprine dėl spalvingo tėvo. Titas yra įtakingo LFF Vykdomojo komiteto nario ir Marijampolės apskrities futbolo federacijos prezidento Žydrūno Buzo sūnus. Išskirtine technika pasižymėjęs Ž.Buzas savu laiku netgi beldėsi į SSRS jaunimo rinktinę, bet vėliau sporto perspektyvas užgožė marijampoliečio polinkis į verslą. Neišsipildžiusią svajonę Ž.Buzas dabar bando įgyvendinti per savo sūnų, o tai pačiam žaidėjui labiau kenkia nei padeda.

Nereikia net abejoti, kad Titas yra vienas talentingiausių savo kartos žaidėjų, bet tėvo bandymas įbrukti žaidėją A lygos klubų treneriams ar žinomiems užsienio klubams paskui šio žaidėjo karjerą palieka ne patį maloniausią kvapą. Bandytas Alytaus „Dainavoje“, portugalų „Belenenses“, o pastaruoju metu kelią skinasi Kijevo „Dinamo“ devyniolikmečių komandoje. Kaip ir tėvas, žaidžia atakuojančio saugo pozicijoje, gerai kontroliuoja kamuolį, energingas, landus, techniškas, bet reikia pripažinti, kad į Lietuvos U-19 rinktinę vis dar kviečiamas avansu, veikiausiai dėl tėvo svorio ir pozicijos šalies futbolo piramidėje, o ne dėl to, jog yra galva geresnis už savo bendraamžius. Ateityje privalo sutvirtėti ir fiziškai.

Kijevo „Dinamo“ nuotr./Titas Buzas
Kijevo „Dinamo“ nuotr./Titas Buzas

12 vieta – Motiejus Burba (18 metų, saugas/puolėjas, Kėdainių „Nevėžis“)

Vienas jauniausių šio sąrašo žaidėjų. Užaugęs „Žalgiriečio“ akademijoje, bandė laimę Anglijoje, kur žaidė „Tunbridge Wells“ komandoje ir Londono „Crystal Palace“ akademijoje. Aštuoniolikmetį futbolininką Vilniaus „Žalgiris“ šio sezono pradžioje paskolino Kėdainių „Nevėžiui“ ir jis A lygoje sužaidė 28 mačus, įmušė įvartį bei atliko rezultatyvų perdavimą.

Galbūt M.Burba ir turi aiškias lubas, tačiau netenka abejoti, jog po 2–3 metų bus geras futbolininkas. Kol kas žaidėjas yra greitesnis už mintį, reikia, kad subręstų. Treneriams dirbti su Motiejumi lengva – jis gyvena futbolu, treniruotėse labai darbštus, gerų fizinių savybių, solidžiai kontroliuoja kamuolį. Sprendimų priėmimas kol kas šlubuoja, bet viename ar kitame lygyje durys šiam žaidėjui po kelerių metų tikrai atsidarys. Svarbus jaunimo rinktinių narys ir futbolo specialistai neabejoja, kad po kelerių metų pravers ir nacionalinės rinktinės duris.

nuotr. Elvio Žaldario/Motiejus Burba
nuotr. Elvio Žaldario/Motiejus Burba

11 vieta – Vilius Piliukaitis (20 metų, saugas, Vilniaus „Žalgiris“)

Labai įdomus dvidešimtmetis atakuojantis vidurio saugas iš Tauragės. Geras charakteris, imlus, sveikas požiūris į darbą. Nepaisant jauno amžiaus, žaidžia „vyrišką“ futbolą ir nevengia imtis iniciatyvos. Įsitvirtinti „Žalgiryje“, kuris aikštės viduryje turi didelį legionierių pasirinkimą, futbolininkui dar sunku, bet potencialas tikrai nemažas. Viliui praverčia ir užsienyje įgyta patirtis – jis yra ragavęs legionieriaus duonos „Blackburn Rovers“ (Anglija), „Torino“ ir „Ascoli“ (abu – Italija) jaunimo komandose.

Elvio Žaldario nuotr./Vilius Piliukaitis
Elvio Žaldario nuotr./Vilius Piliukaitis

10 vieta – Gustas Jarusevičius (18 metų, saugas, Vilniaus „Žalgiris“)

Labai perspektyvus aštuoniolikmetis iš Alytaus, kuris šį sezoną sulaukia ir Vilniaus „Žalgirio“ stratego Vladimiro Čeburino dėmesio. Jėga, veržlumas, puikus kūnas, gerai valdomas kamuolys – Gustas turi visas profesionaliam futbolininkui reikalingas fizines savybes, koją stipriai kiša mentaliniai įgūdžiai ir problemos moksluose. Žaidėjas labai kūrybingas, bet ir linkęs į traumas. G.Jarusevičius nestokoja sprogstamosios jėgos, o tokie žaidėjai iš rikiuotės išeina kur kas dažniau.

nuotr. fkzalgiris.lt/Gustas Jarusevičius
nuotr. fkzalgiris.lt/Gustas Jarusevičius

9 vieta – Vilius Armalas (21 metai, gynėjas, Kauno „Hegelmann Litauen“)

Prieš keletą metų Vilius buvo laikomas vienu ryškiausių Lietuvos futbolo talentų ir 2019-aisiais iš tuometinio Kauno „Stumbro“ pakėlė sparnus į garsiausią Portugalijos futbolo klubą Lisabonos „Benfica“. Visgi Cristiano Ronaldo tėvynėje prasimušti augalotam vidurio gynėjui sekėsi sunkiai. Šių metų vasarį nuomos pagrindais Vilius grįžo į Kauną ir prisijungė prie A lygoje debiutuojančio Pakaunės klubo. Andrius Skerla į Lietuvą talentą sugrąžino ne veltui – V.Armalas visą sezoną buvo tvirtas „Hegelmann Litauen“ gynybos ramstis ir A lygoje sužaidė 28 mačus bei pelnė 2 įvarčius.

nuotr. „FC Benfica“/Vilius Armalas
nuotr. „FC Benfica“/Vilius Armalas

8 vieta – Nauris Petkevičius (21 metai, puolėjas, Kauno „Hegelmann Litauen“)

Šį sezoną 21-erių metų kaunietis atsiskleidė ryškiausiomis spalvomis ir A lygos čempionate yra vienas aštriausių A.Skerlos peilių. Rezultatyviausių A lygos žaidėjų sąraše Nauris su 14 įvarčių nusileidžia vieninteliam Alytaus „Dainavos“ puolėjui Saidui Hamuličiui (15). Apie N.Petkevičiaus perspektyvas kalbėta jau prieš ketverius metus, kai būdamas septyniolikos tuometinio Kauno „Stumbro“ talentas sudomino Prancūzijos „Lille“ klubą. Visgi dabartinių Prancūzijos čempionų sistemoje puolėjas neįsitvirtino ir pernai sugrįžo į gimtąjį miestą bei sėkmingai atgaivino karjerą.

nuotr. „FC Hegelmann Litauen“/Nauris Petkevičius
nuotr. „FC Hegelmann Litauen“/Nauris Petkevičius

7 vieta – Tomas Kalinauskas (21 metai, saugas, „Barnsley“)

21-erių atakuojantis kūrybingas saugas šiemet atsiskleidė Mariaus Stankevičiaus vadovaujamoje U21 rinktinėje. Neblogai palaiko kamuolį, mato aikštę, gali sėkmingai surasti komandos draugą, turi neblogą smūgį. Tomas per trumpą laiką tapo jaunimo rinktinės lyderiu ir kapitonu. Liepos mėnesį pasirašė sutartį su Anglijos „Championship“ žaidžiančiu „Barnsley“ klubu, bet kol kas atstovauja rezervinei komandai, kuri žaidžia jaunimo „Premier“ lygoje. Būdamas keturiolikos prisijungė prie „Conquest“ futbolo akademijos Londone.

nuotr. barnsleyfc.co.uk/Tomas Kalinauskas
nuotr. barnsleyfc.co.uk/Tomas Kalinauskas

6 vieta – Meinardas Mikulėnas (19 metų, puolėjas, Vilniaus „Žalgiris“)

Žinomo Lietuvos rinktinės žaidėjo Gražvydo Mikulėno sūnus – vienas ryškiausių šalies futbolo talentų, šiemet jau sulaukęs ir V.Čeburino dėmesio bei A lygoje sužaidęs penkis mačus. Didžiąją sezono dalį praleido „Žalgiris B“ komandoje, kurioje buvo aiškus atakų lyderis. Progresą sustabdė rugsėjo viduryje diagnozuotas padikaulio lūžis, bet iki jo Meinardo forma buvo įspūdinga. V.Čeburinas taip pat liko patenkintas jauno žaidėjo forma treniruotėse. Fizinės žaidėjo savybės tiesiog unikalios. Pagal treniruočių metu fiksuojamus greičio ir jėgos rodiklius Meinardas lenkia daugelį pagrindinės „Žalgirio“ sudėties žaidėjų.

fkzalgiris.lt nuotr./Meinardas Mikulėnas
fkzalgiris.lt nuotr./Meinardas Mikulėnas

5 vieta – Artemijus Tutyškinas (18 metų, gynėjas, „Crotone“)

Aštuoniolikmečio pavardė žiniasklaidos antraštėse šiemet plačiai nuskambėjo, kai Artemijų į nacionalinę komandą iškvietė Valdas Ivanauskas. Rungtynėse su Europos čempionais italais A.Tutyškinas netgi gavo šešias minutes ir tokiu būdu tapo jauniausiu Lietuvos futbolininku, debiutavusiu oficialiose rungtynėse. Viktoro Osetrovo auklėtinis anksti išvyko į Lenkiją, kur lankė Varšuvoje įkurtą „Barcelona“ akademijos filialą. Ten gražiausiomis spalvomis atsiskleidęs talentas domino ne vieną Lenkijos „Ekstraklasa“ komandą, bet šiemet pasirinko „Crotone“. 190 cm ūgio vidurio gynėjui prasibrauti į startinį Italijos „Serie B“ klubo vienuoliktuką kol kas nepavyko, bet Artemijus džiaugiasi, kad gali tobulėti treniruodamasis su pagrindine klubo komanda.

fccrotone.it nuotr./Artemijus Tutyškinas
fccrotone.it nuotr./Artemijus Tutyškinas

4 vieta – Matas Vareika (21 metai, saugas, Vilniaus „Žalgiris“)

Išskirtinio talento vaikinas, kuriam atsiskleisti trukdo traumos. Lengvas, dinamiškas, kūrybingas, daug judantis aikštėje ir techniškas – šiomis savybėmis išsiskiriantis jonaviškis Lietuvos futbolui artimiausioje ateityje būtų neįkainojama vertybė. Tokių specifinių žaidėjų pilkoje mūsų šalies futbolo padangėje pasitaiko ypač retai. Lietuvos rinktinėje turėtų potencialo keisti Justą Lasicką, bet traumų istorija yra raudona vėliava, kuri metams bėgant plevėsuoja vis smarkiau. Stresiniai pėdos lūžiai griauna Mato karjerą, nors blykstelėjimai Vilniaus „Žalgirio“ komandos pagrindinėje sudėtyje buvo iš tiesų įspūdingi. Potencialas – milžiniškas, jei pavyktų sutvirtėti fiziškai ir ilgesnį laiką išvengti traumų, Lietuva gali turėti labai įdomų ir originalų žaidėją.

nuotr. Elvio Žaldario /Matas Vareika
nuotr. Elvio Žaldario /Matas Vareika

3 vieta – Benas Šatkus (20 metų, gynėjas, „Nurnberg II“)

Dvidešimtmetis gargždiškis B.Šatkus į Vokietiją persikėlė būdamas vos šešiolikos. Dėmesį lietuviui rodė ir dar vienas tuometinis „Bundesliga“ atstovas Brėmeno „Werder“, bet futbolininkas nusprendė sukirsti rankomis su bavarais. Lietuvoje Benas dažniausiai rungtyniaudavo atraminio saugo pozicijoje, bet persikėlus į Vokietiją „Nurnberg“ treneriai iš jo pradėjo „lipdyti“ vidurio gynėją. Šioje pozicijoje futbolininkas rungtyniauja iki šiol. 190 cm ūgio futbolininkas pasižymi gera kova antrame aukšte bei žaidimo skaitymu. Nacionalinėje komandoje U-21 rinktinės kapitonas debiutavo dar 2019-ųjų rudenį draugiškame mače su Naująja Zelandija. Šiemet jis tapo tvirtu pagrindinės sudėties žaidėju ir pastaruosiuose keliuose pasaulio čempionato atrankos mačuose buvo vienas geriausių Lietuvos rinktinės žaidėjų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benas Šatkus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benas Šatkus

2 vieta – Karolis Uzėla (21 metai, saugas, Vilniaus „Žalgiris“)

Po nesėkmingo blaškymosi Italijoje ir bandymo įsitvirtinti Feraros SPAL klube, šį sezoną žengė tvirtą žingsnį į priekį vyrų futbole. Vidurio saugu žaidžiantis vilnietis išsiskiria universalumu bei garsėja tvirtu charakteriu, kuris Karoliui leido įsitvirtinti A lygos čempionų klube tarp kur kas labiau patyrusių legionierių. Deividas Šemberas šį futbolininką prieš keletą metų yra pavadinęs talentingiausiu „Žalgirio“ žaidėju, tačiau tuomet įsitvirtinti Vilniaus ekipoje jam trukdė agentų ir klubo vadovų nesutarimai bei aštrokas charakteris. Dabar abiem stovykloms smailius kampus, panašu, jog pavyko bent kažkiek apšlifuoti – K.Uzėla žaidžia daug ir gerai A lygoje, yra Lietuvos jaunimo (U-21) rinktinės lyderis, jau spėjo debiutuoti ir nacionalinėje komandoje.

Elvio Žaldario/LFF nuotr./Karolis Uzėla
Elvio Žaldario/LFF nuotr./Karolis Uzėla

1 vieta – Edgaras Utkus (21 metai, gynėjas/saugas, „Cercle Brugge“)

Iš Radviliškio kilęs 190 cm ūgio futbolininkas žaidžia proveržio sezoną. Nuo 2018-ųjų metų Edgaras priklausė „Monaco“ klubui, tačiau debiutuoti kunigaikštystės ekipos pagrindinėje komandoje taip ir nesugebėjo. Prieš šį sezoną persikėlė į Belgiją ir sėkmingai įsitvirtino šios šalies aukščiausioje „Jupiler“ lygoje žaidžiančiame „Cercle Brugge“ klube. Jo treneriai Edgarą iš atraminio saugo pozicijos nuleido į trijų vidurio gynėjų liniją, tačiau naujame amplua lietuvis sušvito dar naujomis spalvomis. E.Utkus pradėtas kviesti į nacionalinę rinktinę ir savo ilgais tiksliais perdavimais tapo ypač naudingas lietuviams pradedant atakas. Minusas – dėl jaunatviško maksimalizmo vis dar prisirenka nemažai geltonų kortelių.

„Cercle Brugge“ klubo nuotr./Edgaras Utkus
„Cercle Brugge“ klubo nuotr./Edgaras Utkus

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų