Plokščiagalvis, Rocky, 37 – žaidėjai skambiomis pravardėmis susitinka pusfinalyje

Angliška žuvis su skrudintomis bulvytėmis ir garsusis Kroatijos žuvies risoto. Prancūziškas vynas ir sūris prieš Belgijos alų ir vaflius. Žaidėjai, pravardėmis Plokčiagalvis, Rocky ir 37. Sveiki atvykę į pasaulio futbolo čempionato – turbūt paties sunkiausiai nuspėjamo iš visų 21-erių pirmenybių futbolo istorijoje – finalinį ketvertą.
Brazilija – Belgija
Pasaulio futbolo šventėje liko ketverios rungtynės. / „Scanpix“ nuotr.

Rusija išlėkė su ašaromis akyse, nusivylusi lyg meilės nesulaukęs herojus Puškino poemoje, kai kroatai eliminavo turnyro šeimininkus per 11 metrų baudinių seriją ketvirtfinalyje.

Vokiečių ordinas iškeliavo anksčiau, kaip ir Brazilijos samba bei ispaniškoji tiki-taka.

Lionelio Messi Argentina ir Cristiano Ronaldo Portugalija nepraėjo toliau aštuntfinalio, o Italijos „Azzurri“ iš viso nebuvo.

„Kad ir kas būtų favoritai, įžymios komandos dabar yra namie, – pabrėžė Kroatijos rinktinės treneris Zlatko Daličius. – Tie, kurie dirba sunkiai, kurie kovoja, yra vieningi ir gerai organizuoti, tie liko Rusijoje. Tai – charakteris visų keturių komandų, kurios tęsia turnyrą.“

„Scanpix“ nuotr./Zlatko Daličius džiaugiasi pergale prieš Rusiją.
„Scanpix“ nuotr./Zlatko Daličius džiaugiasi pergale prieš Rusiją.

Kaip sako prancūzai: Celebrer la nouvelle (švęskite naujienas).

Iš pradžių – „Les Bleus“ (Mėlynieji) su „De Rode Duivels“ (Raudonieji velniai) – antradienio vakarą Sankt Peterburge laukia dviejų Vakarų Europos kaimynių dvikova.

Tada „The Three Lions“ (Trys liūtai) su „Vatreni“ (Liepsnojantys) kitą dieną Maskvoje.

Ar „futbolas grįžta namo“, kaip daug metų skamba, bet neišsipildo anglų dainoje, ar titulas nutūps kažkurioje kitoje vietoje?

„Mes esame pasaulio čempionato pusfinalyje. Nors esame tarp keturių stipriausių pasaulyje, dar turime, ką įrodyti, – sakė Anglijos rinktinės treneris Garethas Soutgate'as. – Tai bus signalas visiems klubams, ne tik Anglijos, bet ir kitų šalių, kad anglų futbolininkai gali žaisti, kad mes turime techniškų žaidėjų.“

„Scanpix“ nuotr./Anglijos sirgaliai
„Scanpix“ nuotr./Anglijos sirgaliai

Dvi rinktinės turi po titulą

Pagal ilgai skaičiuojamus FIFA reitingus, pusfinalio poros nėra itin teisingos.

Belgija rikiuojasi trečia, Prancūzija – septinta, Anglija – dvylikta, Kroatija – 20-a.

Prancūzija sutriuškino Belgiją 5:0 per grupės varžybas 1984 metų Europos pirmenybes, kai Michelis Platini įmušė tris įvarčius, o paskui laimėjo 4:2 dvikovoje dėl trečios vietos 1986 metų pasaulio čempionate Meksikoje, kuomet pusfinalyje belgai 0:2 nusileido Argentinai – šiai porą įvarčių, beje, pelnė Diego Maradona. Kai žaidė dar senesnė karta, Emile Veinante pelnė įvartį pirmą minutę, o prancūzai 3:1 įveikė belgus Paryžiuje aštuntfinalyje 1938 metų pasaulio pirmenybių.

Suprasti akimirksniu

  • Pasaulio čempionato likę mačai:
  • Antradienis, 21 val.: Prancūzija - Belgija
  • Trečiadienis, 21 val.: Anglija - Kroatija
  • Šeštadienis, 17 val.: mačas dėl trečios vieots
  • Sekmadienis, 18 val.: finalas.

Nuo tada, kai vienintelį kartą laimėjo čempionų titulą 1966 metais Vemblyje, Anglija pasiekė pasaulio pirmenybių pusfinalį tik sykį, pralaimėjusi Vakarų Vokietijai per 11 metrų baudinių seriją 1990 metais Italijoje.

Prancūzija pralaimėjo pusfinalius 1958 ir 1982 metais, o vienintelį titulą iškovojo per pasaulio čempionatą namie 1998 metais.

Paskui prancūzai dar pralaimėjo garsųjį 2006 metų finalą Italijai, kai Zinedine'as Zidane'as galva iškirto varžovą.

Kroatija krito prieš Prancūziją 1998 metų pusfinalyje per iki šiol vienintelį pasirodymą šiame etape, tautai iškovojus nepriklausomybę po Jugoslavijos griūties. Žinoma dėl savo languotų raudonos ir baltos spalvos marškinėlių Kroatija dar turi ir alternatyvią pravardę – „Kockasti“. Languoti iki galvos – saugas Ivanas Perišičius per 2016 metų Europos pirmenybių aštuntfinalio mačą net buvo langeliais nuspalvinęs šukuoseną.

„Scanpix“ nuotr./Ivanas Perišičius
„Scanpix“ nuotr./Ivanas Perišičius

Anglijos komandoje taip pat nestinga spalvingų pravardžių. Jamie Vardy pavadino rinktinės ir „Leicester“ bendražygį Harry Maguire'ą Plokščiagalviu per pasirengimo stovyklą bei šaipėsi per spaudos konferenciją. J.Vardy įsmuko tarp žurnalistų ir paklausė, kai atėjo laikas paskutiniam klausimui: „Esu Jamie Vardy iš „Vardy Express“. Kokio didelio skersmens yra jūsų galva?“

Ta galva muša įvarčius. Kai H.Maguire'as pelnė įvartį šeštadienį per rungtynes su Švedija ir šaukė iš džiaugsmo.

„Scanpix“ nuotr./Harry Maguire'as
„Scanpix“ nuotr./Harry Maguire'as

Belgijos rinktinės puolėjas Romelu Lukaku yra užsitarnavęs Rocky pravardę „Manchester United“ klube, kur komandos draugai jį prilygino Sylvesterio Stallone suvaidintam boksininkui Rocky Balboa.

„Scanpix“ nuotr./Belgija – Tunisas
„Scanpix“ nuotr./Belgija – Tunisas

Kylianas Mbappe, 19-metis Prancūzijos talentas, komandos draugų pramintas 37.

Jis gavo šią pravardę, kai pranešta, kad jis bėgo 37 km per valandą greičiu mače su Portugalija. Tiesa, FIFA patikslino, kad greitis buvo 32,4 km per val.

„Scanpix“ nuotr./Kylianas Mbappe
„Scanpix“ nuotr./Kylianas Mbappe

Nesvarbu, kuri komanda laimėtų, tai vis vien bus didžiojo penketo triumfas. Net 82 iš 92 žaidėjų pusfinalyje žaidžia penkiose stipriausiose futbolo lygose: Anglijoje (40), Ispanijoje (12), Prancūzijoje (12), Vokietijoje (9) ir Italijoje (8).

Visi Anglijos rinktinės futbolininkai atstovauja tėvynės klubams – 22 „Premier“ lygos, o vienas antros pagal pajėgumo „Championship“ lygos. Jie žaidžia prieš geriausius pasaulyje kone kiekvieną savaitę.

„Tiesmukai tariant, priežastis, kodėl užsieniečiai žaidžia „Premier“ lygoje, yra ta, kad mes mokame didžiausius pinigus“, – tiesiai šviesiai sakė G.Southate'as.

Prancūzija turi devynis žaidėjus iš „Ligue 1“, šešis iš „La Liga“, penkis iš „Premier“ lygos, du iš Bundeslygos ir vieną iš „Serie A“.

Tiesmukai tariant, priežastis, kodėl užsieniečiai žaidžia „Premier“ lygoje yra ta, kad mes mokame didžiausius pinigus.

Beveik pusė Belgijos sudėties – 11 – praėjusį sezoną žaidė Anglijoje, dar trys Vokietijoje, po du – Prancūzijoje, Ispanijoje ir Kinijoje, o dar po vieną Prancūzijoje, Italijoje ir Škotijoje. Gynėjas Leanderis Dendonckeris yra vienintelis žaidėjas, likęs namie su Briuselio „Anderlecht“.

Kroatija turi šešis žaidėjus „Serie A“, po keturis „La Liga“ ir Bundeslygoje, po vieną Anglijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Belgijoje, Rusijoje, Turkijoje ir Ukrainoje. Tik du žaidžia Kroatijoje.

Kroatijos rinktinės treneris Z.Daličius ir toliau tikisi, kad netikėtumai čempionate tęsis ir mažiau vertinamos komandos kils aukštyn: „Mes nenorime sustoti, bandysime sužaisti geriausias rungtynes, kokias galime. Tikiu mumis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų