Kad suprastume, kodėl Europos rinktinės staiga monopolizavo pasaulio pirmenybes, turime žvelgti giliai.
Viskas prasideda ir baigiasi ties jaunimu – futbolo ateitimi. Nuo 2004 metų UEFA nurodė visiems geriausiems Europos klubams turėti jaunimo akademijas. Taisyklės nurodo, kad aukščiausiame lygyje žaidžiantys klubai privalo turėti bent vieną iki 10 metų vaikų grupę, taip pat 10-14 metų kategorijoje ir bent dvi 15-21 metų vaikų grupes.
Ši revoliucija turėjo užtikrinti, kad Europos futbolas bus maitinamas talentingiausiais žaidėjais. Nuo to geriau ir nacionalinėms komandoms.
Įdomu, kad dominavimas šiame pasaulio čempionate akivaizdus net ir be tokių futbolo grandų valstybių kaip Italija ar Nyderlandai. Vokietijos titulo gynyba taip pat baigėsi anksti, Ispanija ir Portugalija taip pat pasitraukė nesulaukę svarbiausių kovų.
„Nors tradiciniai lyderiai buvo pašalinti, yra kitos komandos, kurios viršijo bet kokius lūkesčius. Šie rezultatai patvirtina, kad dirbome teisingai“, – įsitikinęs UEFA prezidentas Aleksandras Ceferinas.
Dešimt iš keturiolikos Europos komandų pateko į aštuntfinalį. Šešios iš jų pasiekė ketvirtfinalį.
CONCACAF, kuri vienija Šiaurės ir Centrinę Ameriką bei Karibus, savo atstovų ketvirtfinalyje neturėjo.
Organizacijos vadovas Victoras Montagliani pripažino: „Jei atvirai, per pastaruosius 40 metų konfederacija nepadarė nieko, kad padėtų federacijoms varžytis pasauliniu lygiu.“
Pietų Amerikos atstovai džiūgavo, kai jų rinktinės triuškino europiečius draugiškose rungtynėse, tačiau viskas pasikeitė pasaulio čempionate.
Dar prieš Brazilijai iškrentant organizacija jau skambino pavojaus varpais – buvo surengtas forumas apie jaunimo tobulinimo infrastruktūros trūkumus. Pietų Amerikos regionas nuolat kenčia nuo korupcijos, todėl pinigai retai pasiekia jaunimo grandį.
Brazilija laimėjo tris iki 17 metų pasaulio čempionatus nuo 1997 iki 2003 metų, tačiau nuo tada nei vieną Pietų Amerikos šalis nelaimėjo nei vieno trofėjaus. Iki 20 metų pasaulio čempionatą Brazilija laimėjo 2011 metais, tačiau nuo tada dominuoja Europos rinktinės.
Įdomu, kad daugiausia žaidėjų pasaulio čempionatui parūpino Lisabonos „Sporting“ klubas. Tarp 13-os šio klubo akademijos auklėtinių yra ir anglas Ericas Dieras. Jis vienintelis iš Anglijos rinktinės, kuris tobulinosi užsienyje.
„Jie suteikia visas sąlygas tobulėti. Jeigu ne jie, manęs čia nebūti. Mes žaisdavome septyniese sistema 2-3-1, tik du gynėjai. Tu greit mokydavaisi“, – aiškino anglas.
Į pusfinalį pateko net 9 žaidėjai iš „Tottenham“ ekipos. Klubas akivaizdžiai auga Europos futbolo akyse.
Pasaulio čempionate dominuoja Europos lygos – iš Anglijos čia žaidė 40 futbolininkų, Ispanijos (12), Prancūzijos (12), Vokietijos (9), Italijos (8).
„Premier“ lygos dominavimas nesisiejo su Anglijos rinktinės žaidimu pasaulio čempionate. Anglijoje vis dar pirmenybė teikiama užsienio žaidėjams, o ne anglams. Pusė Belgijos rinktinės – 11 žaidėjų – žaidė Anglijos čempionate.