Šalis, kuri po pasaulio čempionato keis pavadinimą: kodėl?

Kai vos nusileidęs Hamado oro uoste keliavau į Dohos centrą tviskančio naujutėlaičio metro raudonąja uodega mano dėmesį patraukė priešais sėdėjęs stambaus sudėjimo pusamžis vyras su per visą bicepsą einančia tatuiruote, šortais ir taip vadinamais „flip-flops‘ais“. Drąsuolis, pamaniau, žinodamas, jog šiose Kataro valstybinėse įstaigose, policijos nuovadose ar net restoranuose į aprangos kodą žiūrima ypač principingai. Kai jis paklausė, iš kur aš, nustebau dar kartą. Jo atsakymas į mano tokį patį klausimą buvo: „Cymru, arba kaip jūs sakot Velsas.“

Pirmadienio vėlyvosiose FIFA pasaulio čempionato rungtynėse Ahmado bin Ali stadione Velso rinktinė po daugiau nei pusės amžiaus sugrįžta į didžiausią planetos futbolo sceną ir susitiks su JAV rinktine. Labai tikėtina, jog šiemetinės pirmenybės valų rinktinei tokiu pavadinimu bus paskutinės.

„Žinau, kad Velso mokyklose sustos pamokos, nes visi norės pažiūrėti mūsų rungtynes. Tai yra vienas tų momentų, kuris įeis į mūsų šalies istoriją, tai akimirka, kurios labai ilgai laukiau tiek aš, tiek visi mūsų tautiečiai“, – sekmadienio popietę apie Velso sugrįžimą į pasaulio čempionatą kalbėjo 33-ejų rinktinės kapitonas ir ryškiausia komandos žvaigždė Garethas Bale‘as.

Nepriekaištingai susirišęs savo poilgius plaukus į tvarkingą kuoduką valas plačiai šypsojosi ir dažnai juokėsi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Garethas Bale'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Garethas Bale'as

Velsas, turintis kiek daugiau nei 3 mln. gyventojų, yra mažiausia FIFA narė, patekusi į šių metų pasaulio futbolo čempionatą, nes Kataras gavo kelialapį kaip šalis organizatorė.

Pirmadienį „drakonai“ pradeda naują etapą, gali būti taip, jog netrukus pradės dar vieną.

Velso futbolo federacija jau kuris laikas norėtų, kad jų nacionalinė komanda būtų vadinama Cymru (liet. Kemri) – vietiniu tautos pavadinimu, koks dažniausiai yra naudojamas šalies teritorijoje. Anglakalbėje visuomenėje ši tauta vadinama valais.

Diskusijos šia tema prieš šiemetinį pasaulio čempionatą ypač suaktyvėjo, juolab kad ir kitos šalys vis dažniau kreipiasi į pagrindinę pasaulio futbolo instituciją su panašiais prašymais. Ir gauna teigiamus palaiminimus.

Į pasaulio čempionatą Velsas sugrįžta pirmą kartą nuo 1958-ųjų.

Turnyras Švedijoje buvo pirmas ir vienintelis, kuriame valai kol kas dalyvavo. Jimmy Murphy vadovaujama ekipa sėkmingai įveikė grupės etapą, bet ketvirtfinalyje 0:1 nusileido būsimiems planetos čempionams brazilams.

Po to? Spengianti tyla ir laukimas, trukęs 66-erius metus.

Per beveik septynis dešimtmečius buvo visko – ir nuopuolių, ir pakilimų, „drakonai“ pateko į du pastaruosius Europos čempionatus ir ten pasiekė labai solidžius rezultatus (pusfinalį ir aštuntfinalį), tačiau realybė yra tokia, kad pasaulio pirmenybėse Katare Velsas bus viena kukliausią patirtį turinčių komandų paties aukščiausio rango varžybose.

„Prisimenu, kai buvau aštuonerių, turėjau tokią gražią pieštukinę su 1998-ųjų pasaulio čempionato Prancūzijoje logotipu. Žiūrėdavau tuos turnyrus ir visada galvojau, jog apmaudu, kad ten niekada nebūna mūsų. Iš savo patirties galiu pasakyti, jog vaikui visai kitokia patirtis, kai su stipriausiomis planetos komandomis rungiasi ir jo šalis. Dėl to džiaugiuosi už dabartinius mūsų berniukus“, – spaudos konferencijoje prieš rungtynes su amerikiečiais geros nuotaikos neprarado G.Bale‘as.

„Scanpix“ nuotr./Velso rinktinė ruošiasi debiutui pasaulio čempionate
„Scanpix“ nuotr./Velso rinktinė ruošiasi debiutui pasaulio čempionate

Šiemetinės pirmenybės turi vienintelį debiutantą – šeimininką Katarą, o po antrą kartą didžiausiame planetos futbolo forume žaidžia tik dvi komandos – Velsas ir Kanada. Pastaroji debiutavo 1986-aisiais Meksikoje, o Velsas 1958-aisiais Švedijoje.

Velsas viliasi, kad antrasis kartas tam tikra prasme bus ir paskutinis.

„Mes savo rinktinę visada vadiname Cymru. Manau, kad taip komanda turėtų būti žinoma ir visam likusiam pasauliui. Tokį pavadinimą naudojame visoje savo komunikacijoje, taip vietiniai vadina visas šalies nacionalines komandas. Manau, kad artimiausiu metu situacija turėtų pasikeisti. Į šias pasaulio pirmenybes atvykome su Velso pavadinimu, tačiau jau kitais metais tarsimės dėl komandos pavadinimo su visomis suinteresuotomis šalimis“, – savo nuomonę dėstė Velso futbolo asociacijos vykdomasis direktorius Noelis Mooney.

Pakeitęs pavadinimą, Velsas taip pat šokteltų iš UEFA nacionalinių asociacijų rikiuotės pagal abėcėlės tvarką paskutinės 55-osios pozicijos.

Valai neslepia, kad šias diskusijas paspartino nesena Turkijos patirtis. Velsas su turkais pateko į tą pačią 2024-ųjų Europos čempionato atrankos grupę. Abiejų šalių atstovai burtų traukimo ceremonijoje jau aptarė ir valstybių pavadinimų temą.

Nuo šių metų FIFA ir UEFA leido Turkijai tarptautinėje arenoje naudoti turkišką pavadinimą „Türkiye“, kuri pakeitė ankstesnę anglišką versiją „Turkey“.

Į Jungtines Tautas kreipęsis Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas savo prašymą grindė tuo, jog naujasis pavadinimas kur kas geriau atspindi turkų tautos kultūrą, civilizaciją bei vertybes. Tiesa, skeptikai netruko pasišaipyti, kad taip turkai elgiasi norėdami atsikratyti bet kokių semantinių sąsajų su kalakutu, nes angliškai „turkey“ ir „Turkey“ tariama ir rašoma vienodai.

Tiesa, ne visada valstybės perėjimas prie naujojo pavadinimo vyksta taip sklandžiai. Čekijos Respublika dar 2016-ųjų balandį Jungtinėse Tautose užregistravo pataisą, pagal kurią, kaip ir dauguma kitų Europos šalių, tarptautinėje bendruomenėje būtų įvardijama vienu žodžiu.

Angliškai šalis nuo to laiko vadinasi ne tik „Czech Republic“ („Čekijos respublika“), bet ir kur kas praktiškiau – „Czechia“ (Čekija).

Visgi sporto bendruomenė į šias kosmetines pataisas reagavo gana vangiai. Tarptautinėse varžybose trumpasis pavadinimas pradėtas naudoti tik pastaraisiais metais, kai to vis labiau pradėjo reikalauti dabartinė Čekijos vyriausybė, vadovaujama Petro Fialos.

Tiesa, istorikai pažymi, kad vadinti šalį trumpiniu nėra visiškai tikslu, nes prieš daugelį šimtmečių lotyniškuose tekstuose Czechia buvo vartojamas kaip Bohemijos atitikmuo, reiškęs tik vakarinę šalies dalį, apimančią sostinę Prahą.

Pačioje Čekijoje irgi nemažai piliečių mano, kad pragmatiškesnio ir praktiškesnio pavadinimo naudojimas tiesiog menkina šalies teritoriją. Buvęs šalies prezidentas Vaclavas Havelas yra sakęs, kad girdėdamas „Cesko“ jaučiasi ypač nepatogiai.

Visgi Velsas tikisi, kad panašių situacijų jiems pavyks išvengti. N.Mooney teigimu, įvairiuose susitikimuose su UEFA jau kuris laikas vyksta diskusijos. Ir, panašu, jog judama teigiama kryptimi.

„Mes jau teiravomės jų nuomonės ir supratome, jog tikrai niekas nėra prieš, kad žmonės kuo dažniau vartotų savo vietinę kalbą. Mums tai yra labai svarbu, nes pastaraisiais metais jaučiame didelį valų kalbos renesansą. Didžiuojamės savo kultūra ir paveldu bei norime tuo pasidalinti su visu pasauliu“, – savo poziciją kiek anksčiau AP dėstė Velso futbolo asociacijos vykdomasis direktorius.

„Scanpix“ nuotr./„Euro 2020“ aštuntfinalis: Velsas – Danija
„Scanpix“ nuotr./„Euro 2020“ aštuntfinalis: Velsas – Danija

Pasaulio čempionatų istorijoje jau yra buvę atvejų, kai tos pačios šalies rinktinė skirtinguose turnyruose pasitelkė skirtingus pavadinimus.

Bene geriausiai žinomas buvusios Jugoslavijos atvejis. Visus sportinius šios valstybės rezultatus „paveldėjo“ Serbijos rinktinė, kuri dabartiniu pavadinimu debiutavo tik 2010-ųjų pasaulio čempionate Pietų Afrikos Respublikoje. 2006-aisiais Vokietijoje šalis naudojo Serbijos ir Juodkalnijos pavadinimą, iki 2002-ųjų – Jugoslavijos.

„Scanpix“ nuotr./Dejanas Stankovičius
„Scanpix“ nuotr./Dejanas Stankovičius

Beje, Milano „Inter“ legenda ir dabartinis Genujos „Sampdoria“ treneris Dejanas Stankovičius yra vienintelis futbolininkas, kuris pasaulio čempionatuose yra atstovavęs trijų skirtingų valstybių komandoms (1998 – Jugoslavijai, 2002 – Serbijai ir Juodkalnijai, 2006 – Serbijai).

1974-aisiais pasaulio čempionate vienintelį kartą dalyvavo Kongo DR futbolininkai, kurie tuo metu žaidė Zairo pavadinimu.

Gūdžiais 1938-aisiais planetos pirmenybėse rungtyniavo ir Nyderlandų Indija (arba Ost-Indija) – iki nepriklausomybės taip buvo vadinama dabartinė Indonezija.

Kitos iš pasaulio politinio žemėlapio jau išnykusios, bet futbolo planetos pirmenybėse žaidusios šalys yra – SSRS, Čekoslovakija ir Rytų Vokietija. Vakarų Vokietijos istorija ir pasiekimai priskiriami dabartinei Vokietijos rinktinei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis