2017 09 16

Ekstremalus bėgimas: savęs išbandymas keičia gyvenimus ir skina kelius į olimpines žaidynes

Ekstremalus bėgimas – sparčiai populiarėjanti sporto šaka, reikalaujanti greičio, jėgos, ištvermės bei drąsos. Ekstremalaus bėgimo asociacija skelbia, kad atėjo laikas formuoti Lietuvos komandą į Europos čempionatą, ir visus norinčius skatina registruotis į bėgimą „Alfa run“, kuriame abiejų lyčių geriausių rezultatų pasiekę dalyviai galės atstovauti Lietuvą čempionate Danijoje. Asociacijos įkūrėjai Gabrielius Gedžius ir Renaldas Bugys pasakoja, kuo šis sportas išskirtinis ir naudingas.
Ekstremalus bėgimas
Ekstremalus bėgimas / Organizatorių nuotr.
Temos: 1 Bėgimas

Ekstremalus bėgimas taip vadinamas todėl, kad bėgant ilgą distanciją reikia įveikti daugybę kliūčių. Jos būna natūralios gamtos – pelkės, olos, kalvos, medžiai, arba dirbtinai sukurtos – spygliuota viela, elektra, ledas, tuneliai. Dalyviui tenka nerti po vandeniu, nešti sunkius maišus, rąstus ar akmenis, šokinėti nuo ore kabančio žiedo iki žiedo, šliaužti purvais ar net šokti per ugnį.

„Visos kliūtys sukurtos taip, kad žmogus ne šiaip suprakaituotų, o susidurtų su savo baimėmis ir jas įveiktų“, – sako R.Bugys, nuolatinis lenktynių su kliūtimis čempionatų prizininkas, 2016 metais tapęs ekstremalaus bėgimo pasaulio čempionu.

Statybų inžinieriumi Danijoje dirbantis vyras tokiose varžybose dalyvauja trečius metus. Viskas prasidėjo pirmąkart sudalyvavus ekstremalaus bėgimo treniruotėje miške – tai buvo dalis pasirengimo bokso varžyboms, kadangi bėgimas su kliūtimis labai gerina ištvermę.

Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas
Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas

Įveikęs trasą R.Bugys iškart pamėgo šį sportą. Sekėsi jam taip pat įspūdingai gerai – jau pirmose varžybose laimėjo 3 vietą: „Užlipęs ant pakylos pajutau, kad noriu tuo užsiimti ir toliau“.

R.Bugys pasakoja, kad šis sportas – jo hobis ir būdas išlikti sveikam ir stipriam: bėgimas su kliūtimis gerina kraujotaką, ištvermę, įdarbina visus kūno raumenis. Jis pats tuo užsiima reguliariai ir siekia vis geresnių rezultatų, tačiau teigia, kad lenktyniauti su kliūtimis gali ne tik ypatingai stiprūs ir treniruoti, o kiekvienas norintis:

Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas
Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas

„Mėgėjiškai dalyvauti ir įveikti visą trasą gali visa šeima, nepriklausomai nuo fizinės formos ir amžiaus. Kiekvienam tai suteikia didžiulį pliūpsnį geros energijos, adrenalino, pasitikėjimo savimi ir jausmą, kad laimėjai prieš save. Tai neįkainojama patirtis.“

Antrasis ekstremalaus bėgimo asociacijos įkūrėjas Gabrielius Gedžius taip pat kalba apie tokių lenktynių naudą: „Be to, ką paminėjo Renaldas, reikia pabrėžti, kad mūsų kūnui bėgimas su kliūtimis yra pats sveikiausias ir natūraliausias. Žmogus sutvertas savo kūną nešti per kliūtis, bėgti, lipti, kelti – tą darė nuo akmens amžiaus. Todėl kiekvienas gali tą įveikti, nors iš pradžių pats abejoja.“

Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas
Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas

Kliūčių įveikimas, pasak G.Gedžiaus, stiprina žmogų ir psichologiškai: „Esu matęs daugybę transformacijų, kai, pavyzdžiui, nutukęs žmogus, pusę gyvenimo praleidęs su traškučių pakeliu priešais televizorių, išbando trasą su kliūtimis ir supranta, kad gali kur kas daugiau. Paragavęs to adrenalino ir džiaugsmo, kuris užplūsta įveikus save, jis ima sportuoti, keičiasi jo savivertė, sveikata, aplinka, šeimos gerovė.“

G.Gedžius aiškina, kad tai vyksta todėl, kad šis sportas ypatingai įtraukiantis – užtenka netgi lėtai įveikti trasą su kliūtimis ir tai suteikia didelę dozę endorfinų ir pasitikėjimo savimi.

Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas
Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas

Tokios treniruotės paplito ir vis dar praktikuojamos specialiųjų pajėgų: kariškiai pratinasi įveikti bet kokias iškilusias kliūtis, susijusias su nemaloniais potyriais. Taip pat svarbus aspektas – gebėjimas priimti pagalbą ir ištiesti pagalbos ranką kitam: „Kitų žmonių, dažniausiai – nepažįstamųjų, pagalba padeda įveikti kliūtis. Ypač renginyje „Alfa run“ – ten yra kliūčių, kurias įveikti galima tik veikiant kartu, o tai labai skatina bendruomeniškumą ir ugdo žmonėse pasitikėjimą vieni kitais“, sako G. Gedžius.

Lenktynės per kliūtis yra pakankamai naujas sportas – jam apie 10 metų. Ir tik prieš 6-erius metus sportininkai pradėjo organizuoti, kad ši šaka taptų olimpine. 2024 m. ekstremalus bėgimas (angl. „obstacle course racing“ arba OCR) jau gali būti įtrauktas į olimpinių žaidynių sąrašą.

Federacijos šiuo metu derina bendras taisykles ir standartus, o lietuviai, ekstremalaus bėgimo asociacijos įkūrėjai G.Gedžius ir R.Bugys, jau formuoja Lietuvos komandą. Jie primena, kad renginyje „Alfa run“ bus kvalifikacinis bėgimas ir 10 geriausiųjų abiejų lyčių dalyvių kvalifikuosis į Europos čempionatą Danijoje 2018 metais, o toliau galės mėginti Lietuvos vardą garsinti ir olimpinėse žaidynėse.

Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas
Organizatorių nuotr./Ekstremalus bėgimas

R.Bugys, pats dalyvavęs visuose „Alfa run“, teigia, kad šios varžybos niekuo nesiskiria nuo geriausių Europos ir pasaulio ekstremalaus bėgimo čempionatų: „Kliūtys geros, ekstremalios, kokybiškos ir vertos dėmesio. Tai yra tikras, aukšto lygio ekstremalus bėgimas, kurį rekomenduoju išbandyti ne tik siekiantiems rezultatų ar dėmesio. Kiekvienas, patikėjęs savimi, metęs sau iššūkį ir pasiryžęs ne tik įveikti savo baimę bet ir padėti šalia esančiam, sėkmingai pasieks finišą kur kas stipresnis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis