Šveicarijos talentas Granitas Xhaka – identiteto beieškantis futbolo intelektualas

Sekmadienio vakarą LFF stadione Lietuvos rinktinė surems ginklus su Šveicarijos futbolo žvaigždynu. Bet net ir pačiuose ryškiausiuose žvaigždynuose kartais atsiranda figūros, kurios sugeba išsiskirti savo sugebėjimais. Šveicarijoje vienas iš tokių žaidėjų – Granitas Xhaka. Jam vos 22-eji, tačiau akivaizdu, jog šio išskirtiniu talentu bei istorija galinčiu pasigirti jaunuolio laukia žvaigždės ateitis.
Granitas Xhaka
Granitas Xhaka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Imigrantų vaikas

Kultūrų maišymasis yra vienas ryškiausių demografinių XX a. pab. ir XXI a. pradžios Europos reiškinių. Ypač jeigu pažvelgsime į tuo metu Jugoslavijos karų draskytą Balkanų pusiasalį. Ištisos buvusios Jugoslavijos šeimos, saugodamos savo ir savo vaikų gyvybes, turėjo sprukti iš karo niokojamos zonos. Viena patraukliausių šalių tam neabejotinai buvo Šveicarija – toli gražu tokių konfliktų neliečiama, itin aukšto pragyvenimo lygio šalis, kuri, be kita ko, dar yra ir vienas žinomiausių pasaulio mokesčių rojų.

Galiausiai tokiose imigrantų šeimose išaugo Xherdanas Shaqiri, Haris Seferovičius, Josipas Drmičius, Pajtimas Kasami, Mario Gavranovičius, Admiras Mehmedi, Blerimas Džemaili, Valonas Behrami bei šio straipsnio herojus G.Xhaka.

Dauguma šių žaidėjų buvo vieno didžiausių pasiekimų Šveicarijos futbolo istorijoje varomoji jėga – 2009-aisiais jie laimėjo U-17 pasaulio čempionatą Nigerijoje, o po dviejų metų prasimušė į Europos U-21 čempionato finalą, kuriame pralaimėjo tik fantastišką sudėtį tada turėjusiems ispanams.

Kosovo albanai G.Xhaka ir X.Shaqiri buvo šių komandų lyderiai. Futbolo padangėje gimė naujos žvaigždės, o šveicarai pradėjo nujausti auksinės kartos užuomazgas.

G.Xhaka yra intelektualas ir už aikštės ribų. Mokslas yra vienas didžiausių jo pomėgių, tad tarp savo kolegų jis turi „jaunojo Einšteino“ pravardę.

„Basel“ auklėtinis

Prie „Basel“ komandos G.Xhaka prisijungė būdamas vos 10-ies metų. Pagrindinėje komandoje debiutavo 2010–2011 sezone, kai dar nebuvo sulaukęs 18-os.

Jo treneriams neprireikė daug laiko tam, jog suprastų, kad vidurio saugo pozicijoje rungtyniaujančio G.Xhaka branda aikštėje gerokai peržengia jo metus. Jo treneris „Basel“ klube Torstenas Finkas pavadino X.Shaqiri „antru geriausiu Šveicarijos futbolo talentu“, kadangi talentingiausias, anot jo, yra G.Xhaka.

T.Finkas, suteikęs galimybę jaunajam talentui debiutuoti pagrindinėje komandoje, tuo tikrai nepasigailėjo ir jau tą patį sezoną 18-metis G.Xhaka tapo pirmuoju vardu „Basel“ startiniame vienuoliktuke. Po to sekęs Europos U-21 čempionatas tik dar labiau pakėlė jo akcijas.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Granitas Xhaka
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Granitas Xhaka

2011–2012 metų sezone „Basel“ vėl rungtyniavo Čempionų lygos grupių etape. Burtai juos suvedė su „Benfica“, „Manchester United“ bei „Otelul“ komandomis. Viskas ant popieriaus atrodė aišku – „Benfica“ ir „United“ yra akivaizdūs favoritai, „Otelul“ – beviltiški autsaideriai, o „Basel“ tenkinsis vieta Europos lygoje. „Benfica“ savo favoritų statusą pateisino, tačiau „Raudonieji velniai“ iš Mančesterio sensacingai krito prieš „Basel“. G.Xhaka tą sezoną parodė Europai, ko yra vertas iš tikrųjų.

Vienas didžiausių jo gerbėjų – tuometinis Šveicarijos rinktinės treneris Ottmaras Hitzfeldas. Nenuostabu, jog būtent jis G.Xhakai suteikė šansą debiutuoti rinktinėje. Devyniolikmečio G.Xhakos debiutas įvyko ne bet kur, o Wembley stadione.

„G.Xhaka turi daug panašumų su B.Schweinsteigeriu, kurį treniravau, kai jis buvo panašaus amžiaus. Jis turi gerą techniką, yra itin brandus ir gerai skaito žaidimą“, – 2012-aisiais kalbėjo O. Hitzfeldas.

Persikėlimas į Vokietiją

G.Xhaka buvo siejamas su visa aibe galingų Europos klubų, tačiau 2012-ųjų vasarą persikėlė į Gladbacho „Borussia“, kuri iškovojo teisę žaisti Čempionų lygoje.

O.Hitzfeldas: G.Xhaka turi daug panašumų su B.Schweinsteigeriu, kurį treniravau, kai jis buvo panašaus amžiaus. Jis turi gerą techniką, yra itin brandus ir gerai skaito žaidimą

Deja, G.Xhaka atrado visai kitą komandą nei ta, kuri užėmė 4-ąją vietą Bundeslygoje. „Borussia“ paliko didžiausia komandos žvaigždė Marco Reusas, saugų grandies ramstis Romanas Neustaderis bei gynybos žvaigždė Dante. Klubas prieš sezoną kėlė tikslą aplenkti bent 4 komandas Bundeslygoje. Kitaip tariant, „Borussia“ norėjo neiškristi į žemesnį divizioną.

G.Xhaka tokio mentaliteto nesuprato: „Girdėjau, jog komandos draugai kalba, kad reikia neiškristi iš lygos. Pagalvojau sau: kas čia per nusiteikimas? Aš atvykau iš Baselio, kur mūsų tikslas būdavo laimėti kiekvienas rungtynes.“

Kalbos apie dar net 20 metų neturinčio saugo charakterį ir norą nugalėti pasklido greitai. Tuometinis „Borussia“ vartininkas Marcas-Andre Ter Stegenas ne sykį piktai apsižodžiavo su klubo naujoku, kuris iš savo naujų komandos draugų reikalavo maksimalaus įdirbio. Vartininkas, kaip komandos senbuvis, tikėjosi, kad jo žodis bus didesnio svorio, todėl su jaunuoju šveicaru per daug nesiskaitė.

„Net mano tėvai taip su manimi nesielgia. Ter Stegenas yra mano amžiaus ir turėtų elgtis pagarbiau“, – vos atvykęs į Gladbachą sakė G.Xhaka.

Komandos draugams ne itin patiko, kad vos atvykęs 19-metų saugas įvedinėja savas taisykles. Jis norėjo, kad komanda elgtųsi taip, kaip jam atrodo geriausia. Pritapti sekėsi sunkiai ir pirmojo sezono metu atrodė, kad G.Xhaka taps ganėtinai nevykusiu pirkiniu. Į startinę sudėtį prasimušti jam neleido Havardas Nordtveitas bei Thorbenas Marxas.

Praėjęs sezonas G.Xhaką iš gero Bundeslygos žaidėjo pavertė viena ryškiausių lygos žvaigždžių. Pagal atliktų perdavimų vidurkį jis buvo ketvirtas lygoje

Bet G.Xhaka nebuvo linkęs pasiduoti. Pabėgimą iš Vokietijos jam siūlė „Lazio“, tačiau šveicaras atsisakė, nes norėjo save įrodyti Gladbache. Didelis ego ir sėkmės troškimas neleido jam pasiduoti taip anksti.

Tikrasis persilaužimas įvyko 2013–2014 metų sezone. G.Xhaka pagaliau prisitaikė prie komandos draugų ir naujos aplinkos bei sužaidė 28 rungtynes. „Borussia“ tą sezoną liko šešta ir buvo aišku, jog talentingasis šveicaras pagaliau realizuoja savo potencialą.

Tuo tarpu praėjęs sezonas G.Xhaką iš gero Bundeslygos žaidėjo pavertė viena ryškiausių lygos žvaigždžių. Pagal atliktų perdavimų vidurkį jis buvo ketvirtas lygoje, nusileisdamas tik kone 60–70 proc. laiko kiekvienose rungtynėse kamuolį kontroliuojančio „Bayern“ futbolininkams. Be kita ko, tuos perdavimus jis atlikdavo 86 proc. tikslumu, o „Borussia“ gana nesunkiai užėmė 3 vietą ir tapo vienu didžiausių Bundeslygos sezono atradimų.

Dabar G.Xhaka yra ryški žvaigždė Europos futbolo padangėje, kuri domina stipriausius Europos klubus.

VIDEO: Granitas Xhaka nemušė į Albanijos rinktinės vartus

Nacionalinio identiteto beieškant

Kai 2012-aisiais G.Xhaka persikėlė į „Borussia“, jis pareiškė, jog palikti „Basel“ buvo lengva. Tačiau akivaizdu, kad nacionalinio identiteto paieškos saugui yra daug sunkesnės.

Tai akivaizdu tapo 2012-aisiais, kai Šveicarija žaidė atrankos į Pasaulio čempionatą rungtynes su Albanijos rinktine. Pastaraisiais metais matėme ne vieną atvejį, kai futbolininkai nacionalinių rinktinių rungtynių metu įmuša įvarčius šalies, iš kurios yra kilę, komandai. Visi puikiai pamena, kai Lukašas Podolskis, pelnęs įvartį žaisdamas prieš Lenkiją, nerodė visiškai jokių emocijų. Arba kai Mesutas Ozilas, įmušęs Turkijai, paprasčiausiai nuleidęs galvą nuėjo atgal į savo aikštės pusę.

Vienintelė jo tikra silpnybė – nesugebėjimas mušti įvarčių. Per savo klubinę karjerą „Basel“ ir „Borussia“ klubuose G.Xhaka sukrapštė viso labo 7 įvarčius. 

G.Xhakos atveju šis fenomenas pasireiškė dar įspūdingiau. Atrankos rungtynėse su Albanijos ekipa Šveicarija pirmavo rezultatu 2:0, kai 84-ąją minutę G.Xhaka gavo idealią progą sustabdyti kamuolį ir įmušti įvartį. Tačiau saugas visiškai nesuvaldė kamuolio, kol jį galiausiai perėmė vartininkas. Situacija atrodė itin keista.

G.Xhaka nevyniojo žodžių į vatą ir sensacingai pareiškė, jog įvarčio nemušė tyčia, nes jaučiasi „šimtaprocentiniu albanu“. Tai nepatiko nei šveicarams, nei albanams, kurie keitimo metu nušvilpė G.Xhaka.

Futbolo intelektualas

Kone visi skautai ir futbolo apžvalgininkai G.Xhakos žaidime visų pirma pažymi jo discipliną ir intelektą. Nors karjeros „Borussia“ pradžioje G.Xhaka, švelniai tariant, nepritapo prie komandos draugų, tačiau jie galiausiai suprato, jog jo tikslas nėra konfliktuoti rūbinėje.

Jis tiesiog nori laimėti ir maksimaliai spaudžia ne tik tuos, kurie yra aplinkui, bet ir patį save. G.Xhakos intelekto ir futbolo įgūdžių kombinacija daro jį tikru lyderiu aikštėje – aplink jį esantys žaidėjai tampa geresni.

Be kita ko, jo kolegos greitai suprato, jog G.Xhaka yra intelektualas ir už aikštės ribų. Mokslas yra vienas didžiausių jo pomėgių, tad tarp savo kolegų jis turi „jaunojo Einšteino“ pravardę.

Vienintelė jo tikra silpnybė – nesugebėjimas mušti įvarčių. Per savo klubinę karjerą „Basel“ ir „Borussia“ klubuose G.Xhaka sukrapštė viso labo 7 įvarčius. Tačiau jo noras tobulėti leidžia daryti prielaidą, kad šį žaidimo komponentą šveicarastaip pat pagerins.

Šį sekmadienį mažai kas tikisi Lietuvos rinktinės pergalės prieš galingą Šveicarijos rinktinę. Tiesą pasakius, net lygiosios būtų tikrų tikriausia sensacija. Tačiau gyvai pamatyti tokio lygio žaidėjus kaip X.Shaqiri ar G.Xhaka proga pasitaiko ne kasdien.


Paulius Viluckas – futbolą įdėmiai seku jau daugiau nei 7 metus ir per tą laiką savo galvoje sukaupiau daug žinių ir faktų, kuriais noriu pasidalinti. Atidžiai domiuosi Anglijos, Ispanijos, Vokietijos bei ypač Italijos futbolo lygomis. Džiaugsiuosi, jeigu perskaitęs mano rašinius bent vienas futbolo nesekantis žmogus susidomės šia sporto šaka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų