Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nacijų lyga: Lietuvos rinktinei – naujas kelias į Europos futbolo čempionatą

Vis mažėjant Lietuvos futbolo rinktinės šansams patekti į pasaulio futbolo čempionatą, UEFA intensyviai reklamuoja naujai kuriamą Nacijų lygą, kuri turėtų sudominti mažiau pajėgias žemyno rinktines. Ar tai Lietuvos rinktinės kelias į Europos čempionatą? Jeigu taip, tai jis nebus toks lengvas.
Anglija – Lietuva
Anglija – Lietuva / „Scanpix“ nuotr.

UEFA pristato Nacijų lygą. Po 18 mėnesių šis turnyras turėtų pakeisti mažiau simpatijų sutraukiančius draugiškus rinktinių susitikimus.

Organizatoriai rinktines vilioja svarbiu prizu – Nacijų lygoje bus kovojama ir dėl patekimo į 2020 metų Europos čempionatą. Tai šansas rinktinėms, kurios niekada nėra žaidusios stipriausiuose turnyruose.

Komandoms, kurios nepateks tarp dviejų geriausių savo Europos čempionato atrankos grupėje, bus suteiktas antras šansas, pagal jų reitingą Nacijų lygoje.

Šis turnyras turėtų į Europos čempionatą pasiųsti bent jau vieną iš UEFA žemiausiai reitinguojamų komandų.

Ar tai reiškia, kad Lietuvos sirgaliai pamils naująjį turnyrą?

Apie šias varžybas buvo pradėta kalbėti dar 2014 metų kovą, kai UEFA vadovavo Michelis Platini.

Prancūzas buvo įsitikinęs, kad dabar draugiškos rinktinių rungtynės niekam nerūpi: „Draugiški mačai niekam neįdomūs – nei sirgaliams, nei žurnalistams, nei patiems žaidėjams.“

Nacijų lygoje komandos žaistų pagal savo pajėgumą, todėl būtų daugiau intriguojančių susitikimų. Prie formato kūrimo prisidėjo sėkmės tarptautinėse varžybose pasigendanti Norvegijos futbolo federacija.

Jie įsitikinę, kad Nacijų lyga yra itin svarbi mažiau pajėgioms rinktinėms.

„Scanpix“ nuotr./Anglija – Lietuva
„Scanpix“ nuotr./Anglija – Lietuva

Nacijų lygos formatas

  • Turnyre dalyvaus visos 55 UEFA priklausančios Europos rinktinės.
  • 2018 metų rugsėjį–lapkritį bus surengtas grupių etapas.
  • 2019 metų birželį tarpusavyje žaistų keturios geriausios rinktinės.
  • 2020 metų kovą vyks papildomos atrankos varžybos, po kurių bus išdalyti paskutiniai keturi kelialapiai į Europos čempionatą.
  • Pajėgiausioje, A lygoje, žaistų 12 aukščiausiai reitinguojamų komandų, kurios būtų suskirstytos į keturias grupes.
  • Grupių nugalėtojos patektų į minėtą finalo ketvertą. Jo nugalėtojas taptų Nacijos lygos čempionu.
  • B lygoje varžysis kitos 12 komandų, kurios UEFA reitinge užima nuo 13 iki 24 vietos.
  • Grupių nugalėtojos patektų į kitą A lygos sezoną, kuris vyktų po dvejų metų.
  • Paskutinės grupių komandos būtų išmetamos į C lygą. C lygoje varžytųsi komandos, kurios reitinguojamos nuo 25 iki 39 vietos. Tarp jų ir Lietuvos rinktinė.
  • Grupių nugalėtojai taip pat pakiltų į B lygą, o pralaimėtojai nukristų į D lygą. D lygoje žaistų rinktinės, kurios UEFA reitinge užima paskutines 16 vietų.
  • D lygos grupių nugalėtojai patektų į C lygą.
„Scanpix“ nuotr./Anglija – Lietuva
„Scanpix“ nuotr./Anglija – Lietuva

Kaip vyks atranka į „Euro 2020“?

Atranka į Europos čempionatą prasidės 2019 metų kovą. Šiais metais bus sužaistas grupių etapas.

Burtams įtakos turės ir Nacijos lygos rezultatai. Pagal juos bus suskirstytos penkios grupės po penkias komandas ir penkios grupės po šešias komandas.

Komandos, kurios Nacijų lygoje pasieks finalo ketvertą, žais penkių komandų atrankos grupėje. Taip jos turės laiko sužaisti finalo ketverto turnyrą 2019 metų birželį.

Po dvi komandas iš kiekvienos grupės užpildys 20 vietų Europos čempionate. 2020 metų čempionate nebeliks šeimininkų privilegijos.

Likusios keturios vietos bus nuspręstos atkrintamosiose varžybose 2020 metų kovą. Jose dalyvaus 16 komandų.

Taigi, likus trims mėnesiams iki 2020 metų Europos čempionato, vietas turnyre bus užsitikrinusios 20 komandų. Dar 16 kovos dėl vietos jame ir tik 19-a bus praradusios bet kokią viltį žaisti čempionate.

Teoriškai, į atkrintamąsias pateks Nacijos lygos grupių nugalėtojai. Jeigu tos komandos jau bus užsitikrinusios vietas čempionate, jų vieta atiteks kitai aukščiausiai reitinguotai komandai.

D lygos atkrintamosiose kovose dėl kelialapio galėtų varžytis Baltarusija, Estija ar Farerų salos.

Pralaimėtojų lyga?

Turnyro kritikai teigia, kad šis turnyras į Europos čempionatą pasiųs komandas, kurios paprasčiausiai nenusipelno ten būti.

UEFA tikina, kad turnyras bus patrauklus, nes tarpusavyje varžysis panašaus pajėgumo ekipos ir tai sutrauks daugiau žiūrovų dėmesio.

„Pirmas sezonas turi būti sėkmingas. Visi iš mūsų yra pasirengę ką nors keisti, jeigu liks kuo nors nepatenkintų. Mes norime, kad tai būtų sėkmingas projektas“, – kalbėjo Italijos federacijos vadovas Michele Uva.

Visos preliminarios grupių sudėtys:

A divizionas: Vokietija, Prancūzija, Portugalija, Belgija, Ispanija, Italija, Anglija, Šveicarija, Kroatija, Lenkija, Islandija, Bosnija ir Hercegovina.

B divizionas: Airija, Rusija, Austrija, Švedija, Slovakija, Velsas, Ukraina, Nyderlandai, Šiaurės Airija, Čekija, Turkija, Vengrija.

C divizionas: Graikija, Rumunija, Slovėnija, Izraelis, Serbija, Danija, Bulgarija, Albanija, Škotija, Juodkalnija, Norvegija, Lietuva, Azerbaidžanas, Kipras, Armėnija.

D divizionas: Estija, Suomija, Baltarusija, Gruzija, Farerų salos, Latvija, Makedonija, Kazachstanas, Moldova, Liuksemburgas, Lichtenšteinas, Kosovas, Malta, Andora, San Marinas, Gibraltaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos