Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

LFF imasi permainų, bet Lietuvos klubai purtosi: „Iškreiptų veidrodžių karalystė“

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) koridoriuose rezgamas naujas planas, kuris skatins žaisti lietuviškąjį jaunimą, tačiau didžiųjų šalies klubų vadovai į naujuosius užmojus žiūri kreivai.
Vidmantas Murauskas, Edgaras Stankevičius ir Vilma Venslovaitienė
Vidmantas Murauskas, Edgaras Stankevičius ir Vilma Venslovaitienė / 15min nuotr.

3+8 = ?

LFF Vykdomajame komitete dar birželį nuskambėjo pasiūlymas, kuriuo esą būtų siekiama šalies čempionatuose žaidžiančias komandas įpareigoti integruoti jaunimą.

Jei sprendimas būtų palaimintas kitame posėdyje, nuo kito sezono A lyga atrodytų kiek kitaip: kiekviena komanda turėtų į aikštę mesti bent tris lietuvius futbolininkus, iš kurių vienas privalėtų būti 21-erių arba jaunesnis.

Jei U-21 žaidėjo nėra, jį gali pakeisti du U-22 futbolininkai.

Taip pat LFF sieks, kad visi A lygoje rungtyniaujantys žaidėjai turėtų profesionalius kontraktus.

nuotr. Elvio Žaldario/fkzalgiris.lt /Karolis Uzėla
nuotr. Elvio Žaldario/fkzalgiris.lt /Karolis Uzėla

Keisti ruošiamasi ir legionierių mokesčio dydį. Iki šiol užsieniečio registracija komandoje kainavo 1000 eurų, o nuo kito sezono piniginę tektų ploninti labiau: 1-4 legionieriai kainuotų po 1000 eurų, 5-8 po 2000 eurų, visi kiti – po 3000 eurų.

Tai iškreiptų veidrodžių karalystė. Tai nutemps A lygą žemyn neregėtais tempais

Legionierių mokesčiais surinkti pinigai būtų išdalinti 5 A lygos klubams pagal proporciją, dar pinigų žada pridėti ir LFF.

„Sūduva“: „Nėra jokios logikos“

Marijampolės „Sūduvos“ klubo prezidentas Vidmantas Murauskas 15min tikino, kad dirbtinai garantuoti vietą U-21 futbolininkui aikštėje yra neįmanoma, nes tiek tokio amžiaus futbolininkų Lietuvoje nėra.

„U-21 negimsta, tai tik sąvoka – jam 21 metai. Tam, kad užpildytum tą privalomą vietą, reikia 3-4 žaidėjų, jei nori vieną jų nuolat turėti aikštėje. 10-čiai komandų reikės 30-40 futbolininkų. Kur tada atsiduria A lyga kokybine prasme? Būkim biedni, bet teisingi – tiek tokio amžiaus lietuvių mes neturime“, – teigė V.Murauskas.

Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Vidmantas Murauskas
Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Vidmantas Murauskas

Lietuvos vicečempionų prezidentas pabrėžė ir faktą, jog po metų 21-rių futbolininkas jau bus 22-jų.

„Ir jis jau netiks. Reiškia 30-40 žaidėjų bus gavę atlyginimus, o jų kokybė, šiandien dienai, žema, nieko neįžeidžiant. Kur jie atsidurs po metų? Tikrai jie komandose neliks. Reiškia klubas deda pinigus į nieką. Jei dar už metų pasensta 30-40 žaidėjų? Tai iškreiptų veidrodžių karalystė. Tai nutemps A lygą žemyn neregėtais tempais. A lyga bent vasarą dar gali pasidžiaugti, Europos turnyruose komandos žaidžia, nedaug trūksta iki grupių etapų. Per paskutinius 10 metų iš 50-tos reitingo vietos pakilome į 34-ąją. Tai ilgalaikis rezultatas kokybės prasme“, – įsitikinęs Marijampolės klubo vadovas.

V.Murausko manymu, tokie sprendimai gali dar labiau apsunkinti ir taip nelengvą darbą atsivežant legionierius.

„Kaip schematiškai tai įsivaizduoti? Vietą aikštėje užima jaunuolis, netempiantis lygio, o užsienietį laikai ant suolo ir jis laukia Europos? Kas pas tave eis? Niekas neis. Nėra logikos jokios“, – įsitikinęs „Sūduvos“ prezidentas.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Keisuke Honda
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Keisuke Honda

Marijampolės klubo vadovas sako, kad tik žmogus, nebuvęs futbolo klube, gali sugalvoti tokias taisykles.

O kaip dėl trijų lietuvių starto sudėtyje?

„Irgi tik mados reikalas. „Sūduvoje“ būdavo ir keturi, ir vienas, ir trys. Buvo ir Pirmoje lygoje klubai, kurie peikė šitą situaciją. Kai atėjo į A lygą... Žaidėme su tikru žemaitišku klubu Telšių „Džiugu“, tai trys buvo lietuviai. „Dainavoje“ keturi, du, penki būna. Čia gyvenimas toks. Nėra jaunuolių, nėra ir tų lietuvių tiek“, – konstatavo V.Murauskas.

„Sūduvoje“ šiuo metu yra net 17 futbolininkų iš užsienio.

„Sūduvos“ prezidentas, pavadinęs LFF užmojus lygio „nužeminimu“ ir bereikšmiu klubų pinigų leidimu, dūrė pirštu į, jo manymu, svarbesnę problemą.

„Ne čia spraga. Paimkim 15, 16, 17 metų žaidėjus? Taip, juos ruošia klubai, bet mes jų neparuošim. Šešiolikmečių rinktinė nuvažiuoja į Lenkiją ir pralaimi 0:11. Mano įsitikinimu, čia trenerių kokybės dalykas. Mes gimstame visi vienodi – nuo 3 iki 5 kilogramų, o paskui mūsų keliai išsiskiria.

Šitoje sporto šakoje takoskyra atsiranda jaunystėje. Mūsų trenerių niekas neparuošia. Licencijos gavimas yra vienas dalykas, bet trenerių, kokybės ir kiekybės prasme“, – 15min pasakojo V.Murauskas ir prisiminė pavyzdį, kai į trenerio darbo skelbimą atsiliepė vienintelė moteris, kuri dabar dirba su mergaitėmis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Victor Basadre
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Victor Basadre

Nepatinka V.Murauskui ir bandymai didinti legionierių mokestį. „Sūduvoje“ šiuo metu yra net 17 futbolininkų iš užsienio.

„Bet kokio mokesčio kėlimas niekada nepatiks tam, kas jį moka (juokiasi). Čia prisidengiam, kad jaunimo integracijai skirsim pinigus ir panašiai. Bet tai tik priedanga. Didesnio produkto perskirstymas – kuo daugiau perskirstai, tuo daugiau valdai, tuo didesnę įtaką turi, – įsitikinęs V.Murauskas. – Mano supratimu, net 1000 eurų mokesčio už legionierių iš Europos Sąjungos turėtų nelikti, mes juk visi turime lygias teises. Ne kiek skausmingas, bet labiau negarbingas vertinimas.“

„Žalgiris“: „Dirbtiniai vietų padarymai nieko gero neduoda“

Lietuvos čempiono Vilniaus „Žalgirio“ direktorė Vilma Venslovaitienė pasakojo, jog A lyga jau surengė susirinkimą, kuriame aptarė LFF siūlomas naujoves.

„Manyčiau, kad šitas projektas yra per ankstyvas ir vienu, ir kitu klausimu. COVID-19 dar niekur nedingo, mes esame kovidiniuose sezonuose, neuždirbame iš bilietų, kaštai didėja, viskas brangsta, o pajamų nedaugėja. Mano pozicija buvo tokia, kad galima būtų grįžti prie šito klausimo galbūt kitą rudenį“, – įsitikinusi V.Venslovaitienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilma Venslovaitienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilma Venslovaitienė

Kalbėdama apie privalomą jauno žaidėjo vietą aikštėje, „Žalgirio“ vadovė pabrėžė, jog yra prieš bet kokį konkurencijos laužymą.

„Vaikai turi būti integruojami, kai jie rodo rezultatą ir yra verti eiti į startinę sudėtį. Mes niekada nė vieno nestabdėme, jei jis buvo vertas ir treniruočių procese buvo stipresnis. Jei jis gaus garantuotą vietą, na, natūralu, yra juk psichologija... Jei norime išugdyti stiprias asmenybes ir gerus žaidėjus, jie turi turėti motyvaciją stengtis. Visi šitie dirbtiniai vietų padarymai nieko gero neduoda. Visos šalys, kurios buvo tokiame projekte, po penkerių metų to atsisakė. Likę yra trys, bet jei Lenkija vis dar bando, mums su jais lygintis nereikia. Ten yra galimybė ir atsirinkti tuos žaidėjus“, - situaciją komentavo V.Venslovaitienė.

Čempionų direktorė išsakė panašią mintį kaip V.Murauskas – 10-čiai klubų surasti po tris ar keturis jaunus futbolininkus yra beveik neįmanoma misija.

„Juk yra traumos, kortelės... Štai kad ir Matas Vareika (21-rių saugas). Mes turime žaidėją, bet dėl traumų jis nežaidžia. Tai mums dešimtyje žaisti? Tai ne mūsų dabartinei situacijai. Kai turėsime jaunų žmonių tiek, kad kiekvienas klubas galės atsirinkti tuos, kurie galės konkuruoti ir užtikrinti rezultatą, – visi klubai juos ir pasirinks“, – teigė V.Venslovaitienė.

Nė vienas klubas, matydamas, kad jaunas lietuvis gali žaisti, tikrai nestabdys jo progreso

„Žalgirio“ direktorės teigimu, legionierių mokesčio didinimas nėra tinkamas žingsnis, nes Lietuvoje nėra pakankamai vietinių futbolininkų. Šiuo metu A lygoje Vilniaus klubas yra registravęs 14 futbolininkų iš užsienio.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus „Žalgiris“.
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus „Žalgiris“.

„Visi A lygos klubai turi turėti struktūrą. Mes investuojame į vaikus, turėdami B ir C komandas Pirmoje ir II lygose. Tokia schema yra nuėjęs ir Kauno klubas, o kiti aštuoni – ne. Pradėkime integraciją nuo to, kad kiekvienas klubas turi žemesnėse lygose jaunimo komandas ir auginkime tuos vaikus. Jie juk neužauga per metus. Žalgiriečio karta ateina tik dabar, mes rašomės su jais kontraktėlius, įtraukiame į procesą su A komanda, jie pastoviai žaidžia B komandoje. Tokia linkme einant mes per kažkiek metų žaidėją ir išugdysime. Nė vienas klubas, matydamas, kad jaunas lietuvis gali žaisti, tikrai nestabdys jo progreso“, – sakė V.Venslovaitienė.

Imsis ne visų permainų?

15min po pokalbių su klubų vadovais susisiekė ir su LFF generaliniu sekretoriumi Edgaru Stankevičiumi, kuris teigė, jog su A lyga dėl pokyčių bus kalbamasi artimiausiu metu.

Lietuvos futbolo vienas vadovų tikino, kad garsūs pamąstymai per Vykdomojo komiteto posėdžius apie permainų poreikį prasidėjo dar birželį, tad buvo sudaryta darbo grupė.

Pagrindiniais reformų iniciatoriais E.Stankevičius įvardino LFF prezidentą Tomą Danilevičių, Marijampolės futbolui vadovaujantį prieštaringos reputacijos verslininką Žydrūną Buzą, taip pat Dainių Gudaitį (Lietuvos vaikų ir jaunių ugdymo futbolo asociacijos prezidentas).

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Žydrūnas Buzas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Žydrūnas Buzas

„Iš jų atėjo pasvarstymas, kad reikia bandyti įtraukti jaunimą ir jį nuolat turėti aikštelėje“, – sakė E.Stankevičius.

Darbo grupę, teikiančią pasiūlymus, sudaro pats E.Stankevičius, T.Danilevičius, jau minėti Ž.Buzas, D.Gudaitis. Be jų reformas ruošia Gintautas Mirauskas (Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidentas), Darius Butkus (Panevėžio apskrities futbolo federacijos prezidentas), Rimas Kantaravičius (Alytaus apskrities futbolo federacijos prezidentas), Rimantas Žvingilas (Klaipėdos apskrities futbolo federacijos prezidentas), Dainius Šumauskas (Kauno apskrities futbolo federacijos prezidentas) ir Janas Nevoina (A lygos prezidentas, Vilniaus „Riterių“ savininkas).

Vis dėlto pats E.Stankevičius mano, jog kol kas realiausias variantas būtų priimti 8+3 modelį, neverčiant į starto sudėtis grūsti U-21 jaunuolio, o tik tris lietuvius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Danilevičius, Janas Nevoina, Edgaras Stankevičius ir Benjaminas Zelkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Danilevičius, Janas Nevoina, Edgaras Stankevičius ir Benjaminas Zelkevičius

15min LFF vadovui išsakė keletą A lygos klubų paminėtų nuogąstavimų.

„Pilnai tam pritariu, girdisi klubų pozicija, manau, kad ir VK nariai ją girdi, dėl to ir norime rasti bendrą sprendimą. Jei matysime, kad tai dirbtinai bus daroma ar nesame pasiruošę, nepriiminėsim to sprendimo kitam sezonui“, – patikino E.Stankevičius, pridūręs, jog vis dar nėra aišku ir dėl galimybės suvienodinti ES ir ne ES šalių legionierių statusą. Dėl to vis dar laukiama teisininkų išaiškinimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?