2016 04 28

Kokią įtaką miegas daro jūsų sportiniams pasiekimams?

Kiekvienas profesionalus sportininkas žino, kad miegas turi milžinišką įtaką pasiekimams, fizinio aktyvumo rezultatams. Tačiau tie, kurie pradeda sportuoti, norėdami pasigerinti savo savijautą, pastiprinti kūną, šį itin svarbų komponentą pamiršta. Į savo ir taip labai įtemptą dienotvarkę įspraudžia dar kelias valandas sporto, tačiau poilsio laiko nepadidina. Jei tai apie jus – specialistai rekomenduoja perdėlioti dienotvarkę, jie norite pasiekti rezultatų, o ne nualinti organizmą.
Miegas
Miegas / 123rf.com nuotr.

Geresnė reakcija

Greita reakcija ir koncentracija reikalinga daugeliui fizinio aktyvumo formų. Galbūt įsivaizduojame, kad labiau tai aktualu tenisui, krepšiniui ar kitoms panašaus pobūdžio sporto šakoms, tačiau iš tiesų tai tinka kalbant apie visas fizinio aktyvumo rūšis.

Miego stoka iš tiesų daro itin didelę įtaką žmogaus organizmui. Verta paminėti, kad viena nemiegota naktis gali sumažinti reakciją ir koncentraciją iki 300 proc. Jau nekalbant apie tai, kad ją susigrąžinti prireiktų ne vienos, o mažiausiai kelių dienų.

22 valandos be miego esančio žmogaus savijauta gali prilygti keturis gėrimus išgėrusio žmogaus jausenai.

Mokslininkai teigia, kad pavargusio žmogaus reakcija ir koncentraciją galima lyginti su išgėrusio žmogaus. 22 valandos be miego esančio žmogaus savijauta gali prilygti keturis gėrimus išgėrusio žmogaus jausenai. Šiuo klausimu, specialistai pabrėžia psichologinį aspektą, kad išgėręs žmogus žino, kad jo reakcija sulėtėjusi, o pervargęs įsivaizduoja, kad jo organizmas funkcionuoja kaip įprasta. Akivaizdu, kad pervargusiam žmogui fizinis aktyvumas netinka, nes jis paprasčiausia alina organizmą.

Traumos tikimybė

Kalifornijos universiteto mokslininkai, tirdami jaunųjų atletų rezultatus, nustatė, kad mažiau nei 6 valandas miegodavę sportininkai traumų patyrė dažniau nei tie, kurie ilsėjosi daugiau laiko. Dar ryškesni miego stokos rezultatai užfiksuoti tiriant mokyklinukų rezultatus. Jų atveju, miego trūkumas buvo bene didžiausias traumų ir negalavimų veiksnys.

Miegantis vyras
Miegantis vyras

Kas nulėmė tokius rezultatus? Visų pirma, didesniam traumų skaičiui įtakos turi jau minėtas lėtesnis reakcijos laikas. Lauke, ant ledo, korte ar kur kitus sportuojantis žmogus turi judėti greitai, reaguoti į veiksmus, vykstančius aplink jį. Suprastėjusi koncentracija lemia įvairias traumas – nuo nespėjimo išvengti stipriai skriejančio kamuolio smūgio iki lūžių, susipynus kojoms ir nugriuvus. Verta paminėti ir tai, kad nuovargis lemia ir silpnesnę žmogaus imuninę sistemą.

Toks pats kritimas sveikam, stipriam ir pailsėjusiam žmogui ir tam, kurios kūnas pavargęs, o ląstelės nespėja atsinaujinti, gali baigtis ne taip pat. O dažnai pastarajam kur kas prasčiau.

Didesnės galimybės

Būtina paminėti, kad nuovargis turi savybę „kauptis“. Nepamiegojęs vieną dieną ar kelias savaites, per vieną naktį organizmo į optimalią padėtį veikiausiai neatstatysi. Mokslininkai pabrėžia, kad tie, kurie linkę į alinantį gyvenimo būdą, veikiausiai negali pretenduoti į tuos visiems žavesį keliančius parkuose nenustygstančius senjorus.

Žmonių, kurie neišsimiega ir pavargsta, „sportiniai resursai“ veikiausiai išseks greičiau. Tai aktualu ir tiesiog sveiką gyvenimą siekiantiems palaikyti žmonėms, tiek juolab rimčiau galvojantiems apie sportą.

18336530_xxl
18336530_xxl

Pagerina įgūdžius ir jų įsisavinimą

Septynių savaičių tyrimai, atlikti su viena krepšinio komanda, parodė, kad kokybiškas miegas gali turėti labai didelę įtaką įgūdžių gerinimui – taiklumui, greičiui. Minėtą laiką miegoję nustatytu režimu ir treniravęsi krepšininkai per 7 savaites pagerino savo taiklumą 9 proc. Specialistai tikina, kad miego kokybė itin svarbi ir jaunųjų sportininkų įgūdžių formavimui. Tie jaunuoliai, kurie gyvena pilnavertiškesnį gyvenimą yra kur kas imlesni ir produktyvesni.

Psichologinė nauda

Ne paslaptis, kad sportui itin svarbi ir motyvacija. Tai, kad motyvacija, rezultatų siekimas ir užsispyrimas itin susijęs su miegu ir poilsiu, pasak specialistų, – neabejotina. Žmogus, kuris yra irzlus, pavargęs, daug greičiau nuleidžia rankas ir dažniau stokoja motyvacijos.

Galiausiai, miegas turi ryšį ir su sportininkų strateginėmis klaidomis. Jaunimo atletų duomenys rodo, kad sportininkai, kurie yra pavargęs, kur kas dažniau padaro strateginių klaidų, nei tie, kurie sportuoti būna pasirengę visapusiškai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs