Klausas Schormannas vadovavo Tarptautinei šiuolaikinei penkiakovės federacijai (UIPM) net 31 metus.
Kai 78 metų vokietis nusprendė pasitraukti, jo įpėdinio rinkimai praėjusį savaitgalį Riade susiklostė dramatiškai.
Renkant naują prezidentą pirmajame ture egiptietis Sharifas El Erianas surinko 42 balsus, amerikietis Robertas Stullas – 38, o prancūzas Joelis Biuzou – 22. Į kitą etapą pateko Egipto ir JAV atstovai.
„Žinojome, kad bus lygi kova tarp dviejų kandidatų, nes nujautėme, kad trečiasis pretendentas atkris. Nors prancūzas atstovavo Europai, jo praeitis kėlė klausimų, tad labiau palaikėme amerikietį, – pasakojo Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Aistis Baronas. – Su egiptiečiu, tiksliau su Egipto federacija, mūsų santykiai irgi labai geri, nes ten vyksta daug varžybų, jie yra stiprūs penkiakovininkai ir kartais atvyksta pas mus į Lietuvą rengti treniruočių stovyklų.“
Per antrąjį balsavimą Sh.El Erianas pelnė 51 balsą, R.Stullas – 50, o vienas balsavęs narys susilaikė. Paskelbus šiuos rezultatus, kilo džiaugsmingas triukšmas egiptiečio ir jį palaikiusiųjų stovykloje.
„Egiptiečiai šoko, lakstė, rėkė, sveikino vieni kitus“, – pasakojo A.Baronas.
Tačiau tada nepriklausomi teisininkai pastebėjo, kad pagal nuostatus laimėtojui reikia surinkti bent vienu balsu daugiau nei yra pusė balsavusiųjų.
„Kai tai buvo paaiškinta, egiptiečių pusėje kilo nusivylimas, bet jie tikėjosi laimėti trečiuoju etapu. Vis dėlto per jį trys balsai pasikeitė – už amerikietį balsavo 53, už egiptietį – 48, – sakė A.Baronas. – Mus galutinis rezultatas tenkina, nes renkasi stipri komanda, o amerikietis bus svarbus asmuo per 2028 metų Los Andželo olimpines žaidynes.“
Niekas tiksliai nežino, kodėl staiga pasikeitė kelių balsuotojų nuomonė. A.Baronas tik pažymėjo, kad egiptietį labiau palaikė Azijos, Afrikos, kažkiek Karibų regiono ir Pietų Amerikos šalių atstovų, o po antrojo balsavimo salėje pasigirdo Alachą šlovinančių musulmonų šūksniai.
Po trečiojo raundo triumfavo R.Stullas, penkiakovėje žinomas kaip įvairių tarptautinių varžybų komentatorius.
„Buvo didžios lenktynės tarsi sporto varžybos, – apie rinkimus sakė 62 metų amerikietis, pats buvęs dukart olimpiečiu fechtavimo ir šiuolaikinės penkiakovės varžybose. – Tai mano karjeros kertinis akmuo. Aš pradėjau kelią penkiakovėje, kai man buvo 17 metų, o štai dabar esu čia.
Taisyklės yra taisyklės, dienos pabaigoje viskas baigėsi taip. Galiausiai buvo penkių balsų skirtumas, buvo atkakli kova.“
Lietuvis balsais aplenkė rusą
Kongreso metu buvo renkami ir penki viceprezidentai, o tarp 12 kandidatų buvo ir lietuvis bei rusas.
Prieš 14 metų iš Vilniaus į Maskvą vieną pajėgiausių mūsų šalies penkiakovininkių Donatą Rimšaitę perviliojęs Viačeslavas Aminovas iki šiol vadovauja Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijai ir, nepaisant rusų vykdomo karo Ukrainoje, buvo UIPM viceprezidentu.
A.Baronui pritrūko kelių balsų, kad būtų išrinktas UIPM viceprezidentu, bet jis džiaugėsi bent tuo, kad šioms pareigoms nebuvo perrinktas V.Aminovas.
„Aš kėliau savo kandidatūrą viceprezidento pareigoms, bet sulaukėme prorusiškos kampanijos prieš mane, nes ta pusė žino apie mano požiūrį į juos, – pasakojo A.Baronas. – Kažkiek balsų dėl to netekau, bet surinkau 48 ar 49 balsus, o rusas tik 30 ar mažiau. Jie projektavo kitaip, bet mums pavyko padirbėti taip, kad tarp viceprezidentų neliko nė ruso, nė prorusiško bulgaro. Ta frakcija buvo išardyta, federacija atsinaujino, dabar matome daug jaunų žmonių.“
Laukia nauja rungtis
Nuo 2021 metais Lietuvos šiuolaikinės federacijos prezidentu išrinktas A.Baronas ir toliau turėtų vadovauti gilias tradicijas turinčiai sporto šakai.
Ketvirtadienį vyks nauji rinkimai, kuriuose verslininkas yra vienintelis pretendentas, tad turėtų būti patvirtintas antrajai kadencijai.
„Daugiau kandidatų neatsirado, – sakė A.Baronas. – Aišku, nuomonių būna įvairių, bet šiaip laikomės gerai, nesiskundžiame, mums nieko labai netrūksta. Nebent vykdomajame komitete gali būti pasikeitimų.“
Federacijos generaliniu sekretoriumi turėtų likti 2013 metų pasaulio čempionas Justinas Kinderis, kuris dabar buvo išrinktas Europos konfederacijos viceprezidentu.
A.Barono ir J.Kinderio vadovaujama federacija turėtų vesti pirmyn sporto šaką, per Lietuvos istoriją atnešusią penkis olimpinius medalius.
Du jų (2012 m. auksą, o 2021 m. – sidabrą) pelniusi Laura Asadauskaitė–Zadneprovskienė išrinkta į Seimą pagal socialdemokratų sąrašą, o šiuolaikinės penkiakovės elite lieka Gintarė Venčkauskaitė, Ieva Serapinaitė ir Elzbieta Adomaitytė.
Jos rengiasi nuo ateinančio sezono žymiai pasikeisiančiose varžybose, kuriose jojimą keičia kliūčių ruožo rungtis.
A.Barono teigimu, kongrese bent dvejiems metams į priekį patvirtintas ir dar vienas pokytis – fechtavimo rungtis vyks atkrintamųjų varžybų principu pagal penkiakovininkų fechtavimosi reitingą.
Tačiau esminis pokytis vis tiek liks kliūčių ruožas, prisidėsiantis prie plaukimo, fechtavimo bei jungtinės šaudymo ir bėgimo rungties.
„Kliūčių ruože 1 sekundės skirtumas lems 3 taškus (iki tol bandytose jaunimo varžybose būdavo 2), tad kliūčių ruožo vertė auga, – sakė A.Baronas. – Laukia įdomus sezonas ne tik mums, nes daug senųjų mūsų sporto mohikanų pakabino batelius ant vinies, nebenorėję pratintis prie naujos rungties, o mes tikimės, kad atsiskleis jaunimas.
Su visa meile žirgams, aš esu iš tų, kurie mano, kad pokyčiai bus naudingi. Matome, kaip keičiasi žiūrovas, kokios naujos sporto šakos įtraukiamos į olimpinę programą, o su nauja rungtimi atjaunėti gali ir penkiakovė.
Bus įdomu, kaip Gintarė, Elzė ir Ieva atrodys naujame formate bei kiek bendrą pasirodymą lems nauja rungtis.“