Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ganos rinktinė, kuri turėjo nustebinti pasaulį. Kur ji pradingo?

2009 metais Ganos jaunimo iki 20 metų rinktinė nustebino pasaulį. Finale po baudinių serijos Ganos futbolininkai parklupdė Brazilijos bendraamžius ir tapo pasaulio jaunimo čempionais. Po metų nacionalinė šios šalies rinktinė su penkiais pasaulio jaunimo čempionais puikiai pasirodė planetos pirmenybėse ir iškrito tik ketvirtfinalyje, po įspūdingų rungtynių, kuriose jų varžovus, urugvajiečius, išgelbėjo tik Luiso Suarezo ranka nuo vartų linijos išmuštas kamuolys ir netikslūs afrikiečių vienuolikos metrų baudiniai.
Ganos futbolo sirgalius
Ganos futbolo sirgalius / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Po šių pirmenybių futbolo ekspertai sutartinai kalbėjo – ši Ganos rinktinė yra pasiruošusi įsilieti į pasaulio futbolo elitą ir pakovoti dėl aukščiausių vietų, o jų žaidėjai vienas po kito papildys garsiausius Europos klubus. Tačiau praėjusiame pasaulio čempionate Brazilijoje, afrikiečiai nepateko į atkrintamąsias varžybas, o į finaliniame etape žaidusią ekipą prasibrovė vos šeši 2009 metais triumfavę žaidėjai. Kas nutiko šios kartos, kuri buvo vadinama talentingiausia visų laikų karta Afrikoje, žaidėjams?

Vartininkai visada buvo rimčiausia problema Ganos rinktinėje. Tarp Egipte triumfavusių žaidėjų išsiskyrė Danielis Agyei, kuris tais pačiais metais jau debiutavo ir vyrų rinktinėje. Tačiau tiek jis, tiek kiti tose pirmenybėse dalyvavę žaidėjai ir toliau rungtyniauja Ganoje, o nė vienas iš jų pastaruoju metu nebėra kviečiamas į rinktinę. Negana to, į pasaulio pirmenybes išvyko kitas jų bendraamžis – Stephenas Adamsas, kuris nė karto nebuvo patekęs į jaunimo ekipos akiratį.

Šioje rinktinėje buvo itin akcentuota tai, jog jie turi daug talentingų gynėjų, kurie ateityje tikrai sustiprins nacionalinės ekipos gretas. Į rinktinę prasimušė keturi šios kartos atstovai, tačiau nė vienas iš jų netapo žvaigžde.

Didžiausiu komandos talentu gynyboje laikytas Danielis Opare jau išvykdamas į Egiptą buvo Madrido „Real“ jaunimo ekipos narys. Visgi, dešiniojo krašto gynėjo debiuto nesulaukė nei Madrido gerbėjai, nei „Porto“ ar „Augsburg“ klubų sirgaliai, kuriems pastaruosius dvejus metus priklauso žaidėjas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Danielis Opare
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Danielis Opare

Kitiems nacionalinės rinktinės vartus pravėrusiems gynėjams klubinė karjera taip pat nesiklosto. Daugiausia rungtynių iš šių futbolininkų už Ganą sužaidęs Jonathanas Mensah pagarsėjo tuo, jog turėdamas sutartį su „Udinese“ klubu, teigė, jog yra laisvasis agentas ir prisijungė prie Prancūzijos „Evian“ klubo ir už tai buvo nubaustas keturių mėnesių diskvalifikacija.

Samuelis Inkoomas ne kartą per savo karjerą buvo priverstas palikti klubą ar treniruotis su rezervine ekipa, o jo rinkos vertė jau ilgą laiką tik krenta. Paskutinis nacionalinės komandos marškinėlius apsivilkęs gynėjas – Davidas Addy šiuo metu apskritai be klubo.

Vienu iš didžiausių to meto Ganos talentu laikytas Brightas Addae, kuris į pirmenybes vyko vos 16 metų, pasuko į Italiją, o ten įsitvirtinti nesugebėjo. Atraminio saugo pozicijoje rungtyniaujantis futbolininkas ilgai nuomos pagrindais trynėsi po žemesnių lygų klubus, o dabar yra Tomo Švedkausko bendraklubis „Ascoli Picchio“ klube „Serie B“ pirmenybėse.

Opoku Agyemangas į Ganos rinktinę su didelėmis viltimis prasibrovė dar 2009 metais ir ten sužaidė 10 rungtynių. Tiesa, po šio laikotarpio jis pabandė išvykti į Europą, o ten per pastaruosius 3 metus sužaidė vos du susitikimus. Akivaizdu, kad jis jau seniai nebėra reikalingas ir rinktinei.

Visgi, atskiro paminėjimo labiausiai vertas Dominicas Adiyiahas. Į jaunimo čempionatą jis vyko turėdamas sutartį su „Milan“ klubu, debiutavęs vyrų rinktinėje ir kupinas pasitikėjimo savo jėgomis. Pelnyti aštuoni įvarčiai jaunimo čempionate bei laimėti auksinio kamuolio ir auksinio batelio apdovanojimai. Tai turėjo būti tik pradžia to, ką savo karjeroje pasieks D.Adiyiahas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Agyemangas Badu (kairėje) ir Aaronas Ramsey
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Agyemangas Badu (kairėje) ir Aaronas Ramsey

Kokiais pasiekimais puolėjas gali pasigirti dabar? Septyniais įvarčiais Ukrainoje ir nesėkmingu žaidimu Kazachstane, kur po vieno sezono tapo nereikalingu „Atyrau“ ekipai. Dabar jis žaidžia Tailande, bet ir čia puolėjas per sezoną pelnė vos keturis įvarčius. Tokių rezultatų iš žaidėjo negalėjo tikėtis net ir didžiausi futbolininko kritikai.

Atsižvelgus į tai, kaip sekasi kitiems rinktinės nariams, sėkminga galima laikyti Rabiu Mohammedo karjerą, kuris žaidžia Krasnodaro „Kuban“ ekipoje Rusijoje ir Emmanuelio Badu klubinius pasirodymus. Viena iš ryškiausių tų pirmenybių žvaigždžių E.Badu, į Europos grandų gretas taip ir neprasibrovė, tačiau jau keletą metų rungtyniauja Italijos aukščiausios lygos „Udinese“ klube.

Kitas tuometinės rinktinės lyderis, Andre Ayew, žaidžia Anglijos „Premier“ lygoje. Tiesa, net ir jis nepriklauso Anglijos futbolo lyderiams – krašto saugas žaidžia „Swansea“ klube. Ar galima žaidėjo karjerą pavadinti itin sėkminga? Vargu. Geriausias žaidėjo sezonas Prancūzijoje buvo 2010–2011 metais, kai jis pelnė 11 įvarčių. Po šių metų afrikietis neturėjo nė vieno geresnio sezono „Marseille“ gretose, o žaidėjas iš klubo šią vasarą išvyko be jokio perėjimo mokesčio.

Nė vieno žaidėjo Čempionų lygoje ir vos trys futbolininkai priklausantys pajėgiausioms Europos lygoms. Tai tikrai nėra tai, ko buvo laukiama iš „auksinės“ Ganos kartos. Fiziškai tvirti afrikiečiai, kurie turėjo tapti pasaulio futbolo žvaigždėmis, dabar tapo užmirštaisiais.

„Scanpix“ nuotr./Andre Ayew
„Scanpix“ nuotr./Andre Ayew

Šis pavyzdys tik dar kartą įrodo, kad nepaisant to, koks geras buvai jaunimo lygmenyje, tam, kad sužibėtum didžiajame futbole, reikia įdėti daugybę darbo ir atitikti visai kitus standartus.

Ganos rinktinės sirgaliams belieka tikėtis, jog pergalėmis jaunimo lygmenyje nuolatos šalį garsinantys žaidėjai, pagaliau suras raktą ir į suaugusiųjų futbolą. Pirmi teigiami pavyzdžiai jau matomi – „Premier“ lygoje šiemet žaidžia trys jauni Ganos rinktinės žaidėjai. Belieka palinkėti, jog jiems seksis geriau, nei su didžiulėmis viltimis stebėtos „auksinės“ kartos futbolininkams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?