Karas ir finansinė krizė žudo Ukrainos futbolą – Europą gąsdinę klubai nyksta

Antradienį Kijevo „Dinamo“ futbolininkai baigė savo pasirodymą šio sezono UEFA Čempionų lygoje. Kovas Europos turnyruose iš Ukrainos ekipų tęsia tik Donecko „Šachtar“. Vis dėlto į Europos elitą nuolat patekdavę Ukrainos klubai išgyvena itin blogus laikus – karo bijantys užsieniečiai išvyko, klubus slegia finansinė krizė, stadionai tuštėja, lyga traukiasi.
„Šachtar“
„Šachtar“ futbolininkai / „Scanpix“/AP nuotr.

Jau beveik dvejus metus Ukrainoje vykstantis karinis konfliktas su Rusija ir jos remiamais separatistais skaudžiai atsiliepė ir futbolui. Šalyje siaučianti ekonominė krizė labai stipriai sumažino klubų biudžetus, užsieniečių Ukrainos klubuose skaičių, o tai lėmė bendrą lygio nuosmukį.

Ukrainos „Premier“ lyga šį sezoną susitraukė iki 14-os komandų, joje nebeliko Krymo klubų, kuriems UEFA uždraudė prisijungti prie Rusijos organizuojamų turnyrų.

Tuo tarpu Europoje ne kartą pasižymėjęs „Šachtar“ klubas buvo priverstas palikti Donecko miestą, kuriame jau seniai šeimininkauja separatistai, įkūrę apsišaukėlišką Donecko Liaudies Respubliką (DLR).

„Šachtar“ klubas prarado ne tik namus, bet ir tik 2009 metais atidarytą stadioną „Donbass Arena“. Ukrainos Rytuose siautęs karas stadioną stipriai apgriovė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rinatas Achmetovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rinatas Achmetovas

UEFA leido „Šachtar“ klubui namų rungtynes žaisti Kijeve, tačiau stadione dažnai šeimininkaudavo konkuruojančių Ukrainos klubų sirgaliai, kurie Donecko ekipos nepalaikė.

Ukrainą paliko ir daugybė čia žaidusių legionierių, kurie pastaraisiais metais padėjo pakelti bendrą futbolo lygį. „Šachtar“ klubas ilgą laiką komandą formavo apie iš Brazilijos įsigytus talentus, kuriuos vėliau pelningai parduodavo Vakarų Europos komandoms.

Vis dėlto Ukrainos lygos atstovų teigimu, užsienio žaidėjų skaičius „Premier“ lygoje per dvejus metus sumažėjo nuo 170 iki vos 60-ies.

Turtingiausio Ukrainos oligarcho Rinato Achmetovo valdomas „Šachtar“ klubas praėjusį sausį „Bayern“ ekipai pardavė brazilą Alexą Costą, o šį sausį į Kiniją išvyko Alexas Teixeira. Bendra abiejų sandorių vertė – 80 mln. eurų – tačiau už šiuos pinigus naujokų nepirkta. Komandai būtinai reikia grynųjų.

Ne mažiau už „Dinamo“ ir „Šachtar“ sėkmingas Dnepropetrovsko „Dnipro“ klubas irgi išgyvena labai sunkius laikus. Klubo savininkas Ihoris Kolomoiskis darbuotojams nebemoka algų, žaidėjai streikuoja. 

newsru.com nuotr./Ihoris Kolomoiskis
newsru.com nuotr./Ihoris Kolomoiskis

Algos vėluoja ne vien „Dnipro“ ekipoje, todėl užsieniečiai išvyksta, aukšto lygio ukrainiečiai taip pat žvalgosi svetur. Komandoms tenka verstis su naujais ir dažnai per žemo lygio žaidėjais, tad futbolo lygis krenta, o tai lemia sirgalių stadionuose mažėjimą.

Praėjusį sezoną Ukrainos „Premier“ lygos rungtynes stadionuose vidutiniškai stebėdavo po 12 tūkst. sirgalių, šiemet vidurkis sumažėjo net dvigubai.

Be to, vis dažniau didžioji dalis sirgalių stadione būna agresyviai nusiteikę ultros, dažnai demonstruojantys ekstremistines dešiniąsias pažiūras. Ukrainos televizija rodė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip Kijevo „Dinamo“ sirgaliai į aikštę mėto svastikomis išpieštas dūmines granatas.

Čempionų lygos rungtynių su „Chelsea“ metu grupė „Dinamo“ ultrų užpuolė juodaodžius sirgalius. Už šias riaušes klubas kitas rungtynes namuose turėjo žaisti be žiūrovų, o tuo puikiai pasinaudojo Tel Avivo „Maccabi“, iškovodama pergalę.

Jeigu Ukrainos lyga nori išgyventi – reformos būtinos. Klubai turi nustoti mokėti išpūstas algas užsieniečiams ir stengtis patys save išlaikyti. Tačiau tai bus sunku, kai per daugelį metų jau įprasta tapo, jog už viską sumoka šalies oligarchai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai