Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 01 19

Išdalintą sporto maišą dalins iš naujo: „Buvo įdomių atradimų“

20 mln. eurų paskirsčiusi naujoji Nacionalinė sporto agentūra (NSA) jau ruošėsi atliki pavedimus, tačiau užgriuvę sporto federacijų skundai ir pastabos privertė pinigų maišą vėl užrišti ir iš naujo perskaičiuoti.
Mindaugas Špokas
Mindaugas Špokas / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

„Nematyti problemos yra problema“, –15min komentavo NSA direktorius Mindaugas Špokas.

Pirmadienio popietę jo vadovaujama Nacionalinė sporto agentūra – naujoji ir vienintelė šalies sportininkų maitintoja – viešai paskelbė, kaip bus skirstomi pinigai aukšto meistriškumo programoms.

Šalies sporto bendruomenėje kilo rimtas sąmyšis. Nors NSA skelbė, kad „finansavimas didėja 35 proc.“, daliai federacijų jis gerokai sumažėjo. Futbolui – daugiau nei šimtu tūkstančių.

Labiausiai nukentėjusios sporto federacijos (gauta 2022 m. – iš valstybės ir LTOK*)

Sporto šaka Gauta 2022 m. Skirta 2023 m. Pokytis
Futbolas 570,6 tūkst. 435,4 tūkst. -135,2 tūkt.
Aeroklubas 222,8 tūkst. 124,3 tūkst. -98,5 tūkst.
Taekwondo 148,2 tūkst. 52,2 tūkst. -96 tūkst.
Biatlonas 498,5 tūkst. 411,5 tūkst. -87 tūkst.
Orientavimosi sportas 209,8 tūkst. 135,2 tūkst. -74,6 tūkst.
Imtynės 662,7 tūkst. 613,8 tūkst. -48,9 tūkst.
Stalo tenisas 116,2 tūkst. 72,6 tūkst. -43,6 tūkst.

* – LTOK paramą teikė iki 2022 m. liepos, iki loterijų įstatymo pokyčių.

Bendraudamos su 15min dalis nukentėjusių federacijų skundėsi, kad „įtraukti ne visi jų sportininkų rezultatai“, „neatsižvelgta į pandemiją“, o dalies koeficientų, ypač už vadybą, „neįmanoma suprasti“. Tiesa, kol vyksta perskaičiavimas, garsiai „kelti bangų“ jos nebuvo linkusios.

„Signalus gavome. Matome techninių duomenų netikslumus – pateikimas sistemoje, duomenų transportavimas, rezultatų užskaitymas dėl COVID-19 pandemijos“, – sutiko M.Špokas, Nacionalinės sporto agentūros vairą perėmęs vasaros pabaigoje.

„Viskas vieša, skaidru ir aišku – federacijos vienos kitas pasitikrino ir pačios pamatė, ko galbūt nepridėjo. Priėmėme sprendimą, kad klaidas reikia ištaisyti. Nesvarbu, kieno jos – klaidas reikia taisyti, o ne nuo jų bėgti“, – sprendimą perskaičiuoti jau paskirstytą aukšto meistriškumo biudžetą aiškino naujoji šalies sporto galva.

Tai reiškia, kad labiausiai praturtėjusios sporto šakos švęsti dar neturėtų – po perskaičiavimo jų dalis greičiausiai sumažės.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sabonis ir Mindaugas Špokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sabonis ir Mindaugas Špokas

Ūgtelėjusių federacijų sąraše išsiskiria ir praeityje paties M.Špoko, buvusios dešiniosios Arvydo Sabonio rankos, valdytas krepšinis.

Labiausiai praturtėjusios federacijos (gauta 2022 m. – iš valstybės ir LTOK*)
Sporto šaka Gauta 2022 m. Skirta 2023 m. Pokytis
Krepšinis 1 064,7 tūkst. 1 998,7 tūkst. +934 tūkst.
Plaukimas 1 656,1 tūkst. 2 115,3 tūkst. +459,2 tūkst.
Šiuolaikinė penkiakovė 656,3 tūkst. 1 003,4 tūkst. +347,1 tūkst.
Buriavimas 302,6 tūkst. 526,5 tūkst. +223,9 tūkst.
Regbis 259,3 tūkst. 410,5 tūkst. +151,2 tūkst.
Ledo ritulys 356,8 tūkst. 470,2 tūkst. +113,4 tūkst.
Skraidantis diskas 22,5 tūkst. 119,7 tūkst. +97,2 tūkst.

„Dabar kiekvienas žiūri į savo karalystę, nes realiai atiminėji iš kitų. Jei radai klaidą – pas tave padidėja, pas kitą sumažėja. Toks žaidimas. Visi vieni kitus labai gerai patikrina“, – teigė M.Špokas.

Federacijoms skirta laiko iki šio ketvirtadienio 10 val. atlikti paskutinius pakeitimus – „patikrinti savo sporto šakų pateiktą informaciją ir patvirtinti, ar duomenys bei atlikti skaičiavimai yra teisingi“.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Nacionalinė sporto agentūra
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Nacionalinė sporto agentūra

„Skubame, nes norime, kad federacijos lėšas gautų jau sausio gale. Dabartinis tikslas – perskaičiuoti iki penktadienio. Mūsų žmonės jau tris kartus viską peržiūrėjo. Iš mūsų pusės – viskas tvarkoje. Liko paskutinės korekcijos iš federacijų, bet ir iš jų pusės jau 99 proc. viskas tvarkoje. Perskaičiuojame, patvirtiname, pasirašome sutartis su federacijomis ir per 3-4 darbo dienas pervedame“, – dėstė M.Špokas.

„Tikėkimės, kad per tas dvi dienas visi susitikrino skaičius ir judėsime į priekį. Visi gavome šaltą dušą, krikštą ir federacijos, manau, geriau susipažino su naująja sistema.

Mūsų ataskaitos skaidrios ir aiškios – kiekvienas gali pamatyti, ko nepridėjo, nepateikė, ko anksčiau padaryti negalėjo“, – pasidžiaugė M.Špokas.

Su federacijų pateiktais duomenimis ir skirtu pirminiu finansavimu galite susipažinti čia.

NSA nuotr./Aukšto meistriškumo sporto programoms išdalinta 20 mln. eurų
NSA nuotr./Aukšto meistriškumo sporto programoms išdalinta 20 mln. eurų

„Gavome labai daug teigiamų reakcijų dėl ataskaitos pateikimo. Galite ir jūs palyginti, kaip anksčiau buvo ištransliuojama ir kaip dabar. Ir pačioms federacijoms dabar labai lengva pamatyti, ko jos nepateikė, ką pateikė kiti. Toks bendras siekis ir yra – kad nereikėtų pas Špoką ar vedėją vaikščioti. Yra aiški formulė.

Aišku, galbūt norėtume, kad ta formulė ateityje būtų kiek aiškesnė. Dabar ji tokio ilgio, kad ojojoj. Gal galėsime ją supaprastinti, matysime“, – pridūrė NSA direktorius.

Dar prieš pusantrų metų jis pats buvo kitoje barikadų pusėje – pildė minėtą formulę ir siekė kuo didesnio finansavimo Lietuvos krepšiniui.

„Juk dirbau federacijoje aštuonerius metus, bet daug dalykų ir man buvo naujų. Įvairūs formulės aspektai, už ką gaunama daugiausiai balų. Vadyba, sportiniai pasiekimai – viskas aišku. Bet buvo ir įdomių atradimų, pavyzdžiui, už mokslą.

Dabar, kai tikrinome vieni kitus, žiūrime, kad irkluotojams skirta 80 tūkst. eurų už dviejų žmonių mokslus. Opa! 2 tūkstančius įdėjai ir gauni 80. Aišku, kitą kartą, kai į tą krepšelį pretenduos daugiau federacijų, tai mažiau ir gaus. Bet dabar – faktas, kad apsimokėjo. Vieni tai žinojo.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mindaugas Špokas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mindaugas Špokas

Aš ir pats 8-erius metus sėdėjau prie tos formulės, tiek metų dirbau krepšinyje ir mes tikrai investuodavome į mokslą, tik nežinau, ar mums tai priskaičiuodavo“, – stebėjosi naujasis NSA vadovas.

Netrukus, pasitikslinęs su kolega, jis paaiškino plačiau.

„Šiemet mokslo srityje yra didesnis koeficientas. Mums labai svarbi dviguba karjera. Norime, kad federacijos augintųsi išsimokslinusius darbuotojus. Tie, kas į tai pretendavo, šiemet kišenes pasipildė labai stipriai“, – pridūrė M.Špokas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais