„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Po širdies smūgio gesusį žaidėją Vilniuje gelbėjo teisėjas: „Kvėpavimas buvo dingęs“

Lietuvos futbolo A lygoje daug metų teisėjavęs Jurijus Paškovskis trečiadienio vakarą vėl paėmė švilpuką, kad po pagrindinių darbų vėl galėtų užsiimti savo hobiu – teisėjavimu. O Jurgis Garšva jau buvo sužaidęs savo futbolo rungtynes ir ruošėsi kelionei namo. Tačiau per Vilniaus vasaros lygos rungtynes nutikusi nelaimė 53 metų arbitrą ir 37 metų žaidėją privertė griebtis savo tikrojo amato – gelbėti žmogaus gyvybę.

Vasaros futbolo lygos rungtynės trečiadienį staiga sustojo.

Žvėryno stadione vakare keturios komandos varžėsi viena prieš kitą dviejose aikštės pusėse, kai praėjus apie 10 žaidimo minučių pasigirdo šauksmai.

Daug metų Vilniaus mėgėjų čempionatuose žaidžiančios futbolo komandos „Pilk“ žaidėjui 56-erių Dariui Urbonavičiui nutiko kažkas rimta.

„Jis pradėjo rungtynes, tada pasiprašė keitimo, pastovėjo minutę ar pusantros, žengė link vartų, tarsi norėdamas prisilaikyti, bet tada krito, susmukęs ir išskleidęs rankas į šalis, – 15min pasakojo kitas „Pilk“ žaidėjas Darius Druškauskas. – Pripuoliau aš ir vartininkas. Iškart pamatėme, kad padėtis prasta – Dariaus veidas pilkėjo, akys tapo drumzlinos.“

Į pagalbą puolė du vyrai – „Gulbinų“ komandos žaidėjas Jurgis Garšva, pagal profesiją anesteziologas-reanimatologas, ir teisėjas Jurijus Paškovskis, pagal profesiją – paramedikas.

„Beišvažiuojant iš stadiono mane pakvietė komandos draugas, pranešęs apie įvykį. Bėgau padėti ir pamačiau, kaip komandos draugai yra paguldę ant šono žaidėją, galbūt įtarę, kad tai epilepsija“, – pirmą reakciją prisiminė J.Garšva.

„Aš teisėjavau kitoms komandoms, kai išvydau, kad kitoje aikštės pusėje kažkas sukniubo. Išgirdau, kad kažkas pradėjo kviesti mane: „Jura, Jura!“ – prisiminė J.Paškovskis.

53 metų teisėjas yra dirbęs A lygoje, taip pat vykęs su mūsų šalies arbitrų brigadomis į tarptautines varžybas, bet sulaukęs 50-ies metų pagal visas tradicijas perėjo į mėgėjų futbolą.

Asmeninio albumo nuotr./Jurijus Paškovskis
Asmeninio albumo nuotr./Jurijus Paškovskis

Išgirdęs pagalbos šauksmą, jis sustabdė savo rungtynes ir nuskubėjo aiškintis suklupusio žaidėjo būklės.

Tuo metu įvykių kontrolės jau ėmėsi J.Garšva, iki tol turėjęs panašių pratybų Santariškėse, bet pirmą kartą susidūręs su kito žmogaus infarktu už ligoninės sienų.

„Darbe teka susidurti su panašiais atvejais, bet darbe turime visas priemones. Dabar teko dirbti pirmą kartą viešoje vietoje. Adrenalinas buvo viršūnėje, bet kai žinai ką ir kaip daryti, viskas paprasčiau. Susitelki į tikslą“, – sakė J.Garšva.

„Žiūriu, kad kvėpavimas stringa, – prisiminė teisėjas J.Paškovskis. – Pabandžiau patikrinti vyzdžius – jie tarsi vienodi, bet žmogui kuo toliau, tuo sunkiau darėsi kvėpuoti. Netrukus pastebėjau, kad kvėpavimas po truputį dingsta.“

Ir šalia buvusiam komandos draugui susidarė įspūdis, jog bendražygis keliauja į nebūtį.

„Aš įjungiau laikmatį, norėjau skaičiuoti pulsą, bet jo nebebuvo, – sakė D.Druškauskas. – Darius pateko į komą, jį ištiko klinikinė mirtis.“

Tuo metu J.Garšva ir J.Paškovskis ėmėsi gaivinimo veiksmų. Pakeisdami vienas kitą jie darė dirbtinį kvėpavimą apie penkiolika minučių, kol atvyko greitoji pagalba.

„Kol spaudėme, kvėpavimas atsinaujindavo. Tik nustodavome – vėl strigdavo. Pasikeisdami darėme vieną, antrą, trečią kartą, kol atvyko du ekipažai“, – sakė J.Paškovskis.

Paramedikų ir reanimacijos mašinomis atkeliavę medikai perėmė darbus bei pajungė dirbtinį širdies masažą.

D.Druškauskas pasakojo, kad atvykę medikai atrodė kiek sutrikę, bet šaltakraujiškumą pademonstravo J.Garšva, kartu su J.Paškovskiu toliau padėję rūpintis žaidėju.

„Jis pradėjo kvėpuoti, bet tada prasidėjo širdies skilvelio virpėjimas – teko panaudoti defibriliatorių, prireikė elektrošoko“, – teigė J.Paškovskis.

„Jis jau buvo atgavęs kvėpavimą ir net reagavo: kai paklausiau „Dariau, kur tavo telefonas“, atsakė, kad „tašėje“. Vadinasi, buvo sąmoningas, – pasakojo D.Druškauskas. – Bet prireikė elektrošoko, o tada vaizdas buvo klaikus – buvo aišku, kad jam sulaužys šonkaulius.“

Futbolininkas buvo nuvežtas į Santaros klinikas, iš pradžių pateko į reanimacijos skyrių, bet viskas krypo į gera.

„Paskui gydytojai konstatavo, kad užsikimšo trys kraujagyslės, viena jų – pagrindinė. Jau vėliau jis pats pasakojo, kad medikai pravalė kraujagysles. Po pusantros valandos mačiau, kad jį pervežė į intensyvios priežiūros palatą – Darius jau buvo atsigavęs, – pasakojo komandos draugas D.Druškauskas. – Šįryt kalbėjomės – šneka normaliai. Aišku, skauda krūtinę dėl šonkaulių, bet jis atsistatinėja.“

Ir J.Garšva, ketvirtadienį jau dirbęs Santariškėse, užsuko pasitikrinti kaip laikosi futbolininkas ir apsidžiaugė, įsitikinęs, kad būklė stabili.

Suprasti akimirksniu

  • Jurgis Garšva priminė, ką reiktų daryti, jei žmogui nutinka širdies smūgis:
  • „Visiems reikėtų prisiminti, ką daryti tokiais atvejais, – sakė medikas. – Pirmiausia, kviesti Greitąją pagalbą. Tada 30 paspaudimų ir 2 įputimus, nors pagal naujas rekomendacijas įpūtimai nėra būtini, nebent tai artimas žmogus, – užtenka atlikti krūtinės masažą.
  • Tada reikia tikrinti pulsą ir jei pulsas yra, tada galima nustoti daryti masažą ir laukti medikų. Bet, jei pulsas stringa, reikia tęsti.“

Rungtynės vyko po 20 val., kai Vilniuje saulė taip stipriai nebeplieskė, bet temperatūra dar galėjo siekti apie 25 laipsnius šilumos.

Bendražygiai pasakojo, kad prieš įvykstant mikroinfarktui aktyviai laiką mėgstantis leisti D.Urbonavičius važiavo motociklu, maudėsi, žaidė padelį, o tada nuskubėjo į futbolą.

„Karštis ir krūvis turbūt susidėjo. Kartais reikia pažiūrėti ir į pasą, – apie 56 metų žaidėją sakė J.Paškovskis. – Galbūt verta sumažinti krūvius.“

„Karštas oras, kartais mažas geriamų skysčių kiekis, gali įtakoti kraujo klampumą, susidaro kraujo krešėjimus, nes šiam žaidėjui užsikišo kraujagyslės“, – įspėjo J.Garšva.

O komandos draugai pažymėjo, kad bendražygiui pasisekė dėl skubiai ir profesionaliai veiksmus atlikusių J.Garšvos ir J.Paškovskio.

„Manau, kad gyvybės išsaugojimą jie lėmė labiausiai, – buvo dėkingas D.Druškauskas. – Laiku spėta suteikti pirmąją pagalbą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs