Šio jauno trenerio pageidavo patys futbolininkai, kurie į lapelius su keturių puikiai žinomų Lietuvos trenerių pavardėmis, dažniausiai minėjo naująjį trenerį. Pastaruoju metu be darbo buvęs E.Jankauskas džiaugiasi sugrįžęs į jam puikiai pažįstamą aplinką, o po pirmosios treniruotės buvęs portugalo Jose Couceiro asistentas pasidalino mintimis apie naują karjeros stotelę.
– Futbolininkui pusmetis be žaidybinės praktikos yra labai sunku. O kaip treneriui?
– Be abejo, ir treneriams praktika reikalinga, juk smegenys taip pat jos reikalauja. Aišku, sunku palyginti, kam sunkiau: ar tam kuris nežaidė pusmetį, ar tam, kuris netreniravo. Kalbant apie trenerio priverstinę pertrauką, tai paprasčiausias pavyzdys – balsas. Kai tu pusmetį garsiai nekalbi, o po to pradedi tą daryti, labai save apsunkini. Tokių pavyzdžių, kaip ir kiekvienoje profesijoje, yra daug.
– Edgarai, debiutą vyriausiojo trenerio pareigose, turbūt, irgi galėtumėte įrašyti į tų pavyzdžių sąrašą?
– Negalima taip teigti, kad man tai bus debiutas. Tarkim, Maskvos „Lokomotiv“ ekipoje aš vesdavau treniruotes, o žaidėjai klausydavo manęs, nes portugališkai kalbančio vyriausiojo trenerio, paprasčiausiai, nesuprasdavo (juokiasi).
– Mes kol kas kalbame tik apie treniruotes. Tačiau juk treniruočių procesas ir taktikos bei sudėties parinkimas rungtynėms yra visiškai skirtingi dalykai?
– Aš sakyčiau, kad viskas čia susiję. Aišku, taktikos ir sudėties parinkimas yra svarbi, o gal net svarbiausia trenerio darbo dalis, tačiau jei komanda nepasirengs treniruotėse, tada nepadės niekas.
– Pirmoji treniruotė. Išvydote tai, ko tikėjotės?
– Kai į klubą ateina naujas žmogus, visada būna emocinis sukrėtimas. Vaikinai stengėsi – jokių nusiskundimų dėl požiūrio į darbą treniruotėje neturiu. Aišku, dar yra kur tobulėti, tačiau kitaip ir būti negali, kai komanda vis dar pildosi žaidėjais ir kai kurių sportinė forma dar nėra patenkinama.
– Bet iki sezono pradžios liko vos savaitė...
– Aišku, norėtųsi, jog iki sezono pradžios būtų dar bent keturios savaitės. Bet dabar ne vieta ir ne laikas ieškoti negatyvų. Tobulame pasaulyje komandų skaičius būtų buvęs aiškus anksčiau, tvarkaraštis būtų buvęs padarytas anksčiau, tačiau situacija yra tokia, kokia yra ir nėra ko skųstis. Man svarbiausia, kad vaikinai stengiasi. Toliau, tik laiko klausimas.
– Ar labai didelis skirtumas tarp treniruočių vedimo Maskvos „Lokomotiv“ ekipai ir „Trakams“?
– Jokio. Tą pačią treniruotę gali vesti ir „Trakams“, ir „Lokomotiv“, ir „Liverpool“ klubui. Treniruotės naudą reguliuoja žaidėjai. Svarbu, kad tik stengtųsi. Juk treniruotę gali „pravesti“ bet kas – tereikia išsitraukti užrašus ar susirasti internete, kaip tai daroma. Tačiau kokią naudą iš tos treniruotės gaus žaidėjas, priklauso tik nuo jo paties. Dabar mano tikslas, kad komanda kuo greičiau suprastų, ko aš iš jos reikalauju.
– Jūs griežtas treneris?
– Aš nemėgstu treniruotės vadinti darbu, bet tegul tai bus darbas arba užsiėmimas, kurį mes privalome atlikti gerai. Jei mes tai darysime, tai nematau prasmės būti griežtu ar piktu. Labai norėčiau būti draugas tiems, kurie supras, kad tą darbą reikia atlikti sąžiningai. Tačiau jei aš matysiu, kad kažkas tingi ir tai negatyviai atsiliepia komandos rezultatams, atmosferai, tada tikrai būsiu ir piktesnis, ir griežtesnis.
– Dar vienas labai svarbus akcentas – psichologinis žaidėjų parengimas. Jūsų buvęs treneris Jose Mourinho garsėja sugebėjimu tobulai parengti žaidėjus. Sakykit, ar sugebėjote kažką perimti iš jo?
– Nežinau, ar galima kažką perimti, tačiau pasimokyti arba prisiminti pavyzdžių iš bendravimo su juo, žinoma, kad taip. Faktas, kad psichologinis paruošimas yra labai svarbus, nes streso metu tobulėti yra labai sunku. Labai svarbu yra žaidėją paskatinti ir padrąsinti po klaidos. Žaidėjai yra labai skirtingi. Reikia laiko juos pažinti.
– Trumpai apie pačią „Trakų“ ekipą“. Kas jus suviliojo dirbti čia?
– Man patiko, kad tai yra nauja komanda, naujas iššūkis, nauja galimybė kurti klubo istoriją. Aš žaviuosi žmonėmis, kurie investuoja į futbolą. Viskas, kas yra daroma futbolui, jau yra sveikintina.
– Komandos vadovai iškėlė komandai tikslą pakovoti dėl prizinės vietos. Bus ką veikti...
– Visada reikia kelti aukščiausius tikslus, tačiau aš labiau mėgstu galvoti, kaip laimėti artimiausias rungtynes, o ne svarstyti apie dvidešimt artimiausių rungtynių. Vakar man paskambino „Atlanto“ vyriausiasis treneris Konstantinas Sarsanija pasveikinti su naujomis pareigomis ir juokaudamas pasakė, kad jo komanda šiemet kovos tik dėl septintos vietos. Paklausiau, kodėl? Jis atsakė, kad šešios komandos jau deklaravo, jog užims prizines vietas (juokiasi).
Mūsų komanda nebus pastumdėlė A lygoje, bet labai skambių frazių aš nelabai mėgstu. Man žymiai svarbiau, kad žaidėjai turėtų nugalėtojo mentalitetą, kad jų akys degtų, galvojant apie pergalę.
– Ar esate patenkintas komandos komplektacija?
– Būsiu banalus ir pasakysiu, kad ne pavardės žaidžia. Kažkada, Arsene'as Wengeras yra pasakęs: futbole yra tik dabar. Ne vakar, ne prieš metus, o tuo labiau ne prieš penkerius.
Svarbu yra tik šiandien, nes rungtynės laukia šiandien arba rytoj. Mes labai džiaugiamės, kad turime žaidėjų, kurie žaidė ar žaidžia Lietuvos rinktinėje. Apie juos mes bandysime lipdyti komandą, nes jie bus pavyzdys jaunimui. Iš jų to ir tikimės, kad jie ne tik gerai žais, bet ir savo žaidimu priverstų gerai žaisti kitus.