Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 11 10

Artūras Poviliūnas apie LTOK pripažinimą: prieš 20 metų juokavome, kad griuvo antroji Berlyno siena

Lygiai prieš dvidešimt metų, 1991-ųjų lapkričio 11-ąją, oficialiai de jure buvo pripažintas Lietuvos tautinis olimpinis komitetas. Latvijos ir Estijos – taip pat. Tada baigėsi Tarptautinio olimpinio komiteto narių balsavimas paštu. Buvo išsiųsti 94 biuleteniai. Už Lietuvos olimpinio komiteto sugrąžinimą į tarptautinę olimpinę šeimą ir pripažinimą balsavo 84 TOK nariai, prieš nebuvo, dešimt neatsiuntė laiškų.
LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas
LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas / A.Pliadžio nuotr.

De facto Lietuvos, Latvijos ir Estijos olimpiniai komitetai buvo pripažinti ir pakviesti dalyvauti 1992 m. žiemos ir vasaros olimpinėse žaidynėse truputį anksčiau – 1991 m. rugsėjo 18 d. Berlyne vykusiame Tarptautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto posėdyje.

Tas įsimintinas dienas prisimena LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas: „Pirmą sykį Lietuvos delegacija buvo oficialiai pakviesta į TOK vykdomojo komiteto išvažiuojamąjį posėdį Berlyne. Kvietimus gavo ir kaimynai latviai bei estai. Išvykau su Roma Grinbergiene, tada buvusia LTOK atstove spaudai, Janiu Grinbergu, LTOK generaliniu sekretoriumi, Gintautu Umarau, LTOK viceprezidentu, Petru Statuta, LTOK direktoriumi. Jautėme, kokiu klausimu esame pakviesti, vylėmės išgirsti džiugių naujienų. Gyvenome Berlyno centre esančiame viešbutyje. Jame vyko ir TOK vykdomojo komiteto posėdis.

Į salę kvietė po tris Lietuvos, Latvijos ir Estijos atstovus. Įėjome kartu su J.Grinbergu ir G.Umaru. Pradėjęs posėdį TOK prezidentas Juanas Antonio Samaranchas pasakė, kad dienotvarkės klausimas – dėl Lietuvos, Latvijos ir Estijos tautinių olimpinių komitetų atkūrimo. Apibūdinęs, kaip rengtasi šiam svarstymui, pasiūlė keletą žodžių tarti trijų Baltijos valstybių prezidentams. Aš pasakiau, kad turime teisę atkurti olimpinį komitetą. Jei sulauksime teigiamo sprendimo, Lietuvos olimpiečiams tai bus viena laimingiausių dienų. Posėdyje dalyvavo visi vienuolika TOK VK narių. Po trumpų pasisakymų mums buvo liepta trumpam išeiti iš posėdžių salės. Kai grįžome, TOK generalinis direktorius Francois Carrardas iškilmingai perskaitė taip ilgai lauktą sprendimą. Ir nors jis buvo rekomendacinio pobūdžio, tai jau pergalė! Galutinis sprendimas buvo priimtas po TOK narių balsavimo.

Visi trys prezidentai padėkojome. Posėdis baigėsi. Mus sveikino TOK vykdomojo komiteto nariai. Per iškilmingą pobūvį linksmai juokavome, kad griuvo antroji Berlyno siena. Ta siena ištisus penkis dešimtmečius skyrė Lietuvą, Latviją ir Estiją nuo tarptautinio olimpinio judėjimo...

Per tuos 20 metų Lietuvos sportininkai dalyvavo šešeriose žiemos ir penkeriose vasaros olimpinėse žaidynėse. Mūsų olimpiečiai vasaros žaidynėse iškovojo keturis aukso, keturis sidabro ir aštuonis bronzos medalius.

Šiemet LTOK tarptautinio olimpinio komiteto pripažinimą minime vienuoliktukų apsuptyje – 2011 metų 11 mėnesio 11 dieną. Apskritai galime sakyti, kad skaičius 11 yra laimingas mūsų olimpiniam judėjimui: 1988-ųjų gruodžio11-ąją buvo atkurtas Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, 1990-ųjų kovo 11-ąją paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?