E.Jankauskas buvo vienuoliktasis Lietuvos futbolo rinktinės treneris, mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę.
Dalis futbolo specialistų prie nacionalinės komandos prisilietė atsitiktinai ir karjerą baigė po vieneriose rungtynėse. Kiti pasiekė įsimintinų rezultatų ir vadovavo komandai ne vieną etapą.
Ką dabar veikia 11 strategų, patyrusių garbės, o taip pat ir gėdos, vadovauti svarbiausiai Lietuvos futbolo komandai?
Benjaminas Zelkevičius (1990-1991, 1995-1997 m., 2000-2003 m.)
Rezultatai: 51 rungtynės – 17 pergalių, 11 lygiųjų, 23 pralaimėjimai.
Po trečiojo etapo Lietuvos rinktinėje buvęs „Žalgirio“ treneris treniravo du klubus arti tėvynės – Kaliningrado „Baltika“ bei Liepojos „Metalurg“ ir vieną per kelis tūkstančius kilometrų – Vladivostoko „Luč-Energia“. Vėliau B.Zelkevičius treniravo vaikus Vilniuje.
Pastaruoju metu 74 metų B.Zelkevičius rūpinosi anūkais, bet nuo futbolo nenutolo – jis vadovauja Lietuvos futbolo trenerių asociacijai, kurios veiklos bare yra ir patarimai federacijai renkant naują strategą svarbiausiai šalies futbolo komandai.
Algimantas Liubinskas (1992-1994, 2003-2008 m.)
Rezultatai: 79 rungtynės – 25 pergalės, 14 lygiųjų, 40 pralaimėjimų.
Vienas sėkmingiausių trenerių per šalies futbolo istoriją, kuriam vadovaujant lietuviai yra lygiosiomis sužaidę su Italija, Vokietija ir Ispanija, po 2008 metų treniravo Ukrainos, Kazachstano ir Estijos komandas. Tai buvo trumpos stotelės.
Pastaraisiais metais 66 metų vilnietis vadovavo Vilniaus „Vyčio“ futbolininkams, kurie praėjusį sezoną 1-ojoje lygoje finišavo šešti, o taip pat dirba Vilniaus futbolo mokykloje.
Kęstutis Latoža (1998-1999 m.)
Rezultatai: 18 rungtynių – 4 pergalės, 5 lygiosios, 9 pralaimėjimai.
Rinktinėje dirbo trumpai, o paskui treniravo Farerų salų „Vagar“ klubą, Vilniaus „Žalgirį“ ir „Vilnių“.
Pastaruosius dvylika metų K.Latoža darbuojasi su jaunimu – šiuo metu Vilniaus futbolo mokykloje treniruoja penkiolikmečius.
Robertas Tautkus (1999 m.)
Rezultatai: 1 rungtynės – 1 pralaimėjimas
Atsistatydinus K.Latožai 1999 metais prieš Lietuvos rinktinės laikinai atsidūrė R.Tautkus, vadovavęs nacionalinei komandai tik per vieną mačą. Jis buvo pralaimėtas 0:3 Škotijai.
Buvęs legendinio „Žalgirio“ gynėjas daug metų dirbo federacijoje, ėjęs rinktinių direktoriaus pareigas. 2016 metais R.Tautkaus karjera federacijoje baigėsi, jis bandė atkurti Vilniaus „Panerį“ ir vis dar turi ambicijų jį atgaivinti. 55 metų vilnietis yra ir Lietuvos futbolo žaidėjų sąjungos direktorius, nors organizacija nepasižymi aktyvia veikla.
Stasys Stankus (2000 m.)
Rezultatai: 8 rungtynės – 2 pergalės, 6 pralaimėjimai
Iš jaunimo rinktinės į vyrų peršokęs futbolo specialistas iš Kauno vadovavo rinktinei aštuoniuose mačuose, bet pralaimėjo abi oficialias pirmąsias rungtynes – 0:1 Rumunijoje ir 0:4 Kaune Gruzijos rinktinei.
Po vieno skaudžiausio pralaimėjimo namie per šalies futbolo istoriją S.Stankus pasitraukė, bet daug metų dirigavo šalies futbolo strategijai eidamas techninio vystymosi asociacijos vadovo pareigas. Tik praėjusiais metais 71 metų veikėjas pareigas užleido Nerijui Dunauskui.
S.Stankus yra išleidęs ir kelias knygas apie futbolo teoriją ir praktiką.
Julius Kvedaras (2000 m.)
Rezultatai: 1 rungtynės – 1 pralaimėjimas
Rinktinės vairą jis paveldėjo iš S.Stankaus, kurio asistentu J.Kvedaras dirbo prieš tai. Jis Lietuvos futbolininkams vadovavo tik viename mače, per kurį lietuviai Kaune 1:6 buvo sutriuškinti vengrų.
2000-2012 metais J.Kvedaras dirbo Lietuvos futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi, o 2012-2016 metais ėjo LFF prezidento pareigas, nepaisant ankstesnių ryšių su Kauno šešėlinio pasaulio šulais. 2017 metais jis gavo Kauno apskrities futbolo federacijos viceprezidento pareigas.
Jose Couceiro (2008-2010 m.)
Rezultatai: 15 rungtynių – 6 pergalės, 3 lygiosios, 6 pralaimėjimai
Su pirmuoju užsieniečiu treneriu siejamas pastarasis Lietuvos rinktinės pakilimas, vykęs prieš dešimtmetį, kai J.Couceiro treniruojama komanda startavo simpatišku futbolu ir svarbiomis pergalėmis – išvykoje 3:0 paguldė Rumuniją, namie 2:0 Austriją.
Atsisveikinimas nebuvo malonus, nes pasitaikė ir nesėkmė rungtynėse su Farerų salų komanda, o Lietuvos futbolo federacija vėlavo mokėti sutartą algą, kurios dydis vis labiau nepatiko federacijos vadovams.
J.Couceiro neprapuolė be lietuvių – jis treniravo „Gaziantepspor“ (Turkija), Lisabonos „Sporting“ (laikinai), Maskvos „Lokomotiv“ (ten jo asistentas buvo E.Jankauskas) bei vadovavo Portugalijos klubams: „Vitoria de Setubal“, „Estoril“.
Praėjusią vasarą J.Couceiro tapo Portugalijos futbolo federacijos techniniu direktoriumi, koordinuojančiu įvairaus amžiaus nacionalines rinktines. Dairydamasis naujo trenerio Lietuvos rinktinei dabartinis federacijos prezidentas Tomas Danilevičius buvo susisiekęs su J.Couceiro, bet šis padėkojo už dėmesį ir paaiškino, kad yra pakankamai užsiėmęs darbais Portugalijoje – šalyje, kuri 2016 metais tapo Europos čempione ir kartu su Cristiano Ronaldo bus Lietuvos rinktinės varžove šiais metais žemyno pirmenybių atrankoje.
Raimondas Žutautas (2010-2011)
Rezultatai: 16 rungtynių – 4 pergalės, 3 lygiosios ir 9 pralaimėjimai
Buvęs rinktinės saugas buvo paskirtas rinktinės treneriu, nors nebuvo ėjęs tokių pareigų jokiame klube. Nors R.Žutauto treniruojama rinktinė veržliai startavo, nugalėjusi išvykoje Čekiją, jo karjerą rinktinėje sugriovė futbolo nykštukai iš Lichtenšteino. Lietuviai pralaimėjo aštuonis sykius mažiau gyventojų turinčiai komandai 0:2, o paskui su ja sužaidė lygiosiomis.
Iš futbolo R.Žutautas pasuko į verslą, bet prekyba drabužiais, tabaku nebuvo sėkminga – jis turėjo problemų grąžindamas pinigus kreditoriams, tarp jų ir buvusiam bendražygiui rinktinėje Deividui Šemberui.
Kurį laiką gyvenęs Londone R.Žutautas grįžo į Lietuvą ir kartais pasirodo ant vejos su buvusių futbolininkų ir šou verslo žmonių komanda „Prelegentai“.
2018 metų sausį R.Žutautas buvo pakviestas treniruoti Kfar Sabos „Hapoel“ komandos, bet Izraelio antroje lygoje pergalių formulės nerado ir greitai paliko Izraelį. Pastaruoju metu 46 metų vilnietis vėl nardo versle.
Csaba Laszlo (2012-2013)
Rezultatai: 16 rungtynių: 2 pergalės, 4 lygiosios ir 10 pralaimėjimų
Lietuvos sirgaliams vengras įsiminė dėl nykių rezultatų, žurnalistams – dėl ilgų kalbų.
Atsisveikinęs su Lietuva jis treniravo gimtosios šalies Budapešto MTK, o paskui Slovakijos „Dunajska Streda“. Ši komanda tūnojo lentelės dugne, bet atėjus Cs.Laszlo ėmė kopti aukštyn ir net užfiksavo rekordą – 16 nepralaimėtų rungtynių iš eilės.
Praėjusiais metais Cs.Laszlo treniravo Škotijos antrosios lygos „Dundee United“, bet klubas patyrė kelis skaudžius pralaimėjimus, dėl kurių Cs.Laszlo rezultatai laikomi vieni prasčiausių per „Dundee United“ istoriją. Pernai rudenį 54 metų vengras buvo atleistas ir nuo tada yra be darbo.
Igoris Pankratjevas (2013-2015)
Rezultatai: 21 rungtynės – 5 pergalės, 5 lygiosios, 11 pralaimėjimų
Buvęs rinktinės saugas debiutavo pareigose pergale prieš Latviją, bet didžių laimėjimų neraškė, o patekus į blankių rungtynių ruožą sirgaliams ir žurnalistams ėmė kliūti ne tik rinktinės žaidimas, bet ir trenerio sportinis kostiumas.
Po pralaimėjimo 0:3 Anglijai I.Pankratjevas pasitraukė iš rinktinės posto. 2017 metais jis trumpai treniravo Klaipėdos „Atlanto“ ir Vilniaus „Panerio“ ekipas.
Praėjusiais metais jis dalį laiko praleido Jungtinėse Valstijose, kur lankė dukrą. Pastaruoju metu 54 metų treneris gyvena Vilniaus rajone ir laukia pasiūlymų dėl darbų futbolo srityje.
Edgaras Jankauskas (nuo 2015)
Rezultatai: 26 rungtynės – 3 pergalės, 5 lygiosios ir 18 pralaimėjimų
Vienintelis lietuvis per futbolininko karjerą laimėjęs Čempionų lygą, nesulaukė daug sėkmės dirbdamas Lietuvos rinktinės vedliu.
Atjauninęs rinktinės štabą jis buvo įpūtęs vilties, kai rinktinė porą mačų sužaidė lygiosiomis su solidžiais varžovais (Slovėnija ir Škotija), bet pastaraisiais metais sutemo ir komandos žaidimas, ir rezultatai.
E.Jankausko laimėtų rungtynių procentas – 11,5 – tapo trečias nuo pabaigos tarp visų rinktinei vadovavusių trenerių, įskaičiuojant R.Tautkų ir J.Kvedarą, kurie dirigavo komandai tik pralaimėtuose mačuose.
Praėjusių metų gruodį federacija nusprendė nutraukti dar metus turėjusią galioti sutartį su E.Jankausku, o šis tapo laisvu treneriu rinkoje.
Anot laidos apie futbolą „Vieni vartai“, E.Jankausku domėjosi Bresto „Dinamo“. Kol kas flirtas su Baltarusijos klubu nevirto rimtais santykiais.
Vasario 2-ąją dieną Lietuvos futbolo federacija paskelbė, kad šalies rinktinės vairą laikys Valdas Urbonas.
Kaip klostysis šio specialisto karjera, tapus dvyliktuoju nacionalinės komandos strategu?