E.Jankausko oponento J.Kozako paveikslas: teisėją sutalžęs Slovakijos Robinas Hudas

Slovakijos rinktinę treniruojantis Janas Kozakas šį rudenį yra priverstas pratintis prie naujo vaidmens. Pastaruosius keletą metų 62-ejų metų specialistas buvo laikomas vienu svarbiausių šios Vidurio Europos šalies futbolo katalizatorių. Tačiau dabar jam kur kas dažniau tenka raminti aistras nei kibirkščiuoti.
Janas Kozakas prieš Edgarą Jankauską
Janas Kozakas prieš Edgarą Jankauską / 15min koliažas

Slovakijos Igoris Pankratjevas

Lietuvos rinktinę muštruojančio Edgaro Jankausko visos mintys – tik apie penktadienį Trnavoje vyksiančią pasaulio dvikovą su Slovakija. Jo oponentas tokio prabangos neturėjo. J.Kozakui šiomis savaitėmis teko malšinti rinktinės žaidėjų sukilimą prieš federaciją dėl nesumokėtų atlyginimų, taip pat pudruoti žaizdas, atsivėrusias po skandalingos istorijos su vienu ekipos lyderių Vladimiru Weissu, kai šis akistatoje su policijos pareigūnais atsisakė tikrintis blaivumą.

Slovakijos futbolo rinktinei vadovaujantis specialistas kur kas labiau primena buvusį Lietuvos rinktinės vairininką Igorį Pankratjevą.

Maža to, futbolo visuomenė ir šalies futbolo sirgaliai psichologinę kuprinę ant stratego pečių užmetė po dviejų pralaimėjimais pasibaigusių pirmųjų slovakų rungtynių. Pergalė prieš Škotiją situaciją pagerino, tačiau iš visų slovakų pastangų išeis šnipštas, jei penktadienį šeimininkai nesugebės pranokti FIFA reitingo šimtuko pabaigoje esančio priešininko.

Galantiškasis 41-erių E.Jankauskas ir 21 metais vyresnis J.Kozakas – du visiškai skirtingi poliai. Nuo 2013-ųjų metų Slovakijos futbolo rinktinei vadovaujantis specialistas kur kas labiau primena buvusį Lietuvos rinktinės vairininką Igorį Pankratjevą.

Savo biografijoje nesėkmingai su mūsų šalies rinktine eksperimentavęs vilijampolietis turi ir nykų įrašą – 2006-aisiais metais po vienų A lygos rungtynių įsiveržė į arbitrų kambarį ir koja spyrė teisėjui Viktorui Chileckiui. Tuometinis Vilniaus „Žalgirio“ treneris buvo įsitikinęs, jog jo komandos pralaimėjimą Panevėžio „Ekranui“ nulėmė šiurkščios arbitro iš Kauno klaidos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas

Lygino save su garsiuoju plėšiku

Šis skandalas nesutrukdė I.Pankratjevui po septynerių metų tapti nacionalinės rinktinės vairininku. Lygiai toks pat panašus skandalas netapo medgaliu besisukančiame rate, kai 2013-aisiais susvyravusio Slovakijos futbolo laivo šturvalą buvo nuspręsta patikėti J.Kozakui.

Pirmą didelį skandalą J.Kozakas sukėlė daugiau nei prieš du dešimtmečius. 1995-aisiais savo trenerio karjeros pradžioje specialistas vadovavo Košicės „Lokomotiva“ ekipai ir pratrūko Rytų Slovakijos derbio metu. Dvikovoje su Prešovo „Tatran“. Stadiono švieslentė rodė lygų rezultatą 2:2, bet skandalingiausias visų laikų Slovakijos futbolo arbitras Antonas Stredakas netikėtai paskyrė abejotiną 11 metrų baudinį, po kurio J.Kozako auklėtiniai patyrė pralaimėjimą.

Įniršio pagautas specialistas nenurimo – sugriebė auką už plaukų ir nusitempęs jį į teisėjų kambariuką tęsė egzekuciją.

Komandoms einant į persirengimo kambarį, treneris necenzūriniais žodžiais išplūdo arbitrą. Apsaugos darbuotojai dar bandė apginti arbitrą, tačiau J.Kozakas sugriebė A.Stredako ranką ir tėškė teisėją į stiklines duris. Jos neatlaikė. Šukės kaipmat pabiro koridoriuje, o arbitras buvo sužeistas. Tačiau įniršio pagautas specialistas nenurimo – sugriebė auką už plaukų ir nusitempė arbitrą į teisėjų kambariuką.

Kai Slovakijos futbolo asociacija (SFZ) liepė J.Kozakui pasiaiškinti, strategas tvirtino išsiųsiantis rungtynių vaizdo įrašą visoms televizijoms, kad visas pasaulis pamatytų, „kokie dalykai vyksta Slovakijos futbole“.

„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas
„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas

Baigdamas gynybos kalbą treneris save net sutapatino su Slovakijos mitologiniu veikėju Jurajumi Janošiku.

„Panašu, jog kovoju už teisybę visiškai vienas, tarsi Janošikas. Jeigu jau taip, pakarkite mane!“ – tuomet susierzinęs rėžė specialistas.

J.Janošikas – slovakiškasis Tados Blindos atitikmuo. Slovakijos plėšiko dalintojo legenda gimė praėjusio amžiaus XVI–XVII amžių sandūroje. Šaunusis Jurajus atiminėjo iš turtuolių, dalijo vargšams, negana to, buvo gražus, vienišas, gyveno laukinėje gamtoje ir buvo pakartas jaunas, nors teisme žudymais kaltinamas ir nebuvo.

Kaip bebūtų, tokia retorika Slovakijos futbolo vadovams įspūdžio nepadarė – J.Kozakas buvo metams nušalintas nuo futbolo.

F grupė
1. Anglija 3 2 1 0 3:0 7
2. Lietuva 3 1 2 0 5:3 5
3. Slovėnija 3 1 2 0 3:2 5
4. Škotija 3 1 1 1 6:5 4
5. Slovakija 3 1 0 2 3:2 3
6. Malta 3 0 0 3 1:9 0

Prievarta nesiliovė

Vėliau treneris už savo veiksmus viešai atsiprašė, tačiau 2009-aisiais jo pavardė žiniasklaidos antraštėse sumirguliavo naujomis spalvomis. „Nitra“ klubo atstovai pradėjo skųstis, kad vienų Slovakijos čempionato rungtynių pertraukos metu J.Kozakas čiupo už gerklės vartininkų treneriui Igoriui Mesarosui.

J.Kozakas čiupo už gerklės vartininkų treneriui.

Maža to, po dvejų metų į viešumą pasklido dar viena panaši istorijoje, kurioje startegas buvo kaltinamas tuo, jog mušė „Ružomberok“ trenerį Premyslavą Bičovskį.

Ši istorija buvo dar pikantiškesnė tuo, jog abu vyrai praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje buvo komandos draugai Čekoslovakijos rinktinėje.

Iš viso Čekoslovakijos rinktinės sudėtyje J.Kozakas sužaidė 55 rungtynes ir pelnė 9 įvarčius. Saugo pozicijoje rungtyniavęs vyras dalyvavo 1980-ųjų Europos ir 1982-ųjų pasaulio čempionatuose.

„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas
„Scanpix“ nuotr./Janas Kozakas

Rizikingas sprendimas pasiteisino

2013-aisiais metais, kai Slovakija nesugebėjo įveikti Lichtenšteino ir Lietuvos bei net 0:4 draugiškose rungtynėse namuose nusileido Armėnijai, šalies futbolo vadovai konstatavo, kad rinktinė žaibišku greičiu ritasi į dugną.

Iš pradžių rizikingas atrodęs prezidento statymas pasirodė sėkmingas.

Desperatiški federacijos prezidento Jano Kovačiko bandymai surasti naują komandos vairininką baigėsi dar vienu šurmuliu. „Tikiu, kad Janas Kozakas jau tikrai yra visai kitoks žmogus, nei daugelis slovakų jį prisimena“, – tuomet spausdamas naujam strategui ranką kalbėjo J.Kovačikas.

Iš pradžių rizikingas atrodęs prezidento statymas pasirodė sėkmingas. Praėjusią vasarą slovakai sensacingai pirmą kartą prasibrovė į Europos futbolo čempionatą ir Prancūzijoje neprapuolė. Slovakai sėkmingai išsikapstė iš sudėtingos grupės, kurioje jiems teko susitikti su Anglija (0:0), Rusija (2:1) ir Velsu (1:2). Tik aštuntfinalyje Slovakija kapituliavo prieš pasaulio čempionus vokiečius (0:3).

Stojus prie komandos vairo J.Kozakui į viršų šovė ir slovakų pozicijos FIFA nacionalinių reitingų lentelėje. Šiuo metu slovakai rikiuojasi garbingoje 26-oje pozicijoje, o praėjusį rugpjūtį netgi buvo pakilę į rekordines aukštumas – 14-ąją vietą.

Iki praėjusios vasaros slovakai didžiajame futbolo turnyre buvo dalyvavę vos kartą – 2010-ųjų metų pasaulio pirmenybėse Pietų Afrikoje, kai sensacingai iš grupės eliminavo Italiją.

Bandydami atskleisti J.Kozako sėkmės formulę, futbolo specialistai pažymi, kad strategas išsiskiria mentalinėmis savybėmis, geba nepaprastai gerai motyvuoti savo auklėtinius, kai reikia, nevengdamas autoritarinių veiksmų.

Trenerio įvairialypė patirtis padeda rasti bendrą kalbą su jaunomis ir panašių problemų šiomis dienomis turinčiomis rinktinės žvaigždėmis. Pavyzdžiui, automobilį vairavęs Vladimiras Weissas visai neseniai įkliuvo policijos pareigūnams ir atsisakė tikrintis blaivumą. Tokių pačių problemų praeityje turėjo Miroslavas Stochas, o Robertas Makas kadaise buvo susimušęs su „Nurnberg“ ekipos treneriu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų