„Guardia di Finanza“ – sukarinto Italijos finansų ministerijos dalinio pareigūnai įsiveržė į „Napoli“ klubo būstinę. Dabar, kaip ir prieš šešerius metus, kai Argentinos futbolininkas Ezequielis Lavezzi pasirašė sutartį už futbolo pasaulyje simbolinę sumą – pusę milijono eurų.
Neapolio prokurorai kažin ko ieško, kažin ką tiria. Dabar, kaip ir prieš keletą mėnesių, kai uniformuoti ir ginkluoti vyrai į policijos furgoną nešė kartonines dėžes su finansiniais dokumentais. Tiesa, dabar futbolo skandalas kitoks. Globalus, nes iš 18 „Serie A“ klubų tik du – „Bologna“ ir „Cagliari“ prie durų nepamatė mėlynų „Guardia di Finanza“ automobilių švyturėlių. Dabar, skirtingai nei būdavo daugybę kartų anksčiau, teisėsaugos operacija Neapolyje tik prasidėjo, o paskui bematant išplito po visą „Serie A“, „Serie B“, „Lega Pro“ klubų geografiją.
Šįsyk operacijos pavadinimas – baugus ir dvelkiantis patologijomis: „Calcio malato“. Išvertus iš italų kalbos – „Ligotas futbolas“. Iš viso „serga“ 41 Italijos futbolo klubas. Įtariamųjų sąraše – 12 futbolo agentų. Yra ir kitas sąrašas – žaidėjų. Jame – 55 pavardės.
Šįsyk operacijos pavadinimas – baugus ir dvelkiantis patologijomis: „Calcio malato“. Išvertus iš italų kalbos – „Ligotas futbolas“. Iš viso „serga“ 41 Italijos futbolo klubas. Įtariamųjų sąraše – 12 futbolo agentų. Yra ir kitas sąrašas – žaidėjų, kurių sutartys atsidūrė „Guardia di Finanza“ pareigūnų taikiklyje. Jame – 55 pavardės, 50-uoju įrašytas lietuvis, „Lazio“ ir Lietuvos rinktinės žaidėjas Marius Stankevičius.
Sprendžiant iš operacijos užmojo, šįsyk prokurorai nusiteikę rimtai. Ir piktai. Diego Maradona nesumokėjo 40 milijonų – jo problema. Tai buvo seniai. Buvo kiti laikai, kai pasaulis dar nieko nežinojo apie globalią finansų krizę. Dabar – visai kitas požiūris į futbolo ligas. Į nesumokėtus mokesčius, į nuslėptas pajamas, į daugelį finansinių futbolo gudrybių.
Operaciją „Ligotas futbolas“ vykdė jeigu ir ne armija, tai bent jau įspūdingas kariškių būrys: 200 ginkluotų pareigūnų. Ankstų rytą prisistatę į futbolo klubų būstines, futbolo agentų kontoras, „Guardia di Finanza“ kariškiai pareikalavo pateikti finansinius dokumentus. Sutartis, pervedimų kopijas, mokesčių deklaracijas.
Sergantį futbolą pasišovęs gydyti Neapolio prokuroras Giovanni Melillo kol kas vengia platesnių komentarų, pasisakymų, spaudos konferencijų. Pateikė tik trumpas pranešimą spaudai, kuriame gana aptakiai kalbama apie būtinumą patikrinti tam tikras finansines futbolo klubų ir agentų operacijas. Iš esmės Neapolio prokuratūra kalba apie tokias klubų sutartis su žaidėjais, kurių dėka ir klubams, ir žaidėjams pavykdavo nuslėpti nuo valstybės dalį privalomų mokesčių.
Labiausiai teisėsaugą domina tos žaidėjų uždarbio formos, kurios oficialiai net nebūdavo įtraukiamos į pajamas už sportinę veiklą. Tai vadinamosios „įvaizdžio“ pajamos, susijusios su įvairių produktų reklama, honorarai iš televizijos, interneto bendrovių. Prokurorai žada atidžiai ištirti futbolo agentų finansinę veiklą, patikrinti jų pajamų deklaracijas, sumokėtus mokesčius. Kol kas įtarimų daugiausiai kelia futbolo agento Alessandro Moggi bendrovė „Gea World“. Su ja susiję daugybė įvairiose Italijos lygose rungtyniaujančių italų ir užsieniečių.
Pirmąją dieną po teisėsaugos operacijos „Ligotas futbolas“ daugelyje Italijos klubų tvyrojo panika. Niekas tiksliai nežinojo, kam ir kokios sankcijos gresia, kokie bus pateikti kaltinimai.
Romos dienraščio „Corriere dello Sport“ nuomone, mažiausiai rizikuoja žaidėjai. Daugiausiai – futbolo agentai.
Kai kurių elitinių „Serie A“ klubų savininkai, pavyzdžiui, „Inter“ prezidentas Massimo Moratti demonstravo pavydėtiną šaltakraujiškumą: „Jeigu buvo atliktas dokumentų poėmis, vadinasi, motyvų esama. Kokių? Pagyvensim, pamatysim. Ar yra sąsajų su tarpsezonio žaidėjų rinka? Aš manau, kad ne. Tai praėjusių sezonų reikalai.“
Italijos futbolo visuomenė – sunerimusi, bando spėlioti, kaip plataus masto teisėsaugos operacija gali paveikti šalies futbolo ateitį, artimiausią sezoną.
Romos dienraščio „Corriere dello Sport“ nuomone, mažiausiai rizikuoja žaidėjai. Daugiausiai – futbolo agentai. Blogiausiu atveju tie žaidėjai, kurių sutartyse bus aptikta finansinių nusižengimų bus diskvalifikuoti dviems–trims čempionato turams. Mokesčių nesumokėję arba fiskalinių gudrybių prisigalvoję futbolo agentai, galimas daiktas, neteks licenzijų. Klubams, matyt, teks mokėti solidžias baudas.
Triukšminga operacija „Ligotas futbolas“ kol kas įvarė daug baimės ir tiek. Niekas nesuimtas, niekam nepareikšti kaltinimai. Įbauginti klubai, tarpsezonio žaidėjų rinka lūkuriuoja. Italijos sporto apžvalgininkų nuomone, šis didžiulis triukšmas turėjo tapti aiškiu ženklu futbolo pasaulio žmonėms – klubų vadovams, agentams, žaidėjams: prasidėjo aršaus valstybių nepakantumo finansiniams nusikaltimams era.
Ne tik Italijoje. Ispanijoje mokesčių agentūrų inspektoriai medžioja buvusį Madrido „Real“ trenerį Jose Mourinho, tuo tarpu „Barcelona“ žvaigždė Lionelis Messi nuslėptus mokesčius jau susimokėjo. Prieš keletą metų Italijoje buvo pričiuptas multimilijonierius motociklininkas Valentino Rossi. Jam teko grąžinti nesumokėtus mokesčius ir įspūdingą baudą – iš viso apie 100 milijonų eurų (345 mln. litų).
Rinktinėje, kuri Konfederacijų taurės pusfinalyje rungtyniaus su Ispanija, nėra nė vieno žaidėjo iš prokuratūros sąrašo.
Operacija „Ligotas futbolas“ įvarė baimės ne visiems. Pavyzdžiui, Italijos futbolo rinktinės žaidėjas Claudio Marchisio netgi leido sau pajuokauti: „Visi tie skandalai mums tik padeda.“
„Mėlyniesiems“ futbolo skandalai tapo savotišku sėkmės ženklu: 2006-aisiais Italija laimėjo pasaulio čempionatą po „Juventus“ vadovų skandalo ir diskvalifikacijos.
Kažkas panašaus įvyko ir pernai, Europos čempionato išvakarėse: skandalas buvo, o Italija iškovojo antrąją vietą.
Beje, „mėlynųjų“ rinktinėje, kuri Konfederacijų taurės turnyre Brazilijoje pusfinalyje rungtyniaus su Ispanija, nėra nė vieno žaidėjo, kuris būtų įrašytas į Neapolio prokuratūros sąrašą.