Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės sirgalius Gediminas (vardas pakeistas) penktadienį išsiruošė į Vilniuje vykusias rungtynes tarp Serbijos ir Lietuvos. Kartu su juo vyko ir šeima: žmona bei du mažamečiai vaikai.
„Mačas prasidėjo 21.45 valandą, bet mes stadione buvome jau apie 19 valandą. Atvykome iš kito Lietuvos galo. Norėjome sudalyvauti su vaikais fanų zonoje, išreklamuotame „G&G Sindikato“ bei DJ Jovani koncerte, tam ir atvykome taip anksti. Bet, deja, planai žlugo. Pasirodo, Pietų sektorius, į kurį mes ir turėjome bilietus, izoliuotas“, – nusivylęs 15min ėmė pasakoti Gediminas.
Į LFF stadioną veda vos trys įėjimai. Į fanų zoną galima buvo patekti tik įėjus per du iš jų: skirtą VIP ar pagrindinės tribūnos žiūrovams. Norint apsilankyti Pietų sektoriuje, kuriame buvo įsikūrusios ir Lietuvos rinktinės ultros, teko žygiuoti į kitą stadiono galą. Prie įėjimo Gedimino šeimyną pasitikęs apsaugos darbuotojas paaiškino, kad pro kitą įėjimą jie paprasčiausiai neįeitų.
„Nuskanavome bilietus, įėjome į savo PB sektorių, ir paaiškėjo, kad pakliuvome į gardą. Kad tas ketvirtadalis ar trečdalis stadiono žiūrovų, įsigiję bene pigiausius bilietus, neturi jokios galimybės nueiti iki fanų zonos, kur vyko pramogos ir koncertas. Šita zona atitverta tvoromis. Buvome izoliuoti. Nepageidaujami. Palei pagrindinę tribūną nenueisi. Išeiti iš stadiono taip pat nebegalėjome, sakė, neįleis atgal. Taigi, su dviem mažamečiais vaikais buvome priversti 2,5 valandos stovėti tame garde ir klausytis koncerto nuotoliniu būdu – iš kito stadiono galo“, – stebėjosi futbolo fanas, patikinęs, kad pranešimų, jog dalis žiūrovų negalės patekti į fanų zoną, negirdėjo.
Gediminas teigia, kad nepatenkintų susiklosčiusia situacija buvo ir daugiau: „Žmonės rinkosi ir visi keiksnojo situaciją, į kurią pakliuvo“.
Vaikai liko be parašų ir nuotraukų
Negana to, po rungtynių Pietų sektoriuje buvę vaikai negalėjo prieiti prie zonos, kurioje rikiavosi Lietuvos bei Serbijos rinktinių žaidėjai. Jei sėdėjusiems pagrindinėje tribūnoje ar VIP ložėse to padaryti niekas netrukdė, Pietų sektoriaus žiūrovai dar kartą liko už borto.
„Priėjome prie to trečiojo VIP įėjimo. Už kokių 10 metrų stovėjo rinktinių autobusai, būrys žmonių laukė futbolininkų. Mūsų vaikai svajojo su kai kuriais jų nusipaveiksluoti, gauti parašus, tačiau apsaugos darbuotojai vėl neįleido. Nors mačas jau ir buvo pasibaigęs. Kaip paaiškinti vaikams? Kažkokie keturi vyrai pradėjo protinti apsaugininkus, kad pamirštų absurdiškas taisykles, prisimintų žmogiškumą, juk tėvai su vaikais bando patekti“, – teigė Gediminas.
Užsienyje įprasta, kad futbolo rungtynės – šventė, į kurią suguža šeimos su vaikais. Ir ta šventė prasideda ne su teisėjo švilpuku, bet pramogomis šalia stadiono, kuriose, dar keletą valandų iki mačo, gali dalyvauti visi panorėję futbolo sirgaliai. Deja, Lietuvoje situacija kiek kitokia. Nors bandoma kurti tą šeimos šventės atmosferą, sklandžiai įgyvendinti planus ir bent kiek prilygti užsienyje kuriamai aurai trukdo infrastruktūra.
Viskas vardan saugumo
Pasak 15min pakalbinto Lietuvos futbolo federacijos (LFF) generalinio sekretoriaus pavaduotojo Edgaro Stankevičiaus, LFF siekia, kad renginiai stadione taptų švente kiekvienam čia apsilankiusiam žiūrovui. Prieš istorines UEFA Tautų lygos rungtynes buvo rengiamas ir vienos garsiausių Lietuvoje grupės „G&G Sindikatas“ bei DJ Jovani koncertas. Taip pat atlikti stadiono modernizavimo darbai – įrengti papildomi įėjimai žiūrovams, padarytos dar patogesnės vietos neįgaliesiems, pagerinta garso sistema, atlikti kiti darbai. Tačiau ir šių nuveiktų darbų nepakako, kad visi liktų patenkinti.
„UEFA žiūrovų saugumui kelia labai griežtus reikalavimus, todėl bilietus į Pietų sektorius įsigiję žiūrovai nebuvo leidžiami į kitą stadiono pusę. Tokį reikalavimą iškėlė stadioną inspektavę UEFA atstovai, nes žiūrovai, eidami iš Pietų sektorių, turi kirsti Rytų tribūnos RE ir RD sektorius, kurie buvo skirti Serbijos rinktinės delegacijai ir šios šalies sirgaliams. Kadangi Serbijos sirgaliai jau ne kartą sukėlė neramumus ir netgi riaušes įvairiuose Europos stadionuose, buvo imtasi ypatingų saugumo priemonių, kad žiūrovams netektų susitikti su svečių komandos sirgaliais. Tokie reikalavimai buvo tiek iš UEFA atstovų, tiek ir iš Lietuvos teisėsaugos pareigūnų, kurie konsultavosi su kolegomis iš Serbijos“, – aiškino E.Stankevičius.
Anot jo, apie tai, kad Pietų sektoriuose bilietus įsigiję žiūrovai negalės patekti į kitoje stadiono pusėje esančią fanų zoną Lietuvos futbolo federacija informavo iš anksto, tiek savo interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose, tiek ir žiniasklaidoje. Tuo pačiu LFF pasirūpino kokybiška koncerto scena ir įgarsinimo aparatūra, todėl koncerto buvo galima klausytis ir Pietų tribūnoje, į kurią bilietai buvo patys pigiausi. Šalia tribūnos buvo teikiamos maitinimo paslaugos.
„Tenka apgailestauti, kad ne visi žiūrovai galėjo patekti į fanų zoną, tačiau kol Lietuva neturės modernaus stadiono, tol nesklandumų sunku bus išvengti. Moderniuose stadionuose fanų zonos įrengiamos prie stadiono, iš anksto numatant joms patogias vietas. Deja, LFF stadione tokių galimybių nėra, todėl fanų zona nėra pakankamo dydžio, kad sutalpintų visus norinčius. Visi su nekantrumu laukiame, kada bus pastatytas nacionalinis stadionas, kuriame galėtų rungtyniauti Lietuvos rinktinė ir patogiai jaustųsi visi žiūrovai. Deja, per tris dešimtmečius stadionai Lietuvoje buvo tik griaunami, o ne statomi.
Jeigu Lietuvos futbolo federacija 2011 metais nebūtų įsigijusi šio stadiono, labai tikėtina, kad dabar šioje vietoje stovėtų gyvenamieji namai ar prekybos centrai. Ir jeigu ne šis stadionas, Lietuvos rinktinė tikriausiai turėtų žaisti kitoje šalyje, nes nė vienas kitas šalyje esantis stadionas neatitinka UEFA keliamų reikalavimų nacionalinių rinktinių rungtynėms“, – tikino E.Stankevičius.
Jo teigimu, statyti ir išlaikyti stadionus nėra futbolo federacijos priedermė, nes visose šalyse nacionalinius stadionus stato valstybės ar savivaldybės lėšomis.
„Tačiau suprasdama susiklosčiusią padėtį ir dėl „amžinomis statybomis“ virtusios istorijos dėl nacionalinio stadiono Vilniuje, Lietuvos futbolo federacija deda dideles pastangas ir skiria nemažai lėšų LFF stadiono infrastruktūros gerinimui“, – pabrėžė LFF generalinio sektoriaus pavaduotojas.