Marius Smalkis iki šiol savo pranašumą prieš kitus sportininkus Lietuvos štangos spaudimo čempionatuose yra įrodęs ne kartą. Karys yra Lietuvos jėgos trikovės čempionas 93 kg kategorijoje.
- Mariau, kodėl pasirinkai būtent tokią sporto šaką?
- Nuo pat mažens pasižymėjau sprogstama energija. Esu save išbandęs tiek 60 ir 100 m bėgime, tiek imtynėse. 14 metų pirmą kartą apsilankiau savo mieste, kuriame augau, esančiame sporto klube „Varūna“ ir išbandžiau save šioje sporto šakoje. Mane sužavėjo tai, kad ši sporto šaka neturi „lubų“ – nuolat turi, kur tobulėti, daraisi vis stipresnis, keli sau iššūkius dirbti vis su didesniu svoriu. O kartu ir suvokimas, jog man tai pakankamai gerai sekasi – vis skatina mane nesustoti.
- Kuo ypatinga mityba užsiiminėjant jėgos trikove?
- Svarbiausia yra valgyti visavertį maistą ir gerti daug skysčių, nes sunkių treniruočių metu juos prarandame. Kas liečia apribojimus – jei nori tilpti į mažesnę kategoriją ar išbandyti save sunkesnėje, tiesiog žaidi su kalorijomis (suvartoji mažiau ar daugiau maisto). Aš asmeniškai, savęs neriboju.
- Kiek treniruočių turi per dieną, savaitę?
- Per savaitę darau vidutiniškai keturias treniruotes. Treniruotės dažniausiai susideda iš bazinių ir pagalbinių pratimų. Skiriasi tik treniruočių intensyvumas – ar tai būtų tarpvaržybinis periodas ar po varžybų. Treniruotės trunka nuo 1,5 iki 2 val.
- Kas Tau asmeniškai sunkiausia tiek fiziškai, tiek psichologiškai Tavo sporte?
- Kiekvienas turime savo mėgstamiausią pratimą – tad dažniausiai kituose „atsiliekame“. Iš to atsiranda tai, kad turime kažkaip save motyvuoti atlikti tuos mažiau mėgstamus pratimus, nepasiduoti, kai kažkas nepavyksta.
- Kaip Tau sekasi derinti sportą ir tarnybą?
- Tarnybos pradžioje visas laikas buvo skiriamas tik tarnybai ir dėl to su jėgos sportu teko padaryti pertrauką. Po kažkur pusmečio jau įsitvirtinus – galėjau „grįžti prie štangų“. Šiuo metu sportą ir tarnybą derinti sekasi gerai – tarnybos vietoje yra sporto salė, kuri gelbėja palaikant formą ir ruošiantis varžyboms.
- Kuo sportininko charakteris padeda tarnyboje?
- Manau, jog sportininko charakteris padeda tarnyboje, nes kad ir ką bedaryčiau – visada siekiu maksimumo. Taip pat tiek fiziškai, tiek psichologiškai esu stiprus, o tai padeda būti motyvuotu kariu.
- Kokie Tavo lūkesčiai iš šio Pasaulio čempionato?
Pasaulio čempionate dalyvauju pirmą kartą – tad siekiu užimti kuo aukštesnę vietą, „išspausti iš savęs“ maksimumą ir įgauti daugiau varžybinės patirties.
Šioje sporto šakoje traumos patiriamos dažnai – reikia būti visada susikaupusiam, nes net ir menkiausias netaisyklingas pratimo atlikimas gali sukelti didelę traumą. Aš, asmeniškai, smulkių traumų esu turėjęs, bet rimtesnių – ne.
- Gal turi patarimų norintiems pradėti sportuoti?
- Siūlyčiau išbandyti kuo daugiau sporto šakų, kad atrastumėte savo, o kai jau atrandi tai – tai ir pačios treniruotės tampa gyvenimo dalimi.
- Koks laimėjimas Tavo gyvenime buvos svarbiausias?
- Manau, jog svarbiausias laimėjimas šioje sporto šakoje buvo 2020 metų kovo 5 dienos Kazlų Rūdos sporto centre surengtos Atvirosios štangos spaudimo rungtynės, skirtos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti ir kuriose užėmiau prizinę vietą.
Šiose rungtynėse atstovavo Lietuvos kariuomenės, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų, Teisingumo ministerijų padalinių, Lietuvos šaulių sąjungos, Kazlų Rūdos savivaldybės ir kitų organizacijų sportininkai. Šiose varžybose buvo garbė atstovauti Karines jūrų pajėgas, kartu dalyvauti su kolegomis, ir varžytis savo mėgstamiausioje sporto rungtyje-štangos spaudimas nuo suoliuko.
- Paskutinė minutė prieš startą pilna jaudulio...
Fiziškai – turi susikoncentruoti, ir sugebėti rungtyje atiduoti visas jėgas, kad išspaustum svorį, o psichologiškai – turi būti ramus, susikaupti ir pasitikėti savimi šimtu procentu.