„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pasaulio čempionatą pradedančioms moterims svarbesnė pergalė už aikštės ribų

Penktadienį Prancūzijoje startuoja aštuntasis FIFA moterų pasaulio čempionatas. Pirmosiose rungtynėse šeimininkės kausis su Pietų Korėjos merginomis. Kas ketverius metus vykstantis renginys šiemet turi ir labai aiškią socialinę potekstę. Dalyvės tikisi pakeisti požiūrį į moterų sportą kiekvienoje šalyje atskirai ir pasaulyje bendrai.
JAV rinktinė gins titulą
JAV rinktinė gins titulą / „Scanpix“ nuotr.

Proga atsispirti

Šis turnyras Prancūzijoje bus ne tik apie futbolą. Jis apie pagarbą.

Galima neabejoti, kad lygybės klausimas artimiausias savaites bus linksniuojamas ne kartą. Pavyzdžiui, titulą ginsiančios moterų rinktinės tikslas – ne tik ketvirtasis čempionių titulas, bet panašus atlygis, kokį gauna futbolininkai vyrai.

Pasaulio čempionatų prizininkės
# Metai Šeimininkė Auksas Sidabras Bronza Komandų
skaičius
1 1991 Kinija JAV Norvegija Švedija 12
2 1995 Švedija Norvegija Vokietija JAV 12
3 1999 JAV JAV Kinija Brazilija 16
4 2003 JAV Vokietija Sweden JAV 16
5 2007 Kinija Vokietija Brazilija JAV 16
6 2011 Vokietija Japonija JAV Švedija 16
7 2015 Kanada JAV Japonija Anglija 24

„Tai yra pati geriausia platforma. Didžiausia ir svarbiausia scena, kokią mes tik galime gauti“, – prieš išvykdama į Prancūziją, kalbėjo JAV rinktinės žaidėja Megan Rapinoe.

Futbolininkės nuomone, šis pasaulio čempionatas – puiki galimybė moterų sportui sužibėti naujomis spalvomis.

„Takoskyra tarp vyrų ir moterų sporto pasaulių vis dar yra didžiulė. Norėtųsi, kad šios pirmenybės šį požiūrį padėtų keisti, o mes tam turime visus svertus, nes esame lydima sėkmės ir laiminti komanda“, – kalbėjo futbolininkė.

„Scanpix“ nuotr./Megan Rapinoe
„Scanpix“ nuotr./Megan Rapinoe

Su M.Rapinoe sunku ginčytis. Nebuvo tokio planetos čempionato, kai JAV moterų rinktinė neliptų ant prizininkių pakylos. Maža to, ji vienintelė planetos čempione tapo tris sykius. Vokietės turi du titulus, Japonija ir Norvegija – po vieną.

Būtent dėl šios priežasties amerikiečių balsas, sprendžiant lygių galimybių problemas, sklinda garsiausiai. Dar prieš išvykdamos į Prancūziją, rinktinės futbolininkės pateikė federalinį ieškinį, kuriame kaltina JAV futbolo federaciją dėl diskriminacijos ir reikalauja kompensacijos. Moterys nori, kad jų rinktinei būtų skiriama lygiai tokia pati finansinė parama, kaip ir JAV vyrų komandai.

JAV rinktinę treniruojanti Jill Ellis dėliodama savo akcentus žvelgia į dar platesnį kontekstą.

Būtent ji pirmoji pareiškė, kad šiame moterų pasaulio futbolo čempionate turi būti naudojama vaizdo peržiūrų sistema (VAR), nes ši naujovė buvo taikoma praėjusiais metais vykusiame pasaulio vyrų futbolo čempionate Rusijoje.

Maža to, amerikietė stipriai kritikavo FIFA už tai, kad vykstant moterų pasaulio pirmenybėms bus žaidžiami ir Pietų Amerikos („Copa America“) bei Šiaurės Amerikos („Gold Cup“) žemynų čempionatai.

FIFA nuotr./FIFA moterų pasaulio čempionato taurė
FIFA nuotr./FIFA moterų pasaulio čempionato taurė

Praraja vis dar didžiulė

Geras pavyzdys užkrečia. Kovą dėl didesnio atlygio šią vasarą sėkmingai pradėjo ir Australijos bei Airijos futbolininkės. Nyderlandų futbolo federacija šią savaitę taip pat pareiškė, kad iki 2023-ųjų metų finansavimas vyrų ir moterų rinktinėms visiškai išsilygins.

Mažais žingsneliais, bet judama į priekį. Šiemet planetos pirmenybių prizinis fondas sudarys 30 mln. JAV dolerių ir tai yra dvigubai didesnė suma nei buvo operuojama prieš ketverius metus, kai čempionatas vyko Kanadoje. Nugalėtojoms atiteks 4 mln. JAV dolerių.

Australijos futbolo federacija netgi kreipėsi į FIFA, prašydama, kad prizinis būsimo turnyro fondas būtų gerokai padidintas, nes „žirklės“ nuo vyrų planetos pirmenybių – vis dar milžiniškos.

Visgi šie skaičiai – tik lašas jūroje, jei bandytume juos palyginti su vyrų planetos pirmenybėmis. 2018-ųjų metų pasaulio čempionato Rusijoje prizinis fondas siekė 400 mln. JAV dolerių, o nugalėtojams atiteko 38 mln. 2022-aisiais metais Katare šis kapšas išaugs iki 440 mln.

Tarptautinė žaidėjų asociacija (FIFPro) taip pat pradėjo derybas su FIFA dėl geresnių sąlygų moterų futbolo rinktinėms ir, panašu, kad svarbiausio planetos futbolo organo vadovai linkę leisti į derybas iš karto po pirmenybių Prancūzijoje.

„Scanpix“ nuotr./Liono stadionas, kuriame vyks čempionato finalas
„Scanpix“ nuotr./Liono stadionas, kuriame vyks čempionato finalas

Anot FIFPro atstovų, ypač daug klausimų kelia Afrikos ir Pietų Amerikos šalių futbolo federacijų veikla. Anot pranešimų, nors FIFA injekcijos moterų futbolui kasmet didėja, ne visada vietos futbolo funkcionieriai šias lėšas nukreipia pagal paskirtį.

„Galbūt tokių problemų nepasitaiko JAV, Danijoje ar Švedijoje, tačiau Lotynų Amerikoje pažeidimai yra akivaizdūs. Ir tai nėra kalba apie apie kontraktų dydžius ar vienodą su vyrais finansinį atlygį“, – pažymi FIFPro valdybos narė Camila Garcia Perez.

Devyni miestai, 24 komandos

Dėl pasaulio čempionių titulo, kaip ir prieš ketverius metus Kanadoje, varžysis 24 komandos.

Varžybų startas bus duotas penktadienį Paryžiuje, o čempionės paaiškės liepos 7-ąją Lione – mieste, kurio komanda ketverius pastaruosius metus virš savo galvų kėlė Čempionų lygos trofėjų.

Čempionatas vyks devyniuose Prancūzijos miestuose: Paryžiuje, Lione, Monpeljė, Nicoje, Rene, Havre, Valansjene, Reimse ir Grenoblyje.

A grupė B grupė C grupė
Prancūzija
Pietų Korėja
Norvegija
Nigerija
Vokietija
Kinija
Ispanija
PAR
Australija
Italija
Brazilija
Jamaika
D grupė F grupė G grupė
Anglija
Škotija
Argentina
Japonija
Kamerūnas
Kanada
Naujoji Zelandija
Nyderlandai
JAV
Tailandas
Čilė
Švedija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs