Ilgai lauktas startas – su daug spalvų ir dar daugiau šešėlių

Laukimas baigėsi. Sekmadienio vakarą mažytė dykumų valstybė mėgausis akimirka, kurios laukė ir kuriai kruopščiai ruošėsi, taškydama milijardus, dvylika metų. Katare startuoja 22-asis FIFA pasaulio futbolo čempionatas.

Pirmasis mačas vyks šiauriausiame šių pirmenybių taške – apie pusšimtį kilometrų nuo sostinės Dohos nutolusiame Chaure.

Čia šeimininkai A grupės akistatoje susitinka su Ekvadoru.

Persų įlankos pakrantėje įsikūrusio miesto pavadinimas arabiškai reiškia „nedidelę įlanką“.

Iki šiol ši vietovė buvo žinoma dėl to, jog joje daugiausiai gyvena naftos sektoriuje dirbantys darbuotojai, mat didžiausi Kataro naftos ir gamtinių dujų klodai plyti būtent šalies šiaurėje.

Čia įsikūrę daug grynakraujų katariečių, kurie didžiuojasi, jog yra kilę iš seniausių šalyje gyvenančių genčių, tačiau artimiausią mėnesį jų idilė bus gerokai sujaukta, o garsiu šalyje Al-Sultan paplūdimiu ir istorinėmis mečetėmis, kurių gausa išsiskiria Chauras, teks dalintis su šalį užplūdusiais futbolo turistais.

Sekmadienio vakarą Kataro emyras Tamimas bin Hamadas al Thanis lengviau atsikvėps. Dvylika metų trukęs laukimas, kuriame buvo apstu kontroversijų dėl žmogaus teisių pažeidimų, darbuotojų migrantų mirčių ir darbo sąlygų, LGBTQ ir moterų teisių ribojimų, baigėsi. Nuo sekmadienio vakaro Vakarų žiniasklaidos dėmesys veikiausiai daugiausia kryps į įvykius aikštėse, o ne šalia jų.

Čempionato atidarymo išvakarėse FIFA prezidentas Gianni Infantino kone valandą trukusiame monologe rėžė tiradą prieš prieštaringai vertinamo turnyro kritikus iš Europos.

Impozantiškoje spaudos konferencijoje svarbiausia pasaulio futbolo figūra atrodė kiek išsekęs, bet be paliovos gynė 2010-ųjų gruodžio 2-ąją priimtą FIFA sprendimą, suteikusį Katarui istorinę galimybę.

IMAGO/Moritz Müller nuotr./Gianni Infantino
IMAGO/Moritz Müller nuotr./Gianni Infantino

Ironiška tai, kad teisintis G.Infantino buvo priverstas net ne už savo, o pirmtako sugalvotą idėją. Tuo metu FIFA vadovavęs Seppas Blatteris po korupcijos skandalo, lietusio ir Kataro čempionatą, galiausiai buvo priverstas pasitraukti iš posto, o visai neseniai visus dar ir šokiravo prisipažinęs, jog sprendimas skirti pirmenybes šiai mažytei Azijos šaliai buvo klaida.

Jo vietą FIFA herarchijos viršūnėje užėmęs G.Infantino taip nemano.

Iš pirmo žvilgsnio Kataras atrodo solidžiai ir kruopščiai atlikęs namų darbus.

Naujutėlaitė tiesiog tviskanti trijų linijų metro sistema, kuria nesunkiai galima pasiekti visus aštuonis stadionus, nenusakomas skaičius savanorių ir aptarnaujančio personalo darbuotojų.

Tai yra dalykai, kuriems Kataras galėjo pasirengti. Yra ir tokių, kuriems nesugebėta.

Pavyzdžiui, turistų srautai. 1,2 mln. svečių šiomis savaitėmis priimsianti Doha niekada tokio antplūdžio nėra regėjusi, tad nieko keisto, jog penktadienį sostinės širdyje Sak Vakife susidarė spūstys ir šalia esančioje metro stotyje nusidriekė didžiulės eilės, o turistams netgi teko apsistumdyti su tvarką prižiūrinčiais darbuotojais.

Vietinių teigimu, šis sąmyšis veikiausiai kilo ir dėl to, jog penktadienis – privaloma laisva diena visiems Kataro darbuotojams.

Savaitė Katare prasideda sekmadienį. Tiek pirmųjų rungtynių išvakarėse, tiek sekmadienį kontroliuoti srautus pagrindinėse miesto arterijose sekėsi kur kas geriau.

Atidarymo mačas vyks „Al Bayt“ stadione, kuris nuo pat Kataro paraiškos padavimo buvo aiškus favoritas priimti pirmąsias čempionato rungtynes.

„Scanpix“ nuotr./„Al Bayt“ stadionas
„Scanpix“ nuotr./„Al Bayt“ stadionas

Iš Chauro kilo šalį daugiau nei šimtą metų valdanti Al Thani šeima, tad simboliška, jog čia startuos ir svarbiausias renginys gana jaunos valstybės istorijoje.

Stadiono išorė aiškiai signalizuoja, jog Kataras – buvęs klajoklių kraštas. Moderni arena sukonstruota taip tarsi primintų didingą palapinės konstrukciją, kuri išmarginta ryškiais sadu raštais.

Brangiausio visų laikų turnyro organizatoriai esant bent menkiausiai progai pabrėžia tvarumą, tad ir „Al Bayt“ stadione viršutinė dalis suprojektuota taip, jog pasibaigus turnyrui ją būtų galima iškonstruoti.

Nuo stadiono iki jūros driekiasi daugybė parkų, ežerų ir saugomų žaliųjų zonų – taip, anot organizatorių, irgi užtikrinamas ilgalaikis „svetingiausio pasaulyje stadiono“ palikimas.

„Scanpix“ nuotr./Chauras
„Scanpix“ nuotr./Chauras

Likus dienai iki čempionato pradžios organizatoriai paskelbė, jog atidarymo ceremonijoje savo pasirodymus atliks Pietų Korėjos žvaigždė Jung Kookas ir Kataro dainininkas Fahadas Al-Kubaisi.

Tiesa, katariečiai tvirtina, jog gali ištraukti ir daugiau slaptų „kozirių“ iš rankovės.

Prieš kurį laiką buvo minima Robbie Williamso pavardė, o ir pats britas pakurstė aistras teigdamas, jog būtų „veidmainiška“ nekoncertuoti Katare.

Kitos žvaigždės nuo prieštaringai vertinamo čempionato laikėsi kiek atokiau.

Britų dainininkė Dua Lipa iš karto paneigė informaciją, jog ketina pasirodyti atidaryme, o netrukus panašiai pasielgė ir Shakira.

Tarp labiausiai minimų atlikėjų dar buvo įvardijami Nora Fatehi ir „Black Eyed Peas“, o škotų muzikos grandas Rodas Stewartas netgi prasitarė, kad organizatoriai jam siūlė daugiau nei 1 mln. JAV dolerių honorarą, bet atvykti į Katarą jis atsisakė.

Beje, pagal pirminį sumanymą atidarymo ceremonija turėjo vykti pirmadienį, po pirmųjų dvejų čempionato rungtynių.

Vis dėlto šeimininkai paprašė, jog jų mačas su Ekvadoru būtų atkeltas diena anksčiau. Taigi FIFA padarė beprecedentę nuolaidą ir sutiko pakoreguoti tvarkaraštį likus vos kelioms savaitėms iki čempionato starto.

Dabar Kataras žais pats pirmas – visos šviesos sekmadienį bus nukreiptos tik į Felixo Sanchezo komandą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis