Prieš britų derbį Lanse – jokios tolerancijos alkoholiui: tikrinami visi į stadiono rajoną įeinantys asmenys

Prancūzijos šiaurėje ketvirtadienio pavakarę vyksiantis Didžiosios Britanijos derbis kelia ypatingą susidomėjimą. Baiminantis Anglijos ir Velso rinktinių aistruolių nevaldomo emocijų proveržio, į vos kiek daugiau nei 30 tūkst. gyventojų turintį Lansą mestos ypatingos policijos pajėgos.
Policija ramino Anglijos ir Verlso sirgalius
Policija ramino Anglijos ir Verlso sirgalius / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Patikrinimas – nuo pat ankstyvo ryto

„Stade Bollaert-Delelis“ čempionato pradžioje jau atlaikė Albanijos ir Šveicarijos futbolo gerbėjų raudoną bangą, tačiau šį kartą 1932 metais pastatytos arenos laukia kur kas rimtesnis išbandymas.

Nors praėjusį šeštadienį Marselyje įvykusio kruvino santykių aiškinimosi šį kartą nesitikima, neramumų gali būti, ir tam Prancūzijos kavaleristai ruošėsi iš anksto.

Prie ramaus gyvenimo ritmo pripratę Lanso gyventojai keliasi vėlai, tad 8 val. maždaug du trečdalius šio mažo miestelio gatvėse esančių žmonių sudarė žandarai.

Prie ramaus ir lėto gyvenimo ritmo pripratę Lanso gyventojai keliasi vėlai, tad 8 val. maždaug du trečdalius šio mažo miestelio gatvėse esančių žmonių sudarė žandarai bei specialiųjų pajėgų darbuotojai.

Alkoholis šį kartą miesto gatvėse netoleruojamas. Nuo pat ankstyvo ryto pareigūnai tikrina absoliučiai visus į stadiono rajoną įeinančius bei įvažiuojančius asmenis – ar tai būtų savanoris, ar žiniasklaidos atstovas, ar oficialus asmuo, ar paprastas gerbėjas.

Sąlygos tokiam patikrinimui Lanse policijai yra kone idealios. Stadionas yra prie geležinkelio ir miško, pro kurį link „Stade Bollaert-Delelis“ praėjimo nėra. Pagrindinis įvažiavimas į miestą eina pro tunelį, tad prie jo ir budi tikrinantys pareigūnai. Kitos dvi Jonavos dydžio miesto gatvės taip pat atidžiai prižiūrimos.

Kita vertus, pareigūnų darbą labai apsunkina visą ketvirtadienio rytą Lanse pilantis stiprus lietus.

Dar vieno mūšio tarp anglų ir rusų nesitikima

Nors Anglijos ir Velso rungtynės Lanse vyksta tik septintąją čempionato dieną, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos policija šių rungtynių saugumu susirūpino dar gerokai prieš pirmenybių pradžią.

Policijos pareigūnai pabandė užbėgti įvykiams už akių ir kiek įmanoma sumažinti riziką, plačiai išplatindami pranešimą, jog bilietų į rungtynes neturintiems aistruoliams geriau visai nevykti į vos 32 tūkst. gyventojų turintį kalnakasių miestelį.

Anot britų sirgalių, pareigūnų komunikacinė žinia buvo labiau nei aiški – vietų, kur bus galima stebėti šias rungtynes, šalia stadiono nebus labai daug, o apie specialiai šioms rungtynėms išplėstą sirgalių zoną taip pat daugelis gali tik svajoti. Vis dėlto britų tai neatbaidė. Didžiuliai jų būriai siauromis Lanso gatvėmis marširavo jau trečiadienio popietę.

Bet didžiausio antplūdžio laukiama ketvirtadienį prieš pietus, kai iš 40 km atstumu esančio Lilio turėtų atkeliauti didžioji dalis britų. Lanse esančius viešbučius galima suskaičiuoti vos ne ant vienos rankos pirštų, tad dauguma sirgalių apsistojo Lilyje. Turistams tai kur kas patrauklesnis miestas, o chuliganams – dar viena proga paprovokuoti rusus bei suvesti sąskaitas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Policija ramino Anglijos ir Verlso sirgalius
AFP/„Scanpix“ nuotr./Policija ramino Anglijos ir Verlso sirgalius

Tiesa, didžiausi neramumai tarp šių abiejų komandų aistruolių jau greičiausiai praeityje. Trečiadienį rusai sužaidė savo rungtynes Lilyje su slovakais ir iškeliavo į Prancūzijos pietvakarius, kur birželio 20-ąją Tulūzoje jų laukia paskutinis grupės mačas su Velsu.

Visgi trečiadienio vakarą abi stovyklos dar spėjo dalyvauti keliuose smurto proveržiuose, po kurių areštinėse atsidūrė 36 chuliganai.

Į rekomendacijas nekreipia dėmesio

Didžiosios Britanijos pareigūnų teigimu, iš viso į čempionatą iš šios šalies (Anglijos, Velso ir Šiaurės Airijos) atvyko 350–500 tūkst. aistruolių. Manoma, kad pagal gausą britus lenkia tik vokiečiai, kurių Prancūzijoje taip pat yra apie pusę milijono.

Didžiosios Britanijos pareigūnų teigimu, iš viso į čempionatą iš šios šalies atvyko 350–500 tūkst. aistruolių.

„Turbūt nėra čia tokio, kuris nebūtų girdėjęs nuogąstavimų, kad, neturint bilieto, nėra čia ką veikti. Stadionas talpina per 35 tūkst. žiūrovų, o į sirgalių zoną priims dar 10 tūkst., tačiau tai mažai kam rūpi. Esame čia, nes norime būti kuo arčiau savo komandos“, – sutiktas pagrindinėje Lanso gatvėje, 15min sakė Ashtonas.

Šis sirgalius apsijuosęs vėliavą su Šv. Jurgio kryžiumi, kurio centre įkomponuota šiemet Anglijos čempionais tapusio „Leicester City“ emblema. Jo ir kitų trijų iš Lesterio atvykusių bendražygių nuo kelionės į Lansą neatbaidė ir policijos vos ne primygtinis prašymas neturintiems bilieto keliauti į už 38 km esantį Lilį, kuriame sirgalių zona yra gerokai didesnė.

„Blogiausiu atveju, juk galima stebėti rungtynes šitame bare“, – pastebėjo anglas.

Rungtynių dieną čia imtasi ypatingų saugumo priemonių ne tik dėl netramdomu elgesiu garsėjančių „Trijų liūtų“ chuliganų. Prancūzijoje dar iki šiol su baime prisimenami praėjusių metų Paryžiaus teroro aktai, tad visi supranta, kad tokiuose mažuose miesteliuose suorganizuoti išpuolį gali būti dar lengviau. O kaip tyčia, rungtynių išvakarėse policijos pareigūnai gavo pranešimų, kad nedidelės ekstremistų grupuotės iš Sirijos per Belgiją gali patekti į šalies šiaurę.

Bilietų kainos – milžiniškos

Atmosfera Lanse ketvirtadienį įelektrinta iki didžiausios įtampos taško. Nuolaidžiauti įkaušusiems miesto svečiams pareigūnai nėra linkę ir jautriai reaguoja ne tik į agresyvų ar neadekvatų taurelę išlenkusių britų elgesį, bet ir į rasistinius užgauliojimus. Dėl mažiausios priežasties neįtikę britai tuoj pat siunčiami atgal.

Atmosfera Lanse ketvirtadienį įelektrinta iki didžiausios įtampos taško.

Darbo pareigūnams ketvirtadienį netrūksta, bet desperatiškas vietos savivaldos bandymas nukreipti britų srautus į kaimyninį Lilį, pranešant, jog rungtynių parą Lanse nebus pardavinėjamas joks alkoholis, vargu ar suveikė.

Maža, to bilietai į šį britišką derbį kainavo milžiniškus pinigus, palyginus su bet kuriuo kitu grupių etapo susitikimu. Norintys stebėti Anglijos ir Velso dvikovą turėjo pakloti mažiausiai 429 eurus, o tai yra pigiau tik už finalo mačą, kuris liepos 10-ąją vyks Paryžiuje (879 eurai).

Palyginimui, bilietą į Šiaurės Airijos ir Ukrainos dvikovą Lione buvo galima nusipirkti už 31 eurą, o išvakarėse vykusi dvikova tarp Rusijos ir Slovakijos sirgaliams buvo įperkama už 41 eurą.

Ar tikrai išmoko tvarkytis?

Rungtynių išvakarėse Prancūzijos žiniasklaida dar kartą kilstelėjo uodegą ir pažymėjo, kad šiemetinis vaizdas yra kur kas geresnis nei 1998-aisiais, kai šioje šalyje vyko pasaulio čempionatas.

Anot šeimininkų, beveik per du dešimtmečius Prancūzijos policija tvarkytis tokių renginių metu jau išmoko, o Anglijos teisėsaugos sudarytas juodasis sąrašas, kuriame šiuo metu yra 1929-ių chuliganų pavardės taip pat gerokai palengvina situaciją ir leidžia sumažinti neplanuotų chuliganiškų proveržių tikimybę. Būtent dėl šios priežasties kiekvienas į Lansą atvykstantis anglas privalo rodyti savo asmens dokumentą.

Visgi ne visi su tokia prancūzų nuomone sutinka. Rusai iki šiol mano, kad buvo skriaudžiami tik jų sirgaliai, o anglams leidžiama daryti, ką tik jie nori.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai