„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 11 02

Amerikietiškasis futbolas Lietuvoje: ekipuotės stygius ir pratybos pagal „Youtube“ netrukdo svajoti

Laukinės grumtynės, galinę liniją su kamuoliu kertantis žaidėjas ir sulig „Touchdown!“ švokšdama tribūnose kylanti tūkstantinė minia. Nors toks susidūrimų reginys dažnesniam lietuviui pažįstamas iš Holivudo filmų, nemaža entuziastų paryčiais prie televizijos ekranų prikausto ir laukiamiausiu metų renginiu tituluojamo Nacionalinės futbolo lygos (NFL) finalo transliacija iš JAV. Atlanto vandenyną amerikietiškasis futbolas įveikė prieš ketverius metus, Lietuvoje susibūrus šios sporto šakos pionieriams ir kol kas vieninteliams šalyje – Vilniaus „Iron Wolves“ ir Kauno „Dukes“ klubams.
Kauno „Dukes“
Kauno „Dukes“ / Asmeninio albumo ir Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Užpildyti populiariausios JAV sporto šakos spragą krepšinio šalyje, kurioje sublizga ir viena kita auksinė žuvelė, bokso pirštinių ar irklų pora, nėra taip paprasta.

Nišiniu išliekantis amerikietiškasis futbolas stumdosi dėl vietos po lietuviškojo sporto pasaulio saule. Futbolininkai iš nuosavos kišenės finansuoja atstovaujamus klubus, vakarais ir savaitgaliais glaudžiasi mokyklų stadionuose, kurių tribūnose smalsuolių gretos plečiasi tik pamažu.

Kaip save motyvuoja Lietuvos amerikietiškojo futbolo bendruomenė, nejaugi didingoji Roma buvo pastatyta per vieną dieną? Juk nebuvo. O štai stiprus entuziazmas, kurio vedini šios sporto šakos kultūrą kuria vilniečiai ir kauniečiai, gali nuvesti toli.

Eglės Norvilytės nuotr./Vilniaus „Iron Wolves“ ir Kauno „Dukes“ derbis
Eglės Norvilytės nuotr./Vilniaus „Iron Wolves“ ir Kauno „Dukes“ derbis

Vyriausiasis treneris – „YouTube“

„Baltijos šalių regione Lietuva buvo likusi vienintele valstybe, neturinčia jokios šio žaidimo komandos. Palyginimui, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos komandos amerikietiškąjį futbolą žaidžia apie 20 metų ir ilgiau. Taigi Lietuvoje kol kas esame jaunas dviejų klubų tandemas.

Norėtųsi, kad komandos atsirastų ir kituose šalies miestuose – tai galbūt leistų pagalvoti apie nacionalines pirmenybes“, – 15min pasakojo į penktuosius veiklos metus žengusio Kauno „Dukes“ klubo vadovas Mindaugas Kariniauskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Mindaugas Kariniauskas, Audrius Avižienis, Keanas Ebanksas, Dovydas Dubinka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Mindaugas Kariniauskas, Audrius Avižienis, Keanas Ebanksas, Dovydas Dubinka

Vilniaus „geležiniai vilkai“ amerikietiškojo futbolo kamuolius į rankas paėmė pirmesni – 2016 m. pavasarį. Po kurio laiko šiuo keliu pasuko ir kauniečiai „kunigaikščiai“.

Pradžioje Kauno „Dukes“ treniravosi ne tik be jokio patyrusio ekipos vairininko, bet ir be inventoriaus.

M.Kariniauskas su pasaulyje garbinamos sporto šakos entuziastais broliais Mykolu ir Vyteniu Navickais apsiėmė organizuoti pirmuosius susitikimus Kaune, vedė derybas su potencialiais klubo žaidėjais.

„Pradžioje rinkdavomės draugų būryje. Pastebėję, kad kaskart ateina nauji žmonės, besidomintys šiuo sportu, galimybe jį išbandyti, nusprendėme organizuoti reguliarias treniruotes. Mokėme taisyklių, technikos ir taktikos pagrindų“, – prisimena Kauno „Dukes“ klubo vadovas M.Kariniauskas.

VIDEO: Kauno „Dukes“ amerikietiškojo futbolo žaidėjų sporto namuose disciplina

Prie sostinės komandos vairo jau nuo pradžių stovėjo užsieniečiai strategai, tuo tarpu kauniečiai buvo priversti išmaniai suktis iš situacijos ir treniruotis pagal medžiagą „YouTube“ platformoje.

Pradėję be ekipuotės, motyvacijos nepristigo

Pradžioje Kauno „Dukes“ treniravosi ne tik be jokio patyrusio ekipos vairininko, bet ir be inventoriaus. Nors Lietuvoje kultivuojamai amerikietiškojo futbolo bekontaktei „Flag“ versijai nereikia pilno apsaugų komplekto, kadangi ataka sustoja ne nugriovus priešininkų komandos žaidėją, bet nuplėšus prie varžovo pritvirtintą vėliavėlę, tam tikra ekipuotė būtina.

Treniruotėse ir rungtynėse lietuviai dėvi šalmus, pečių, klubų, kelių apsaugas, pirštines. Pasak M.Kariniausko, komanda teturėjo kelis kamuolius:

„Priešingai negu krepšinio, futbolo, teniso ar plaukimo, amerikietiškojo futbolo inventoriumi Lietuvoje neprekiaujama. Komandinius užsakymus darome specializuotose užsienio parduotuvėse. Taip susirinkome visą inventorių: apsaugas, šalmus, pirštines, varžybines aprangas. Ekipuote pasidalijo ir Braunšveigo miesto Vokietijoje klubas. Jame anksčiau rungtyniavo „Dukes“ gynėjas Dovydas Dubinka.“

Asmeninio albumo nuotr./Kauno „Dukes“ ir Rygos „Lions“ vienuolikių akistata
Asmeninio albumo nuotr./Kauno „Dukes“ ir Rygos „Lions“ vienuolikių akistata

Spartėjanti komandos komplektacija, gausėjantis žinių bagažas, techniką lavinančios treniruotės paskatino varžovų paieškas. Kadangi Lietuvos komandų derbis ilguoju periodu nebūtų akstinas tobulėti, lietuvių žvilgsniai nukrypo į užsienį.

Baltijos šalių regione Lietuva buvo likusi vienintele valstybe, neturinčia jokios šio žaidimo komandos.

Šiuo metu Vilniaus ir Kauno komandos varžosi su aplinkinių regionų sportininkais – Lenkijos, Estijos, Baltarusijos ir Ukrainos komandomis.

Pirmojoje sezono pusėje, pavasarį-vasarą, tautiečiai Rytų Europos lygoje stumdosi su lenkais, baltarusiais ir ukrainiečiais. Rudenį vyksta tradicinė Baltijos lyga ir kova su latviais bei estais.

„Mūsų ambicijos visada yra tobulėti, augti, maksimaliai išnaudoti savo potencialą ir siekti kuo daugiau pergalių. Renkamės dalyvauti stipriose lygose su pajėgiais varžovais, nes tik tobulėdami dedame pagrindus ateities pasiekimams“, – kalbėjo Kauno „Dukes“ klubo vadovas.

Kaune – į Kanados lygą besitaikantis profesionalas

15min pašnekovo atstovaujama ekipa pasirengimą 2020 m. sezonui pradėjo ambicingai – drauge su Vokietijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančiu profesionaliu futbolininku Keanu Ebanksu.

Sakykime taip: laisvą laiką žaidėjai skiria tam, kas jiems tikrai patinka ir už ką jie atlyginimo negauna.

Žaidėjas, kuriam ekspertai prognozuoja patekimą į Kanados amerikietiškojo futbolo lygą – antrąją pagal pajėgumą pasaulyje, išbandė Kauno puolimo ir gynybos linijos žaidėjų taktiką bei techniką.

„Kauno „Dukes“ – krūva darbščių vaikinų. Tokių, kokių ir reikia amerikietiškajam futbolui: nebijančių fizinio kontakto su varžovu, mėgstančių rimtus žaidimus, pelnyti taškus, broliškų komandos draugams“, – liaupsino kauniečius K.Ebanksas.

VIDEO: Kaune – treniruotė su profesionaliu futbolininku K.Ebanksu

Toji vaikinų grupė – 40 aktyviai Ugnės Karvelis gimnazijos stadione sportuojančių kauniečių, kurių amžius svyruoja tarp 17 iki 38 metų. Klubui, be didžiosios dalies lietuvių, priklauso ir keletas legionierių – Kaune gyvenančių legionierių.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno „Dukes“ ekipos treniruotėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno „Dukes“ ekipos treniruotėje

Tiesa, pandeminis laikotarpis gerokai pakoregavo viso sporto pasaulio, kartu – ir amerikietiškojo futbolo vienuolikių Lietuvoje planus.

Ambicingai sezono laukę kauniečiai jame spėjo sužaisti tik dvejas rungtynes: vasarą nusileido Rygos „Bears“ ekipai, o spalį, įtemptame lietuviškame derbyje turėjo pripažinti Vilniaus „Iron Wolves“ pranašumą. Šiuo maču 2020 m. amerikietiškojo futbolo sezonas Lietuvoje ir pasibaigė.

„Visiems komandos nariams šis sportas – tik aistra, jokiu būdu ne pragyvenimo šaltinis. Turime darbus, kai kurie žaidėjai studijuoja, treniruojamės vakarais ir savaitgaliais. Sakykime taip: laisvą laiką žaidėjai skiria tam, kas jiems tikrai patinka ir už ką jie atlyginimo negauna“, – akcentavo M.Kariniauskas.

Klubas išsilaiko tik dėl begalinio žaidėjų noro

Kauno „Dukes“ komandos nariai ne tik negauna pajamų iš sporto, bet dargi patys moka pinigus, kad galėtų žaisti.

Istorinės laikinosios sostinės klubas išgyvena iš žaidėjų mėnesinių įnašų ir 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Klubo administracija taip pat veikia savanoriškais pagrindais.

„Šiaip tai nėra ko slėpti: mes – ne krepšinis, rėmėjai į eilę nesirikiuoja, nors aktyviai jų ieškome, kad ta finansinė našta nors kiek būtų lengvesnė. Kol kas turime partnerius Kaune, kurie tam tikras paslaugas mums teikia daug pigiau arba nemokamai.

Partnerių sporto klube sportuojame, viename bare renkamės po rungtynių ir kitomis komandiškomis progomis, marketingo agentūra gelbėja mus skaitmeninio marketingo ir dizaino klausimais“, – vardijo M.Kariniauskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno „Dukes“ ekipos treniruotėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno „Dukes“ ekipos treniruotėje

Kauno „Dukes“ amerikietiškojo futbolo klubo vadovas akcentavo, kad pagrindinis variklis, vedantis į penktuosius veiklos metus, yra aistra Lietuvoje vis dar naujam žaidimui:

„Tai yra pagrindas, nuo kurio atsispiriame vykdydami savo veiklą. Nuolatinis klubo augimas suteikia pasitenkinimą ir stumia mus į priekį ir sportine, ir vadybine prasme. Tačiau svarbiausias dalykas komandoje yra žaidėjai. Subūrėme šaunią grupę žmonių, su kuriais dirbti treniruotėse, rungtyniauti ar tiesiog susitikti pabendrauti – malonumas.

O prieš žmones, aukojančius laisvą laiką šiai sporto šakai, jauti papildomą atsakomybę. Ši atsakomybė įpareigoja stengtis, kad klubas, o ir amerikietiškasis futbolas Lietuvoje apskritai, ne tik gyvuotų, bet ir augtų“, – sakė M.Kariniauskas.

VIDEO: Efektingas komandos įėjimas į aikštę – svarbi amerikietiškojo futbolo kultūros dalis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs