Suprasti sunku: FIFA skiria baudas už kojines, bet ne legendos vidurinį pirštą

Pasaulio futbolo čempionato taisykles, diktuojamas Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) Drausmės komisijos, ne visada lengva suprasti.
Diego Maradona
Diego Maradona / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Švedijos rinktinė buvo nubausta 60 tūkst. eurų už tai, kad žaidėjai mūvėjo FIFA nepatvirtintas kojines, o Kroatija turėjo suploti tokią pat sumą, kai žaidėjas aikštėje atsigėrė ne oficialaus rėmėjo gėrimo.

O štai Rusijos sirgaliaus iškeltas neonacių plakatas ir Serbijos Antrojo pasaulinio karo eros nacionalistinis simbolis stadionuose kainavo tik 8,5 tūkst. eurų.

Komercinės taisyklės, atrodo, vertinamos rimčiau nei blogas elgesys, o Argentinos legenda Diego Maradona apskritai gyvena savaip.

FIFA apmokamas čempionato ambasadorius D.Maradona buvo tik įspėtas dėl rasizmu dvelkiančių pareiškimų ir nepadorių gestų VIP tribūnoje, nors pasaulio futbolą valdanti FIFA už tą patį baudė žaidėjus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Diego Maradona
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Diego Maradona

Kartais FIFA sprendimų logika per pasaulio pirmenybes yra prastos sportinės formos.

Dar prieš planetos čempionatą antidiskriminacinė grupė „Kick It Out“ kritikavo FIFA už tai, kad ji komercines vertybes iškelia aukščiau už rasizmo problemas sporte.

Tačiau sporto teisininkas Jamesas Kitchingas mano, kad FIFA vertinimas turi prasmę, nes už pasaulio pirmenybes rėmėjai ir televizijos moka milžiniškas sumas.

„Finansinės bausmės visada sunkesnės už komercinius pažeidimus, nes „Coca-Cola“ ar „Adidas“ už sandorius moka milijonus dolerių“, – sakė sporto teisininkas.

Užkraudamos po 60 tūkst. eurų Švedijai ir Kroatijai FIFA dar nusiuntė ir oficialius įspėjimus.

„Logiškas sprendimas, – aiškino J.Kitchingas. – Jei jie negintų savo rėmėjų, viskuo rizikuotų.“

FIFA stipriai reagavo į rinkos pažeidimą per 2010 metų pasaulio čempionatą, kai grupė moterų susėdo per rungtynes Johanesburgo stadione, apsivilkusios vieno europietiško alaus gamintojo oranžinius marškinėlius, nors FIFA turėjo sutartį su amerikiečių „Budweiser“. Byla nepasiekė teismo tik todėl, kai reklamuotis bandžiusi alaus kompanija pažadėjo neberengti panašių akcijų pasaulio pirmenybėse.

Ir dabar FIFA labiau rūpinasi komercija, iš kurios per pasaulio čempionatą sau surenka apie 5 milijardus eurų, nei sirgalių elgesiu.

FIFA atmetė pasiūlymą, kad už komercinių teisių pažeidimus bauda būtų ne didesnė kaip 60 tūkst. eurų.

Iš viso už bausmes Rusijoje jau surinkta iki 414 tūkst. eurų.

Federacijos ir žaidėjai turi sumokėti už aikštėje gautas pražangas. Komandoms reikia sumokėti po 13 tūkst. eurų už penkias geltonas korteles per vienerias rungtynes, o papildomos bausmės dar prideda po 2,6 tūkst. eurų. Tokias sumas jau mokėjo Argentina, Kolumbija ir Marokas.

„Scanpix“ nuotr./Kolumbija – Anglija
„Scanpix“ nuotr./Kolumbija – Anglija

Argentina jau antrosiose pirmenybėse iš eilės moka didžiausias baudas, nors jos komanda iškrito dar aštuntfinalyje.

90 tūkst. eurų Argentinos futbolo federacijai kainavo sirgalių išpuoliai per 0:3 pralaimėtas rungtynes Kroatijai – buvo nufilmuota, kaip keli vyrai stumdo Kroatijos aistruolį.

Prieš ketverius metus Argentina buvo nubausta už tai, kad pažeidė žiniasklaidos taisykles ir neatvedė žaidėjo į po rungtynių vykusią spaudos konferenciją.

Už pakartotinus įspėjimus ir nusižengimus FIFA nubaudė Argentiną 257 tūkst. eurų.

„Įsipareigojimai žiniasklaidai yra dalis žaidimo, – pabrėžė J.Kitchingas. – Televizijos už tai irgi moka už pinigus.“

Dideli pinigai už baudas kasmet papildo FIFA sąskaitą.

Skeptikai beda pirštu į papildomas išlaidas, tokias, kaip naujos D.Maradonos ambasadoriaus pareigos – garsus argentinietis pakviestas į svečius, nors anksčiau viešai kivirčijosi su buvusiais FIFA vadovais. Dabar jis dažnai matomas Rusijoje iš garbingiausiems svečiams skirtos ložės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./FIFA prezidentas Gianni Infantino ir Diego Maradona
AFP/„Scanpix“ nuotr./FIFA prezidentas Gianni Infantino ir Diego Maradona

D.Maradonos atkišti abiejų rankų viduriniai pirštai, švenčiant Argentinos įvartį rungtynėse su Nigerija, buvo matomi visam pasauliui, nes epizodas pateko į televizijos ekranus.

Toks pats Anglijos rinktinės futbolininko Dale'o Alli gestas per pasaulio čempionato atrankos rungtynes buvo įvertintas FIFA vieno mačo diskvalifikacija.

Per intensyvesnį pasaulio finalinį turnyrą bausmės lemia dar daugiau, tad FIFA baudžia atsargiai.

FIFA nediskvalifikavo Šveicarijos rinktinės žaidėjų Granito Xhakos ir Xherdano Shaqiri, nors formaliai gestai, simbolizavę Albanijos erelį ir įžeidę Serbijos sirgalius, galėjo užtraukti dvejų rungtynių diskvalifikacijas. Vietoj to abu žaidėjai buvo nubausti po 8,5 tūkst. eurų.

„Scanpix“ nuotr./Xherdanas Shaqiri ir Granitas Xhaka
„Scanpix“ nuotr./Xherdanas Shaqiri ir Granitas Xhaka

Kroatijos rinktinės gynėjas Domagojus Vida buvo įspėtas sekmadienį, kai pasirodė socialinės žiniasklaidoje, sveikindamas Ukrainą po to, kai kroatai eliminavo iš turnyro Rusiją, kurios kariai kelerius pastaruosius metus yra užėmę Ukrainos teritorijos dalį.

Prieš 2014 metų pasaulio čempionatą FIFA nubaudė kroatą Josipą Šimuničių dešimties rungtynių diskvalifikacija, kai jis su sirgaliais užtraukė nacionalistinę skanduotę per atrankos varžybas.

Nuoseklumo skiriant baudas akivaizdžiai trūksta, nors J.Kitchingas mano: „Veikiausiai yra būdai, kaip FIFA vertina tokius atvejus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų