Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pinigai: dėl kokių sumų rinktinės kovoja Katare?

32 stipriausios planetos komandos Kataro stadionuose kovoja ne tik dėl garbės, amžinos šlovės ar galimybės savo rankose palaikyti garsųjį 18 karatų aukso ir 20 mln. JAV dolerių įkainotą trofėjų. Pasaulio čempionato dalyvius masina ir vis plačiau atveriama FIFA piniginė.

Didžiausias pasaulio sporto renginys ir toliau kurstomas rekordinėmis sumomis. Finansiniai atlygiai rinktinėms kiekviename čempionate vis auga ir šią žiemą vėl yra gerinami nauji rekordai.

FIFA prezidentas Gianni Infantino didžiuodamasis pabrėžia, jog pirmą kartą turnyro istorijoje prizinis fondas pasiekė milijardo JAV dolerių žymą. 32 pirmenybėse dalyvaujančios komandos pasidalins 440 mln. piniginį kapšą.

Likę milijonai bus paskirstyti kaip solidarumo lėšos į turnyrą nepatekusių šalių federacijoms, motininėms žaidėjų komandoms, į čempionatą žaidėjus delegavusiems klubams. Klubai taip pat gaus riebias kompensacijas, jei jų žaidėjas čempionato metu patirs traumą.

IMAGO/Moritz Müller nuotr./Gianni Infantino
IMAGO/Moritz Müller nuotr./Gianni Infantino

Čempionų titulą iškovojusi komanda nugriebs 45 mln. JAV dolerių džekpotą. Ši suma yra 7 mln. didesnė nei prieš ketverius metus atiteko Prancūzijai, Rusijoje laimėjusiai 2018-ųjų pirmenybes.

Finalą pralaimėsiančiai komandai bus pervesti 32 mln. JAV dolerių, bronzos medalininkams – 26 mln.

Reikia nepamiršti, kad vien už patekimą į turnyrą visos 32 komandos gavo po 2,5 mln. eurų, tad tokio dydžio sumas reikėtų pridėti ir prie galutinio laimėjimo.

Tai reiškia, kad vien dalyvaudama šiame čempionate, nepriklausomai nuo to, kaip pasirodys, bet kuri rinktinė gaus mažiausiai 10,5 mln. eurų.

2022 metų pasaulio čempionato pinigai

Etapas

Prizinis fondas

Vienkartinė išmoka už patekimą

Po 2,5 mln. $ kiekvienai čempionato komandai

Grupės etapas

Po 8 mln. $ kiekvienai iš 16 grupių etape kritusiai komandai

Aštuntfinalis

Po 12 mln. $ aštuntfinalyje kritusioms aštuonioms komandoms

Ketvirtfinalis

Po 16 mln. $ ketvirtfinalyje kritusioms keturioms komandoms

Ketvirta vieta

22 mln.$

Trečia vieta

26 mln.$

Antra vieta

32 mln.$

Čempionai

45 mln.$

Bendrai lyginant su praėjusiu čempionatu Rusijoje prizinis fondas išaugo 29 proc. Prieš ketverius metus buvo išdalinta 791 mln. JAV dolerių.

Kas lemia tokį augimą?

Prizinį fondą FIFA suformuoja iš karto po to, kai pasirašo TV transliacijų ir rėmimo sutartis ketverių metų ciklui visiems savo organizuojamiems turnyrams. Dabartinė sutartis apėmė 2019–2022 metų laikotarpį. Labai išaugusios pajamos už TV ir internetines transliacijas leido išauginti ir svarbiausio turnyro prizinį fondą.

Per šį ketverių metų ciklą iš sutarčių su transliuotojais FIFA gaus 7,89 mlrd. JAV dolerių bendrų pajamų. 3 mlrd. šios sumos surenkami iš transliacijų teisių pardavimo, 2,4 mlrd. – iš rėmimo ir kitos komercinės veiklos, dar 1,1 mln. – iš bilietų pardavimo ir svetingumo paketų, 890 mln. – iš licencijavimo mokesčio.

Paskutiniai trys rėmėjai – du amerikiečiai ir vienas iš Artimųjų Rytų – buvo paskelbti likus kelioms valandoms iki pirmenybių atidarymo rungtynių: „YouTube“, „Visit Las Vegas“ ir „Fine Hygienic Holding“ – visi jie priklauso trečiojo lygio regioninių rėmėjų kategorijai.

Papildomas pajamas padidino komerciniai sandoriai su valstybės remiamomis įmonėmis dujų turtingoje pasaulio čempionato šeimininkės šalyje. Prie aukščiausio lygio rėmėjų prisijungė „Qatar Energy“, o tarp naujų trečiojo lygio rėmėjų yra Kataro bankas QNB ir telekomunikacijų bendrovė „Ooredoo“.

FIFA šiemet taip pat papildė antrojo lygio rėmėjų sandorius su finansų platforma crypto.com ir blokų grandinės (blockchain) paslaugų teikėju, kuris tapo pirmuoju nauju amerikiečių rėmėju daugiau nei per dešimtmetį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giannis Infantino ir pasaulio čempionato taurė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giannis Infantino ir pasaulio čempionato taurė

Pagrindiniai šių metų pasaulio futbolo čempionato transliavimo sandoriai buvo pasirašyti dar vadovaujant Seppui Blatteriui. Jie apėmė tiek šiemetinį turnyrą, tiek tą, kuris vyko prieš ketverius metus Rusijoje. Taip 2011 metais buvo sudarytas susitarimas su „Fox“ JAV bei Kataro transliuotoju „BeIN Sports“.

Iš šių 7,89 mlrd. dolerių FIFA dengia daugumą savo išlaidų, pavyzdžiui, 500 mln. dolerių siekiančias administracines išlaidas, apie 520 mln. dolerių televizijos transliacijų rengimo išlaidas, 450 mln. dolerių investuota į pagalbą organizuojant 2022 m. pasaulio futbolo čempionatą.

Dar 180 mln. dolerių skirta Kataro futbolo federacijai už turnyro organizavimą.

2022 metų pasaulio čempionato pinigai

Etapas

Kataras 2022

Rusija 2018

Dalyvavimo mokestis

2,5 mln.$

1,5 mln.$

Grupių etapas

8 mln.$

8 mln.$

Aštuntfinalis

12 mln.$

12 mln.$

Ketvirtfinalis

16 mln.$

16 mln.$

4 vieta

22 mln.$

22 mln.$

3 vieta

26 mln.$

24 mln.$

2 vieta

32 mln.$

28 mln.$

Čempionai

45 mln.$

38 mln.$

Žaidėjų draudimo fondas

220 mln.$

134 mln.$

Išmokoms klubams už žaidėjus

310 mln.$

209 mln.$

Apie prizinį fondą svarbiausiame FIFA renginyje pradėta kalbėti 1982-aisiais, kai turnyras vyko Ispanijoje. Tuo metu bendras prizinis fondas sudarė vos 20 mln. JAV dolerių. Nuo to laiko kiekviename turnyre šie skaičiai smarkiai augo.

Vien pastarojo čempionato nugalėtojai Prancūzijai buvo skirta dvigubai daugiau nei buvo visas prizinis fondas prieš keturis dešimtmečius, kai FIFA pradėjo skirstyti pinigus.

Pasaulio čempionatų pinigai

Turnyras

Visas fondas

Laimėtojams

Garantinė išmoka

1982

20 mln.$

2,2 mln.$

1986

26 mln.$

2,8 mln.$

1990

54 mln.$

3,5 mln.$

1994

71 mln.$

4 mln.$

1998

103 mln.$

6 mln.$

2002

156,5 mln.$

8 mln.$

100 tūkst.$

2006

266 mln.$

20 mln.$

300 tūkst.$

2010

420 mln.$

30 mln.$

500 tūkst.$

2014

576 mln.$

35 mln.$

1 mln.$

2018

791 mln.$

40 mln.$

1,5 mln.$

2022

1 mlrd.$

45 mln.$

2,5 mln.$

FIFA pranešė, kad nepaisant COVID-19 pandemijos, jos rezervai padidės iki maždaug 2,5 mlrd. dolerių.

Tikėtina, kad per ateinančius ketverius metus organizacijos pajamos priartės prie 10 mlrd. dolerių dėl naujos moterų futbolo finansinės strategijos ir išplėsto 2026 m. pasaulio futbolo čempionato Jungtinėse Valstijose, Kanadoje ir Meksikoje.

Jau pradėtos pasirašinėti atskiros moterų futbolo rėmėjų sutartys dėl 2023 m. pasaulio futbolo čempionato Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje, o 2026 m. vyrų futbolo turnyre dalyvaus ne 32, o 48 komandos.

Kalbant apie rėmėjų sąrašą, naują laikotarpį FIFA pradeda kone nuo tuščio lapo. 2026 m. čempionatui FIFA šiuo metu turi sutartis su stipriausiai savo rėmėjais „Coca-Cola“, „Adidas“ ir „Wanda“. Bet kuris naujas sandoris šturmuos rekordines aukštumas.

Kovo mėnesį FIFA pažadėjo skirti dar daugiau pinigų federacijoms narėms. Planuojama, kad 2023–2027 m. bazinė dotacija iš Ciuricho šalims išaugs 33 proc. ir pasieks 8 mln. dolerių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gianni Infantino
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gianni Infantino

Savo rinkimų dieną 2016 metais G.Infantino pareiškė: „Tai jūsų, o ne FIFA pinigai“. Pirmai kadencijai einant link pabaigos italas vėl žinojo, kad rinkėjams labiausiai patinka, kai jis kalba apie pinigus.

Apie pinigus jis ir kalbėjo, o FIFA šeima nuolankiai nusilenkė savo vadui – jau aišku, kad G.Infantino ateinančiuose rinkimuose bus vienintelis kandidatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs