Žino, kas yra grikių dieta
Prieš pusantrų metų vienas geriausių Lietuvos dviratininkų T.Vaitkus pranešė apie savo profesionalo karjeros pabaigą. Iš aktyvaus sporto pasitraukęs atletas mėgavosi gyvenimu be sporto ir mitybos režimo. Šios laisvės pasekmė – priaugti daugiau nei 15 kilogramų.
„Kai po naujųjų metų atsistojau ant svarstyklių, mačiau nebe skaičius, o didelį užrašą „Gėda“. Sportuodamas sverdavau 80–83 kilogramus, o tada svarstyklės rodė apie šimtą. Kaip dviratininkas aš esu nestandartinis – didelis ir stambus, kartais draugai pavadindavo mane meška ant dviračio, bet tiek sportuodamas profesionaliai niekada nesvėriau“, – šyptelėjo T.Vaitkus.
Kai po naujųjų metų atsistojau ant svarstyklių, mačiau nebe skaičius, o didelį užrašą „Gėda“.
Supratęs, kad atėjo metas prisiminti gerus įpročius, dviratininkas vėl pradėjo sportuoti ir žiūrėti, ką dedasi į lėkštę. Pasak jo, svoris iki 92 kilogramų nukrito be didesnių pastangų, tačiau paskui teko ne tik prakaituoti sporto salėje ir ant dviračio, bet ir prisiminti grikių dietą.
„Pusryčiams, pietums ir vakarienei – grikiai. Tačiau mano organizmas yra pratęs prie maisto režimo, nebuvo didelio šoko. Kai negaunu cukraus, tikrai nelipu sienomis, kaip būna kitiems. Pradėjus sportuoti pradėjo augti raumuo, teko nemažai išlieti prakaito, kad riebaliukų sluoksnis po oda plonėtų“, – pasakoja T.Vaitkus.
Sportininkas dar prisimena savo patirtį Italų „Velotex“ komandoje. Ten dviratininkai būdavo sveriami du kartus per dieną.
„Ne tik pasverdavo, bet dar išvadindavo kiaule ir liepdavo arba daryti papildomą treniruotę arba kitą dieną minti daugiau. Ten desertą galėdavome rinktis vieną iš dviejų – obuolį arba apelsiną. Italijoje mitybai buvo skiriama labai daug dėmesio – valgėme labai sveiką ir subalansuotą maistą. Matėsi ir rezultatai – po metų, praleistų su italais, tapau pasaulio čempionu“, – prisimena T.Vaitkus.
Prieš rekordinę kelionę – cepelinai
Griežta dieta dabar jau praeityje. Vos per kelis mėnesius kiek daugiau nei 15 kilogramų atsikratęs sportininkas intensyviai sportuoja ir dairosi komandos, su kuria galėtų dalyvauti aukščiausio lygio varžybose. Po rekordinio mynimo iš Klaipėdos į Vilnių T.Vaitkus nuskubėjo į užkandinę, kur sukirto didelį mėsainį su keptomis bulvytėmis.
„Šiuo metu valgau beveik viską, tiesiog žiūriu porcijas, kad nebūtų per didelės. Aišku, nesveiku maistu nepiktnaudžiauju, bet po visos dienos mynimo leidau sau pasilepinti. Galiu prisipažinti, kad išvakarėse suvalgiau porciją cepelinų. Žinojau, kad jie greitai bus sudeginti ir mano skrandis atlaikys, nes jis gali virškinti ir vinis“, – nusijuokia dviratininkas.
Galiu prisipažinti, kad išvakarėse suvalgiau porciją cepelinų.
T.Vaitkus suskaičiavo, kad kelionės metu jis suvalgė apie 5 energinius batonėlius, apie 20 bananų ir išgėrė apie 7–8 litrus vandens. Tai buvo visi jo degalai. Sportininkas į savo mitybos racioną yra įtraukęs multivitaminus, taip pat reguliariai geria tikrus norvegiškus žuvų taukus.
„Mano pravardė yra Tanko variklis, net „Wikipedia“ taip parašyta, todėl aš juokauju, kad tokiam tankui reikia alyvos. Aš visada esu už natūralumą, nes geriau būti vidutinioku, bet sportuoti sąžiningai, negu būti vienos dienos žvaigžde“, – įsitikinęs T.Vaitkus.
Žuvų taukai dviratininkams yra vienas iš natūraliausių būdų pagerinti raumenų darbą ir ištvermę. Toronto universiteto mokslininkai neseniai atliko specialių tyrimą su dviratininkais. Vidutiniškai 25 metų amžiaus sportininkai, kurie treniruojasi ne mažiau kaip 17 valandų per savaitę, buvo suskirstyti į dvi grupes. Vieniems kasdien davė placebo – paprasto aliejaus, o kitiems – papildų su omega-3 rūgštimis, kurių yra žuvų taukuose. Testų rezultatai parodė, kad vartojusių omega-3 riebiąsias rūgštis, net 20 procentų pagerėjo šlaunų raumenų funkcijos ir jų atsistatymas po didelio krūvio.
Kol ieško komandos, T.Vaitkus ir toliau intensyviai treniruosis bei atidžiai stebės kilogramus. Sportininkas žino savo silpnąją vieną – keli neatsakingi kąsniai ir svoris auga kaip ant mielių.
„Po didelių krūvių norisi valgyti, bet negali šlamšti bet ko ir bet kaip. Kai organizmas gauna streso, pradeda galvoti, o kas bus, jeigu tai pasikartos ir rytoj. Tada pradeda kaupti riebalus, ypač ant pilvo ir užpakalio. Gal tai ir būtų nieko, bet tik ne tada, kai visa tai reikia užvežti dviračiu į kalną“, – juokiasi T.Vaitkus.
Visiems, kurie svajoja greitai atsikratyti antsvorio, dviratininkas turi vienintelį receptą – sportas + subalansuota mityba + žuvų taukai. Pasak jo, geriausia yra neapsileisti, bet jeigu taip nutiko – surasti savyje valios ir būtinai užsibrėžti tikslą.
„Mane labiausiai motyvavo noras grįžti į profesionalų sportą ir įrodyti draugui, su kuriuo sukirtome lažybų, kad galiu pasiekti rekordą atmindamas iš Klaipėdos į Vilnių greičiau nei per 9 valandas“, – pokalbį baigė T.Vaitkus.