Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Futbole įsidarbinusiam „kamuolinių“ gaujos vadui – raudona kortelė

Lietuvos futbolo mėgėjų asociacija (LFML) nutraukė darbo santykius su „kamuolinių“ gaujos vadeiva Giedriumi Janoniu, penktadienį oficialiai pranešė pati asociacija.
Giedrius Janonis teisme
Giedrius Janonis teisme / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Lietuvos futbolo mėgėjų asociacija, atsižvelgdama į Lietuvos futbolo federacijos išsakytą poziciją dėl reikalavimų Lietuvos futbolo bendruomenei priklausančių asociacijų, lygų bei klubų darbuotojų reputacijai, laikydamasi UEFA, FIFA ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) įstatų reikalavimų, priėmė sprendimą nutraukti darbo santykius su projektų vadovu G.Janoniu“, – rašoma išplatintame pranešime.

Apie skandalingą darbuotoją Lietuvos futbole 15min rašė trečiadienį. Vienos pavojingiausių Lietuvoje ir Europoje „Kamuolinių“ gaujos lyderis Giedrius Janonis buvo įsidarbinęs LFML projektų vadovu.

Reaguodama į šį straipsnį, LFF po dienos išplatino savo poziciją, teigdama, kad nepritaria teistų asmenų įdarbinimui Lietuvos futbolo bendruomenei priklausančiose asociacijose.

Už ką teisiamas Giedrius Janonis?

Generalinė prokuratūra ir kriminalinė policija šių metų pradžioje baigė tirti ir teismui perdavė „Kamuolinių“ nusikalstamo susivienijimo bylą.

Kaip skelbė prokuratūra, teismui perduota „išskirtinio dydžio ir sudėtingumo baudžiamoji byla, kurioje 60 asmenų kaltinami padarę įvairius labai sunkius ir sunkius nusikaltimus, veikdami ginkluotame nusikalstamame susivienijime, kuris žinomas „kamuolių“ pavadinimu“.

Suprasti akimirksniu

  • Kriminalinių knygų ir videoprojektų autorius Dailius Dargis G.Janonį-Kamuolį vadina tikriausiai ryškiausiu visų laikų kriminaliniu veikėju.
  • Anot D. Dargio, Kamuoliniai išsiskyrė iš kitų gaujų paslaptingumu. Grupuotė buvo sukaupusi įspūdingus turtus – prabangių namų, automobilių. Įtariama, kad vienas gaujos vadeivų galėjo nelegaliai susikrauti apie 10 mln. eurų iš prekybos narkotikais ir automobilių vagysčių.
  • Kamuoliniai veikė ne viename Lietuvos mieste, bet ypač aktyvūs buvo Kauno Šančių rajone, kur buvo pagrindinis grupuotės „filialas“. Ten klestėjo vogtų automobilių dalių prekyba, yra įtarimų, kad buvo įsteigti net ir keli metamfetamino fabrikai.

Baudžiamąją bylą sudaro 424 tomai, surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys apie 1999–2018 metais galimai padarytus šio susivienijimo nusikaltimus, iš viso – 51 nusikaltimą.

12 tomų sudarančiame kaltinamajame akte nurodoma, kad šio ginkluoto nusikalstamo susivienijimo dalyviai kaltinami ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimu ir vadovavimu jam, nužudymu, pasikėsinimu nužudyti, mažiausiai septynių asmenų sveikatos sutrikdymu, neteisėtu laisvės atėmimu, turto prievartavimu ir kitais labai sunkiais ir sunkiais nusikaltimais, kurie pasižymėjo ypatingu žiaurumu ir fizinio smurto panaudojimu.

Be šių nusikaltimų, baudžiamojoje byloje taip pat gausu duomenų apie šio nusikalstamo susivienijimo vykdytą ilgametį, verslinio pobūdžio disponavimą labai dideliais kiekiais narkotikų ir psichotropinių medžiagų, jų kontrabandą ir prekybą jais tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse, duomenų apie disponavimą nusikaltimams vykdyti skirtu dideliu kiekiu šaunamųjų ginklų, sprogmenų, šaudmenų, jų kontrabandą, duomenų apie daugkartines didelės vertės svetimo turto vagystes, įvairiausių dokumentų klastojimą ir kitus įvairaus sunkumo bei pobūdžio nusikaltimus.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Giedrius Janonis teisme
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Giedrius Janonis teisme

Anot prokuratūros, kad ikiteisminį tyrimą atlikę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai bei šį tyrimą kontroliavę ir organizavę Generalinės prokuratūros prokurorai detaliai atkūrė net ir prieš daugelį metų padarytų nusikaltimų eigą, faktines aplinkybes, nustatė įtariamuosius, surinko išsamius duomenis apie susivienijimo dalyvius, jų pasiskirstymą vaidmenimis ir funkcijomis, apie su nusikalstamu susivienijimu bendrai nusikaltimus dariusius asmenis.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, susivienijimas veikė kaip gerai organizuota kelių pakopų struktūra – vadovai periodiškai rengė pasitarimus, per juos aptarinėjo bendrus nusikalstamo susivienijimo planus ir konkrečius nusikaltimus, sprendė dėl bendro nusikalstamo susivienijimo pinigų fondo („kasos“) ir jį tvarkančių asmenų, sukauptų lėšų panaudojimo teikiant pagalbą sulaikytiems, suimtiems ir nuteistiems susivienijimo dalyviams, advokatų darbo apmokėjimo, narių paklusnumo, disciplinos, lojalumo, konfliktų ir kontaktų su užsienyje veikiančiomis organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis ir kitus organizacinius klausimus.

„Susivienijime tikslingai buvo palaikoma įtarumo, baimės atmosfera, vykdomos brutalios fizinės ir finansinės bausmės nepaklusniems nariams ir kitiems asmenims“, – nurodė prokuratūra.

Pasak prokuratūros, apie susivienijimo keltą grėsmę ir padarytų nusikaltimų sunkumą liudija per kratas rastas ginklų arsenalas: dešimtys „TT“, „Makarov“, „Berreta“, „CZ“ „IŽ Baikal“, „Ruger“, „Unique“ markės pistoletų, pistoletų-kulkosvaidžių PPS ir AGRAM 2002, Kalašnikovo konstrukcijos automatų bei kitų šaunamųjų ginklų, tūkstančiai jiems skirtų šovinių, duslintuvų, dėtuvių, kitų ginklų dalių bei priedų.

Viena baudžiamoji byla anksčiau atskirta iš šio tyrimo, ji šiuo metu nagrinėjama Kauno apygardos teisme.

Tirdami šį nusikaltimą pareigūnai nustatė, kas iš susivienijimo narių vieną 2011 metų vasaros naktį Hagoje sunkiai sužalojo žmogų ir po daugiau nei šešerių metų rado miesto centre į vandens kanalą išmestą šaunamąjį ginklą, kuriuo įvykdytas šis nusikaltimas.

„Didelė ikiteisminio tyrimo medžiagos dalis atskleidžia šio susivienijimo vykdytos narkotinių medžiagų kontrabandos ir prekybos jais mastus. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra duomenys apie beveik dvi tonas metamfetamino, daugiau nei 140 kilogramų kokaino ir iš šių narkotinių medžiagų kontrabandos bei prekybos Lietuvoje bei užsienio šalyse gautas milijonines pajamas“, – teigta prokuratūros pranešime.

Per ikiteisminį tyrimą ištyrus atskirus nusikaltimus, dalis šio susivienijimo narių buvo nuteisti Lietuvoje bei užsienyje ir dabar atlieka jiems skirtas bausmes. Dalies įtariamųjų šiuo metu ieškoma, todėl jų atžvilgiu ikiteisminiai tyrimai buvo atskirti ir tebevyksta. Taip pat dalies įtariamųjų atžvilgiu tyrimas nutrauktas dėl jų mirties.

Sąsajos su futbolu – nuo senų laikų

Kamuolinių vadeiva įvardinamas G.Janonis seniai žinomas dėl savo aistros futbolui.

15min jau yra rašiusi apie viešą paslaptį, kad G.Janonis buvo vienu iš 2017 m. LFF taurę iškovojusio Kauno „Stumbro“ klubo įkūrėjų. Nuo pat įkūrimo klubą globojo iš „Daktarų“ gaujos likučių sudaryta viena didžiausių Kauno kriminalinių grupuočių „Kamuoliniai“. Šios, dabar nebeegzistuojančios Kauno futbolo komandos namų rungtynėse buvo galima išvysti ne vieną Kauno nusikalstamo pasaulio atstovą.

Pastarąjį kartą viešai G.Janonis buvo matytas 2017 m. Kauno NFA manieže per Lietuvos futbolo federacijos globojamą turnyrą, kurį laimėjo Kauno „Žaliakalnis“ – komanda, kurioje būta ir su teisėsauga reikalų praeityje turėjusių veikėjų, ir buvusių žinomų futbolininkų, tokių kaip Artūras Rimkevičius (miręs 2019 metais).

Tuo metu nugalėtojų komandą palaikė, po finalo čempioniškose nuotraukose su ja pozavo ir G.Janonis.

LFML nuotr./LFML nugalėtojai – „Žaliakalnis“
LFML nuotr./LFML nugalėtojai – „Žaliakalnis“

Prieš tai jis buvo įkalintas Berlyne, bet paskui jį galima buvo pamatyti Nacionalinėje futbolo akademijoje, kuri neoficialiai kartais vadinta „Kamuolinių“ rezidencija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos